תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סוחרים בשוק ההון? הטיפים והסודות שיעזרו לכם להצליח לאורך זמן

עבור סוחרים ומשקיעים רבים הצלחה בשוק ההון היא עניין שגרתי ויומיומי. להלן טיפים ועקרונות מפתח שיעזרו לכם להפוך את המסחר וההשקעה בשוק ההון לפעילות מצליחה ומרוויחה לאורך זמן

שור ודב מסחר במניות
Dreamstime

למרות סיפורי כישלון רבים שנקשרו בפעילות בשוק ההון, הצלחה בו איננה דבר נדיר שקשה להשגה. לצד מקרי כישלון שמסופרים פה ושם, ישנם אינספור סיפורי הצלחה קטנים וגדולים. עבור סוחרים ומשקיעים רבים, הצלחה איננה היא עניין ייחודי וחד פעמי אלא עובדה יומיומית, מציאות שגרתית שנובעת מתוך עבודה שיטתית ומובנית תחת מערכת כללים ברורים שלמדו ושכללו עם הזמן והניסיון המצטבר. לולא כך, הם לא היו נשארים לסחור בשוק ההון.

להצלחה בשוק ההון ישנן פנים רבות והיא משתנה בהתאם למטרות הספציפיות שאנחנו מציבים ומצפים להשיג כמו גם בהתאם לאלטרנטיבות השקעה אחרות שיש לנו. לרוב, הצלחה לא תימדד בעסקה בודדת וברגע מסוים, אלא היא תיבחן לאורך זמן. אין סוחר שהוא חף מטעויות וכישלונות, אך מה שחשוב כאן הוא היחס ביניהם והתוצאה הממוצעת לאורך זמן. 

הדרך למסחר מוצלח בשוק ההון עוברת דרך מספר גורמים מרכיבים קריטיים, החל ממערכת מסחר טובה ופשוטה לתפעול והיקשרות עם ברוקר איכותי, המשך במעקב תמידי מעמיק אחר מניות ספציפיות והשוק בכללותו ועד משמעת עצמית גבוהה ונטרול הטיות פסיכולוגיות נפוצות שמעוותות את קבלת ההחלטות בזמן המסחר.

כדי להצליח בשוק ההון אתה צריך גם וגם: גם את העמלות הנמוכות ביותר בוול סטריט וגם בטחון מלא לכסף שלך>>

להלן נציג מספר עקרונות מפתח וטיפים שנחוצים עבור כל סוחר ומשקיע בשוק ההון בדרך להצלחה עקבית ומתמשכת:

נטרלו הטיות פסיכולוגיות והשפעות רגשיות מתהליך המסחר וההשקעה 

היו מודעים כמה שיותר להשפעה הפסיכולוגית שיש על תהליך קבלת ההחלטות שלכם במצבי מסחר שונים וקיצוניים ונסו לנטרל אותה. מחקרים רבים - ביניהם של זוכי פרס נובל לכלכלה דניאל כהנמן ועמוס טברסקי מראים כי בתנאי אי ודאות כמו שקיים בשוק ההון,  אנשים נוטים לקבל החלטות לא רציונאליות, לכן חשוב להיצמד לעוגנים ברורים כמו חישובים שיטתיים ומדויקים ופרמטרים מספריים. במצבים של הפסדים קשים, קחו נשימה אפילו הפסקה קלה והישארו רגועים בקבלת ההחלטות. פעולה חפוזה מתוך פאניקה ולחץ היא מתכון כמעט ודאי לקבלת החלטות שגויה שתוביל להפסדים צורבים. אחת הדרכים להתמודד עם הפסדים היא להערך אליהם מבעוד מועד על ידי לקיחתם בחשבון והיערכות כלכלית ונפשית אליהם. מאידך, בעסקאות שהניבו לכם רווחים יפים, אל תיגררו לזחיחות וחזירות שעלולה להוביל בסוף למפח נפש.

משמעת עצמית גבוהה

המשקיע האגדי וורן באפט אמר פעם "בהשקעות, לא צריך להיות חכם יותר מכל השאר, אלא צריך להיות ממושמע יותר מכל השאר". אחד הנקודות הכי קריטיות בהצלחה במסחר בבורסה היא הקפדה על התוכניות שהכנתם מבלי להיגרר לפעולות חדשות ולא מתוכננות שבדרך כלל הן תוצאה של קפריזה והטיה פסיכולוגית מוטעית. חוסר במשמעת עצמית גורם לזגזג במהלכים שלנו ולבצע את המסחר בחוסר עקביות, מה שבדרך כלל מוביל להפסדים לא צפויים כמו גם פספוס של רווחים. לדוגמא, אם בתוכנית המקורית לקחתם בחשבון מצב של הפסד בהיקף מסוים וכעת הוא מתרחש, אז אל תתנו ללחץ שמתלווה לסיטואציה לשנות את החלטתכם המקורית כיצד לפעול במצב כזה.

שוק ההון בעלייה
Dreamstime

מצו את מלוא פוטנציאל העסקה אך הימנעו מחמדנות יתר

פעמים רבות במהלך המסחר, הכל נראה ירוק ופנטסטי, הרווחים מצטברים ואנחנו מרגישים על הסוס, ברגעים כאלו גם אינסטינקט הזהירות מתפוגג. במקום לסגור את הפוזיציה ולקחת את הרווחים שנצברו בה בהתאם לכל מה שתוכנן, אנחנו הופכים ל"חזירים" ומנסים להשיג עוד קצת רווח לפני שנצא. אבל השק מצידו עלול להיות חמקמק ואז פתאום ברגע אחד הכל מתהפך ולא רק שאנחנו לא מקבלים את ה"עוד קצת" שרצינו אלא גם מאבדים את כל מה שהושג עד כדי מעבר להפסד.

עם זאת, חשוב גם לא לצאת מוקדם מדי מעסקה מרוויחה. לפעמים, סוחרים הופכים לכל כך חששנים ורגישים להפסד שמספיקה להם טיפת רווח כדי למהר "לברוח" ולסגור את העסקה , זאת על אף שכל האינדיקטורים מצביעים שמוקדם לזה. מבחינה רציונלית, לצאת מוקדם מדי מעסקה מרוויחה כמוה כהפסד. 

הוזילו עמלות ואם אפשר עברו למודל עמלות קבוע ללא הגבלה המאפשר חופש פעולה 

עמלות הקניה והמכירה הכרוכות בתהליך המסחר מצטברות עם הזמן ויכולות להגיע לאלפי שקלים רבים. בעסקאות רבות, יתברר לנו בדיעבד שהעמלות ששילמנו הן מה שמפריד בין מצב של רווח למצב הפסד. עמלות נמוכות גם מאפשרות לנו גמישות גדולה יותר במסחר מבלי לחסוך מדי בכמות הפעולות הנדרשות כדי להוציא לפועל את האסטרטגיה שלנו במלואה. חשוב ואפשר להוזיל את העמלות הללו. לאחרונה, נעשתה בתחום המסחר העצמאי מהפכה של ממש כאשר חברת ג'נרל טרייד יצאה עם מודל עמלות קבוע המאפשר ללקוחות לסחור חופשי ללא הגבלת היקף העסקאות וללא הגבלת נפח העסקאות תמורת תשלום קבוע של 700 דולר בחודש. מודל עמלות כזה, מאפשר לסוחרים המקצוענים והבינוניים לחסוך אלפי שקלים בחודש כמו גם ליהנות מהחופש הנחוץ בפעילות המסחר ללא צורך לחשוב פעמיים לפני כל פעולה ובכך למקסם את הרווחים במסחר.

ציטוטים מהירים ומערכת מסחר איכותית, נגישה ופשוטה לתפעול 

גורם הצלחה נוסף שחשיבותו גדולה במיוחד הוא איכות הברוקר אתו מתקשרים ומערכת המסחר דרכה סוחרים. חשוב שמערכת המסחר תהיה ידידותית לסוחר ופשוטה להפעלה ועם זאת תכיל את כל הפונקציות והכלים הנדרשים לבצע מסחר איכותי ומקצועי זאת החל מפקודות מגוונות, ציטוטים מהירים ואמינים ועד סורקים אוטומטיים של חדשות ואירועי בורסה המוצגים מיידית למשתמשים. כמו כן חשוב שתינתן לסוחרים אפשרות לנגישות למערכת ולמסחר מכל מקום ובכל זמן אם דרך המחשב האישי ואם דרך הטאבלט והסמארטפון. בין החברות בישראל המאפשרות היום מסחר עצמאי ניתן למצוא היום גופים מהמעלה הראשונה עם מוניטין גבוה דוגמת חברת ג'נרל טרייד המהווה את הזרוע הישראלית של קבוצת ברוקרים גלובלית מובילה בבורסות וול סטריט. אחד היתרונות במסחר דרך ג'נרל טרייד הוא ציטוטי השערים שמתקבלים ישירות מהבורסה בארה"ב ולא דרך פילטרים של חברות ביניים מתווכות, מה שמשפיע על מהירות קבלתם אצל הלקוחות.

מהו ברוקר אמיתי? ארבע נקודות חשובות לבחירת ברוקר אמיתי ורציני על מנת שתצליח במסחר בשוק ההון>>

מסחר במניות
Dreamstime

השקיעו בלימוד וצבירת ידע בתחום שוק ההון, המסחר, השווקים והקורה בהם

מסחר בבורסה הוא תחום מורכב וככל שנצבור ידע כך נשתפר בו. ישנם מספר רבדים של ידע שחשובים עבור סוחרים ומשקיעים: הראשון הוא הבנה והתמצאות בתיאוריות המסחר ובאסטרטגיות השונות בכלל זה ניתוח טכני וניתוח פונדמנטלי כמו גם הבנת מושגים חשובים בשוק ההון בפרט ובתחום הכלכלה בכלל. הרובד השני של הידע הנדרש מסוחר הוא הבנת השוק ובהתמצאות במתרחש בו. ההחלטות איך לפעול במהלך המסחר מבוססות על המציאות השוטפת בשווקים ובנכסים השונים וההשפעות ביניהם. לכן ישנה חשיבות עליונה להגדלת הידע בתחום כולו, בין היתר על ידי קריאה מתמידה של סקירות, ניתוחים ועדכוני מאקרו ומיקרו כלכליים. 

הכינו תכנית מסחר ברורה ומקיפה

כדי לא להיתפס להטיות פסיכולוגיות וטעויות אחרות, חשוב להכין תכנית ברורה למהלך המסחר בה יפורטו התרחישים השונים והפעולות שנבצע בהתאם. במה נתמקד היום, סיבות לכך, כמה כסף נקצה לכל דבר, מתי נצא, מתי נכנס ושאר נקודות חשובות.

נהלו מעקב אחרי פעולות המסחר שאתם מבצעים

כדי להשתפר עם הזמן, חשוב לנהל מעקב אחר פעולות המסחר שעשינו ולנתח אותן. להבין מה היו הטעויות ולמה הן התרחשו. האם הן התרחשו עוד בשלב הכנת התכנית או מאוחר יותר בשלב הביצוע שלה, כתוצאה מחריגה במשמעת העצמית או הטיות פסיכולוגיות שונות. חבל לזרוק ניסיון שצברנו ועלה לנו כסף וזמן ולא לנצל אותו לשיפור והתייעלות תמידית, אחרת נדרך במקום.

התמקדו בשווקים גדולים עם נזילות גבוהה ומידע זמין

פעילות בשווקים קטנים טומנת בחובה עיוותי מחיר, פערי מידע, מלכודות נזילות וסכנות למשקיע. לעומת זאת, בבורסות גדולות בעולם, זמינות גבוהה של מידע, מחזורים גדולים ומעורבות של סוחרים ומשקיעים רבים מכל רחבי העולם, מבטיחים שוק איכותי ומשוכלל. לכן נכון למקד את פעילות המסחר בשווקים עולמיים גדולים ומשוכללים כמו בורסות וול סטריט בארה"ב. היום המיקום הגיאוגרפי של הסוחר אינו פונקציה. חברות כמו ג'נרל טרייד הפועלת בארץ ומייצגת כאן את אחת מקבוצות הברוקרים המובילות בוול סטריט, מאפשרות לסוחרים ומשקיעים ישראלים נגישות מלאה לבורסות הללו ומסחר איכותי בהן גם מישראל. 

מהו ברוקר אמיתי? ארבע נקודות חשובות לבחירת ברוקר אמיתי ורציני על מנת שתצליח במסחר בשוק ההון>>