"הצומת של תעשיית הקנאביס"

כך מכונה היום בפי רבים בענף משרד עוה"ד ויינשטוק-זהבי, שמלווה עסקאות קנאביס בינ"ל בשווי עשרות מיליוני דולרים, מחבר בין יזמים ומשקיעים ופועל ישירות מול הרגולציה באירופה ובישראל. "אני מאמינה שנראה תוך שנתיים לגליזציה מלאה", אומרת עוה"ד חגית ויינשטוק, שהגישה את בג"צ החקלאים שהניע את הרפורמה בקנאביס

יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: shutterstock
יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן מקודם

אחת הדמויות המעניינות בגלריית המשפטנים הישראלים המשפיעים על הכלכלה באמצעות קידום מוצלח של הסדרים ורגולציות שהממשלה התמהמה ביישומם, היא עוה"ד חגית ויינשטוק, מייסדת ומנכ"לית משותפת של משרד עורכי-הדין ויינשטוק-זהבי.  באמצעות פעולה עיקשת ומדויקת מול הערכאות המשפטיות במדינה, עוה"ד ויינשטוק יכולה לזקוף לזכותה את התנעת הרפורמה הגדולה בתחום הקנאביס הרפואי ב-2016, שבלעדיה כנראה שישראל לא היתה יכולה להתהדר היום ברגולציית הקנאביס המובילה והמתקדמת בעולם – תואר שהולך לפניה ומסייע לחברות הקנאביס הישראליות להיכנס לשווקים בחו"ל. עוה"ד ויינשטוק הגישה בג"צ באותה שנה בשם שורה של בעלי חוות לגידול קנאביס רפואי, בדרישה לפתוח את השוק לתחרות ולהגדיר מהם הקריטריונים לגידול, שיווק ומכירת קנאביס רפואי. העתירה זירזה את אסדרת השוק, שכללה שינוי מאסיבי בתחום הגידול, השיווק, הפיקוח וההפצה של הקנאביס הרפואי במדינה.

"היום, המשרד נמצא בצומת של התעשייה ומעורב בכל העסקאות המשמעותיות שנעשות בענף, הן בהיבט המשפטי והן העסקי, אבל כמו במקרים רבים בחיים, הכניסה שלנו לתחום הייתה לגמרי במקרה", משחזרת עוה"ד ויינשטוק, שהמשרד שהקימה מכונה היום בפי רבים בענף 'שער הכניסה של הקנאביס הישראלי לשוק האירופאי". "באותה שנה פנה אלי בעל חווה לגידול קנאביס בשרון, שנתקל בכל מיני חסמים מנהליים כשרצה להתחיל לגדל ולשווק קנאביס רפואי, והדבר עורר גם את כעסי וגם את סקרנותי. התחלתי ללמוד את התחום והתברר לי שהקשיים שהוא העיד עליהם לא מסתדרים עם מינהל תקין ופניתי לערכאות. ברגע שהתחלנו לעסוק בתחום, קיבלנו הרבה מאוד פניות מבעלי חוות נוספות ולמעשה הפכנו למוקד ידע בתחום.

חגית ויינשטוקצילום: ניר סלקמן

"השימוש בכלים משפטיים, כמו עתירה מנהלית או בג"צ, הוא הכרחי כדי לזרז רגולציה כלכלית, ובמובן זה בית המשפט הוא כתובת נכונה עבור יזמים ומשקיעים רבים", היא מוסיפה. "הרגולציה בישראל בתחום הקנאביס הרפואי היא כיום מהמתקדמות בעולם, אבל גם הממשלה זקוקה מפעם לפעם לדחיפה קלה כדי לקדם רפורמות...".

עסקאות בינ"ל עם עליית שווי חזקה

משרד עוה"ד ויינשטוק-זהבי פועל בשוק הקנאביס הרפואי כבר מעל לחמש שנים, עוד לפני שהחל הבאאז הגדול בתחום. עד היום סייע המשרד בגיוס השקעות בסך של יתר מ-70 מיליון דולר לחברות ויזמים בענף בישראל, והוא נחשב למשרד הוותיק והמתמחה ביותר בענף. המשרד, שהקימה עוה"ד חגית ויינשטוק עם שותפה עו"ד דוד זהבי, מייצג לקוחות מכל שרשרת הערך של הקנאביס - מגדלים, מפעלים, בתי מרקחת, חברות הפצה, בתי מסחר, יזמים ומשקיעים מהארץ ומחו"ל - וצבר מומחיות רבה בתחום במהלך שנות פעילותו. מומחיות זו מאפשרת לו לעסוק בכל ההיבטים הרגולטוריים והעסקיים הקשורים לעולם התוכן של הקנאביס - החל מבקשות לקבלת רישיונות, דרך שיתופי פעולה בינ"ל בכל הקשור לגידול וייצוא קאנביס רפואי, ועד לשיתופי פעולה בנושאי מו"פ. המשרד חתום על עסקאות שזכו לכותרות בתקשורת, תוך חיבור בין גורמים ישראליים למשקיעים בינ"ל והקמת חברות קנאביס עבור משקיעים זרים בשווי של עשרות מיליוני דולרים.

"אנחנו אחראים להרבה מאוד עסקאות שבהן הצד הישראלי היה הנרכש, הרוכש או שותף. אני גאה במיוחד על כך שחברות שליוונו אותן בראשית דרכן צמחו וגדלו במהירות, תוך ששוויין נוסק לעשרות מיליוני דולרים בתקופת זמן קצרה יחסית", אומרת עוה"ד ויינשטוק.

"לפני חמש שנים בערך הקנדים החלו לשוטט ברחבי הארץ וחיפשו שיתופי פעולה, כי בכל העולם היה ברור שישראל מובילה בפיתוח מדעי", נזכרת עוה"ד ויינשטוק כשאני שואל אותה על עסקה בינ"ל שהיא זוכרת במיוחד לטובה בישראל. "הם פנו אלינו ואנחנו חיברנו אותם לקיבוץ במחוז חיפה, שהחזיק אז בקודים גנטיים לזני קנאביס ייחודיים. הקנדים התלהבו מהפוטנציאל ונחתם הסכם להקמה משותפת ולתפעול שרשרת ייצור, שתכלול חוות גידול, מפעלים ומרכזי חלוקה לחמישה טונות קנאביס בשנה, הנאמדים ב-15 מיליון דולר. היום יש בו מפעל שמעסיק כמאות עובדים והוא צומח ומתרחב. זה מדהים ומרגש. מקרה נוסף קרה בשנה האחרונה. המשרד ליווה עסקה של חברה ישראלית, שרכשה חברה גרמנית להפצת קנאביס רפואי תמורת שני מיליון אירו.

"והנה עוד דוגמה", היא מחייכת. "ב-2017 ליווינו עסקה שמהותה הייתה הקניית גישה לידע ולקניין הרוחני של קיבוץ במרחב השרון בתחום הקנאביס עבור חברה אמריקנית, ידע ששוויו מיליוני דולרים. יש בארץ ידע נדיר באיכותו, שנאסף במשך שנים, ואם אנחנו יכולים לעזור לאלה שעמלו על המחקר, הפיתוח, היזמות והקמת חברות כדי למסחר אותו, זה גורם לנו סיפוק עצום".

האתגר - לייצר קנאביס רפואי איכותי שיעזור למטופלים

משרד עוה"ד ויינשטוק-זהבי מייצג, נכון להיום, שש מתוך עשר חברות הקנאביס הרפואי בגרמניה ולמעשה חולש על 60% מהשוק בכלכלה החזקה באירופה. זאת לצד 20 חברות בתחום שבסיסן בקנדה, ארה"ב ואירופה, וכ-30 חברות ישראליות. המשרד גם מייעץ לארגוני חולים לגבי זני קנאביס מתאימים ולא פעם מחבר בין חולים, צוותי מחקר וחברות עסקיות. הוא אף מקיים קשרים עם בתי אבות לאספקת מוצרים רפואיים על בסיס קנאביס להם זקוקים הקשישים.

לדברי עוה"ד ויינשטוק, חשוב כיום לשים את הדגש על בתי המרקחת שהינם החולייה האחרונה בשרשרת הגידול, הייצור וההפצה. "יותר ויותר בעלי בתי מרקחת ויזמים מבינים את החשיבות הרבה בקבלת רישיון לניפוק מוצרי קנאביס לשימוש רפואי בבתי המרקחת, כאשר מתח הרווחים בהקשר זה רק גובר והולך. אנו , כמשרד מוביל בתחום, מקפידים לייעץ ולחבר בין בעלי בתי מרקחת בישראל, משקיעים ויזמים, אשר בהתאם לכל התחזיות, שותפויות ורכישות אלה צפויות להניב תשואה מצוינת".

כמי שמכירה את ענף הקנאביס הרפואי בישראל מקרוב, מה הם היום לדעתך החסמים המרכזיים להתפתחותו?

"האתגר המרכזי כיום, להבנתי, הוא היכולת לייצר את החומר הטוב ביותר. אנחנו עדיין מתקשים להגיע למיצוי גבוה של אחוזי THC וומסתפקים בחומר בינוני. אני אומרת לכל הענף: רק מי שישקיע באמצעים ובחוקרים ירוויח ויזכה במכירות. מדובר, אחרי הכל, בתרופה, שצריכה לעזור למטופלים, שסובלים מבעיות חריפות אמיתיות, ולשם כך צריך זנים, גנטיקה, מתקנים, מעבדות וחוקרים ברמה הכי טובה שיש. רק כך נבטיח את היצוא והפחתת היבוא שמציף את השוק. היצוא הוא קריטי ואנחנו חייבים להיות בשווקים באירופה תוך שנה. צו היצוא אמנם נחתם, אבל עדיין אין תקנות וכנראה שנצטרך לפנות שוב לבית המשפט על מנת לזרז את הממשלה".

לאן הולך הענף להערכתך?

"יש כיום שני תהליכים שמתרחשים במקביל, בארץ ובעולם: מדיקליזציה ולגליזציה. הראשון נוגע להרחבת השימושים הרפואיים במוצרים שמופקים מצמח הקנאביס והרחבת ההתוויות הרפואיות. השני מתייחס לצריכת קנאביס במסגרת תרבות הפנאי. הצירוף של שתי המגמות הללו ביחד יגדיל מאוד את הביקושים למוצרים תוצרת ישראל ואם התעשייה המקומית תטפח את התוצרת המקומית ותביא אותה לסטנדרטים הכי גבוהים בעולם - אנחנו נהיה בחזית העשייה העולמית בשני התחומים. אני מאמינה שנראה תוך שנתיים לגליזציה מלאה, כי אין לממשלה ברירה אם היא רוצה לקצור מהענף את הערך הכלכלי המקסימלי מהכנסות ממיסים. ככה ישראל תהפוך להיות מעצמת קנאביס".

* אין בפרסום זה כל המלצה או עידוד להשתמש בקנאביס והוא אינו מהווה חוות דעת רפואית.