פותחים דלת לעסקים ישראלים ועידוד השקעות הדדיות עם איחוד האמירויות

לאחרונה הסתיים הסבב הראשון במו"מ בין איחוד האמירויות וישראל על כינון הסכם אזור סחר חופשי (אס"ח). המטרה היא להבטיח, כי הסכם זה יאפשר ליותר חברות ישראליות לפרוץ ולהצליח בשווקים החדשים באיחוד האמירויות ובמרחב האזורי. ראש צוות המו"מ, מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, במאמר מיוחד

אוהד כהן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: shutterstock
אוהד כהן
תוכן שיווקי

בשבוע שעבר חזרתי מביקור עבודה ייחודי וראשון מסוגו - יש שיאמרו "היסטורי" - באיחוד האמירויות הערביות, במסגרתו עמדתי בראש צוות המו"מ הישראלי לכינון הסכם אזור סחר חופשי (אס"ח) בין ישראל ואיחוד האמירויות הערביות. זהו המו"מ הראשון אותו מנהלת ישראל עם מדינה ערבית.

אוהד כהן | צילום: גדעון שרון

היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות טומנים בחובם פוטנציאל כלכלי רב במגוון תחומים. איחוד האמירויות היא הכלכלה השנייה בעולם הערבי (אחרי ערב הסעודית), שוק המייבא בהיקף של מאות מיליארדי דולרים, עם משקל גדול למוצרי טכנולוגיה ופתרונות מתקדמים בהם לישראל יש יתרון יחסי. 

מאז כינון הסכמי אברהם גדל משמעותית הסחר בין איחוד האמירויות הערביות לבין ישראל ועלה מכמה עשרות מילוני דולרים בודדים בשנת 2020 להיקף של כ- 500 מיליון דולר בסחורות בלבד - כלומר, לא כולל שירותים ושירותים עסקיים (נתוני יולי 2021). 
על אף הגידול המשמעותי שנרשם, הפוטנציאל הכלכלי-מסחרי גדול בהרבה. דו"ח שהופק ע"י מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה באוקטובר 2020, חודשיים לאחר כינון היחסים, הצביע על כך שהפוטנציאל הכלכלי לסחר בין שתי הכלכלות, משתרע על פני תחומים רבים, לרבות יצוא פתרונות בתחום האנרגיה המתחדשת, פתרונות בתחום הבריאות הדיגיטלית והציוד הרפואי, פתרונות מים (התפלה, טיהור, חיסכון וניהול חכם), טכנולוגיות חקלאיות, טכנולוגיות סייבר, טכנולוגיות פינטק, יהלומים ועוד. בנוסף, קיים פוטנציאל למשיכת השקעות מקרנות פרטיות וממשלתיות להיי-טק והתעשייה הישראלית. הקרבה הגיאוגרפית והתרבותית, לצד ההתמודדות עם אתגרים משותפים, יוצרים אף הם הזדמנויות לייצואנים הישראלים ומהווים כר פורה לשיתופי פעולה כלכליים ומסחריים.

מסיבה זו, הודענו עם כינון היחסים גם על הכוונה להקים נספחות כלכלית של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה הישראלי. נספחות כלכלית זו, שתובל על-ידי הנספח הכלכלי לאמירויות, אביעד טמיר, עתידה להיפתח בחודשים הקרובים באבו דאבי ולפעול ברחבי איחוד האמירויות, לרבות דובאי. הנספחות הכלכלית תפעל לחזק את קשרי המסחר והכלכלה בין המדינות, תפעל למשיכת השקעות זרות וכן תספק מענה לסוגיות רגולטוריות וחסמי סחר. עם הקמתה, תצטרף נספחות זו למערך הנספחויות הכלכליות הנרחב אותו מפעיל מינהל סחר חוץ, הפועל בלמעלה מ-50 מוקדי פעילות עסקית מסביב לגלובוס. 

להגדיל את  היקפי הסחר וההשקעות בין שתי המדינות
סבב המו"מ הראשון בין איחוד האמירויות הערביות ומדינת ישראל, שהסתיים לאחרונה (18.11) והושק באירוע וירטואלי חגיגי במעמד שרי הכלכלה של ישראל ואיחוד האמירויות, האלופה (במיל') אורנה ברביבאי ומקבילה האמירתי, עבדאללה בין טוק אל מארי, הינו הראשון מבין שורה של סבבי מו"מ הצפויים להתקיים בחודשים הקרובים במסגרת הדיונים לכינון הסכם אזור סחר חופשי. צוות המו"מ בהובלתי, הכולל נציגים ממינהל סחר חוץ שבמשרד הכלכלה והתעשייה, מינהל המכס וכן נציגים ממשרדי החקלאות והחוץ, חווה שבוע גדוש בדיונים פוריים עם עמיתינו האמירתים. האווירה במו"מ היתה מאוד חיובית ומיוחדת. ניכר כי שני הצדדים הגיעו עם כוונה כנה להביא לכינונו של הסכם הסחר החופשי בהקדם האפשרי, על מנת שכולנו נוכל ליהנות מהר ככל הניתן מפירותיו של הסכם סחר זה בדמות גידול בהיקפי הסחר וההשקעות בין שתי המדינות. אנו נשוב ונתכנס כבר בעת הקרובה לסבב דיונים נוסף ונבחן, יחד עם עמיתינו במשרדי הממשלה הרלוונטיים ובשיתוף ידידינו החדשים באמירויות, כיצד ניתן ליצור את ההסכם הטוב ביותר שיענה על האינטרסים של כל הצדדים. 

המשימה הניצבת בפנינו מורכבת - להביא לתעשייה הישראלית את ההסכם הטוב ביותר, אשר יבטיח את האינטרסים שלהם במדינה זו. לצורך כך, החליטו הצדדים כי ההסכם יהיה מקיף ויכלול, בין היתר, סחר בסחורות, לרבות רגולציה ותקינה, מכס, סחר בשירותים, רכש ממשלתי, סחר אלקטרוני ושמירה על זכויות קניין רוחני. מטרתנו הינה להבטיח, כי הסכם אזור הסחר החופשי יאפשר ליותר חברות ישראליות לפרוץ ולהצליח בשווקים החדשים הנפתחים בפנינו, הודות להסכמי אברהם, באיחוד האמירויות ובמרחב האזורי.

תמיכה כספית במאמצי השיווק הבינ"ל
כלים נוספים שיכולים לסייע לחברות ישראליות המעוניינות לפרוץ לשוק האמירתי הם תוכניות כסף חכם ושל"ב, התומכות כספית במאמצי השיווק הבינ"ל. התוכניות משתתפות במגוון רחב של הוצאות השיווק של חברה יצואנית כגון: השתתפות בתערוכות, שכירת כוח אדם מקומי, שיווק מקוון, הוצאות טיסה, ביטוח סיכוני סחר חוץ ויועצים בינ"ל בשוק היעד. תוכניות אלה תמכו עד היום בכ-1,400 חברות ישראליות בהיקף כספי של כחצי מיליארד שקלים. 
אני קורא לחברות הישראליות הפועלות אל מול שוקי המזרח התיכון, אפריקה, אסיה ואוקיאניה, אירופה ואמריקה הדרומית והצפונית, לפנות אל מערך הנספחות והנספחים הכלכליים שלנו, הפרוש ב-56 מוקדי הפעילות העסקית ברחבי העולם. מערך הנספחויות הכלכליות מטפל מדי שנה בכ-4,500 פניות מצד חברות ישראליות המחפשות מפיץ, סוכן, משקיע, לקוחות קצה או סיוע עם בעיה רגולטורית. מערך הנספחויות רשם בשנת 2020 לבדה למעלה מ-300 סיפורי הצלחה של חברות עסקיות בהיקף של 2.7 מיליארד שקלים, שנוצרו בעקבות סיוע ישיר של הנספחויות. 

ההצלחה שלכם היא המשימה שלנו - עזרו לנו לעזור לכם לפתוח דלת להצלחה בין-לאומית.  
הכותב הוא מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה