תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סוף השנה מסתמנת כמוצלחת למחזיקי מניות בשוק האמריקאי

שנת 2016 נרשמה כאחת השנים הסוערות שידע השוק. צבר מרשים של אירועים מאקרו כלכליים גרם לתנודתיות רבה בשוקי ההון: היחלשותו של הענק הסיני, שינוי במשק הנפט העולמי, שורת משברים פוליטיים ברמה המדינית והברקזיט באי הבריטי היוו אירועים מרכזיים ויוצאי דופן שיצרו מתיחות בקרב הפעילים בשווקים

קיר מניות
Dreamstime

גם בסוף השנה הזו, בדיוק כמו בשנים קודמות, ינסו הסוחרים בשוק ההון להבין לאן הרוחות מנשבות: האם מסתמן לו "ראלי" סוף שנה מוצלח, בו מחירי המניות יעלו בשיעור מרשים או שמא קיים סיכוי לתוצאה מאכזבת?

בכל שנה, עם בואו של חג ההודיה מתקרב, מתקיימת נטייה ברורה בקרב סוחרים ואנליסטים להתקיימותו של מהלך שורי בשווקים. בחירתו של טראמפ משרתת את מגמת העלייה במחירי המניות מאז בחירתו מגיבים השווקים בעליות נאות שייתכן כי יגרמו לעליות המסורתיות של סוף השנה להיבלע במסכים הירוקים ממילא. מאז בחירתו של הדונלד, מסמן מדד ה s & p 500 עלייה של כ-8%. השווקים מגלמים ציפייה כי טראמפ, קפיטליסט מובהק, יתמוך בוול סטריט וימנע מלבצע רפורמות משמעותיות בהתנהלות המוסדיים, קרי הבנקים, בהם נתמך שנים ארוכות בעסקיו כאדם פרטי ואליהם הוא מתייחס כמנוע צמיחה משמעותי בכלכלה האמריקאית.

כדי להצליח בשוק ההון גם בעליות וגם בירידות אתה זקוק לטכנולוגיה שדוחפת אותך להישגים

אז למה זה קורה?

הנתונים הסטטיסטיים שנאספים באדיקות מזה עשרות שנים מעידים כי הראלי של דצמבר עושה טוב לשווקי המניות. בחינה של מדדי ה s&p 500 והדאו ג'ונס לאורך עשרות שנים מגלה כי עליות מובהקות אכן מתקיימות בחודשו האחרון של השנה. חשוב להבין כי בשנה בה המסכים היו צבועים ירוק לא צפוי שינוי מגמה ברבעון האחרון של השנה אלא אם יחול אירוע בקנה מידה יוצא דופן, כזה שיגרום לפניקה של ממש בשווקים.

ישנן סיבות קונקרטיות בגינן מתרחשות אותן עליות מדוברות לקראת סוף השנה בשווקים. הראשונה מתייחסת להיבטי המיסוי החלים על הלקוחות המוסדיים, אלו האחראים להיקפי המסחר המשמעותיים בשווקים. העניין פשוט: במידה ויבחרו מנהלי ההשקעות בגופים אלו לממש את אחזקותיהם, קרי למכור, הם יחויבו במס על המכירה, עובדה שתשפיע לשלילה על המאזן הכולל של החברות שלהן בשנת המס הנוכחית (2016). מקבלי ההחלטות יעדיפו, אם כן, להמשיך ולרכוש סחורה בשוק, עובדה המשמרת לרוב את מגמת העלייה במניות הנסחרות ומסייעת בידם להציג שורת רווח נאה בסיומה של שנה הנחשבת מוצלחת למחזיקי מניות.

משרדי וול סטריט ודגלי ארה"ב
Dreamstime

הסיבה השנייה להתרחשותן של העליות הינה מדיניות התגמול (בונוסים) של מנהלי ההשקעות והסוחרים בבנקים ובבתי ההשקעות בארה"ב. ככל שאלו מציגים ביצועים טובים יותר בתיקי המניות שהם מנהלים, גדל הבונוס אותו הם מקבלים. ידיעה זו גורמת לגל רכישות בשווקים ומכיוון שמדובר בלקוחות מוסדיים הקונים כמויות גדולות של מניות, עולים המדדים בהתאמה. ממגמה זו נהנים גם סוחרים פרטיים, הקופצים על העגלה ומשפרים את תשואותיהם לקראת סוף השנה. במקביל, עליות אלו מסייעות למנהלי התיקים לשמור על לקוחותיהם ואף לגייס לקוחות חדשים לאור הביצועים המשופרים.

כולם מחכים לדונלד...

בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאה הבא של ארה"ב מפיחה תקווה חיובית בקרב הסוחרים בארה"ב. הצהרותיו בנוגע להפחתת המיסוי על רווחי הון מעניקה זריקת מרץ לשווקים ומחזקת את מגמת העליות בשוק המציג תוצאות יפות ממילא. הלקוחות המוסדיים, המחזיקים בחלקה הארי של הסחורה בשוק, עושים אחד ועוד אחד ומבינים כי זו תהיה טעות של ממש להתחיל ולמכור את אחזקותיהם כעת. רובם נהנו משנה מוצלחת מאוד ויהיה זה חכם מצידם להמתין, אם כן, להורדה המיוחלת במיסוי על מנת לשלם סכומים נמוכים מאלו שיידרשו לשלם כעת.. ידיעה זו לבדה ממשיכה לתדלק את השווקים ולגרום לכולם להמשיך ולאסוף מניות ממגזרים שונים.

חדש בישראל: פלטפורמת המסחר המקצועית של וול סטריט עכשיו כאן>>

דונלד טראמפ אינו פוליטיקאי מן השורה כלומר, לא סלל דרכו אל הבית הלבן בדרך המקובלת המשלבת עשייה ציבורית ומעבר בבתי הנבחרים השונים בתפקידי רוחב מסוג כזה או אחר. אנשי וול סטריט מחככים ידיהם בהנאה בראותם איש עסקים מובהק בדרכו לבית הלבן.

העלאת הריבית האחרונה בארה"ב האם המגמה תימשך?

אין זה סוד כי הריביות הנמוכות השוררות בעולם היטיבו בעיקר עם שני אפיקי השקעה נדל"ן ומניות. בידיעה כי במניות עסקינן, ניתן להבחין בבירור כי למרות התנודתיות ששררה בשווקים בתקופה האחרונה, ניתן לומר בוודאות כי משקיעי הערך, אלו המצוידים בסבלנות, רשמו תשואות נאות על השקעתם. השיאים החדשים אותם רשמו המדדים בשנה החולפת הביאו רבים מן האנליסטים ומנהלי ההשקעות לחשוב כי תיקון נמצא בדרך. תיקון זה אינו נראה באופק למרות העלאה של רבע אחוז בריבית בארה"ב. במידה והמגמה תימשך והבנק המרכזי ימשיך במגמה של העלאת הריבית, המהווה בסה"כ בשורה כלכלית חיובית, ייתכן ונתחיל לראות ירידה טבעית בנפחי המסחר, כזו שתביא לירידה במחירן של המניות, הנהנות ממכפילי רווח מעוררי השתאות.  

כדי להצליח בשוק ההון גם בעליות וגם בירידות אתה זקוק לטכנולוגיה שדוחפת אותך להישגים