תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם המשקיעים בשווקים מתכוננים ליום סגריר?

אין זה סוד כי רובנו, במישרין או בעקיפין, מושקעים בניירות ערך מסוגים שונים. אם לא רכשנו אותם בעצמנו לחשבון המסחר הפרטי, רכשו אותם עבורנו חברות הביטוח השונות המנהלות עבורנו את החסכונות הפנסיוניים שלנו

אחת לתקופה חווה שוק ההון טלטלות מחירים הבאות לידי ביטוי בהפסדים ניכרים בתיקי ההשקעות. הלקוחות המוסדיים הגדולים מגלים עניין רב בגידור ההשקעה ומכינים עצמם ליום סגריר באמצעות רכישה של מכשירים פיננסיים האמורים למזער את הנזק במקרה לשל ירידה משמעותית בשווקים. ומה עם הסוחרים הפרטיים? האם אלו מכירים את הכלים היכולים להגן עליהם מהפסד ולייצר רווח שהשוק יורד?

איש עסקים מול כדור בדולח - חיזיון משבר פיננסי
Dreamstime

הנפילה כואבת, העלייה פחות...

המשבר האחרון, זה של 2008, גרם לרבים לחשוש משוקי המניות ובצדק. הנפילה הייתה חדה וכואבת וכמעט כרגיל, תפסה את רובם של המשקיעים בהפתעה גמורה. עשרות אחוזים מן ההשקעה התנדפו להם במהירות והותירו רבים עם הפסדים דואבים הגורמים להם, עד היום, לחשש אמתי בהשקעה בניירות ערך לסוגיהם השונים. משברים, מטבעם, אינם מאופיינים בחוקיות ברורה ולראייה, עוד לא קם לו האיש שיצליח לצפות במדויק את עיתוי המשבר, עצימותו וסיומו. 

כדי להצליח בשוק ההון גם בעליות וגם בירידות אתה זקוק לטכנולוגיה שדוחפת אותך להישגים

במקביל, ידוע לכל כי קנייה בזול היא הבסיס להשקעה מוצלחת. משקיעים שבחרו לקנות נכסים אחרי משברים פיננסיים וביצעו השקעות ערך, נשאו פירות יפים על השקעתם. היו כאלו שהגדילו ועשו ובאמצעות רכישה של ניירות ערך מתאימים, נפגעו פחות מן הירידות. 

ראוי שלכל השקעה תהיה פוליסת ביטוח

אם עוצרים וחושבים על זה לרגע, פוליסות ביטוח הן חלק בלתי נפרד מחיינו. אנחנו מבטחים את הבית, מבטחים את המשכנתא, מבטחים את הרכב וגם את בריאותינו. תיק ההשקעות שלנו אינו אמור להיות יוצא דופן. ניירות הערך שאנו קונים לתיק ההשקעות נבחרים בקפידה ובמרוצת הזמן אמורים להפיק לנו תשואה סבירה ובשאיפה, למעלה מכך.

שוק בצניחה הוא לא דבר טוב עבור המשקיעים. כולם מעדיפים מסכים צבועים בירוק. אבל, ואולי טוב שכך, אחת לתקופה מזדעזע השוק ומעניש את אלו שלא התכוננו ליום סגריר. מה זאת אומרת? במידה ולא רכשתם ביטוח ליום שכזה עלולה ההשקעה שלכם לחטוף וחזק. שוק ההון מעניק מגוון דרכים לבטח את תיק ההשקעות באמצעות קנייה של מכשירים פיננסים שערכם אמור דווקא לעלות בזמן משבר. קצת ריכוך בנפילה הרי לא יכול להזיק.

מגדרים ולא בגינה

בנקים מרכזיים, חברות ענק וחברות ביטוח, אלו שצוברים הון אדיר, עוסקים בגידור כל הזמן. לא מדובר במשהו חדש. אם חברה ישראלית, לצורך הדוגמא, מייצאת סחורה לחו"ל ומקבלת בתמורה דולרים, תפעל מחלקת הכספים שלה לצמצום החשיפה על ידי פתיחת פוזיציות על הדולר שקל.

ומה קורה עם משקיעים פרטיים, כאלו המחזיקים תיק השקעות שערכו נאמד, נניח, בסכומים של כמה מאות אלפי שקלים? ובכן, מנהלי התיקים בבנקים ובחברות ההשקעות דואגים להציע מבנה השקעה מבוזר הכולל קנייה של אגרות חוב, מט"ח, מניות בשווקים שונים ועוד. ההיגיון אומר כי ככל שתיק ההשקעות יהיה מגוון יותר כך הוא יושפע פחות מתנודתיות חזקה ויימנע התרסקות.

חדש בישראל: פלטפורמת המסחר המקצועית של וול סטריט עכשיו כאן>>

הניסיון לתזמן את השוק נידון לכישלון. משקיעים ותיקים, הסוחרים עשרות שנים בשווקים, נואשו מלנסות ולעשות כן. מחירי אגרות החוב והמניות בימינו שוברים שיאים אך אף אחד לא יכול לומר בוודאות האם זו פסגה זמנית או שמא אחת ממנה השווקים יקרסו בחודשים הקרובים. אבל, וזאת יש להבין היטב, הירידה בוא תבוא. זהו חלק בלתי נפרד מן המשחק וכדאי להיות מוכנים לו ושלא יתפוס אותנו בהפתעה.

אז איך עושים זאת? מהם הטכניקות הנפוצות לעשיית רווח בשוק יורד? הנה מס' דוגמאות:

1. תעודות סל בחסר (שורט) - כיום ישנן עשרות תעודות סל האמורות להציג ביצועים הפוכים לשוק. תעודות סל אלו ניתנות לרכישה בדיוק כמו כל מניה או תעודת סל אחרת ואמורות לייצר רווח במידה והשוק הופך דובי. ישנן גם תעודות המבטיחות תשואה כפולה ומשולשת במידה והמדד אחריו הן עוקבות נמצא בירידה מצ"ב דוגמאות פופולריות, על קצה המזלג:

  • SH שורט על מדד ה -  S&P 500
  • QID שורט על הנסדק
  • DOG שורט על מדד הדאו ג'ונס

2. קונים דולרים - הדולר נחשב מפלט בעתות משבר ובמצב בו מתקיימת האטה בשוק המקומי. הצמיחה בשוק האמריקאי, גם אם מושגת על חשבון הגדלה אסטרונומית של החוב, נמצאת בעיצומה ולכן מומלץ להחזיק מרכיב דולרי בתיק ההשקעות. אגב, ירידה חדה במחירי הנדל"ן הבועתיים בארצנו תגרום לפיחות משמעותי בשקל...כל המחזיק דולרים במקרה שכזה, סביר כי לא יתחרט.

שטרות דולר ובור שחור
Dreamstime

3. זהב-  קניית זהב הינה דרך מסורתית והיסטורית להגנה מפני שוק יורד. כיום מחירי הזהב נמוכים יחסית (מחיר אונקיה) ולאלו המצוידים בטווח נשימה ארוך נראה כי זהו זמן סביר לרכישה של מעט מן המתכת הצהובה. ניתן לרכוש מניות של חברות שכורות זהב, ניתן לרכוש תעודת סל המחקה את ביצועי חברות הכרייה ומבזרת את הסיכון ואפילו ניתן לרכוש זהב פיסית. נקודה מעניינת למחשבה: לאורך השנים ניתן לראות בבירור כי ברגע שהדולר מתחזק, עדות לצמיחה בכלכלה הגדולה בעולם, הזהב נחלש, ולהפך...

4. אופציות - מסחר באופציות הוא נחלתם של מביני עניין. זו לא אפשרות המומלצת למתחילים ויש להבינה היטב טרם צוללים פנימה. בגדול, בעלות על אופציה מזכה את המחזיק בה להפוך בעלים של של הנכס במחיר שנקבע מראש ובמועד שנקבע מראש. במידה והגיע המועד למימוש האופציה (פקיעה) ומחיר הקנייה שנקבע מבעוד מועד עדיף על זה שנמצא בשוק, מתקיים רווח. היתרון היחסי במסחר באופציות הוא שלא מתקיימת קנייה ממשית של מניות, הדורשת השקעה גבוהה הרבה יותר. המחזיק באופציה מקווה כי השוק ילך אתו, ובעת הפקיעה מממש את אחזקתו והופך לבעלים של נכס מוחשי (מנייה).

בוחרים ברוקר שיכול לתת הכל

חברת General Trade מעניקה ללקוחותיה גישה למכשירי השקעה רבים ומגוונים למסחר בשוק המניות האמריקאי. כסוחרים, העובדה כי ניתן בכל רגע נתון לקנות ולמכור כל מכשיר פיננסי, דוגמת אופציות ותעודות סל, חשובה ביותר ומעניקה גמישות וביטחון במסחר. צוות המומחים של החברה מלווה את המשקיעים ופותח בפניהם אפשרויות השקעה שונות ומגוונות תוך שימת דגש על מתודולוגיית עבודה סדורה ושיטתית. בשונה מחדרי מסחר בנקאיים, הגובים עמלות גבוהות בעבור העברת ההוראות, מקפידה החברה לגבות עמלות פעולה נמוכות בהרבה ונמנעת מקיומן של עמלות נוספות, דוגמת דמי שמירה, הנהוגים בבנקים ובבתי ההשקעות.

כדי להצליח בשוק ההון גם בעליות וגם בירידות אתה זקוק לטכנולוגיה שדוחפת אותך להישגים