תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

Yoran Imaging: מערכת פורצת-דרך לזיהוי ומניעת ליקויים בתעשיית המזון

"חברות שלא יטמיעו מערכות בקרה חדשות, לא יוכלו לעמוד בסטנדרטים של מהפכת התעשייה הרביעית המבוססת על מידע, בקרת תהליך, שיפור מתמיד וצמצום הזיהום הסביבתי", אומר ערן סינבר, מייסד שותף ומנכ"ל Yoran Imaging שפיתחה טכנולוגיה חכמה לזיהוי ליקויים בפסי-ייצור

מבשלת בירה
Zhyk1988 | Dreamstime.com

כשאנחנו פוקדים את הסופר ורוכשים מוצרי מזון, רובנו לא יודעים שהיצרנים בתעשיית המזון בודקים את איטום המוצרים בצורה מדגמית וידנית. משמע, ישנה סבירות גבוהה שמוצרים היוצאים מבית החרושת אל הצרכנים אינם נבדקים. "התעשייה כולה בודקת כיום את אטימת המוצרים בצורה מדגמית וידנית", אומר ערן סינבר, מייסד שותף ומנכ"ל Yoran Imaging, "כשבממוצע נבדקת יחידה אחת בלבד מכל אלף יחידות".

חברת Yoran Imaging, שהוקמה בשנת 2017 על-ידי יואב וינשטיין וערן סינבר, פיתחה מערכת פורצת-דרך מבוססת בינה מלאכותית ו-Big Data, המאפשרת זיהוי ומניעת ליקויים והחזרות בתעשיות המזון והפרמצבטיקה. באמצעות המערכת פורצת-הדרך נחסכים מיליארדים בתהליכי הייצור ברחבי העולם, ומה שהתחיל כרעיון הפך עד מהרה למערכת פעילה שמותקנת במספר חברות בינלאומיות מובילות.

"הפיתוח שלנו מאפשר ליצרנים לראות את התמונה המלאה בזמן אמת, ולפקח על התהליך בצורה יעילה ביותר", מסביר סינבר, "בכל התקנה של המערכות בקווי ייצור, אנו מקבלים תגובות נדהמות שמוכיחות לנו כמה המוצר הכרחי. לקוחותינו מעידים שבעקבות השימוש במערכות, כמות ההחזרות והתלונות מהשוק ומשרשרת האספקה ירדה כמעט לאפס".

יואב וערן במשרדי החברה במתחם 'אופן ואלי'
באדיבות Open valley

באחרונה הטמיעה חברת לקטאליס (LACTALIS), יצרנית מוצרי החלב הגדולה בעולם, את המערכת של החברה הישראלית. "לקטאליס מקפידה לבדוק מוצרי קצה איכותיים שלה בתהליך האריזה באמצעות מערכות ההדמיה התרמית של החברה, ומדווחת על ירידה דרסטית בתלונות הציבור לאחר התקנת המערכות שלנו", מספר סינבר.

לצד יצרני המזון, הפיתוח נותן מענה לצורך אקוטי גם של חברות תרופות, קוסמטיקה ויצרני ציוד רפואי, אשר יכולים לסרוק 100% מהמוצרים על פס הייצור ולא להסתפק בבדיקות מדגמיות הרסניות. "בעוד מספר שנים, חברות שלא יטמיעו מערכות בקרה כאלו לא יוכלו לעמוד בסטנדרטים של מהפכת התעשייה הרביעית, המבוססת על מידע ,בקרת תהליך, שיפור מתמיד והקטנת הזיהום הסביבתי", מסביר סינבר.

ויינשטיין וסינבר נמנים עם חלוצי הפיתוח לשיטות האפיון הרדיומטרי של גלאים מטריציים בתחום האינפרה אדום. השניים, שעובדים יחד 20 שנה, יזמו והובילו פיתוח שיטות פורצות-דרך לחיזוי ביצועים ובקרת תהליך, באחד מאתרי ייצור הגלאים המוביל בעולם בתעשייה הביטחונית. כיום הם מיישמים את ניסיונם העשיר לטובת פיתוח טכנולוגיה המוטמעת במפעלים ופסי ייצור בתחומי המזון והתרופות.

כאמור, המערכת החדשה של Yoran Imaging מייעלת את תהליך הייצור במאות אחוזים, חוסכת לחברות המייצרות מאות אלפי דולרים בשנה, וממזערת ייצור פסולת וזיהום. בנוסף לכך, המערכת מאפשרת איסוף מידע חשוב אודות תהליך האריזה, מנטרת בעיות בקו הייצור ומתריעה עליהן בזמן אמת.

שם המשחק: איטום מוצרים

מוצרי צריכה רבים נארזים כיום באריזה ראשונית שנאטמת בחום. אריזה זו שומרת על איכות המוצר מרגע עזיבתו את מפעל הייצור, ועד לשימושו על-ידי הלקוח הסופי. ברוב המקרים, מכונות האריזה והאטימה בחום פועלות בחוג פתוח, מבחינת הפידבק של איכות תהליך האטימה שהן ביצעו על המוצר שנארז.

מכיוון שהאטימה נעשית בחום, הדמיה תרמית כפי שהמערכת של Yoran Imagin מבצעת מיד לאחר תהליך האטימה, מהווה דרך מיידית לביצוע פידבק בזמן אמת ולאפשר למכונות האריזה לעבוד בצורה מבוקרת. המערכת מאפשרת למכונות בקרה על איכות התהליך שהן מבצעות. כלומר, כאשר המכונה מתחילה לבצע שגיאה כלשהי, מערכת בקרה מזהה זאת מיד ושולחת פידבק למכונה לתקן את עצמה כך שהתהליך תמיד נשאר יציב.

שווקים פוטנציאליים למערכות Yoran Imaging
עיצוב גרפי: keren zohar 5-stones

המכונות כיום פועלות בצורה לא מבוקרת וללא פידבק. כאשר המכונה מבצעת שגיאה אין מי שיתריע על כך, ועד שמתגלית התקלה עשוי לעבור זמן רב שבמהלכו מוצרים רבים מיוצרים באופן לקוי. קיים גם קושי לייצב בחזרה מכונה שיצאה מאיזון, אם אין לה בקרה, מכיוון שקשה מאוד לאתר את מקור התקלה. מכונות ללא בקרה הן מכונות עם איכות שלרוב איננה עומדת בסטנדרטים הנדרשים, והן מבזבזות משאבי זמן, מזון וחומרי אריזה שמזהמים את הסביבה.

ישנן כיום חברות הדמיה תרמית נוספות, אולם הקשיים עדיין רבים וישנם עוד המון אתגרים לעבור על-מנת להגיע למערכת עם רמת ביצועים טובה ואמינה, עם רמה נמוכה של פסילות שווא כך שתהליך הייצור לא מואט.

מובילה עולמית

השילוב של מומחיות בהדמיה תרמית - עם רקע מעמיק מהתעשייה הביטחונית מצד אחד, וניסיון בינלאומי בקווי אריזה ברחבי העולם מצד שני - הינו שילוב נדיר וייחודי שמאפשר לחברת Yoran Imaging להיות מובילה עולמית בתחום מתפתח זה. אבל היא אינה לבדה - ישראל הולכת ותופסת מעמד של מעצמת Foodtech עולמית. יש הבנה רחבה, שחשוב לצמצם את רמת בזבוז המזון והזיהום הסביבתי, והקונספט של מפעל חכם ו-Industry 4.0 תופס תאוצה בכל העולם.

סינבר מסביר: "יכולות ה-AI בזמן אמת ומחירים רלוונטיים לתעשייה של טכנולוגיות, שהיו עד לפני שנים מועטות נחלתן של התעשיות הצבאיות בלבד, הפכו להיות נגישות לכולם. יש היום מודעות גדולה לסיכונים הבריאותיים, ולכן יצרנים מבינים שכל נושא האיטום הנו קריטי ומשמעותי לתהליך הייצור וההפצה. בזכותנו, צרכן הקצה מקבל לראשונה מוצר שנבדק בוודאות לגבי איכות האריזה כך שבסבירות גבוהה הוא מקבל מזון שהטריות והסטריליות שלו נבדקה - בניגוד למצב הקיים ברוב המוצרים כיום.

"אנחנו שומרי הסף האחרונים המוודאים שהמוצר יגיע עד ללקוח ארוז היטב ומוגן מפני פגעי הסביבה, על-מנת לשמור על טריות המוצר ובריאות הצרכן. בדיקה מדגמית היא פשוט לא מספיק טובה, ומי שלא יעבור לבדיקה בזמן אמת של 100 אחוז מהמוצרים ולא יאפשר בקרה ושיפור מתמיד של תהליך האריזה, יהיה חשוף לסיכונים רבים".

לאתר חברת Yoran Imaging >>

בחזרה למתחם מגזין פודטק >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#