"יוניבו משפרת את איכות החיים באמצעות מוצרי קנאביס רפואי ברמה בין לאומית"

חברת יוניבו הכניסה בשנה הראשונה לפעילותה מעל 33 מיליון ₪. החברה הייתה הראשונה שהצליחה להקים מפעל בתקן החדש המאפשר לה להשתמש אך ורק בחומרי גלם מובחרים, להקים מעבדת מו"פ ולרשום 4 פטנטים מבוססי פורמולציה בתחום הקנאביס הרפואי. החברה גם הייתה הראשונה להקים חווה ולגדל גנטיקות ייחודיות, לבצע ייבוא, לייצר מהן תפרחות ושמנים, לארוז אותן ולשווקן כמותג חזק ומצליח - כל זאת תוך 3 שנים

ענת יפה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אהוד אולמרט, גולן ביטון, עידו חגג וחיים הורביץ צילום: יוניבו
ענת יפה
תוכן שיווקי

בבסיס ההסכמים לכינון הממשלה, עומדת הסכמה של המפלגות המרכיבות אותה כי תוך 100 ימים מהקמתה, יקודם יישום רפורמת הקנאביס שגובשה וטרם יצאה אל הפועל. המשמעות המעשית של יישום ההסדרה, בנוסף לכך שלא ניתן יהיה להטיל סנקציה על מי שצורך קנאביס מכל סיבה שהיא, עשויה להיות מרחיקת לכת מקצועית וכלכלית גם לתעשיית הקנאביס הרפואי.

כיום, כדי לצרוך קנאביס רפואי, יש להגיע לבית מרקחת שמחזיק מוצרים מסוג זה עם מרשם, המגדיר במדויק מוצר ומינון. רפורמה מקיפה בתחום עלולה להוביל לכך שבסופו של דבר, קנאביס רפואי יהפוך לתרופה ללא מרשם-OTC. למעשה, ייתכן כי ניתן יהיה להיכנס לבית המרקחת ולבקש מהרוקח או הרוקחת לרכוש קנאביס רפואי לטיפול בתופעות שהוכח כי הוא יעיל עבורן. מצב זה יגדיל משמעותית את כמות הצרכנים.

דברים שרואים מכאן
שינוי כזה יציב הזדמנות אדירה לכל חברות הקנאביס הרפואי בישראל. לצד הביקוש שיגדל, נוצרות מספר הזדמנויות משנה בחינוך שוק, הגדרת רף מקצועיות חדש בנושא הקנאביס הרפואי בקרב רוקחים וכמובן אפשרות לשכלל ולשפר מוצרים רפואיים, לאחר שיתקבלו יותר ויותר פידבקים מצד יותר מטופלים שינסו אותם. התעשייה המתפתחת יכולה לפרוץ שנים רבות קדימה ובמהירות. אך יותר מכל, המפתח טמון בבסיס, באיכות של המוצר.
כבר כיום, שוק הקנאביס הרפואי מתחיל להיות רווי עם קרוב ל-20 חברות פארמה פעילות. כמו בכל שוק רווי, מי שבסוף יצליח לבלוט ולהוביל הוא מי שמצליח לספק את המוצרים האיכותיים ביותר.

עם קבלת החלטת הממשלה 1587 למיסוד שוק הקנאביס הרפואי, הקים גולן ביטון,  המנכ"ל והמייסד של יוניבו תעשיות פרמצבטיות, את החברה.

גולן ביטוןצילום: צילום: יוניבו

ההקמה הייתה בשנת 2016 ועד אז אסף ביטון "הרבה מל"מ" על השוק ועל התחום בעולם, כלשונו. ביטון, שעסק רבות ברגולציה בעברו, הבין מה הדרישות הצפויות ובשעה שרבים בחרו לרוץ ולהקים חוות גידול כי חשבו שליבת התחום היא גידול חומר הגלם, השקיע בבנייה של מפעל כיוון שהבין שכך תוכל החברה להגשים את החזון שלה, שיפור איכות חיי המטופלים, הרבה יותר מהר. 

"כשכולם רצו לגדל, אנחנו הקמנו מפעל, למרות שלא כולם הבינו את המשמעות של מפעל ייצור. ההנחה המקובלת הייתה שמפעל הוא לא הרבה יותר מבית אריזה אך המפעל בעצם קובע את איכות המוצר שזה החלק החשוב ביותר", הוא אומר. "היום כולם מבינים מה שידענו כבר אז, שהמהלך להקים ולבסס מפעל בתקן איכות מחמיר, היה הנכון ביותר". 

עוצמתו של ייצור
ביטון מסביר למה להקים מפעל ובית מסחר היה הרבה יותר חשוב מאשר להקים חוות גידול בתחילת הדרך: "כשאדם קונה מיץ תפוזים, לא מעניין אותו היכן התפוזים גדלו. כך עובד השוק", משווה ביטון את שוק הקנאביס הרפואי לתחומים אחרים, המוכרים יותר לצרכן. "גם בקנאביס הרפואי המצב דומה. לאור הבנה זו, בחרנו לפנות למגדלים הנכונים בארץ ובחו"ל, ולקנות מהם את חומר הגלם עבור הייצור. מה שקורה בתחום דומה במהותו ל'בום' שחוותה תעשיית היין בישראל, רק שבמקרה של הקנאביס, גידולו שונה מאד מגידול של ענבים איכותיים. באמצעות המפעל אנחנו יכולים לבחור את חומרי הגלם המשובחים ביותר ואנחנו לא מוגבלים רק לחומרי הגלם שיש ברשותנו, שזה אתגר שמגדלים מתמודדים עמו". 

"רק לאחר שבעלי החוות החלו לראות שהזנים שהם מגדלים לא עומדים בסטנדרט האיכות הנדרש, ההחלטה שלנו להתחיל קודם ממפעל נראתה גם להם כהחלטה נכונה. המפעל הוא איננו בית אריזה. הוא ליבת העשייה. המפעל מאפשר לנו להשתמש אך ורק בחומרי גלם מובחרים, לבצע ייבוא לייצר מהם תפרחות ושמנים, לארוז אותן ולשווקן. תהליך עבודה ששם את הייצור במרכז מאפשר הצלחה רק אם חומר הגלם בו משתמשים עבר בקרת איכות מחמירה. למעשה, מפעל הייצור הוא הגורם המרכזי שנמצא בשרשרת הערך, ואנחנו ב'יוניבו' כבר השלמנו אותה", מספר ביטון. לאחר שרכשה בחודש יוני האחרון את השליטה בבית המרקחת "מדיפארם" בחולון, המספק מוצרי קנאביס רפואי ישירות למטופלים במקום ובאמצעות אתר אינטרנט ייעודי, החברה מחזיקה באותה שרשרת ערך עליה מדבר ביטון.

ד"ר אילנה לבוןצילום: גל זהבי

בנוסף, ולאחר שהקימה את המפעל, "יוניבו" מחזיקה בחוות הגידול "עמית" שנמצאת במושב רנן בנגב, בית מסחר הצמוד למפעל באשקלון ומערך הפצה לכ-140 בתי המרקחת המנפקים קנאביס רפואי בארץ. בכך, "יוניבו" היא מהחברות הבודדות המחזיקות בכלל היכולות בתחום.

ביטון מרחיב: "רק מי שמחזיק בכל שרשרת הערך יכול למעשה להבטיח מוצר איכותי לטווח ארוך. מדובר ביתרון משמעותי על פני השוק כיוון שקיימת בקרה שלנו, במקום ובזמן, על כל היבט בחיי המוצר, מהגידול, דרך הייצור ועד לניפוק בבית המרקחת למטופל. יכולת זו מאפשרת לנו להגשים את החזון שלנו – שיפור איכות החיים באמצעים טבעיים ואיכותיים. כעת, לקראת יישום רפורמה שתייצר שינויים עמוקים בתחום, אנו ערוכים ומצפים לבאות".

לא על הייצור לבדו – מו"פ
פעילות משמעותית נוספת שמתרחשת בצמוד לייצור במפעל היא פעילות המחקר והפיתוח, אותה מובילה ד"ר אילנה לבון, סמנכ"לית המחקר והפיתוח בחברה.
"יכולות המחקר והפיתוח שלנו מציבות אותנו בקדמת הבמה של התחום. השאיפה שלנו היא להבטיח רצף טיפולי למטופלים וזה מתאפשר הודות לדו שיח מתמיד שיש לנו עם 'חוות עמית' ולרכש משלים מחוות לווין נוספות", מסבירה ד"ר לבון.

מאחורי הקלעים מתרחשים בשנתיים האחרונות מהלכים משמעותיים. עידו חג'ג' מעורב כשותף מלא ופעיל, אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר משמש יועץ בחברה המסייע לה בקשרי חוץ ובסוף 2019, התחברה "יוניבו" עם קבוצת אביסרור ובניו שנכנסה לשותפות.

"החברה נמצאת בצמיחה מתמדת מרבעון לרבעון. מצבה הכלכלי יציב והיא מציעה למשקיעיה ערך עצום. השוק אמנם צפוף ורווי, אבל החזון שלנו, לשפר את איכות החיים באמצעות מוצרי קנאביס רפואי איכותיים באמצעות החזקת כלל שרשרת הערך, ומתוך הבנה שהרפורמה בתחום היא עניין של זמן, יכול להביא ערך רב יותר לשוק ההולך ומתרחב של צרכני קנאביס רפואי" מסכם ביטון.

* אין בפרסום זה כל המלצה או עידוד להשתמש בקנאביס והוא אינו מהווה חוות דעת רפואית.