תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם הגיעה שעתו היפה של המסחר בסחורות?

הצהרתו של דונלד טראמפ, נשיאה הבא של ארה"ב, אודות רצונו להתחיל במיזמי תשתית אדירי ממדים מעניקה זריקת עידוד לשוק הסחורות העולמי, המגיב מצדו בעליות מחירים נאות. אמנם לא הוצגה תכנית עבודה סדורה בנושא והעניין הינו מהווה כרגע משאלת לב, אך במידה ויצאו תכניות אלו לפועל, יעלה הביקוש לסחורות מסוגים שונים ועבור הסוחרים מביני העניין תפתח הזדמנות מעניינת להשקעה מניבה

גורדי שחקים ומנוף- צילום על
Dreamstime

ההתקדמות הטכנולוגית האדירה אותה אנו חווים מתחילת המילניום והפיכתה של רשת האינטרנט לזמינה לכל דכפין, משפיעה במישרין על שוק ההון וחושפת סוחרים רבים לאפיקי השקעה מגוונים ורבים. מסחר בסחורות אינו אפיק חדש להשקעה אך בשנים האחרונות זוכה לפופולריות רבה ונהנה מנגישות גבוהה מאי פעם.

כדי להצליח בשוק ההון גם בעליות וגם בירידות אתה זקוק לטכנולוגיה שדוחפת אותך להישגים

על סחורות ותשתיות

תחום התשתיות משפיע במישרין על הביקוש לסחורות מסוגים שונים. עבודות תשתית ברמת המדינה הן עבודות בקנה מידה אדיר המצריכות סחורות נפוצות דוגמת מתכות מסוגים שונים, נפט, גז וכדומה, שישמשו בבנייה מאסיבית של מערכות תחבורה, מגורים, בריאות ועוד. מדינות רבות בעולם כולו נמצאות במצב בו הן זקוקות לתשתיות חדשות ואילו רבות אחרות צריכות שדרוג משמעותי לאלו הקיימות. פרויקטים מסוג זה נחשבים למיזמים בהיקפים אדירים והקמתם אורכת זמן רב ודורשת תקציבי עתק. השפעתם של מיזמי ענק אלו על מדינות ברמה המאקרו כלכלית היא עצומה והם מייצרים תמורות חברתיות משמעותיות המלוות בצמיחה כלכלית מרשימה.

דונלד טראמפ
Dreamstime

שוק הסחורות העולמי מושפע במישרין מן הביקוש הנרשם להן ובמיוחד מזה המגיע מכיוונה של סין, שבמהלך העשור האחרון השקיעה טריליוני דולרים במיזמי תשתית עצומים. קצב הצמיחה של הענק המתפתח מן המזרח נמצא בירידה הדרגתית בשנים האחרונות ומסמן האטה משמעותית הן ברמת הצריכה והן ברמת הבנייה, עובדה המשפיעה במישרין על ביקוש ממשי לסחורות דוגמת מתכות, אנרגיה וסחורות חקלאיות. ביקוש נמוך זה מצידה של סין משמר את רמת המחירים הנמוכה של הסחורות על סוגיהן השונים ולמרות התאוששות קלה במחירן במהלך 2016, אנו עדים לרמות מחיר המזכירות את אלו של שמבר הסאב פריים מ- 2008.

מדריך קצר למשקיע בסחורות

חלקו המכריע של מסחר בסחורות אינו מבוסס באמת על העברתם של נפט, נחושת או תירס מן הקונה אל המוכר. על פי נתוני הבורסות המובילות לסחורות בעולם, רק כ-3% עד 4% מן הטרנסאקציות מבוצעות באמת על די צרכני סחורה המבקשים לשמר עבורם מחירים ידועים מראש של סחורות להן הם זקוקים על מנת להמשיך ולתפעל את עסקיהם.

קחו לדוגמא מפעל תעשייתי גדול, הזקוק לנפט מסוים על מנת להמשיך ולתפעל את הציוד המכני הנדסי שלו. במידה ויום בהיר אחד יעלו בחדות מחירי הנפט, בעלי המפעל יכולים למצוא עצמם בצרה צרורה מכיוון שסביר להניח כי לא יוכלו להעלות את מחיר מוצריהם בשיעור דומה. מה עושים? רוכשים חוזים עתידיים על הסחורות השונות עליהן מבוססת הפעילות במטרה לשריין מראש מחיר ידוע של סחורה מבלי לסבול מתנודתיות קיצונית של המחירים בשוק.

חדש בישראל: פלטפורמת המסחר המקצועית של וול סטריט עכשיו כאן>>

רובו המכריע של המסחר, כאמור, מתבצע על ידי גופים מוסדיים גדולים דוגמת בנקים, חברות ביטוח וקרנות גידור שלא תקבלנה לעולם סחורה ממשית מכל סוג. אלו, כמו גם משקיעים פרטיים, מנסים לחזות את מחירי הסחורות באופן ספקולנטי ולהרוויח מן התנודות במחיר. משקיעים פרטיים לרוב אינם מורשים לסחור בחוזים עתידיים על סחורות עקב מחירם הגבוה וערך הביטחונות הנדרש בעבורם.

חוזים עתידיים אינם הדרך היחידה להשקעה בסחורות. המשקיע הפרטי יכול כיום לקנות מניות של חברות רבות העוסקות בסחורות. לצורך הדוגמה, כמעט 10% מן החברות הנסחרות במדד ה-S&P 500 הן חברות מתחום האנרגיה, הנחשבת לענף פופולרי בעולם הסחורות. תעודות סל (XLI, IGF, GII) הינן אופציה מעניינת נוספת המציעה חשיפה לחברות תשתית בפריסה משתנה.

ובינתיים בארה"ב...

השיח אודות טיפול מן השורש בתשתיות בארה"ב אינו מהווה חידוש. שני המתמודדים בבחירות האחרונות בארה"ב ציינו בנאומיהם את מצבן העגום של התשתיות בארצות הברית והם אינם השניים היחידים שעשו כן בעיצומה של מערכת הבחירות האמריקאית בעשורים האחרונים. אך דיבורים לחוד ומציאות לחוד. ההשקעה במיזמי תשתית מתחלקת בארה"ב בין הממשל הפדרלי לרשויות המקומיות, שחלקו של הממשל בנטל מצטמצם בהדרגה.

גרף בעלייה- איש עסקים מצביע על העלייה
Dreamstime

השמועות אודות העלאת הריבית בידי הבנק המרכזי בארצות הברית מעט משבשת את תכניותיו של הנשיא הנבחר. חובה האסטרונומי של ארה"ב, שנאמד היום בכ-18 טריליון דולר בקירוב, אמור להשפיע במישרין על מחירי האג"ח שהנפיקה ולהגדיל את החוב באופן משמעותי. התחייבות זו אל מול מחזיקי האג"ח אמורה לפגוע קשות בקופה הציבורית ולדלדל אותה באופן שיקשה על הממשל החדש להיכנס לפרויקטים נרחבים בתחום התשתית, שעלותם מיליארדים רבים.

לסיכום, ארה"ב אינה לבדה בקלחת. מדינות המערב כולן מכירות בחשיבות מיזמי התשתית אך כורעות תחת נטל החוב וסביר להניח כי יתקשו לממן מיזמי ענק בסדר גודל שכזה. אמנם הרחבת תשתיות הינה צורך של ממש בעולמנו כיום ומהווה מנוף כלכלי חשוב מאין כמותו אך במקביל, מניין יבוא הכסף בעבורם? זמנים יגידו האם באמת תמצא הדרך לממש פרויקטים חיוניים אלו או שמא נאלץ להמתין שנים ארוכות בטרם נראה התקדמות של ממש בתחום. מדינות המערב נושאות עיניים בקנאה למזרח, שם מנהלת סין הקומוניסטית פרויקטים בתקציבי עתק, גם אם לא תמיד בחוכמה...

כדי להצליח בשוק ההון גם בעליות וגם בירידות אתה זקוק לטכנולוגיה שדוחפת אותך להישגים