תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"הצלחה היא לא רק מספרים; היא תחושה"

אליה אלון הכהן, האישה שעומדת מאחורי אתר מימון ההמון JumpStarter, מסייעת ליוצרים לגייס כסף דרך האינטרנט. למרות היעדים הכספיים שהיא עוזרת להם להגיע אליהם, היא תופסת הצלחה בצורה שונה לחלוטין

"הצלחה היא תחושה, היא הסיפור שאנו מספרים לעצמנו", מסבירה אליה אלון הכהן. "כולנו סיפורי הצלחה, גם אדם המצליח להיכנס לחובות זו הצלחה. לא סתם אנשים אומרים 'הצלחתי לקבל הלוואה', זה סיפור ההצלחה שלהם. אם ההלוואה מקבעת אותם בחובות והם צריכים מהלכים יצירתיים כדי לצאת מהם, הם יכולים לצאת מהם.

"הצלחה מורכבת מאנשים, ממעשים מתוצאות ומסיפורים. אף אחד לא הצליח אף פעם לבד; אף אחד לא הצליח בלי לעשות כלום; והתוצאות שלנו הן הרבה יותר מורכבות מאשר רק תוצאות מספריות, למרות שלימדו אותנו שהתוצאות המספריות הן אלו שקובעות. אבל היחס שלנו לתוצאות המספריות זו בחירה, זה חלק מהסיפור. לקבל ציון 60 במבחן נחשב לקבל 40 נקודות פחות מ-100. אבל בפועל קיבלנו 60 נקודות יותר מאפס. זו ההצלחה שלנו.

צילום אליה הכהן
רונן אקרמן

"אם אנו מספרים לעצמנו שנכשלנו ואנחנו סופרים את החוסר, אנחנו למעשה מספרים סיפור על הפער בין ההצלחה שלנו להשיג את מה שהשגנו לבין מה שאמרנו שאנו אמורים להשיג. זה סיפור של חוסר. אבל בפועל, אנחנו כולנו מצליחים".

זה העולם המתוקן

אלון הכהן עומדת מאחורי אתר מימון ההמון JumpStarter, אתר שעלה לאוויר בינואר 2014. בתחילת הדרך תוך שותפות עם ynet, אך בסוף אותה שנה היא רכשה את מלוא הבעלות על האתר ומאז היא ממשיכה להפעיל אותו עם שותפה גיא בן גד. עד היום הם ליוו מעל 350 פרויקטים ורובם הוכתרו בהצלחה, למרות שכפי שאפשר להבין עד עכשיו, אליה הכהן מתייחסת לנושא אחרת מהמקובל.

"אני מנטורית של אומנים ויוצרים משנת 2008", היא מספרת כיצד זה התחיל, "ובחלומות הפרטיים שלהם תמיד יש משאב אחד שהוא בעייתי וזה המימון של החלומות. יום אחד עשיתי חיפוש בגוגל על גיוס כסף, והגעתי לאתר קיקסטרטר. זה היה בשנת 2009, האתר היה ממש בתחילתו, ואני לא יכולתי לדבר שלושה ימים לאחר מכן מרוב התרגשות. ראיתי פורמט חדש והבנתי שזה העולם המתוקן, שכך זה צריך להיות; מי שרוצה ליצור וצריך כסף, יכול לגשת ישירות להמון ולגייס מהם את הכסף. הרי כשחושבים על זה, מי שהופך ספר לרב מכר זה ההמון שרוכש אותו".

בתחילה היא ליוותה יוצרים בקמפיינים לגיוס כסף דרך האתרים הבינלאומיים, אבל היא הבינה שיש צורך בפלטפורמה מקומית שתפעל בעברית ו"תהנה מהזמינות ומהקרבה למי שמפעיל את הפלטפורמה ונותן שירות, ליווי, ידע וניסיון, שיכול למנף את ההצלחה שלהם".

הזדמנות לבנות קהילה

כל פרויקט ב- JumpStarter מתחיל כצפוי עם יעד תקציבי להגיע אליו, אך זה לא הפרמטר היחידי להצלחה, היא מסבירה. "יש תקציב יעד ויש פרק זמן מוגדר להשיג את היעד הזה, ויש פרויקטים שיוצאים לדרך מראש עם האפשרות שהם יקבלו את הכסף גם אם הם לא יעמדו ביעד הסופי. רוב האנשים מסתכלים על הפער בין תקציב היעד המוגדר לבין הסכום שהם גייסו בפועל. זה נכון להסתכל על זה, אבל הפער הוא משהו להשלים אותו ולא כישלון".

היא מסבירה כי מלבד ההבט הכלכלי, "מה שקורה בתהליך הגיוס זה גם יצירה של קהילה שמביאה הזדמנויות ואפשרויות, ופותחת ליוצר מרחב חדש להביא לעולם את היצירה שלו". בין הפרויקטים הבולטים שנעשו באתר אפשר למנות את שלושת הספרים של יובל אברמוביץ, שגייס בסך הכל מעל ל-600 אלף שקלים במצטבר והשיג יעדים כמו מכירה מוקדמת של מספר מסוים של ספרים בכל אחד מהפרויקטים; מייסדי אתר לקהילת הפליאו, שלא רק גייסו כסף להקמת האתר אלא גם יצרו מועדון לקוחות; ויעל אוריאלי, היוצרת בובות מציורי ילדים. "כחלק מהחדירה של הפעילות שלה לארץ היא הציעה לאנשים בפרויקט לרכוש בובות שיתרמו עבור חולי סרטן. אחת התוצאות היתה שבתקופת הקמפיין היא מכרה יותר בובות מאשר בכל השנה שקדמה לכך".

כיום היא גם שותפה בהוצאה לאור "ספר טוב" וגם מרצה על כלכלה חברתית, מימון המון והצלחה תחת הכותרת "180 מעלות לחשב הצלחה מחדש". כדי להצליח לגייס כסף דרך האינטרנט, היא אומרת שיש להקפיד על "אנשים, מעשים, תוצאות וסיפורים. אתה צריך להיות זמין לאנשים, ליצור עם אנשים שיתופי פעולה, ולהיות בתקשורת איתם ברמה יותר גבוהה מזו שהיתה עד אז. חייבים להיות בפעולה, כי המעשים נותנים תוצאות. וצריך לספר סיפור של הצלחה. אם יוצר מעלה לפייסבוק סטטוס 'אני מאוכזב כי לא קיבלתי את התמיכה שרציתי' או 'הצילו, אני חייב שתתמכו בקמפיין שלי', הוא לא יצליח. במקום זה צריך לתת ערך. לדבר על הסיבה שבגללה כדאי שהיצירה הזו תהיה בעולם, מה הערך שיקבלו ממנה האנשים מזה ברמה האישית, ולמה דווקא אני, היוצר, מתאים להביא את זה לעולם".

הכתבה הופקה ע"י המחלקה המסחרית של מגזין TheMarker  

למידע נוסף >> 

כתבות שאולי פיספסתם

*#