תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"החלק שלי בהצלחה הזו, זה בהתמדה"

העיתונאית והסופרת ענת לב אדלר הופתעה מההצלחה לה זוכה הרומן שלה "כותבת ומוחקת אהבה". בראיון היא מספרת מה גרם לה לכתוב את הספר, מה השתנה בה בעקבות ההצלחה שלו ומי באמת נתפס בעיניה כאנשים מצליחים

מצפן על רקע מפה
Dreamstime

לפני שלוש שנים, באוגוסט 2013, יצא לאור רומן הביכורים של ענת לב אדלר, "כותבת ומוחקת אהבה". תוך ימים ספורים הפך הספר לרב מכר, וכיכב במשך 15 שבועות ברשימת רבי המכר. עד היום נמכרו מעל ל-41 אלף עותקים מהספר, העוסק במשבר אמצע החיים, ולב אדלר הפכה למרצה מבוקשת מאוד, עם הרצאה העוסקת בנושא בו עוסק הספר.

זהו אינו הספר הראשון של לב אדלר, היא עיתונאית ועורכת בכירה בידיעות אחרונות, סופרת ופובליציסטית. במרוצת השנים היא הוציאה לאור עשרה יומנים וספרי מתנה שהיו להצלחה גדולה, בהם "נשים ויין, סיפור אהבה", "סוד השפע" ו"סודות של אמהות עובדות". עם כל זאת, ההצלחה לה זכה הרומן שכתבה הפתיעה אותה. "קיוויתי וייחלתי וחלמתי ורציתי, אבל הופתעתי מאוד כשזה קרה. בערך שבוע אחרי שהספר יצא לאור, בעלי מתקשר אלי בצהריים ואומר לי 'גלשתי באינטרנט וראיתי בטבלת רבי מכר של סטימצקי את הספר'. לא הבנתי, הרי הוא רק יצא לשוק, אז התקשרתי להוצאה לאור והם אמרו לי שהספר נמצא במקום העשירי ברשימה. אני לא יודעת להסביר את זה.

"לא רק ההצלחה של הספר הפתיעה אותי, אלא מספר האנשים שמדברים איתי מאז ואומרים 'איך ידעת שגם אנו מרגישים כך?', 'שמת לנו מצלמות בבית?. נשים אומרות לי 'שינית לי את החיים', ואני צריכה לצבוט את עצמי שזה נכון. אני רק ידעתי שיש לי סיפור לספר ואני לא יכולה להחזיק אותו בבטן. לא חשבתי שאני אהיה מודל הזדהות לכל כך הרבה אנשים".

אין הצלחה של אינסטנט

ענת לב אדלר
אבישג שאר-יישוב

"כותרת ומוחקת אהבה" נכתב על בסיס משבר אמצע החיים שלב אדלר עברה בעצמה. "זו היתה שנה וחצי מטורללת ומכוננת, שהתחילה בזה שחוץ מהילדים רציתי לזרוק מהחלון את הכל, כולל את הזוגיות, הקריירה והפרסונה שלי, אותה ענת לב אדלר שאני עובדת אצלה, שאני הולכת להגשים את החלומות שלה. רציתי לקפוץ החוצה מתוך עצמי.

"מה שהציל אותי זו היכולת לעבד את אובדן הדרך למילים. כתבתי כדי לא להשתגע, כדי שהדבר הזה לא יישאר בגוף. לא יכולתי לשאת את האובדן, את הבלבול, את חוסר היכולת להישאר בחיים שלי. כשהיה לי חצי כתב יד הלכתי לסדנת כתיבה של אשכול נבו, שם התחלתי להפוך את הטקסט לספר. רק אז התחלתי לעשות תחקיר והבנתי שיש דבר כזה, משבר אמצע החיים. בכלל לא ידעתי שאני במשבר כזה. רק כשהתחלתי לחקור את הנושא הבנתי שאני מדברת על משהו שדיברו לפני, אלא שאני עושה אותו בקול שלי.

"בשלב מסויים הבנתי שאני כותבת סיפור, שיש לו גיבורה, ויש לי פריבילגיה שהיא תבדוק עבורי את כל מה שמטריד אותי, בעיקר את סוד הזוגיות ארוכת השנים. כלומר, איך אפשר להשאר במבנים הקיימים לאורך זמן בחברה הדורשת מאתנו לחיות בקצב מהיר, להחליף, לשנות ולהתרגש כל הזמן מחדש. "אני 28 שנים עם אותו בן זוג, ואני עובדת שנים רבות באותו מקום עבודה. זה לא קל, צריך לעבוד בזה כדי לשמר את זה".

מה הבנת בתהליך שעברת?

"יש מודל האומר שאחרי ארבע שנים אנו מפסיקים להתרגש ממה שמוכר לנו, בין אם זה מכונית, ג'וב, מקום מגורים, בעל או אישה. זה קטע כימי במוח. אבל אנו לא יכולים להחליף את החיים כל 4 שנים. הבנתי תוך כדי המשבר שאנו צריכים לנסות לחזור ולהתפעם המילה התפעמות היא המילה המנחה אותי. להתפעם שוב ושוב ממה שהוא כבר שלנו.

"אי אפשר לשנות את המציאות, רק את האופן בו אנו מתבוננים בה. אם אנו רוצים לצאת למסע ארוך, אנו לא צריכים כל פעם נוף חדש אלא עיניים חדשות ורחוצות להתבונן בנוף הקיים. זה מה שאני מנסה להעביר הלאה".

ילד קורא על רקע הירח
Dreamstime

כל מה שקרה מאז שינה את התפיסה שלך את עצמך כאדם מצליח?

"אני ילדה ונכדה בכורה משני הצדדים, והייתי היצור המחובק והעטוף ביותר עלי אדמות. מיום שעמדתי על דעתי, אהבתי את עצמי כי אהבו אותי. אז השאלה הזו פחות נכונה עבורי, כי בהצלחה הרבה פעמים אנו מצפים שנקבל אישור מהחוץ. אני לא נזקקתי לאישור מהחוץ, כי הייתי עם עצמי ביחסים מאוד טובים מההתחלה.

"היתה לי את הפריבילגיה להתפרנס מהדבר שאני הכי אוהבת לעשות, שזה לכתוב, ובגיל צעיר הבנתי איזו מתנה זו היכולת להתפרנס מהדבר שהכי עושה אותנו שמחים בעולם. מבחינתי, הצלחתי. הספר גרם לאחרים להבין כמה אני אדם ש'יודע לכתוב', אז העולם החיצוני אליי מתייחס אלי לפי פרמטרים של הצלחה. אבל אני את תפיסת ה'אני' שלי לא שיניתי.

"מה שכן זה נתן לי זה את ההבנה שאני יכולה לעמוד מול קהל למשך שעה או שעה וחצי ולדבר. בעבר לא חשבתי שזה משהו שאוכל לעשות. בפעמים הראשונות שזרקתי את עצמי למים היה פחד מאוד גדל. פחדתי שלא אעניין, שלא אזכור מה להגיד ושלא אדבר ברצף.

"השלב הבא הוא לנסות להפוך את הספר למחזה. אני לא יודעת אם אני יודעת לעשות את זה, אבל זה משהו בתוכניות שלי. בזכות כל מה שקרה מאז אני מבינה שיש לי עוד כלים לממש בעזרתם את התשוקה שלי ואת הכישרון שלי".

חריץ בדלת
Dreamstime

את רואה את עצמך כסיפור הצלחה?

"לא, אני לא רואה בעצמי סיפור הצלחה. אני עושה מה שאני אוהבת, כיף לי וטוב לי. אני בהתפעמות אדירים והתפעלות אמיתית, ושואלת את עצמי לפעמים אם כל זה קורה באמת. אבל הצלחה זה מריל סטריפ", היא צוחקת, "זה עמוס עוז, אנשים גדולים מהחיים. יש לי עוד מה ללמוד ולעבור ולהתפתח.

"אם אתה שואל אותי איפה החלק שלי בהצלחה הזו, זה בהתמדה, בזה שהלכתי בדרך שלי מבלי לסטות ממנה ימינה ושמאלה. לא עניין אותי דבר, רק הכתיבה.

"בעידן שלנו, עידן האינסטנט, אנו ממעיטים בערכה של התמדה. ואנחנו חיים תחת הרושם המוטעה שיש הגשמות אינטסנט, אבל זה לא נכון. אתה צריך לעבוד קשה כדי שבסופו של דבר המזל ישחק במגרש שלך, וזה בכלל לא מזל, אני רואה בזה התמדה. בוב דילן אמר את הכי יפה הצלחה זה לקום בבוקר, ללכת לישון בערב כשאתה בריא ובין לבין לעשות את מה שאתה אוהב. לפי הפרמטר הזה אני כנראה באמת מצליחה". 

הכתבה הופקה ע"י המחלקה המסחרית של מגזין TheMarker  

למידע נוסף >> 

כתבות שאולי פיספסתם

*#