תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כל הסיבות שיגרמו לכם להעדיף מסחר עצמאי על פני תיק השקעות מנוהל

תחום המסחר העצמאי עבר בשנים האחרונות קפיצת מדרגה ענקית ומאפשר היום לכל מי שרוצה בכך לסחור בבורסה ולבצע השקעות בקלות וביעילות ללא תלות במנהלי השקעות חיצוניים וללא תשלום דמי ניהול מיותרים ואלו רק חלק מיתרונות המסחר העצמאי על פני תיק השקעות מנוהל

איש עסקים ואשת עסקים על קו מירוץ
Dreamstime

בעשור האחרון הפך תחום המסחר העצמאי בבורסה לנגיש מאוד, נוח וידידותי עבור הציבור הרחב. מערכות מסחר איכותיות ופשוטות לתפעול שמעמידים הברוקרים המובילים ללקוחות המסחר העצמאי וחסמי כניסה נמוכים מאפשרים היום כמעט לכל אחד שמעוניין בכך לסחור בבורסה בסטנדרטים גבוהים ולנהל בעצמו תיק ניירות ערך מכל מקום ובכל זמן היישר מהמחשב האישי או ממסך הסמארטפון. משקיעים וסוחרים שעד עתה נאלצו לנהל את תיקי ההשקעות שלהם אצל מנהלי תיקים ובתי השקעות תוך חסרונות רבים ותשלום דמי ניהול גבוהים, לוקחים את האחריות על הכסף שלהם לידיהם תוך שכלול ומיצוי אפשרויות המסחר וחיסכון רב בעמלות.

אתה צריך גם וגם: גם את העמלות הנמוכות ביותר בוול סטריט, וגם מערכת מסחר המותאמת לך אישית>>

בין החברות בישראל המאפשרות מסחר עצמאי ניתן למצוא היום גופים מהמעלה הראשונה עם מוניטין גבוה דוגמת חברת ג'נרל טרייד המהווה את הזרוע הישראלית של קבוצת ברוקרים גלובלית מובילה בוול סטריט. במסחר עצמאי דרך גופים כאלה נהנים הלקוחות מכל היתרונות של מסחר מקצועי שבעבר היה נחלתם של בתי השקעות. כך למשל הוא עניין ציטוטי השערים. הציטוטים שרואים לקוחות ג'נרל טרייד מתקבלים ישירות מהבורסה בארה"ב ולא דרך פילטרים של חברות ביניים מתווכות, מה שמשפיע על מהירות קבלתם אצל הלקוחות פקטור חשוב מאוד במסחר בבורסה.

אם בעבר מסחר בבורסה היה כרוך במערכות מסחר "כבדות" לשימוש ולא נגישות שהצריכו התמחות, ניסיון רב ומחשבים רבי עוצמה, כיום המערכות הן ידידותיות מאוד למשתמש ונגישות לשליטה והפעלה מכל מחשב, אייפד או סמארטפון. לצד פונקציות המסחר המשוכללות, מערכות המסחר כוללות בתוכן סורקים אוטומטיים של חדשות ואירועי בורסה המוצגים מידית למשתמשים ומאפשרים לו תגובה מהירה. כל אלו מאפשרים לאדם מן המניין לסחור ולנהל בעצמו את ההשקעות בבורסה, אם כעבודה מלאה ואם במקביל לשגרת יומו ועבודתו הרגילה, כל זאת מבלי להזדקק למנהל תיקים שיבצע זאת עבורו.

גרפים ושטרות
Dreamstime

הבדלי עלויות משמעותיים 

ניהול תיק השקעות אישי אצל מנהל תיקים בבית השקעות, מאופיין בחסם כניסה יחסית גבוה ומצריך סכום כסף מינימלי של עשרות אלפי שקלים ואף יותר. לעומתו, במסחר עצמאי ברוקרים כמו ג'נרל טרייד מאפשרים הצטרפות עם תיק מינימלי של כשלושת אלפים דולר בלבד, זאת עבור מסחר במניות בבורסות וול סטריט.

חסרון נוסף בתיק השקעות מנוהל הוא דמי הניהול הגבוהים. מנהלי ההשקעות נוהגים לגבות מהלקוח מדי שנה דמי ניהול בשיעור של אחוזים מסוימים מהיקף התיק. דמי ניהול כאלה הינם סכום כסף לא מבוטל ומגיעים לאלפי שקלים, מה שנוגס ברווחיות התיק ולפעמים אף אחראי למעבר שלו מרווח להפסד. בעיה נוספת היא שדמי הניהול הללו אינם תלויים בביצועי מנהל התיק ונגבים מהמשקיע גם כאשר מנהל התיק מפסיד את כספו של הלקוח.

בעשורים האחרונים פורסמו מחקרים שונים שמפקפקים בערך המוסף של ניהול השקעות בידי מנהל השקעות מקצועי. המחקרים הראו שלאורך זמן ניהול השקעות אקטיבי אף אם הוא נעשה בידי מנהלים מקצועיים לא בהכרח תורם לרווחיות התיק. די להזכיר את המשבר הגדול האחרון ב-2008, משבר הסאב-פריים, בו הפסידו מנהלי השקעות רבים ללקוחותיהם סכומי כסף בהיקפים של עשרות אחוזים מהתיקים. על רקע זה, מוטלת עננה כבדה וספק על ההצדקה של מודל ניהול תיק השקעות תמורת דמי ניהול.

אתה צריך גם וגם: גם את העמלות הנמוכות ביותר בוול סטריט, וגם מערכת מסחר המותאמת לך אישית>>

לעומת זאת, במסחר עצמאי בבורסה, משלמים הלקוחות בעיקר עמלות קניה ומכירה על הפעולות שהם מבצעים בשיעורים של שברי אחוזים מהיקפי העסקאות. כאן ראוי להדגיש כי דמי הניהול שנגבים בתיק מנוהל הם בנוסף לעמלות הקניה והמכירה. ככה שהפרשי העלויות הכרוכות במסחר עצמאי לעומת תיק מנוהל מגיעים להיקפים של אחוזים מהתיק. אם לא די בכך, לאחרונה, נעשתה בתחום המסחר העצמאי מהפכה של ממש כאשר חברת ג'נרל טרייד יצאה עם מודל עמלות קבוע המאפשר ללקוחות לסחור חופשי ללא הגבלת היקף העסקאות וללא הגבלת נפח העסקאות תמורת תשלום קבוע של 700 דולר בחודש. מודל עמלות כזה, מאפשר לסוחרים המקצוענים והבינוניים לחסוך אלפי שקלים בחודש כמו גם ליהנות מחופש בפעילות המסחר ללא צורך לחשוב פעמיים לפני כל פעולה ובכך למקסם את הרווחים במסחר.

ניגודי אינטרסים אפשריים אצל מנהלי תיקים

מסחר עצמאי מאופיין בחופש מוחלט המאפשר נזילות גבוהה ותגובה מהירה של הסוחרים לאירועים המתרחשים כמו גם לצרכים האישיים שלהם. לעומת זאת, תיק השקעות מנוהל מצריך גיבוש תכנית השקעה כללית מוסכמת עם הלקוח כאשר שינוי בה או חריגה ממנה מצריכה הליך בירוקרטי הכולל פגישה מסודרת עם הלקוח וגיבוש תכנית חדשה.

בעיה גדולה שקיימת בניהול השקעות אצל גופים ומנהלים חיצוניים היא אפשרות לניגוד עניינים והשפעה מכך על איכות הניהול של התיק. ככל שיתאמצו ולמרות התייחסות הרגולציה לעניין, בפועל קשה למנהלי השקעות להתנתק מאינטרסים מנוגדים שקיימים וצצים בין פעולות הניהול של התיקים השונים באותו גוף. לפעמים, פעולה נדרשת בתיק מנוהל ספציפי הפוכה לאינטרס אחר של בית ההשקעות ולפעמים ישנו חשש שיעשו בתיק פעולות מיותרות רק כדי לקדם אינטרסים אחרים. למול זה, במסחר עצמאי פטור הלקוח מדילמות כאלה שפוגעים בביצועים היעילים של המסחר. תחת זה, מתאפשר לכל לקוח לקחת את האחריות על כספו בידיים שלו ולא להפקיר אותי בידיים זרות. 

טבלת השוואה בין מסחר עצמאי מול תיק מנוהל
ג'נרל טרייד

אתה צריך גם וגם: גם את העמלות הנמוכות ביותר בוול סטריט, וגם מערכת מסחר המותאמת לך אישית>>