"מה שעזר לי הוא בעיקר אוסף של כשלונות"

ביוני האחרון מכר אדם שוב את ריפרש, חברת פרסום שהתמחתה ברשתות החברתיות מאז הקמתה ב-2007. הוא רואה את סיפור ההצלחה שלו אחרת ממה שמרבית האנשים רואים, ומסביר מדוע מכירת החברה במקום להפוך אותה לחברה הגדולה בתחומה בישראל גורמת לו לאושר

שחר בן-פורת
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחר בן-פורת
תוכן שיווקי

בשנת 2007 עולם הרשתות החברתיות היה בחיתוליו. איש העסקים והעיתונאי לשעבר אדם שוב עבד באותם הימים בקבוצת הארץ, והוא התבקש לנהל את הפעילות הטרייה של TheMarker בתחום הסושיאל: דה מרקר קפה. "אחרי שנה של עבודה אינטנסיבית בהקמת המיזם הרגשתי שהתחום עומד לקראת פריצת דרך עסקית גדולה, וראיתי יותר ויותר מפרסמים ומשרדי פרסום שלא יודעים להתמודד עם התחום החדש הזה", הוא מספר מה הביא אותו להקמתה של חברת ריפרש.

"התחלתי את העסק בחדר קטן במשרדי מגדל שוקי הון. סמנכ״ל השיווק דאז, אורי שמואלי, ביקש ממני לעשות פרויקט של הקמת בלוג לחברה. התמקמתי בחדר והתחלתי לעבוד. מהר מאוד התחילו להגיע עוד לקוחות ששמעו מפה לאוזן על העבודה שלי והתחלתי לגייס עובדים. למעשה, במשך שנה שלמה ריפרש פעלה מתוך החדרון הזה, עד שצמחנו לחמישה עובדים ולא היה עוד מקום עבור עובדים חדשים.

"בשלב הזה נכנסו לקוחות גדולים כמו בנק לאומי, שעבורו הקמנו את פעילות הסושיאל, וראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שעבורו עשינו את קמפיין האינטרנט בבחירות הקודמות. שכרתי משרדים בשדרות רוטשילד בתל אביב ומשם העסק טס למעלה והפך לספק שירותי שיווק ברשתות חברתיות למותגים הגדולים בישראל".

הבנת באותם הימים לאן יגיע תחום הרשתות החברתיות?

"הרגשתי שאנחנו נמצאים ערב מהפיכה מאוד גדולה אבל אני לא מתיימר לומר שהבנתי את מלוא המשמעות שלה. לקחו שנים ארוכות עד שהבנתי שאני נמצא בצומת המרכזית של אחת המהפכות הגדולות ביותר בעולם הטכנולוגי שעשתה שינויים דרמטיים בקיום שלנו".

עד כמה השפיעה ההתפשטות של הרשתות החברתיות על הפעילות של החברה?

"אין ספק שהיינו במקום הנכון ובזמן הכי נכון. ריפרש הפכה באותן שנים לחברה מובילה בתחום הזה בישראל. למעשה, במשך שנים ארוכות היא ניהלה גם עבור משרדי פרסום גדולים את פעילות הלקוחות שלהם ברשתות חברתיות. העסק צמח לממדים גדולים ובנקודה מסויימת משרדי הפרסום התחילו לראות בנו איום ולא ספק שפותר להם בעיה שהם לא יודעים להתמודד איתה.

"האתגר העסקי שלנו באותה נקודה היה לגרום ללקוחות להבין שכדי לנהל פעילות מקצועית בתחום הזה הם צריכים אותנו, ולא משרד פרסום שמתמחה בעיקר במודעות לעיתון או פרסומת לטלויזיה".

"האתגר העסקי שלנו באותה נקודה היה לגרום ללקוחות להבין שכדי לנהל פעילות מקצועית בתחום הזה הם צריכים אותנו, ולא משרד פרסום"צילום: Dreamstime

האושר חשוב יותר מכסף

את ההחלטה למכור את החברה קיבל שוב בשנה האחרונה. "הרגשתי תחושת מיצוי ושחיקה. העבודה בתחום השירותים לא פשוטה ודורשת תודעת שירות מאוד מפותחת וזמינות גבוהה. הגעתי לנקודה בחיי האישיים שבה קמתי בבוקר והרגשתי שאני פשוט לא רוצה יותר ללכת לעבודה הזו. למזלי, אחרי כל השנים המצויינות האלה, מצבי הכלכלי איפשר לי לקבל החלטה חופשית משיקולים כספיים. החלטתי שאני מחפש קונה ואם אני לא מוצא בתוך פרק זמן של שנה אחת אני פשוט סוגר את החברה וזורק את המפתחות לים. זו היתה החלטה לא פשוטה, מי לוקח חברה מצליחה ומכניסה וסוגר אותה? אבל הייתי נחוש, הבנתי שהאושר שלי חשוב יותר מעוד כמה שקלים בבנק".

משרד באומן בר ריבנאי וקבוצת פובליסיס הצרפתית היו אמורים לרכוש את החברה אבל התנאי שהם העלו ברגע האחרון על שוב להישאר בתפקיד המנהל של ריפרש לשנתיים נוספות גרמו לו לסרב לעסקה, והוא התכונן לסגירת החברה. "קניתי כבר כרטיס טיסה ונרשמתי ללימודים בניו יורק, ובדקה ה-90 נסגרה העסקה למכירת ריפרש לגרייט אינטראקטיב". כיום הוא פעיל בתחום הנדל"ן, מעורב בהשקה בישראל של חברת תיווך הנדל״ן האמריקנית הגדולה בעולם Keller Wiliams, ומחפש אפיק עבודה חדש וארוך טווח.

על ההצלחה של ריפרש הוא אומר כי "מה שעזר לי הוא בעיקר אוסף של כשלונות. אנשים לפעמים מסתכלים על הקריירה שלי בהתפעלות ונראה להם כאילו הדרך שלי היתה רצופת הצלחות. זה נכון שזכיתי לעשות דברים גדולים אבל בדרך היו גם המון כשלונות, פיטורין ממקומות עבודה, ודברים שעשיתי שהיו הרבה פחות מוצלחים. אני גאה בכל אחד מהכשלונות האלה; לא בכישלון אני גאה אלא בשיעורים שלמדתי מכל אחד ואחד מהם. בעיקר אני שמח שגם כשהגעתי למקומות נמוכים ביותר, לא ויתרתי ולא הרמתי ידיים.

"אני בא ממשפחה חרדית של תשעה ילדים. היתה לי ילדות נוראית ונקודת פתיחה סוציו-אקונומית גרועה ביותר. יכולתי באותה מידה להיות היום במקום הרבה פחות סימפטי. אבל דווקא החיים הלא פשוטים והלא מפנקים שעברו עליי הפכו אותי לשורד בלתי נלאה ולאדם חזק".

"מסויימת משרדי הפרסום התחילו לראות בנו איום"צילום: Dreamstime

האם אתה רואה את ריפרש כסיפור הצלחה?

"ריפרש היתה הצלחה גדולה במשך שנים ארוכות, אבל לצערי לא ראיתי את עצמי עובד בעבודה מהסוג הזה לשארית חיי ולכן הובלתי אותה אל סופה בעיניים פקוחות. להגיד שזו הצלחה? זה לא יהיה נכון עובדתית. לריפרש היה פוטנציאל להפוך למשרד פרסום הגדול בישראל בתחום הזה והיא סיימה בקול דממה דקה. זה כישלון, אבל כישלון שגרמתי לו בשתי ידיי וכישלון שגרם לי להיות מאושר כשאני קם בבוקר. אז אני שמח מאוד על מה שהיה וגם על מה שלא יהיה".

אתה רואה את עצמך כמצליח?

"אני כרגע קצת מחפש את עצמי, אני לא בטוח שזו נקודה להרגיש בה מצליח. ההצלחה הכי משמעותית מבחינתי היא שהגעתי לנקודה שבה אני יכול להרשות לעצמי לקום בבוקר ולבחור מה ומתי לעשות, ולא להיות משועבד לאנשים אחרים, ללקוחות או לאילוצים כלכליים. האם זה אומר שהצלחתי להשיג כל מה שרציתי? ודאי שלא, רחוק מזה. מצד שני, טבע האדם הוא שגם כשאתה מגיע למה שנדמה היה לך כיעד סופי אתה רוצה יותר. האם זו קללה או ברכה? שאלה טובה".

הכתבה הופקה ע"י המחלקה המסחרית של מגזין TheMarker

למידע נוסף >>