המדריך להשקעה במעונות סטודנטים

השקעה בנדל"ן המיועד להקמה של מעונות סטודנטים הינו אפיק השקעה ההולך וצובר תאוצה מרשימה בקרב משקיעים מן העולם כולו. הסיבה לעניין המובע בתחום פשוטה למדי ומהווה מרכיב מרכזי בכל השקעה בנכסי נדל"ן: ביקוש יציב וקשיח

תוכן מקודם בחסות iintoo
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם בחסות iintoo
תוכן שיווקי

אם עוצרים וחושבים על כך לרגע, הביקוש הגבוה לפתרונות מגורים מסוג זה מובן לחלוטין; ראשית, האוכלוסייה הכללית נמצאת בסימן גידול ומכאן, עולה גם מספר הסטודנטים באופן טבעי. שנית, מס' האנשים המעוניינים לרכוש השכלה גבוהה ביחס לאוכלוסייה הכללית עולה אף הוא באחוזים נכרים מדי שנה. ושלישית, קצב הבנייה של מעונות הסטודנטים אינו מצליח להדביק את הגידול המשמעותי במספר הדורשים.

צילום: BLUE CAMPUS

השקעה בפתרונות מגורים לסטודנטים נחשבה עד לפני שנים לא רבות לנחלתם של מביני עניין בלבד. התשואות הגבוהות הנרשמות בתחום מושכות אליו בשנים האחרונות הן לקוחות מוסדיים והן לקוחות פרטיים התרים אחר נכסים מסוג זה.

שיעור ההשקעות השנתי בסקטור מעונות הסטודנטים

צילום: RCA

הרשת החברתית iintoo, המציגה מודל השקעה חדשני המבוסס על חכמת המונים ובתמיכה של אנשי מקצוע מובילים, צלחה לאחרונה גיוס משמעותי באמצעות תשקיף בהיתר הרשות לניירות ערך* להקמה, אכלוס ומכירה של מעונות סטודנטים בסמוך לאונ' וויסקונסין, ארה"ב. שוחחנו עם ערן רוט, מייסד ומנכ"ל iintoo על מנת ללמוד את התחום ולקבל מספר טיפים בולטים שיסייעו לנו בהבנת הנושא.

מעונות הסטודנטים – פחות בארץ, יותר בחו"ל

"מעונות סטודנטים קיימים גם בארצנו הקטנטונת אך אינם נחשבים לצורת מגורים פופולרית במיוחד", אומר רוט "הסיבות לכך ברורות לחלוטין: מס' מוסדות הלימוד המצדיקים הקמה של מעונות מסוג זה קטן באופן יחסי ובמקביל, שטחה הקטן של מדינתנו מייתר בהם את הצורך. סטודנטים ישראלים רבים מבלים את תקופת לימודיהם בבית ההורים על מנת לחסוך בהוצאות ויכולים להגיע אל המוסד בו הם לומדים בנסיעה קצרה יחסית"

צילום: shutterstock

לא כך הם פני הדברים מעבר לים ובארה"ב בפרט. הכמות האדירה של הקולג'ים והאוניברסיטאות הפזורים בה על פני שטח גאוגרפי עצום מייצרים צורך בלתי פוסק לפתרונות דיור עבור מיליוני הסטודנטים הלומדים בהם. בנוסף, אמריקאים רבים רואים בתקופת לימודיהם כהזדמנות מצוינת להתרחק מן המקום בו הם גדלו במטרה להעצים את חווית הלימודים ובוחרים שלא ללמוד באזור בו גדלו.

הצטרפו עכשיו לרשת החברתית של iintoo חינם וללא התחייבות ותיהנו מגישה להשקעות איכותיות. להרשמה>>

מספר הנרשמים למוסדות האקדמאים בארה"ב במגמת עלייה לאורך השנים האחרונות

צילום: axiometrics

מעונות סטודנטים – השקעה המשקפת יתרונות בולטים

ערך הנכס נותר יציב גם בתקופת מיתון - יתרון בולט בבעלות על נכסים מסוג זה בא לידי ביטוי במופגן בעת מיתון או משבר כלכלי. בעוד נכסי נדל"ן אחרים מגיבים בירידות מחירים בולטות בסיטואציות שכאלו, מעונות הסטודנטים שומרים על מחירם לאור העובדה כי אנשים אינם מפסיקים ללמוד בזמן משבר. מחקרים שנערכו בתחום מציינים כי מספרם אף נמצא בעלייה במצבים אלו שכן השכלה נתפסת תמיד ובצדק, כאינדיקטור להצלחה אישית וחברתית.

צילום: pxhere.com

מודל השכרה שונה מוביל לתשואה גבוהה מן הממוצע - בחדר סטודנטים במעונות מתאכסנים לרוב שניים או שלושה סטודנטים ולכן תשלום השכירות יגיע לפי מס' המיטות הנמצאות בחדר ולא בתשלום אחד כנהוג בנכסים אחרים. במרבית המקרים, מבנה תשלום שכזה, שנקרא בעגה המקצועית (HMO houses in multiple occupations) , מייצר אפשרות להשגת הכנסה פסיבית. מודל ההשקעה של iintoo מנפק תשואה החל מן הרבעון הראשון שלאחר מועד תחילת ההשקעה אלא אם נדרשו פעולות בנייה למיניהן במעונות עצמם.

קהל אמין שמשלם בזמן (או מראש) - אחת המחשבות הראשונות שעוברות לנו בראש הוא החשש מפני אי עמידה בתשלומים של הסטודנטים המאכלסים את הנכס. בפועל, סטודנטים נחשבים לשוכרים אמינים מאוד ובמידה וחלה בעיה, ערבים להם הוריהם כמתחייב בחוזה השכירות וכנהוג בארה"ב, בה נהוג לחסוך ספציפית לטובת מטרה זו. זאת ועוד, בחלק ניכר מן המקרים משולם שכר הדירה מראש בעבור הדיור, עובדה המנטרלת סיכון מחד ומאידך מייצרת מודל הכנסה רבעונית יציב.

הנכס מושכר לטווח ארוך - לוקח כ- 4 שנים לסיים לימודים אקדמאיים וחלק ניכר מן הסטודנטים אף ממשיכים מיד ללימודי המשך. במידה והנכס ינוהל כשורה, ניתן להרוויח דיירים אמינים הנמצאים בו לפרקי זמן ארוכים משמעותית מן הממוצע.

"קניית נכס מעבר לים אינה עניין פשוט אומר רוט, "בחלקם המכריע של המקרים הנכס שנרכש מנוהל ע"י צד שלישי ולכן חשוב להבין היטב עם מי יוצאים לדרך לפני קבלת ההחלטה. מודל ההשקעה שלנו נוצר על מנת לאפשר למשקיעים פרטיים נגישות ושקיפות להשקעות מסוג זה, שבעבר היו שייכות לגופים מוסדיים או לבעלי כיסים עמוקים בלבד. בנוסף, הכוח שמעניקה הרשת החברתית מאפשרת למשקיעים התייעצות פתוחה עם משקיעים מנוסים אחרים הנמצאים באותה הזירה. במקביל, צוות החברה מעביר כל השקעה בדיקת נאותות מדוקדקת ומייצר תכנית עסקית מפורטת המובאת בפני החברים ברשת שלנו. יצירת מרחב בטוח המשלב שיח מקצועי פתוח מאפשר למשקיעים מכל הרמות לקחת חלק בהשקעות נדל"ן משמעותיות, תוך שהם נהנים מליווי עסקי ומשפטי צמוד.

הצטרפו עכשיו לרשת החברתית של iintoo חינם וללא התחייבות ותיהנו מגישה להשקעות איכותיות. להרשמה>>

* אין בהיתר רשות ניירות ערך לפרסם את התשקיף משום אימות הפרטים המובאים בו או אישור מהימנותם או שלמותם ואין בו משום הבעת דעה על טיבם של ניירות הערך המוצעים.

**נתון התשואה הצפויה, תקופת ההשקעה ונתוני ההשקעה הנם מידע צופה פני עתיד הכפוף, בין היתר, לגורמי הסיכון המתוארים בתשקיף ויתר הפרטים המופיעים בו. הפרטים במצגת זו לקוחים מתוך תשקיף החברה כפי שפורסם באתר הדיווחים הרשמי של רשות ניירות ערך ואינם יכולים להחליף עיון בתשקיף הכולל את המידע המלא והמחייב אודות השותפות וניירות הערך שתציע, בטרם קבלת החלטה בדבר השקעה בניירות ערך של השותפותhttp://www.magna.isa.gov.il/details.aspx?id=013140&reference=2017-01-033187 אין המדובר בהצעה לציבור וזו נעשית רק על פי התשקיף המהווה את המידע הכולל והמחייב.

בחזרה למדור >>