תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מתקשים להחליט אם להשקיע בנדל"ן או בשוק ההון? כדאי שתדעו שיש דרך ליהנות משני העולמות

מחקר של בנק ישראל מצא כי בעשור האחרון, ההשקעה בנדל"ן הניבה תשואות גבוהות לעומת השקעה בשוק ההון – אבל בשלושת העשורים האחרונים, השקעה במניות הניבה תשואות גבוהות יותר מהשקעות בנדל"ן . המסקנה המתבקשת: חשוב לשלב בין שני סוגי ההשקעות

מחקר חדש של בנק ישראל, שפורסם באחרונה, השווה השקעה בשוק ההון להשקעה בנדל"ן, ובדק את התשואות על השקעות אלה לאורך זמן. לפי המחקר, בעשור האחרון הניבו השקעות בדיור תשואה גבוהה יותר מאשר שוק ההון, במקביל לעליית המחירים המתמשכת מאז 2007 בשוק הנדל"ן, כאשר המחירים בגוש דן זינקו פי 2.8, וביתר חלקי הארץ הוכפלו ויותר. כך, השקעה בדיור בעשור האחרון הניבה תשואה שנתית ממוצעת של 10.1% - לעומת 1.5% בלבד במדד ת"א 125.

New York Skyline at sunset
Dreamstime.com

עם זאת, המחקר מעלה גם כי במבט לטווח הארוך יותר, של שלושה עשורים - בין 1988 ל- 2017 - ההשקעה במניות הניבה תשואה גבוהה יותר מהשקעה דומה בנדל"ן, ועולה בהרבה על השקעה באיגרות חוב ממשלתיות. זאת, גם לאחר ששוקללו במחקר עלויות ההשקעה באפיקים השונים, כמו למשל מיסוי. כך, על פי המחקר, השקעה לעשר שנים בדירה תשיג תשואה שנתית ממוצעת (נטו, בניכוי עלויות השקעה) של 4.87%; השקעה לאותו פרק זמן במדד ת"א 125 תניב תשואה של 6.06%; ואילו אותה השקעה במדד אג"ח ממשלתי כללי תניב תשואה של 2.66% בלבד.

ערן רוט, מנכ"ל, הרשת החברתית להשקעה בנדל"ן iintoo , מציין כי המסקנה שבולטת מתוצאות המחקר, היא לא איפה כדאי להשקיע, אלא שהתוצאה תלויה בנקודת הזמן בה נערכת הבדיקה והתקופות שאליה מתייחסת, ולכן חשוב לשלב בין כל סוגי ההשקעות. "להערכתנו, מדובר בשתי חלופות אטרקטיביות לכל משקיע אלא שבעוד שמרכיב המניות הוא חלק משמעותי מתיקי ההשקעות של ישראלים, הרי שדווקא ההשקעה בנדל"ן כגיוון לתיק ההשקעות לרוב נמוכה יותר או לא קיימת".

שילוב הטוב שבשני העולמות  

לדברי רוט, אחד החסמים המרכזיים הוא הסכום המינימלי הנדרש להשקעה וכן מחסור בידע. אלא שאם בעבר השקעה בנדל"ן כללה הוצאה כספית מינימלית של מאות אלפי שקלים, הרי שכיום ישנם פתרונות שמאפשרים שילוב של הטוב שבשני העולמות - הנדל"ן ומאפייני השקעה של שוק ההון, בהשקעה נמוכה יחסית.

מייסדי iintoo, דב קוטלר וערן רוט, בעלי ניסיון רב בפיננסים והשקעות נדל"ן 
צילום
תמר מצפי

כך למשל, מי שבוחרים להשקיע דרך iintoo משקיעים את כספם בנדל"ן בארה"ב - אך רק בפרויקטים נבחרים, שעברו סינון ואישור של ועדת המומחים של iintoo; בנוסף, סכום ההשקעה ההתחלתי הוא 25 אלף דולר בלבד ותקופת ההשקעה היא שלוש שנים. בניגוד לקניית דירה אינטו משקיעה בנכסים, שבעבר ההשקעה בהם היתה פתוחה רק ליזמי נדל"ן גדולים, כך שהמשקיע הבודד, יכול ליהנות מיתרונות ההשקעה בנדל"ן - תשואות נאות והשקעה לטווח קצר יחסית כאילו היה יזם נדל"ן בעצמו..

"צריך לזכור כי לרוב, מי שמשקיע בנדל"ן רוכש נכס בודד, תוך התמקדות באזור גיאוגרפי אחד. המשמעות היא שבמקרה של ירידת מחירים באותו מקום, החשיפה לירידה משמעותית בשווי ההשקעה גדולה. אנחנו מאפשרים לפזר סיכונים, ולבנות תיק השקעות נדל"ני ממש כמו בהשקעה בשוק ההון".

בשורה התחתונה, חשוב לשים לב כי לא אחת מתפרסמים מחקרים שונים המעידים על כדאיות ההשקעה באפיק זה או אחר, אלא שהנקודה המרכזית היא כאשר אנו חיים בסביבת ריבית אפס וכאשר שוק ההון אינו שומר על יציבות לא לחפש את האפיק המנצח, כי אם לשים דגש על פיזור התיק בין מגוון אפיקים המניבים תשואה לאורך זמן. בהיבט הזה נדל"ן הוא בהחלט אחד האפיקים שבאופן מסורתי והיסטורי מוכיח את עצמו פעם אחר פעם.

 הצטרפו עכשיו, חינם וללא התחייבות, ותיהנו מגישה להשקעות איכותיות. להרשמה >>

בחזרה למדור >>