"העולם שלנו, האחריות שלנו"

אחריות סביבתית ניצבת במרכז סדרי העדיפויות של חברת הגז הטבעי אנרג'יאן ומשתקפת בכל ההיבטים האסטרטגיים והעסקיים של פעילותה

רבקה קופנס, בשיתוף אנרג'יאן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רבקה קופנס, בשיתוף אנרג'יאן
תוכן שיווקי

אנרג'יאן, העוסקת בחיפוש והפקת גז טבעי (E&P), בולטת לא רק בזכות הבשורה העסקית והתחרותית שהביאה למשק הגז הישראלי, אלא גם בזכות מחויבותה יוצאת הדופן לסטנדרטים וערכים סביבתיים וחברתיים. בשנים האחרונות החברה הוכיחה עצמה כמובילה בתחומי ה-ESG וביישום מדיניות שמקדמת באופן מעשי את פעילותה בנושאים אלו. "סביבה, חברה וממשל נמצאים בליבת העשייה שלנו, והעיסוק בכך משמעותי מאוד עבורנו", כך מספרת איליה ריגס, המובילה את תחום האחריות התאגידית הגלובלית בחברה.

"קיבלנו שורה של החלטות אסטרטגיות שמתאימות לסוג הארגון וסוג העובדים והמנהלים שאנו רוצים להיות", אומרת ריגס ומדגישה כי "כמובן שכחברה ציבורית אנו ממוקדים ביצירת ערך למשקיעים, אולם אנו עושים זאת באופן המבטיח את קיומו של האתוס החברתי והסביבתי שאנחנו מבקשים להוביל, המייצג את משמעותה של אנרג'יאן עבורנו ועבור הקהילות שבהן אנחנו פועלים. זה לא טרנד חולף או פעילות של ציות לרגולציה, אלא חלק מהותי מהתרבות הארגונית שלנו".

מחויבות לאפס פליטות

כמו במקרים רבים, הפעילות מתחילה בנושאים סביבתיים. בשנת 2018 אנרג'יאן היתה לחברת חיפוש והפקת הגז הראשונה שהתחייבה לאפס פליטות פחמן עד שנת 2050, בהתאם להסכמי פריז של האו"ם, ופתחה בביצוע שורה של מהלכים ופעילויות על מנת לעמוד ביעד המאתגר. כך למשל, כבר בשנת 2021 הפחיתה החברה את פליטת גזי החממה שלה ב-8%, והיא עתידה להפחית סך של 85% מהן עד שנת 2025. רק בשנתיים שבין 2019-2021 הופחתה עצימות ייצור הפחמן של החברה ב-73%, וגם בתחום זה היא צפויה להגיע להפחתה כוללת של יותר מ-85% עד שנת 2025.

ריגס מצביעה על ההגדלה המשמעותית של נתח הגז הטבעי בפורטפוליו המוצרים של החברה כשינוי החיובי המשמעותי ביותר: מנתח של 4.8% בשנת 2019, להיקף של 73.5% מכלל ההפקה ב-2021. הטרנספורמציה הזו אף תתעצם והמספרים יגדלו כשתחל ההפקה ממאגר כריש בישראל, הצפוי לספק גז השנה.

השינוי הזה מתיישב היטב עם המגמה הרווחת בשוק האנרגיה, של מעבר לפתרונות אנרגיה משולבים המבוססים על גז טבעי. "יש ערך סוציו–אקונומי עמוק ומהותי לגז טבעי", אומרת ריגס. "הוא הזרז והבסיס למעבר לאנרגיה ידידותית יותר לסביבה ולאנרגיות מתחדשות".

בנוסף, בשנה החולפת הצליחה אנרג'יאן להפחית את צריכת האנרגיה הכוללת שלה ב-13% והיא ממשיכה במגמה זו. החברה גם ממחזרת 90.5% מהפסולת מאתרי הייצור, ומשקיעה בימים אלו במחקר ובהקמת פעילות של אחסון פחמן במאגר הגז הישן בפרינוס ביוון, באופן שיתמוך בשימור הטבע בחופים הסמוכים ויפחית אף יותר את טביעת הרגל הפחמנית שלה.

איליה ריגס. מנהלת האחריות התאגידית הגלובלית, אנרג׳יאן

לדעת ריגס, המחויבות של הדירקטוריון וההנהלה הבכירה ליעדי ESG היא אחד מגורמי המפתח ליצירת הדנ"א הארגוני המחויב כל כך לנושאים הללו. "הוקמה ועדה פנימית לבטיחות סביבתית ואחריות חברתית, המתמקדת בנושא שינויי האקלים, וביצועי המנהלים – ובתוך כך גם שכרם – נבחנים גם בתחום זה".

יחד, לעבר אנרגיה בת-קיימא

בהבנתם כי סביבה מקיימת היא גם האופן שבו ארגון מתקשר עם כלל מחזיקי העניין שלו, באנרג'יאן חשבו רבות על הכותרת של דוח הקיימות של החברה לשנת 2021. "רצינו שהכותרת תבטא בצורה מיטבית את הגישה הייחודית שלנו בעולם האנרגיה", מספרת ריגס. "תחושת האחריות התאגידית החזקה של אנרג'יאן איננה מוגבלת לדאגות סביבתיות בלבד, אלא באה לידי ביטוי גם בכך שאנו מקום עבודה שמעודד בטיחות, כמו גם גיוון והכלה, ופועל למעורבות חיובית עם החברות והקהילות בקרבן מתבצעת עבודתנו".

בסופו של דבר, האמירה שנבחרה להוביל את הדוח היא Uniting Diverse Cultures for a Sustainable Energy Transition, שמביאה לידי ביטוי את התמקדות החברה באיחוד של תרבויות מגוונות, ויצירת קהילות של עובדים ושותפים הפועלים למען המטרה המשותפת של מעבר לאנרגיה בת קיימא.

ערכים אלו הם חלק מאבני היסוד לעבודתם של כ-800 עובדי אנרג'יאן, הפועלים בשבע מדינות. כך למשל, החברה עושה מאמצים נרחבים לשיפור הגיוון התעסוקתי, וכיום יו"ר החברה ושליש מהדירקטוריון שלה הן נשים. בתחום הבטיחות, החברה רשמה השנה 11 מיליון שעות עבודה ללא תקריות (LTI): "בריאות ובטיחות העובדים נמצאות בראש סדר העדיפויות שלנו, ואנחנו מקדישים משאבים רבים כדי לשמור על הסטנדרטים הגבוהים ביותר". לבסוף, לפי ריגס, במקום שבו העובדים מרגישים בסביבה בטוחה ותומכת, ניתן לדבר על השגת יעדים סביבתיים משותפים.

יוצרים ערך חברתי

הנהלת אנרג'יאן נותנת את הטון בתיעדוף הקיימות כערך ליבה עבור כלל עובדי החברה. מנכ"ל החברה, כמו גם כל חברי הדירקטוריון, עומדים מאחורי אסטרטגיה זו. "היינו רוצים שכל העובדים שלנו יראו את הערך שבקיימות ויאמינו ביכולתם לשנות, עבור העסק ועבור עצמם", אומרת ריגס.

מדי שנה עורכת אנרג'יאן סקר בקרב מחזיקי העניין שלה, שבו הם מתבקשים לדרג את הנושאים החשובים ביותר לקידום עבורם. בסקר האחרון, שלושת הנושאים המובילים היו שמירה על בריאות ובטיחות, הפחתת פליטת גזי חממה ויצירת ערך כלכלי. "אנחנו מתאימים את האסטרטגיה שלנו כדי לוודא שסדרי העדיפויות שלנו תואמים את אלו של מחזיקי העניין שלנו", מסבירה ריגס. "אנחנו גם אחת החברות הבודדות בתחומנו שעוקבות אחר המלצות ה-TSFD, כוח המשימה בנוגע לדיווח פיננסי בנושאי אקלים", היא אומרת.

מאמצי אנרג'יאן זכו להכרה בפרסים רבים, בהם ציון גבוה של A- בפרויקט ייחודי בשם Carbon Disclosure Project, המדרג חברות בהתאם לאימפקט הסביבתי שלהן. בנוסף, החברה מדורגת בין 8% המובילים בתחום הגז על ידי Sustainalytics, וכן מחזיקה בדירוג זהב במדד מעלה הישראלי ונמצאת בצמרת רשימת החברות המקיימות ביותר ביוון. הפרסים הרבים שקיבלה אנרג'יאן מהווים אישור למחויבותה יוצאת הדופן להיבטי ESG. למעשה, את מחויבותה לשמירה על כדור הארץ ניתן לסכם במוטו שנחרת על דגלה – "העולם שלנו, האחריות שלנו".

למעבר לאתר אנרג'יאן >>

בשיתוף אנרג'יאן