"להתפרנס בעזרת היצירה שלי זו הצלחה"

הצייר, המאייר והקומיקסאי הידוע זאב אנגלמאיר שמח מאוד שההצלחה אותה הוא חווה מתרחשת במהלך חייו. הספר החדש והתערוכה הייחודית שלו, המוצגת בבית העיר, הם הזדמנות בשבילו לעשות את מה שהוא מתמחה בו יותר מכל למתוח את הגבול שלנו כמו גם שלו עצמו

שחר בן-פורת
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחר בן-פורת
תוכן מקודם

בימים אלו מוצגת בבית העיר, השייך לעיריית תל אביב, "הארץ המובתחת", תערוכה חדשה של הצייר, הקומיקסאי והמאייר הידוע, זאב אנגלמאיר. התערוכה כוללת בובות בד ענקיות של הדמות הידועה של אנגלמאיר, שושקה, בצד חלונות מצוירים, כתובות ניאון, מובייל גפילטע, פסלים הומוריסטיים, סרטונים ואובייקטים המשלבים פנטזיה והומור פרוע.

התערוכה ייחודית בשני מובנים לפחות. ראשית, זו הפעם הראשונה בה ניתן לראות עבודות של אנגלמאיר שנעשו בתלת ממד, כאשר חלקן נעשו על ידו וחלקן על ידי אומנים אחרים בהתבסס על רישומים שלו. שנית, כל התערוכה, הכוללת מאות עבודות המשתרעות על פני הבניין כולו, נוצרה בשלושה חודשים בלבד.

"אחרי שנים רבות של עבודה בתחום היה נראה לי שעשיתי הכל בתחום האיור והספרים. ואז הגיעה השנה האחרונה, שהפכה להיות שנה מאוד משמעותית. זה התחיל עם הספר 'מסע לוולגריה', שכולל 100 עמודי טקסט ו-140 עמודים עם דימויים, שמהווה מכלול של עבודות מתקופה ארוכה במיוחד. אחרי שהוא יצא, היתה לי הרגשה שאני מתחיל בתקופה של מנוחה; הרגשתי שאני חייב את זה. שבוע לאחר שהספר יצא לאור הבאתי עותק שלו במתנה לידידה שלי, ונפגשנו בכניסה של בית העיר. איילת ביתן שלונסקי וקלודט זורע, האוצרות, היו כאן וכשהראיתי להן את הספר הן אמרו לי 'אולי תעשה תערוכה אצלנו בעוד שלושה חודשים?'. וכך זה התחיל".

לשמור על הרעננות

הביקור בתערוכה הוא הזדמנות להכיר את הצדדים הפרועים והיצירתיים בעבודות של אנגלמאיר, שרבים מכירים אותו בזכות האיורים והקריקטורות שפרסם לאורך השנים בעיתונים שונים, כמו גם הספרים הרבים שהוציא לאור, בהם מספר ספרי קומיקס ואפילו הגדת פסח אחת, יצירתית במיוחד. בשנה האחרונה, מלבד הספר החדש והתערוכה, הוא השתתף בתערוכת שהוצגה במוזיאון החשוב באירופה לאיור שבטרויסדורף, גרמניה; יצר סרטון אנימציה; ואייר את כל ספר בראשית לפרויקט 929, שחלק מהן מוצגות בתערוכה.

"מאז התערוכה קיבלתי עוד הצעות מפתיעות, כולל להכין מיצב חוצות לעדלאידע ואפשרות לשתף פעולה עם מעצבי אופנה. פנה אלי זוג צרפתים שמגיעים להתחתן בארץ, שרוצים שאני אחתן אותם בעודי לבוש בתחפושת של הדמות שושקה, איתה הופעתי בפתיחה של התערוכה. בתמורה לטקס החתונה אני אטוס לפריז להתגורר במשך שלושה שבועות בדירה שלהם שברובע ה-11. אחרי שנים ארוכות של עבודה בדו ממד בסטודיו, המעבר לתלת מימד פתח אותי לעולם חדש".

אתה רואה את עצמך כאדם מצליח?

"מצליח במובן של מימוש. עמדנו על המרפסת של בית העיר אני, איילת וסיון (לוסטגרטן, מפיקת התערוכה, ש.ב.פ) ואמרתי 'איזה מדליק היה אם יהיה מטאוריט בצורת גפילטפיש שינחת על בית ביאליק' (שנמצא ממול, ש.ב.פ). איילת אמרה שזה רעיון שאפשר לעשות, ואחרי שקיבלו כמה אישורים, זה קרה תוך שלושה שבועות, עם טלסקופ שנמצא בבית העיר ומאפשר לצפות בו. מבחינתי זו הצלחה.

"אני מתפרנס מלממש את הפנטזיות והרעיונות שלי, מלתקשר את מה שאני חושב לעולם. בכל מדיה אני מדבר באמצעות האיורים והדימויים שאני יוצר, וזה שמתאפשר לי לחיות מזה, להתפרנס ולפרנס משפחה, זו הצלחה. מה עוד שאני זוכה להציג את העבודות שלי במקומות שונים ובעולם ולהגיע לסוגים שונים של קהלים.

"אני שמח שזה קורה בחיי. ואן גוך מצליח אבל ההצלחה שלו היא באה קצת מאוחר, וזה עצוב. העובדה שכל זה קורה עכשיו, שמתאפשר לי לפרוץ לתחומים חדשים, משמחת אותי. אני רוצה עוד", הוא צוחק.

האמן זאב אנגלמאיר

אתה מופתע ממה שקורה?

"בערב הפתיחה של התערוכה יצאתי מצדפה לבוש כמו שושקה והופעתי עם 10 רקדניות ותזמורת של 14 נגנים. בית העיר עשו לי הפתעה אמורים היו להיות 2 עמודי זיקוקים אבל בפועל היו על כל החזית. ליצור אירוע כזה, שהגיעו אליו המונים, זה לא דבר טבעי לי. אני לא שחקן ולא מבצע. אני מושך את עצמי למקום שלא הייתי בו, וזה נכון בהרבה דברים שאפשר לראות בתערוכה.

"אז כן, אני יכול להגיד שיש אלמנט של הפתעה כשאני רואה את כל מה שקורה. אם זה לא היה קורה, הייתי חוזר לאותן תבניות שאני מכיר, ואפשר להיקלע לשם בקלות.

"חלק ממה שדרבן אותי לעשות את המופע הוא שלא ראיתי כזה דבר. דווקא בגלל שזה לא טבעי לי, אני לוקח את עצמי חדש כדי לראות איך אני מתפקד מול כיכר מלאה באנשים שרואים אותי מופיע ורוקד. גם באיור אני מנסה לבדוק את הגבולות, כולל את הגבול של עצמי. זה מה ששומר מבחינתי על רעננות".

הכתבה הופקה ע"י המחלקה המסחרית של מגזין TheMarker

למידע נוסף >>