"Gsap מובילה את תהליך התבגרות תעשיית הקנאביס בישראל"

Gsap - חברת הייעוץ הגדולה בישראל ליישום תהליכי רגולציה, קליניקה, איכות וולידציה, מאיצה את הפיתוח וההבשלה של חברות תרופות, מכשור רפואי, בריאות דיגיטלית ופודטק. ד"ר סיגלית אריאלי פורטנוי, המנכ"לית והמייסדת, מספרת על ליווי חברות הקנאביס הרפואי בישראל מהקמת חוות ומפעלים אל תעשייה בשלה ויעילה עם מוצרים איכותיים לשוק הישראלי ולייצוא

ענת יפה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמן קנאביס רפואי צילום: canva
ענת יפה
תוכן שיווקי

תעשיית הקנאביס בישראל הפכה בשנים האחרונות לאח הצעיר של תעשיית הפרמצבטיקה, כך טוענת ד"ר סיגלית אריאלי פורטנוי, מנכ"לית חברת Gsap.

"היום לאחר תשע שנים של הקמת חוות, מפעלים ולווי חברות לפיתוח מוצרים בתחום, אני חושבת שהאח הזה התבגר; חלק מהחברות כבר סיימו את התיכון, המתקדמות נמצאות לקראת סיום הלימודים הגבוהים שלהן", מסבירה ד"ר אריאלי-פורטנוי, מי שייסדה את חברת Gsap, שהובילה בשנים האחרונות עשרות פרויקטים בתחום הקנאביס הרפואי בישראל ובחו"ל. "אנו תומכים בצמיחה של התעשייה גם על-ידי חברות הבת שלנו: SE-Pharma לכיולים ומיפויים, Almond - מערכת אלקטרונית לניהול איכות וכמובן Gstudy, שתומכת בהכשרת אנשי איכות ורגולציה נוספים לתעשיית הקנאביס הרפואי. אני מאוד גאה בחלק הנכבד ש-Gsap תופסת בהקמת התעשייה הזו ובהובלתה לקבלת אישורים ומכירה".

"לפני כ-11 שנים נפגשתי עם פרי דוידסון, מנכ"ל ומייסד חברת Syqe medical. כשנה לפני שהקים את החברה. בפגישה אמר דוידסון כי הוא מעוניין לפתח מוצר חדשני, משאף המספק למטופל כמויות מדודות של המולקולות הקיימות בצמח הקנאביס, ובכך לאפשר שליטה, עקביות ודיוק בטיפול, דבר שיוביל להפחתה משמעותית של ההשפעות הפסיכואקטיביות. היה ברור כי פיתוח של משאף כזה, שיעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר, יצריך את אישור הרשויות. אמרתי לו באותה פגישה שאין בכלל רגולציה קיימת למוצר, ואני לא יודעת איך לסייע לבקשה שלו. מאז כל תעשיית הקנאביס הרפואי השתנתה, יש רגולציה ברורה והידע שלנו היום משמש את כל החברות שאנחנו עובדים איתן - בישראל ובאירופה", מוסיפה ד"ר אריאלי-פורטנוי.

"Syqe medical היתה הראשונה שעברה, בהובלת Gsap, ביקורת משרד הבריאות במפעל במדימור (לא, אין פה טעות- בעת ההיא המכון לתקנים וחומרי רפואה ביצע ביקורות). מאז, בתשע השנים האחרונות תכננו מפעלים, ביצענו וולידציות, הקמנו מערכת איכות וליווינו לביקורות את רוב המפעלים ובתי המסחר ובתי המרקחת המאושרים בישראל. במקביל הובלנו חברות רבות בפיתוח מוצרים מיוחדים בקנאביס רפואי: בניסויים פרה-קליניים וקליניים ובתהליכי הגשה לרשויות, עבדנו גם עם חברות שהפיקו מהקנאביס את החומרים הפעילים שבו והגשנו תיקים ל-FDA".

מה למדתם בתשע השנים האחרונות?
"למדנו את כל מה שחברות הקנאביס הרפואי למדו על בשרן: שלא קל לגדל קנאביס איכותי, שהדרישות מקנאביס רפואי זהות לדרישות מתרופות כימיות - רק שהצמח הוא חומר ביולוגי שמשתנה כל הזמן, שהיזמים בתעשייה שחשבו שבחצי שנה יהיה להם מפעל עובד ומוכר, למדו שהדרך הרבה יותר ארוכה, שלמרות מה שאמרתי היזמים בארץ לומדים מהר ועושים ברובם את המעבר החשיבתי הנדרש  מהעסקים מהם הגיעו לתעשייה עתירת רגולציה ושעבור היזמים הנחושים בתחום - השמיים הם הגבול".

מה קורה עכשיו בתעשייה זו? האם חלק ניכר מהעשייה של Gsap הסתיימה?
"רוב המפעלים כבר סיימו את תהליך הבניה הראשוני ואת קבלת האישור, אנחנו נמצאים בתהליך זה עם עוד 3 מפעלים חדשים. מכיוון שרבים מהעוסקים במלאכה בתעשיית הקנאביס הרפואי הגיעו מתחומים אחרים, אנחנו תומכים במפעלים בשמירת סטטוס האיכות והוולידציה ובהיערכות לביקורות ישראליות וביקורות של רגולטורים בחו"ל. הביקורות של היק"ר בישראל נמשכות והדרישות עולות כל הזמן.

ד''ר סיגלית אריאלי-פורטנויצילום: אלי גרוס

בנוסף, כרגע גופים מאירופה פונים ל-Gsap כדי שתערוך עבורם ביקורות EU-GMP ב-Post-Harvest ובמפעלי ייצור ישראלים. כך למשל, בחודש שעבר סיימנו עבור חברה דנית ביקורת כזו בחברה ישראלית. הדו"ח שהועבר לחברה הדנית אושר וכך תוכל החברה הישראלית לייצא לדנמרק. בתהליך הזה של היצוא לחו"ל אנחנו מובילים את החברות בהקמת שרשראות אספקה מקצה אל קצה כולל הסכמים איכות עם ספקים או לקוחות בחו"ל וטיפול בנושאי יבוא ויצוא מורכבים.

היום כמעט כל החברות שאנחנו עובדים איתן - מפעלים וחברות הזנק - מבינות שבכדי לייצר ערך מוסף הן חייבות לפתח מוצרים ייחודיים טכנולוגית: טבליות, קפסולות, מדבקות, מסטיקים, וייחודיים מבחינת ההתוויה הספציפית שלהם: מחלות מעיים מסוימות, התוויות כאב מסוימות, סימפטומים של מחלת הסרטן ועוד. המסלול הרגולטורי לאישור מוצרים כאלה שונה לחלוטין בין המדינות ושונה כמובן מתעשיית הפרמצבטיקה.

בנוסף, Gsap פעילה מאוד בחו"ל - בעיקר באירופה ואפריקה ומתחילה פעילות גם בדרום אמריקה – בליווי הקמת חוות וחברות הזנק. פעילות זו התפתחה דרך ישראלים שפעילים בחו"ל ולא מעט גם על ידי חברות בחו"ל המחפשות הנחייה מקצועית כדי לייצא לאירופה".

מהם, לדעתך, האתגרים הגדולים ביותר של עולם הקנאביס הרפואי בתקופה זו?
"האתגר הגדול ביותר הוא השמירה על מוצר איכותי. עדיין והרבה לפני כל אופציה אחרת, השוק העיקרי הוא ישראל. רוב משתמשי הקנאביס הרפואי מאוד לא סלחנים לגבי מוצרים עם עובשים ולא פשוט לעמוד לאורך זמן במפרט שהעמיד היק"ר מבחינה מיקרוביולוגית ומבחינת חומרי הדברה. שם אנחנו תומכים בחברות בתהליכי שיפור מתמיד והעלאת רמת האיכות.

בנוסף, לאחר ההשקעה הגדולה חייבות חברות הקנאביס הרפואי להיות רווחיות ופה הן מחפשות דרכים להתייעל. חלקן מעסיקות עובדים שלא הגיעו מעולם הפרמצבטיקה והן נשענות על Gsap בהדרכה והסמכת העובדים ובתמיכה רצופה מול הקשיים ביצור מוצר איכותי.
האתגר הנוסף הוא ללא ספק התחרות הקיימת בארץ בין החברות שבקרוב יהיה בהן עודף כושר יצור והתחרות הממשמשת ובאה מצד חברות בפורטוגל וביוון. האחרונה אישרה לאחרונה גידול קנביס רפואי. הכניסה של חברות אלו  לאירופה קלה יותר - רגולטורית ופיסית".

איך את רואה את המשך הפריחה בתעשייה?
"לתעשייה הישראלית יש את כל מה שנדרש כדי להצליח בישראל ובכל שוק נוסף שיפתח ליבוא: חוות ומפעלים הנמצאים בחזית הטכנולוגיה, הון אנושי לומד ומתמקצע ומשקיעים נחושים עם ניסיון בעסקים. שמירה על האיכות של המוצר נראית לי התנאי ההכרחי של הבשלת התעשייה ליצוא שתתרום גם רבות לקופת המדינה, כפי שהבטיחו כולם כשביקשו לאשר יצוא".

* אין בפרסום זה כל המלצה או עידוד להשתמש בקנאביס והוא אינו מהווה חוות דעת רפואית.