תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם היציאה מתכנית ההרחבה הכמותית תעשה טוב לשוקי המניות?

השווקים הפיננסיים ניפקו לקהל הסוחרים בשוק ההון לא מעט ריגושים בשנה החולפת. על פניו, השנה החדשה העומדת בפתח אינה מסתמנת כרגועה במיוחד

דוכן עיתונים של ניו יורק טיימס עם עיתון שבשער טראמפ
Dreamstime

על רקע היבחרו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב, נכונו למשקיעים אירועים משמעותיים נוספים האמורים להמשיך ולקיים תנודתיות במחירם של ניירות הערך הנסחרים. האם העלאת הריבית האחרונה בארה"ב הינה סנונית ראשונה לגל העלאות ריבית נוספות באירופה? כיצד ישפיעו על השווקים מערכות הבחירות ביבשת הישנה? מה תהיה השפעתו של טראמפ והממשל הרפובליקני על מגמת הצמיחה המשפרת? כפי הנראה, שעמום לא יהיה מנת חלקם של העוסקים במסחר בשוקי ההון.

מאז המשבר הסאב פריים ב-2008 נקטו הבנקים המרכזיים בעולם במדיניות מוניטרית ברורה של הורדת ריבית. תכניות ההרחבה הכמותית, שעיקרה הזרמת כסף זול לשווקים, מייצרת כעת בשווקים חשש של ממש מפני לחצים אינפלציוניים, קרי עליית מחירים רוחבית ומהירה. על פי הערכות אנליסטים, צפוי הפד, הבנק המרכזי של ארה"ב, להמשיך במדיניות זו ולהעלות את הריבית במהלך 2017 בחצי אחוז נוסף לפחות. לעובדה זו השלכות מרחיקות לכת על בציבור הרחב. נסביר: הריבית הנמוכה ומכאן מחירו הנמוך של הכסף, גרמו לאזרחים רבים בארה"ב ובעולם לצרוך מוצרים דוגמת נכסי נדל"ן, רכבים ועוד. חלק ניכר מן ההלוואות והחובות נמצא אמנם בריבית קבועה ולא עתיד להתייקר אך חלקו האחר, זה המצוי בכרטיסי האשראי של הצרכנים, יגדל ויתפח ואמור להשפיע על חובם הגדול ממילא של משקי הבית, קרי על כולנו.

כדי להצליח בשוק ההון גם בעליות וגם בירידות אתה זקוק לטכנולוגיה שדוחפת אותך להישגים

כולם רוצים להמשיך ולצמוח

האתגר הגדול של השווקים העולמיים וזה של ארה"ב במיוחד הוא להמשיך את מגמת הצמיחה אותם חווים השווקים בעת האחרונה. העלאת הריבית אמורה, באופן טבעי, להאט את קצב הצמיחה. על מנת להמשיך ולתמוך במגמת הצמיחה אמור הממשל החדש להמשיך ולייצר מקומות עבודה חדשים בשוק המקומי ובמקביל לנסות ולהחיל הקלות מס למיניהן שיעודדו את בעלי ההון להמשיך ולהשקיע בהון אנושי ולהגדיל בהתמדה את מספר המשרות המוצע במשק. במהלך קמפיין הבחירות שלו חזר טראמפ שוב ושוב על רצונו להשקיע רבות בשיפור התשתיות בארה"ב. אין זה סוד כי מהלך שכזה, במידה ויצא לפועל, ישפר משמעותית את מספר המשרות המוצע ובמקביל יתרום רבות לעלייה במשכורות העובדים. במידה ואכן יצאו תכניות אלו לפועל, יוכל הבנק המרכזי להמשיך ולהעלות בהדרגה את הריבית בידיעה כי נוצרים מנועי צמיחה נוספים שימשיכו לאושש את המשק האמריקאי. ניתן להבחין, אם כן, כי הקשר בין תכניותיו של הפד לאלו של טראמפ בהחלט קשורים האחד בשני וכל שנותר הוא להמתין ולראות האם יצליח נשיאה החדש של ארה"ב להוציא אל הפועל את הבטחותיו ממסע הבחירות.

תחייתו של האפיק הסולידי

הסוחרים בשוק ההון נהרו בשנים האחרונות לשוק המניות, ובצדק. הסתכלות מהירה במדדים המובילים כי אפיק זה הינו הנהנה הישיר מן הריבית הנמוכה שהונהגה בשווקים בשנים האחרונות. מבט מהיר על מכפיל הרווח של מדד המניות המוביל, S&P 500 , מראה כי מדובר בשיא של למעלה מעשור, עובדה שגרמה למחזורי המסחר במניות לעלות באופן יציב ועקבי. הריבית הנמוכה שהייתה נהוגה עד כה לא הותירה אלטרנטיבות רבות לסוחרים ולמנהלי ההשקעות ואלו הגיבו בהשקעה מאסיבית באפיק המנייתי, שהניב להם תשואות נאות. במידה ותימשך המגמה של העלאת הריבית ייפתחו להם מחדש אפיקי ההשקעה הסולידיים, דוגמת אגרות חוב ופיקדונות מסוגים שונים ולכן סביר יהיה להניח כי הראלי המרשים שעשו המניות בשנים האחרונות יירגע מעט ונפח המסחר בו ירד, אם כי לא בשיעור ניכר. קובעי המדיניות ימשיכו לנסות ולאזן בין הלחץ האינפלציוני לבין שיעורי העלאות הריבית באופן מתון ואחראי והיציאה ההדרגתית מתכניות ההקלה הכמותיות תמשיך לייצר הזדמנויות בהשקעה במניות.

חדש בישראל: פלטפורמת המסחר המקצועית של וול סטריט עכשיו כאן>>

מהם, אם כן, הסקטורים בהן כדאי להמשיך ולהשקיע באמצעות קניית מניות?

פיננסים- מאז היבחרו של טראמפ לנשיאות זינקו מניות הבנקים המובילים בארה"ב. סביר להניח כי טראמפ, איש עסקים בכל רמ"ח עצמותיו, לא יחיל על הבנקים חוקים מגבילים למיניהם וימשיך להתייחס לפעילותם כאל מנוע צמיחה. יש להביא בחשבון כי הצעדים בהם נקטו הרגולטורים בכל העולם כלפי הבנקים מאז המשבר האחרון הורידו באופן משמעותי את רמת הסיכון של המערכת הפיננסית כולה. מכאן ניתן להניח כי מחירן של מניות הבנקים וחברות הביטוח ימשיך לשמור על יציבות ואנליסטים המסקרים את הסקטור מציבים את מניותיהם של המוסדות הגדולים בהמלצת קנייה.

טכנולוגיה, כדור הארץ, מספרים
Dreamstime

זהב- על רקע השינויים הפוליטיים הכבירים המתרחשים ואלו העלולים להתרחש בעולם (אירופה) ממשיך הזהב לשמש כמעין מקלט בטוח עבור המשקיעים בעולם כולו. התיקון במחירי הזהב מהווה הזדמנות לקנייה כעת וכל שנותר לעשות הוא להמתין ליצירת ביקוש מחודש למתכת הזהובה מכיוונן של סין והודו, הנחשבות לצרכניות הזהב המובילות בעולם. מה שעוצר מן הזהב לרשום עליות הינו התחזקותו של הדולר, הנובעת מתקופה ממושכת של אי וודאות בשווקים וחשש מפני תמורות פוליטיות בגוש האירו. העוקבים אחר מניות של חברות העוסקות בכריית זהב מבחינים כי התייעלותן של אלו מביאות לעלייה נאה בערך המניות שלהן.

הייטק- דבר אחד תמיד יהיה בטוח: הייטק וטכנולוגיה היו ויוותרו מנוע הצמיחה המרכזי של המשק. טכנולוגיות מידע, מחשוב בענן ומחשוב לביש הינם חלק מן הטרנדים החמים בתעשייה וכמות המיזוגים והרכישות בתעשייה ממשיכות לשבור שיאים בכל שנה.

כדי להצליח בשוק ההון גם בעליות וגם בירידות אתה זקוק לטכנולוגיה שדוחפת אותך להישגים