תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מהפיכת העמלות "סחור ללא הגבלה" מגיעה לתחום המסחר בבורסה

מהפיכת עמלות המסחר בבורסה של ג'נרל טרייד לסוחרים בבורסות וול סטריט מנטרלת את הפסיכולוגיה מהמסחר וחוסכת אלפי שקלים ללקוחות. במסלול העמלות החדש נהנים הסוחרים מחופש פעולות מוחלט ללא הגבלת מספר העסקאות והנפח שלהן, זאת תמורת תשלום חודשי קבוע

אילוסטרציה של בנקים
Dreamstime

מודל עמלות חדש למסחר בבורסה מסעיר את הסוחרים בשוק ההון המקומי. חברת ג'נרל טרייד הפועלת בישראל ומהווה את הזרוע הישראלית של קבוצת ברוקרים גלובלית מובילה מוול סטריט, השיקה לאחרונה מסלול עמלות יחידי מסוגו בארץ, המאפשר מסחר חופשי וללא הגבלה תמורת תשלום חודשי קבוע. עבור סוחרים רבים, מעבר למסלול כזה, צפוי לחסוך להם עמלות בהיקפים של אלפי שקלים בחודש. מדובר במהפכה של ממש בתחום המסחר בשוק ההון בדומה למה שהתרחש בשנים האחרונות בענף הסלולר כאשר ממודל של תשלום לפי שיחות והיקף גלישה באינטרנט, עברו החברות למודל של תשלום "פיקס" לפי חבילות המאפשרות שימוש ללא הגבלה.

מהפכת העמלות של WALL STREET מגיעה לישראל- היכנסו>

גפים עט ומחשבון
Dreamstime

כיום, סוחרים נאלצים לשלם עמלות עבור כל פעולת קניה ומכירה שהם מבצעים. העמלה נגבית כאחוז מסוים משווי העסקה או כסכום קבוע לכל מניה, כאשר ישנה עמלת מינימום עבור כל עסקה. ראוי לציין שגם במסלול העמלות הרגיל, בולטת ג'נרל טרייד בתעריפים זולים עבור סוחרים הפעילים בבורסות וול סטריט. כך בעוד עמלות הקניה והמכירה למסחר בוול סטריט נעות בטווח של 0.3%-049% בבנקים ו-0.1% בבתי השקעות, אצל ג'נרל טרייד העמלה מסתכמת בסנט אחד למניה. גם בעמלות המינימום הפערים גדולים, בעוד במסחר דרך הבנקים עומדת עמלת המינימום על סביב 25 דולר לעסקה ובבתי השקעות היא נעה בטווח של 7-10 דולר לעסקה, אצל ג'נרל טרייד ישלמו הסוחרים עמלת מינימום של 1.5 דולר בלבד לעסקה.

מהפכת העמלות של WALL STREET מגיעה לישראל- היכנסו>

עמלות למסחר בוול סטריט – ג'נרל טרייד הכי זולה
ג'נרל טרייד

בהתאם למסלול העמלות החדש של ג'נרל טרייד, סוחרים יוכלו לבצע את כל פעילות המסחר שלהם בתשלום קבוע של 700 דולר בחודש, זאת ללא תלות בכמות ונפח העסקאות שיבצעו בפועל וללא כל מגבלה על כך. מי שצפוי ליהנות ממודל העמלות החדש הם בעיקר הסוחרים המקצוענים והבינוניים המבצעים מספר יחסית גבוה של עסקאות בחודש ובנפחים גדולים. מדובר בחיסכון של אלפי שקלים בחודש גם כשבודקים את זה ביחס למסלול העמלות הרגיל של ג'נרל טרייד שכבר במקור נחשב לזול. כך לדוגמה, סוחר המבצע 8 עסקאות ליום עם ממוצע של 800 מניות לעסקה ומשלם עכשיו סנט אחד לכל מניה, במעבר למסלול החדש הוא צפוי לחסוך מדי חודש סכום מרשים של 1400 דולר.

גם כשבוחנים עמלות אחרות הכרוכות בניהול חשבון מסחר בוול סטריט, מתגלה יתרון ברור לג'נרל טרייד. בעוד מרבית הגופים גובים מהסוחרים עמלות על ניהול והחזקת חשבון, בג'נרל טרייד לא גובים כלום על כך. כך לדוגמה, במסחר דרך הבנקים נהוג לגבות עמלות על אחזקת התיק בהיקף של 0.56% - 0.64% בשנה משווי התיק. לעומתם, במסחר דרך בתי השקעות עמלות הניהול של החשבון נעות בטווח של 180 245 שקל בשנה.

"עולם הסלולר הבין שצריך ללכת לכיוון של הכל כלול, הבין שזה הדבר הכי טוב ללקוחות ואנחנו אימצנו את זה כאן", אומר אסף גונן מנכ"ל ג'נרל טרייד. לדבריו הרעיון שמאחורי מסלול העמלות המהפכני הוא לאפשר ללקוחות להתגבר על החסם הפסיכולוגי לביצוע פעולות מסחר רבות כשהן נדרשות: "רצינו שהלקוחות יוכלו להרגיש חופשיים בפעילות המסחר ולא לחשוב פעמיים לפני כל פעולה אם זה שווה את העלות, אם זה כדאי ומה העמלה שישלמו על זה. ככה הלקוחות יוכלו למקסם את הרווחים במסחר. אני חושב שהמודל העסקי הזה הרבה יותר נכון עבור הלקוחות בשוק ההון".

מהפכת העמלות של WALL STREET מגיעה לישראל- היכנסו>

ההסבר של גונן מתחדד לאור העובדה שחלק גדול מתהליך המסחר בבורסה קשור בפסיכולוגיה ואיך הסוחרים מרגישים ומגיבים בהתאם. נהוג לומר ביחס למסחר בוול סטריט שהוא 90% פסיכולוגיה ורק 10% ממנו קשור בידע. אמנם במקרים שמדובר בעסקה שנראית לסוחרים כמשתלמת מאוד, העמלות על הקניה והמכירה הן זניחות ולא מהוות שיקול. אך במקרים רבים אחרים, ואלו הן רוב המקרים במסחר בבורסה, כיוון העסקה אינו ברור ועמלות הקניה ומכירה הופכות לגורם קריטי שמשפיע בהחלטה של סוחרים אם לסגור עסקה ברגע שנראה להם נכון או שלא. הרבה פעמים בגלל הדחף הפסיכולוגי להימנע מלסגור עסקה בהפסד בשל העמלות הכרוכות בה, מתמהמהים סוחרים בסגירת העסקה והיא צוברת הפסדים נוספים. מסלול עמלות המסחר בבורסה כזה שמציעה ג'נרל טרייד שמאפשר פעילות ללא הגבלה, מנטרל את החסם הזה.