תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סנקציות בינלאומיות – סיכון שכל יצואן חייב להכיר

מעל 60 אלף חברות בעולם רשומות באחת מרשימות הסנקציות הבינלאומיות התוצאה של סחר כזה עלולה להוביל את החברה הישראלית להיכנס בעצמה לרשימה, כמי שהפרה את הסנקציות ובכך לגזור על עצמה עונשים כבדים עד כדי סגירתה. דוד מילגרום – מנכ"ל בססח: " בססח מספקת כיום חליפת הגנה ליצואנים ישראליים המבוטחים על ידה ובודקת היטב שכל לקוח של היצואן בחו"ל, אינו חלק מהחברות שתחת רשימת הסנקציות הבינלאומיות"

"סנקציות בינלאומיות הוא מהסיכונים המשמעותיים ביותר הקיימים היום לחברה ישראלית העוסקת בייצוא וסחר בינלאומי ותמוה בעיניי עד כמה המודעות לסיכון הזה נמוכה בקרב יצואנים" כך אומר מנכ"ל חברת בססח הפורש, דוד מילגרום.

מעל 60 אלף חברות בעולם רשומות באחת מרשימות הסנקציות הבינלאומיות.
הסיבות שבגינן מוטלות סנקציות הינן קיום קשר טרור או למימון טרור, קשר לסחר בסמים, ביצוע פשעי מלחמה או פגיעה בזכויות אדם. סנקציות אף מוטלות על מי שנחשד בפעילות של התקפת סייבר או בפגיעה בריבונות של מדינות זרות ולא פעם  חברות ישראליות  מייצאות, לעיתים  בתום לב,  סחורות לאותה חברה מסחרית בעולם שנמצאת מסיבה כלשהי ברשימת הסנקציות הבינלאומיות. התוצאה של סחר כזה עלולה להוביל את החברה הישראלית להיכנס בעצמה לרשימה, כמי שהפרה את הסנקציות  ובכך לגזור על עצמה עונשים כבדים עד כדי סגירתה.

ייבוא ייצוא

המקרה הידוע הוא הקנס שהוטל על BNP בנק צרפתי ביולי 2014, קנס של 9 מיליארד דולר או הקנס שנגזר על חברת שלומברג לשירותי נפט בגובה של 237 מליון דולר, במרץ 2015. בנוסף ניתן לגזור על יצואן ישראלי שמכר לחברה בעולם שנמצאת ברשימת הסנקציות הבינלאומיות גם  ניתוק משימוש במערכת פיננסית אמריקאית, ואיסור כניסה לשטחי ארה"ב.

מקור הסנקציות הבינלאומיות יכול להגיע מאחד מארבעה גופים בינלאומיים: האיחוד האירופי (EU), האו"ם (UN), משרד האוצר האמריקאי (HMT) וממשרד הסחר האמריקאי (OFAC). תחת רשימת הסנקציות הבינלאומיות מופיעות כיום כ -60 אלף חברות והתקבלו כ 700 החלטות.  רשימה זו כוללת מדינות, ארגונים, חברות, אנשים פרטיים, חברות ספנות וחברות תעופה. ממשלת ארה"ב מובילה באכיפת הסנקציות הכלכליות, לרבות  הקפאת נכסים וכספים בארה"ב, איסור על כניסה לארה"ב, איסור סחר עם הגורם שברשימת הסנקציות ואיסור העברת כספים לגורם שברשימה.

לקבלת פרטים אודות המערכת שתציל את העסק שלך>>>

ב-2014 הוטלו על ידי האיחוד האירופי וארה"ב סנקציות כלכליות על חברות מסוימות ברוסיה  על רקע המשבר המתמשך בין רוסיה לבין המערב סביב הנעשה באוקראינה. הסנקציות על מוסקבה הורחבו לכמה מהחברות המובילות במשק הרוסי, ובהן הבנק הגדול במדינה, סברבנק, יצרנית הנשק קלשניקוב, ענקית הגז "גזפרום" וחברת הנפט רוסנפט וטרנסנפט.
עוד נקבע כי חברות אלה וחמישה בנקים ממלכתיים גדולים ברוסיה לא יורשו לגייס הלוואות ארוכות טווח בשווקים האירופיים ויצומצמו עסקי הגוש האירופי עם חברות ביטחוניות רוסיות. מגבלות תנועה והקפאת נכסים הוטלו על 24 מקורבים נוספים לנשיא רוסיה.

מערכת החיפוש שמציעה בססח. ככה תוכלו לדעת האם אתם מקיימים קשר עם חברה שנגדה יש סנקציות ואתם בסכנה

אך מעבר למקרים אלו, שקיבלו הד תקשורתי, קיימות עוד עשרות אלפי חברות בעולם, חלקן אפילו פועלות במדינות ידידותיות לישראל שנמצאות תחת הרשימה השחורה של הסנקציות הכלכליות הבינלאומיות.. חברות ישראליות ומנהליהן לא מודעים להיותן של חברות אלו ברשימה השחורה  ובכך מתקיים סיכון  ממשי לחברה הישראלית בבואה לסחור עם חברה בינ"ל אחרת.

"חובת הציות לסנקציות בינלאומיות רלוונטית מאוד ליצואנים ישראליים" מסביר מילגרום. "חברה ישראלית אשר תייצא לחברה בעולם שעליה מוטלות סנקציות, גם אם בתום לב, עלולה להיענש. אי הידיעה במקרה זה אינה פותרת מעונש ועל כן זהו סיכון גבוה שכל חברה ישראלית חייבת להיות מודעת אליו אם בכוונתה לייצא או לקיים סחר בינ"ל".

לכן, מסביר מילגרום, חשוב לדעת כי מוטלת חובה מכוח חוקי הסנקציות גם על צדי ג (לא מטיל הסנקציות ולא הנמען לסנקציות) לרבות חברות שמחוץ לארה"ב שנדרשות לציית להוראות הסנקציות. לצורך כך מטילי הסנקציות -  בעיקר ארה"ב -  יוצרים מנופי ענישה על צדי ג שלא מצייתים לסנקציות, גם אם אינן חברות או אזרחי ארה"ב.

הענישה הנגזרת במסגרת הסנקציות היא קשה ויש לה משמעויות כבדות, החל מהכנסת המפר לרשימת הסנקציות בעצמו, לעיתים נגזרת חלופת קנס.  

מנכ"ל חברת בססח הפורש, דוד מילגרום

לקבלת פרטים אודות המערכת שתציל את העסק שלך>>>

כדי להימנע ממצבים כאלה, משתמשת בססח במנוע חיפוש יחיד מסוגו שהקימה יולר הרמס – מבטח האשראי הגדול בעולם ומבעלי בססח, הכולל את 60 אלף החברות המופיעות תחת רשימת הסנקציות.

"בססח מספקת כיום חליפת הגנה ליצואנים ישראליים המבוטחים על ידה ובודקת היטב (בנוסף לבדיקות שמבצע היצואן) שכל לקוח של היצואן בחו"ל, אינו חלק מהחברות שתחת רשימת הסנקציות הבינלאומיות" אומר מילגרום.

תחום ביטוח האשראי בעולם מבטח עסקאות בהיקף של כ–2.5 טריליון דולר בשנה. המבטח הגדול ביותר בעולם הוא יולר הרמס (Euler Hermes) עם נתח שוק של 37%.

בססח עוסקת בביטוח אשראי וסיכוני סחר חוץ. כלומר, מבטחת ספקים בשוק המקומי וכן יצואנים בפני מצב שבו הם שלחו ללקוח שלהם סחורה או ספקו לו שירות בתנאי אשראי מוסכמים, אך התמורה לא התקבלה בשל חדלות פירעון הלקוח, קושי כלכלי של הלקוח או אירוע פוליטי במדינתו.

הטבה נוספת הגלומה בביטוח בססח  היא הגדלת קווי אשראי בבנקים. כשחברה מגיעה לבנק עם פוליסת ביטוח אשראי, והיא מעוניינת לבצע מימון על סמך אשראי לקוחות — הבנקים נותנים משקל לפוליסה. זה גם יכול להוזיל את האשראי הבנקאי, ולהגדיל את מסגרות המימון מהבנק.

בעלי החברה הינם EULER HERMES, מבטח האשראי הגדול בעולם והראל השקעות בביטוח ופיננסים. בססח מבטחת אשראי ב- 115 מדינות, ובין 500 מבוטחיה רבות מהחברות המובילות במשק הישראלי וחברות הבנות שלהן ברחבי העולם.

לקבלת פרטים אודות המערכת שתציל את העסק שלך>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#