תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

צברתם סכום כסף איפה הכי נכון להשקיע אותו ?

כשבוחנים לעומק את אלטרנטיבות ההשקעה הניצבות היום בפני משקיע ישראלי מתברר שהדרך הטובה והמתאימה ביותר היא מסחר עצמאי בבורסות הגדולות בעולם כמו בורסות וול סטריט

כסף עף באוויר, איש צעיר יושב על הרצפה עם לפ טופ על בירכיו
Dreamstime

מסחר בבורסות חו"ל מאפשר פיזור גבוה, נזילות גדולה וכרוך בעלויות נמוכות ופוטנציאל תשואה גבוה מאוד. צברתם סכום כסף נכבד ואתם מעוניינים למנף אותו לסכום גדול יותר, לכאורה נראה שניצבות בפניכם אפשרויות רבות ומגוונות להשקעה, החל מחיסכון בבנק או ניהול תיק השקעות אישי, דרך מסחר עצמאי בבורסות בארץ או בחו"ל ועד האפשרות לבצע בו השקעת נדל"ן  מסעירה בישראל או מעבר לים. אלא שרוב האפשרויות הללו לא באמת אטרקטיביות כיום למשקיעים הישראלים ובחינה מדוקדקת של כל אחת מהאפשרויות, תוביל אתכם לפסילה מהירה של רובן.

מהפכת העמלות של WALL STREET מגיעה לישראל- היכנסו>

נקדים את המאוחר ונגלה כבר בשלב זה של הכתבה את המסקנה - מבין כל אלטרנטיבות ההשקעה הזמינות למשקיע ישראלי סטנדרטי, האופציה האטרקטיבית ביותר היא זו של מסחר עצמאי בחו"ל עם דגש על בורסות וול סטריט בארה"ב. זה אולי נשמע מסובך אבל ממש לא, עבור סוחרים ומשקיעים ישראלים מסחר בבורסות וול סטריט הוא עניין פשוט שניתן לבצעו דרך מערכות מסחר משוכללות וקלות לתפעול שמציעות חברות מקומיות בארץ דוגמת חברת ג'נרל טרייד המהווה את הזרוע הישראלית של קבוצת ברוקרים גלובלית מובילה מוול סטריט.

הבעייתיות בהשקעה ישירה בנדל"ן

מוזנאיים- בצד אחת בית בצד השני דולר
Dreamstime

לרוב, ההתלבטות היכן להשקיע סכום כסף שברשותנו, תתמקד בשלוש אפשרויות מרכזיות: חיסכון בבנק, השקעה בנדל"ן או השקעה ומסחר בבורסה. בתקופה הזו שהריביות בארץ ובעולם נמצאות בשפל היסטורי נושקות לרמת האפס, אופציית החיסכון בבנק מוסרת מהשולחן מהר מאוד. בניגוד להערכות שהושמעו בעבר, כעת ברור שסביבת הריביות הנמוכה הולכת להישאר איתנו למשך עוד תקופה ארוכה. גם אם נראה פה ושם העלאות ריבית, הן יהיו ספורדיות ומינוריות עם יותר ערך סמלי ופחות כלכלי ממשי שיאפשר לחוסכים ליהנות ממנו.

כיוון השקעות אחר שתמיד נראה נוצץ ומסעיר הוא תחום הנדל"ן. השקעה ישירה בנדל"ן אפשרית במספר דרכים: באמצעות רכישת דירה בארץ, רכישת דירה בחו"ל או השתתפות בהתארגנויות שונות של משקיעים. השקעות בדירות למגורים בארץ הניבו בשנים האחרונות רווחים יפים. אלא שהעובדה שמחירי הדירות בארץ נהנו מתקופה ארוכה של עליות מחירים אין בה כדי להעיד שהכיוון הזה ימשך גם בעתיד, יותר ההיפך. מחירי הדירות בארץ נמצאים בשיא ועליות המחירים המתמשכות נתפסות בעיני רבים כהתנהגות בועתית מוגזמת ולא מוצדקת כלכלית. מעבר לכך, מחירי הנדל"ן הגבוהים בארץ מרכזים היום תשומת לב ציבורית גדולה ומהווים מוקד לטיפול והתעסקות של פוליטיקאים ורגולטורים בניסיון לגרום להתמתנות ואף לירידה בהם. במצב כזה, לא רק שהפוטנציאל לרווח מהשקעה בתחום הופך למזערי אלא ישנו גם סיכון סביר להפסדים גדולים.

מהפכת העמלות של WALL STREET מגיעה לישראל- היכנסו>

פיזור קטן ונזילות נמוכה

לעומת זאת, השקעות נדל"ן בחו"ל נתפסות כמפתות מאוד ובעלות פוטנציאל רב. בדרך כלל הן מתמקדות במדינות שחוו ירידות ערך גדולות בתחום הנדל"ן כמו אזורים שונים בארה"ב או שהן מתמקדות בערים שנמצאות בתנופת צמיחה והגירה חיובית כמו ברלין וערים מרכזיות במזרח אירופה. למרות הפוטנציאל, השקעות מסוג זה טומנות בחובן קשיים עבור משקיעים ישראלים, עד כדי הפיכתן לבלתי כדאיות בעליל. הריחוק הפיזי מהנכסים הנרכשים מקשה על בחינה מעמיקה שלהם בשלב הרכישה ותפעולם לאחר מכן, כמו גם חיפוש שוכרים וטיפול שוטף בעניינים נדרשים הקשורים בנכסים. בנוסף, העובדה שמדובר במדינה שונה עם חוקים אחרים וכללי מס שונים, מקשה על המשקיע הישראלי בהבנה מלאה של הסביבה הכלכלית והפוטנציאל הגלום בנכס. העזרות בגורמים מקומיים, גוררת הוצאות יקרות שנלוות לעסקה.

מעבר לבעיות שנמנו, השקעה בנדל"ן בין אם היא בישראל ובין אם היא בחו"ל, מצריכה סכומי כסף יחסית גדולים שאינם זמינים לכל משקיע. חסרון מרכזי נוסף בהשקעה ישירה בנדל"ן הוא פיזור נמוך של הסיכון הכרוך בהשקעה. לשם השוואה, השקעות בבורסה מאפשרות למשקיעים כמעט בכל סכום כסף,  בנייה של תיק השקעות מגוון עם פיזור רחב של הסיכון בחתכים שונים כמו חתך גיאוגרפי, חתך ענפי ועוד. לעומת זאת, בהשקעה ישירה בנדל"ן זה לא מתאפשר והמשקיעים נאלצים לשים את כל "הביצים" בסל אחד. במצב כזה, כל פגיעה הופכת לבעלת נזק ענק לכלל ההשקעה כאשר בהשקעות עם פיזור גדול של הסיכון, פגיעה במרכיב כזה או אחר מוגבלת בנזק שלה ובהשפעתה על כלל ההשקעה. חולשה נוספת של השקעה ישירה בנדל"ן היא נזילות נמוכה וחוסר הגמישות לצאת מההשקעה במהירות ובקלות כשחפצים בכך.

תיק השקעות מנוהל או מסחר עצמאי

לאחר שגם אלטרנטיבות ההשקעה בנדל"ן נפסלו, נותרנו עם שוק ההון. גם כאן עומדות בפני המשקיע מספר אפשרויות: ניהול תיק השקעות אישי בבית השקעות מוביל מול מסחר עצמאי בבורסה בארץ או בכלל מסחר עצמאי בבורסות מובילות בחו"ל.

ניהול תיק השקעות אישי מצריך סכום כסף מינימלי של עשרות אלפי שקלים ואף יותר וכרוך בתשלום דמי ניהול שנתיים של אחוזים בודדים מהיקף התיק. מדובר בסכום כסף לא מבוטל שנוגס ברווחיות של התיק ולפעמים אחראי למעבר של תיק השקעות מרווח להפסד. דמי הניהול אינם תלויים בביצועים ונגבים מהמשקיע גם כאשר מנהל התיק מפסיד את כספו. על רקע מחקרים רבים שמראים שניהול אקטיבי של תיק בידי מנהל השקעות לא בהכרח תורם לאורך זמן לרווחיות התיק, עולה תהייה מהותית על עצם ההצדקה של מודל ניהול תיק השקעות תמורת דמי ניהול.

אטרקטיבית יותר עבור המשקיע היא האפשרות למסחר עצמאי בבורסה. בין אם מדובר במסחר יומיומי או ניהול עצמאי של תיק השקעות. המשקיע נהנה מחופש מוחלט בבחירת הנכסים אותם הוא רוכש וגמישות בעיתוי הכניסה והיציאה מהעסקאות, כשעלויות ההשקעה נמוכות ביחס לאלטרנטיבות האחרות.

יתרונות וחסרות באלטרנטיבות השקעה שונות
ג'נרל טרייד

מהפכת העמלות של WALL STREET מגיעה לישראל- היכנסו>

בורסה בארץ או בחו"ל

על אף חשיבותה של הבורסה הישראלית לכלכלת המשק המקומי, עבור המשקיעים והסוחרים עצמם היא לא אטרקטיבית בלשון המעטה. בעוד בורסות וול סטריט נהנות מזרם בלתי פוסק של הנפקות ומחזורי מסחר שהולכים וגדלים כל הזמן, הבורסה הישראלית הולכת ודועכת ומחזורי המסחר בה הופכים לדלילים וקשים לסוחרים. השיקול המרכזי לבחירת שוק מניות למסחר הוא היותו שוק משוכלל, גדול ונזיל עם מידע פתוח לכל סוגי הסוחרים ואפשרויות השקעה מגוונות כמו אופציות על מניות ויכולת לסחור בכיווני שוק שונים למעלה ולמטה. בישראל פועלות חברות כמו ג'נרל טרייד המספקות לסוחרים מערכות מסחר מובילות בעלויות נמוכות מאוד.

לדברי אסף גונן, מנכ"ל ג'נרל טרייד, אין טבעי יותר לסוחרים ישראלים מהבורסות בארה"ב: "בשוק האמריקאי יש מגוון אופציות לסוחר. הוא מאוד גדול ונגיש לסוחרים גם ברמת החדשות שמתפרסמות וגם ברמת המידע כשיש הרבה אתרים מקצועיים שפתוחים ונגישים לסוחרים. אנחנו בתור ישראלים מאוד מחוברים לארה"ב ככה שזה מעבר טבעי. יש הרבה מניות בנאסד"ק שהן של חברות ישראליות או כאלה שהיו בישראל ועשו אקזיט, ככה שהשוק הזה מאוד מחובר אלינו ובשונה משווקים אחרים רחוקים הוא לא זר ומנוכר. המטרה שלנו כברוקר היא להנגיש אותו כמה שיותר לסוחרים בארץ ולעזור להם להשיג את התשואות הטובות ביותר".