תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תחום הפינטק מגיע לאקדמיה

התוכנית הייחודית ללימודי פינטק, מבית היוצר של המכללה האקדמית תל-אביב-יפו, הינה יוזמה משותפת של חברת אקוויטק ושל הצוות האקדמי של הפקולטה לניהול וכלכלה במכללה. בראיון למגזין הפינטק מדברים היזמים שעומדים מאחורי התוכנית החדשה על שילוב לימודי הפינטק באקדמיה, על תהליך מיסוד הידע המעשי ועל החיבור ההדוק לתעשייה

סטודנט
Photo by imgix on Unsplash

זה היה עניין של זמן עד שתחום הפינטק יגיע גם לאקדמיה. ההתפתחות העצומה בתחום והדרישה הגוברת לכוח אדם מקצועי לניהול מיזמים בתחום צומח זה, הולידה לאחרונה את התוכנית הייחודית ללימודי פינטק, מבית היוצר של המכללה האקדמית תל-אביב-יפו. נראה שסנונית ראשונה זו מבשרת על אקדמיזציה של התחום ושלב נוסף בהתמקצעות שלו.

התוכנית החדשה הינה יוזמה משותפת של חברת אקוויטק ושל הצוות האקדמי של הפקולטה לניהול וכלכלה במכללה האקדמית תל-אביב-יפו, בהובלתו של ישראל (איזי) בורוביץ', דיקן ביה"ס לניהול וכלכלה במכללה. . "התוכנית אורכת כסמסטר (כשלושה חודשים) ומתחילה במהלך חודש אוקטובר עם תחילת שנת הלימודים האקדמית", אומר בורוביץ' אודות התוכנית הפתוחה לסטודנטים לתואר שני של הפקולטה לניהול וכלכלה במכללה וכן לסטודנטים מן החוץ. "התוכנית סוקרת את החידושים האחרונים בעולם הפינטק ובמהלכה הסטודנטים נחשפים לידע ייחודי, המשלב את עולמות הפיננסיים והטכנולוגיה, נהנים מהרצאות אורח מפי מיטב המומחים בתעשיית הפינטק הישראלית ונחשפים לרבדים מעמיקים של מיטב הטכנולוגיות האחרונות בתחום".

רמה אקדמית גבוהה וליווי של מנטורים עסקיים

"התוכנית החדשה מציעה ערכים מוספים רבים לעומת תוכניות לימוד אקדמאיות מסורתית", אומר פרופ' יצחק (איציק) ונציה, אחד המרצים המרכזיים בתוכנית. "התוכנית מאופיינת ברמה אקדמית גבוהה, תוך חיבור אמיתי לעולם העסקים שבא לידי ביטוי, בין היתר, בליווי של מנטורים עסקיים מבכירי המשק וביחס אישי לסטודנטים. התוכנית גם נותנת מענה לדרישות העדכניות של עולם הניהול כיום, על-ידי הצגת מגוון עשיר של תורות ניהול ומכינה את המוסמכים להתמודד באופן אופטימלי עם האתגרים העומדים בפני מנהלים בעולם משתנה. נוכחו לראות שהתוכנית מהווה גם פלטופורמה נהדרת ליצירת קשרים אישיים עם מנהלים בהווה ובעתיד".

פרופ' ונציה, המתמחה במימון, הוא נושא הקתדרה (אמריטוס) לבנקאות וניהול סיכונים באוניברסיטה העברית בירושלים בה לימד. הוא בעל דוקטורט מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה ושימש כמרצה אורח באוניברסיטאות ייל, לוס אנג'לס קליפורניה ואוניברסיטת נורתווסטרן.

לצידו של ונציה מרצה ד"ר חיים אמסל, מומחה בטרנספורמציה ארגונית לחדשנות, יועץ לניהול ומרצה בעל שם עולמי ליזמות, ששימש בעברו כיועץ לבנק העולמי והרצה בכנסים בינ"ל של האו"ם. הוא מתמחה ביזמות ופיתח מתודולוגיות התומכות ביזמות נכונה. שילוב ההיבטים הללו יחד הינו חיוני כשמדובר בתחום הפינטק שמיסודו מציג חדשנות פיננסית מבוססת טכנולוגיה. בתוכנית מרצים גם רו"ח (משפטן) ניר נצר ועו"ד, רו"ח טל שרון, השותפים בחברת ייעוץ הפינטק "אקוויטק", שמובילים את אחת מקהילות הפינטק הגדולות בעולם - פינטק אביב.

אקדמית תל אביב יפו
יח"צ

בראיון למגזין הפינטק מתייחסים הארבעה לשילוב לימודי הפינטק באקדמיה ותהליך מיסוד הידע הפרקטי.

"מקומה של האקדמיה הוא הכרחי כדי לבדוק את כל ההיבטים של התעשייה ולא רק את אלה שהתעשייה חפצה ביקרם" טוען פרופ' איציק ונציה. "במקרים רבים, מחקרים שמתבצעים על-ידי גורמים בתעשייה, כגון מוסדות פיננסיים וחברות פינטק, משרתים ולעיתים אף מיטיבים עם המוסדות המנפקים אינפורמציות אלה, כך שהם נתפסים ככאלה שעל האקדמיה לתקף".

"ישנו ביקוש גובר כיום לקורסים רב-תחומיים. כלומר, כאלה המשלבים ידע במספר תחומים של ניהול: מימון, חשבונאות, יזמות ושיווק", מוסיף ד"ר חיים אמסל. "הקורס בפינטק מדגים היטב את הדילמות הללו ואת הפתרון שהמכללה ניסחה כדי להתגבר על האתגרים הסטודנטיאליים".

"אנו עושים מאמצים מחקריים אדירים על מנת לתקף את האינפורמציה והדטאות הנאגרות במהלך התוכנית, באמצעותם אנחנו משפרים את התוכנית באופן קבוע ומקפידים להעביר לסטודנטים את תמצית המידע השלמה והעדכנית ביותר", מסכם עו"ד ורו"ח טל שרון.

שילוב עם שותפים עסקיים מהתעשייה 

יזמי התוכנית מייחסים חשיבות רבה לזיקה שבין התעשייה לאקדמיה ותהליך מיסוד הידע הפרקטי. "היום כבר כולם מסכימים שלימודי הניהול דורשים הן ידע אקדמי והן ידע מעשי, שכן הישענות רק על אחד משני נדבכים אלה תותיר את הסטודנטים עם ידע חלקי ובלתי מספק", אומר פרופ' ונציה. "המחקר האקדמי יכול וחייב לחקור תופעות כלליות ונושאים לטווח הארוך שהתעשייה לא תשקיע בחקירתם והבנתם. עם זאת, באקדמיה לא תמיד מודעים לפרטים הדרושים כדי להצליח בעולם העסקי ולכן קולה של התעשייה חייב גם הוא להישמע בחדרי הלימודים. המוסדות האקדמאיים עסוקים כעת במציאת המשקלות המתאימים שיש להעניק לידע האקדמי והמעשי".

כחלק מהרצון לשלב בוגרים מוכנים יותר בתעשיית הפינטק בישראל, התוכנית מביאה גישה ייחודית של שילוב ושיתוף אקטיבי של מומחים מהחברות המובילות בתעשייה. בתוכנית משתתפים מנכ"לים ומנהלים מהחברות המובילות במשק, החל מלמונייד , מיזם האינשורטק המציע ביטוח עמית לעמית, ועד למומחים ממוסדות ממשלתיים ומוסדות פיננסיים מובילים בתעשייה, כגון הבנק הבינלאומי הראשון, נציגים ממשרד הכלכלה והתעשייה ואחרים.  

"בשיעור פלטפורמות מסחר למשל, מנכ"ל של אחד המיזמים החדשניים ביותר בתחום, חשף הלכה למעשה בפני הסטודנטים את האתגרים בעבודה מול שווקים פיננסיים תנודתיים ואת האופן שבו המערכת הייחודית של החברה מבצעת שימוש בבינה מלאכותית וביכולות למידת מכונה" משתף רו"ח (משפטן), ניר נצר. "זהו מידע שלא יסולא בפז שאותו שומעים הסטודנטים ממקור ראשון. היכולת לשמוע על האתגרים ועל אופן ההתמודדות האידיאלי עם מצבים שונים, שבהם עשויים להיתקל בהמשך, מפי יזם שמנהל חברה שמשרתת אלפי לקוחות, היא בעלת ערך רב".

להכשיר את דור העתיד

בפרויקט הגמר בתוכנית, הסטודנטים נדרשים להציג בפני פאנל שופטים מהתעשייה את מיזם הפינטק שלהם, פיץ' המדמה הצגה למשקיעים. במהלך ההצגה, שנערכה לאחרונה, סקרו הסטודנטים את הפתרונות החדשניים שהגו, חלקם בהחלט פורצי דרך, כגון מערכת מבוזרת להעברת תשלומים בעמלות מופחתות, או מערכות חכמות לניהול הרשאות במוסדות פיננסיים.

 "הסטודנטים במחזור הראשון הציגו פרויקטים מעניינים וייחודיים ואנחנו מקווים שלפחות חלק מהסטודנטים ימשיכו לעבוד על הפרוייקטים שלהם גם לאחר סיום המחזור" מספר פרופ' ישראל (איזי) בורוביץ'. "המטרה שלנו בטווח הארוך הינה להכשיר את הדור הבא של זימי ומנהלי פינטק, ולהקנות להם כלים יישומיים שיהפכו אותם למומחים בתחומם, כאלה שמודעים לרזי התחום ומכירים אותו מן המסד עד הטפחות. במחזור השני שיתחיל באוקטובר השנה, נשלב במסגרת התכנית סדנת האצה לפרוייקטי פינטק, במטרה לקרוא לבנקים ומוסדות פיננסיים לאתגר את הסטודנטים באיתור פתרונות עבור בעיות מוחשיות בתעשייה. הרישום למחזור השני של הקורס יפתח לסטודנטים מן החוץ החל מאוגוסט 2019".

מתחם הפינטק בשיתוף Equitech > בחזרה למדור

כתבות שאולי פיספסתם

*#