"אנחנו בודקים קנאביס רפואי, כמו שנבדקת כל תרופה אחרת"

מעבדות Analyst מתמחות בהענקת שירותים לחברות פארמה, ביוטק ומכשור רפואי, מהארץ ומהעולם, ובכללם מוצרים

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכשיר LC-MS/MS המשמש לבדיקות ביואנליטיות צילום: פרטי
אסף לבנון
תוכן שיווקי

כשמעבדות Analyst הוקמו לפני כארבעים שנה, לא חשבו שם שיבוא יום ומדעניהם יבדקו מוצרים המבוססים על חומר שהיה כלול אז בפקודת הסמים המסוכנים - קנאביס. אבל בעשרים השנים האחרונות, כשיתרונותיו של הצמח ומרכיביו התבהרו וההתנגדות אליו פחתה, בואך ללגליזציה, הפך הקנאביס לחומר שכיח בבדיקות המוזמנות מהמעבדה.

"ההתייחסות שלנו לתחום הקנאביס הרפואי היא באותה הגישה אליה אנחנו מגיעים לכל תרופה. כך אנחנו גם בודקים את מוצרי הקנאביס - כפי שנבדקת כל תרופה אחרת", אומרת ד"ר ויוי זיו, מנכ"לית המעבדה. "אנחנו לא בודקים את החומר הצמחי עצמו אלא מוצרים או פורמולציות המכילים תמציות או רכיבים ממנו. מבחינתנו, ככימאים אנליטיים, הקנבינואידים הם פשוט עוד משפחה של מולקולות. בעשרות שנות פעילותינו עברו תחת ידינו מאות מולקולות שונות, ואלו פשוט עוד סוג".

ד"ר ויוי זיו צילום: פרטי

עוצמתה של מעבדה
מעבדת Analyst היא מעבדת שירות טהורה, כלומר: החברה אינה מפתחת מוצרים משלה ואינה מחזיקה ב IP, אלא מעניקה שירותים לחברות המפתחות מוצרים רפואיים. "אנחנו מקפידים שלא להתחרות בלקוחותינו", מדגישה ד"ר זיו. החברה ממוקדת בעולם הפארמה כשהמומחיות שלה הוא בתחום הכימיה האנליטית והביו-אנליטיקה. המעבדה עומדת בסטנדרט ה-FDA האמריקאי ומחזיקה בהסמכות הגבוהות ביותר בתחום, המאפשרות לה לבדוק במהימנות הן תרופות והן מכשור רפואי. 26 עובדיה שרובם המכריע בעלי תארים אקדמיים מדעיים, מחזיקים בניסיון מקצועי מצטבר של למעלה מ-400 שנה.

"קשה מאד, לכן, להפתיע אותנו עם משהו שלא ראינו כמותו או דומה לו", מסבירה ד"ר זיו. "המשמעות היא חיסכון משמעותי בזמן ובכסף ללקוח, מכיוון שבמוצר שלו מטפלת מעבדה שיודעת לצפות מראש ולהימנע מבורות ומוקשים בתהליך הבדיקה, לייעל תהליכים, לפתח שיטות מורכבות ולטפל בדברים בצורה הטובה ביותר. מי שעובד איתנו למעשה נהנה ממעטפת שלמה של ידע, אמינות, מקצועיות ושירות".

אילו מוצרי קנאביס מגיעים אליכם לבדיקה?
"כעקרון, כל מוצר בתחום הרפואי או הפרה-רפואי, כולל מוצרי מזון או מכשירים הנמצאים במגע עם פורמולצית קנאביס. ברור שכל מוצר עם התווייה רפואית, צריך לעבור מסלול רגולטורי מחמיר של מוצרים רפואיים אך פונות אלינו גם חברות שפשוט רוצות "שקט נפשי" תוך ידיעה שהמוצר שלהם נבדק במעבדה העובדת על פי הסטנדרטים הגבוהים ביותר", מסבירה ד"ר זיו. "הבדיקות האנליטיות שנבצע כוללות, למשל, את הרכב החומר, יציבותו ושינויים לאורך זמן, וזאת תוך פיתוח שיטות ספציפיות למוצר. כאשר המוצר ייבדק במסגרת ניסויים פרה-קליניים וקליניים, אנו נבצע בדיקות ביו-אנליטיות, כלומר, קביעת רמות הקנבינואידים בדוגמאות שמקורן מרקמות או נוזלי גוף. זוהי בדיקה מורכבת הדורשת מיומנות גבוהה וציוד מתוחכם, אמין ורגיש, היכול לזהות גם ריכוזים נמוכים ביותר ברקמות ופלזמה. מדובר בציוד מאד יקר שלא קיים בהרבה מעבדות. על בסיס תוצאות אלו יכול הלקוח לקבוע את הפרופיל הבטיחותי של המוצר ואת המינון שלו".

מה היית ממליצה לחברה שמתכננת להוציא לשוק מוצר מבוסס קנאביס?
"להיוועץ איתנו מוקדם ככל האפשר. פעמים רבות אנחנו נתקלים בניסויים שהיו יכולים להיות מתוכננים בצורה יותר יעילה וממוקדת, וכך להפיק תוצאות יותר מהירות, בעלות נמוכה יותר ורלוונטיות גבוהה יותר. אנחנו מוצאים עצמנו מדברים עם לקוחות שנה וגם שנתיים לפני שהם מגיעים לביצוע בפועל, ומלווים אותם בתהליך שלבי פיתוח המוצר עצמו", מסכמת ד"ר זיו.

* אין בפרסום זה כל המלצה או עידוד להשתמש בקנאביס והוא אינו מהווה חוות דעת רפואית.