ישראל עוברת לשלם בנייד

ההערכות הן כי תוך שנים ספורות כל העולם ידביק את הסינים ויעבור לשימוש בארנקים דיגיטליים במקום מזומן וכרטיסי אשראי. השקת שירות ANYPAY של ישראכרט מעניקה הצצה לפוטנציאל ההטמעה בישראל

מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישראל עוברת לשלם בנייד
מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן מקודם

מי מאיתנו לא התבקש בימים האחרונים להקיש את הקוד הסודי במסוף ה-EMV שניצב במרבית הקופות ברחבי הארץ? בנק ישראל דואג ליידע אותנו בחידוש הנוכחי באמצעות קמפיין, אבל מרבית הישראלים שביקרו בחו"ל בעשור האחרון מכירים את שיטת התשלום הזו, ויותר מכך – גם את התשלום באמצעות הטלפון החכם שכולנו מחזיקים.

חוצים את הרף
השימוש בארנקים הסלולריים הפך מזמן לאחת משיטות התשלום המועדפות בעולם: זה חמש שנים חל גידול של כ-80% מסך העסקאות המתבצעות באמצעות הסלולר וההערכות הן כי ב-2020 סך העסקאות שיבוצעו באמצעות הנייד יעבור את רף ה-500 מיליארד דולר בעולם.

המדינה המובילה את המהפכה היא סין: יותר מ-80% מהעסקאות באשראי מתבצעות בסלולר, אחריה המדינות הסקנדינביות והודו, עם 36-40% וניכר כי מדובר בעניין של זמן בלבד, עד שזאת תהפוך לשיטת התשלום המועדפת.

למידע נוסף על האפליקציה לחצו כאן

ומה בישראל? חברת ישראכרט היא חלוצת התשלום ישירות מהנייד בארץ, והיתה הראשונה להשיק את שירות ANYPAY המאפשר תשלום באמצעות הנייד בחלק ניכר ממכשירי אנדרואיד ביולי השנה. מאז השקת שיטת התשלום החדשה, מדווחים בחברה על גידול של פי שלושה במספר ההורדות של האפליקציה במכשירי אנדרואיד, הנובע ככל הנראה מהעניין בשירות החדש והנכונות להצטרף אליו. סביר להניח כי נתון זה יצמח משמעותית ככל שתהפוך לזמינה בקרב מחזיקי מכשירים של אפל.

ההשקה של שירות התשלומים מהנייד נהנית מעיתוי מוצלח במיוחד – עד לנובמבר 2020 יתבקשו הקמעונאים הגדולים בישראל לעבור לשיטת האימות באמצעות מכשירי ה-EMV, המאפשרים גם תשלום באמצעות ארנקים דיגיטליים.

השימוש בארנקים הסלולריים הפך מזמן לאחת משיטות התשלום המועדפות בעולם

למרות הסף שנקבע, לפיו רק קמעונאים עם מחזור עסקאות הגבוה מ-100 מיליון שקל מחויבים בתקן האמור, ניכר כי מרבית העסקים עוברים כבר היום לשיטה החדשה וסביר להניח כי הם מזהים בה סטנדרט גבוה יותר של שירות לקוחות וסליקה.

אינטואיטיביות תחילה

הישראלים אוהבים לשלם עבור סחורות ושירותים בסלולר. דוח מצב האינטרנט של בזק לשנת 2019 מגלה כי 34% מהישראלים זנחו את המזומן לטובת קניות ותשלומים באמצעות הסלולר. עם זאת, נתון נוסף שחשוב לזכור בהקשר זה הוא כי חלה ירידה משמעותית בנכונות שלנו להוריד אפליקציות נוספות למכשיר.

שתי עובדות אלה עמדו בבסיס תהליך הפיתוח של שירות התשלום החדש והביאו להקפדה על אינטואיטיביות, ידידותיות למשתמש ומהירות, הן בהרשמה והן בתשלום.

בכך נסללה הדרך לשילוב שירות ANYPAY באפליקציה הנוכחית ויצירת ממשק הדורש הרשמה חד-פעמית לשירות ומשם הדרך לתשלום באמצעות הנייד פתוחה. מה שצריך לעשות הוא לפתוח את האפליקציה ולאחר מכן בכל פעם שאנו מתבקשים לשלם יש לפתוח את הנעילה במכשיר ולהצמיד אותו (למסוף ה-EMV שנועד לאימות תשלום).

בתום התשלום מתקבלת הודעת פוש המסכמת את הרכישה וכוללת את שם העסק, את הסכום ואת התשלומים.

מסקרים שנערכו בחברה לאחר ההשקה, ניכר כי ההשקעה השתלמה: יותר מ-90% מהנשאלים ציינו כי הם מכירים ביתרונות בתשלום באמצעות האפליקציה של ישראכרט, מבינים את השימוש בשיטה החדשה וכי ניתן להשתמש בה במקום בכרטיס עצמו.

שומרים על הלקוחות

השירות החדש חובר לשירות התשלום הייחודי של החברה, שהושק בפברואר יחד עם חברת Garmin המאפשר תשלום ישירות מהשעון החכם בלי להעביר כרטיס מיד ליד ובלי לזכור את הקוד הסודי.

שילוב הכוחות עם Garmin משחרר את הצורך בנייד או בכרטיס בעת ענידת השעון, ויותר מכך – במקרה שבו השעון מוסר מהיד במהירות והוא אינו מזהה דופק האפשרות לביצוע תשלומים נחסמת באחת.

השמירה על לקוחות החברה ועל תקני האבטחה המחמירים בתחום האשראי ממשיכה גם בשירות החדש ומייתרת את הצורך בהקשת קוד סודי. כל זאת בלי לפגוע בחוויית השירות של הלקוח.

AnyWay, מתקדמים לאוטובוס

בשנה החולפת זכתה ישראכרט במכרז של משרד התחבורה לתשלומים דיגיטליים בתחבורה הציבורית. משמעות הזכייה לנוסעים בתחבורה הציבורית הינה כי: במקום להחזיק בכרטיס רב קו, לטעון אותו ולתקף, הם יוכלו להשתמש במכשיר הסלולרי שלהם כדי לשלם באוטובוס וברכבת וליהנות מתעריף אטרקטיבי במיוחד.

בימים אלה נערכים בישראכרט להשקת אפליקציית הנסיעה הייחודית, שתישא את השם AnyWay ותאפשר לנוסעים לוותר על הכרטיס הירוק ולסרוק ברקוד בכל פעם שישתמשו בתחבורה ציבורית.

נערכים להטמעה מהירה

הישראלים, כידוע, הם חובבי טכנולוגיה ונחשבים למאמצים המהירים ביותר שלה, בקנה מידה עולמי. לשם הדוגמה, בדוח האינטרנט השנתי של בזק לשנת 2019 מצוין כי 44% מכלל המשיבים השתמשו באפליקציה להעברת כספים, וזאת חמש שנים בלבד מאז הופעת האפליקציה הראשונה.

עובדה זו מנחה את ישראכרט בכל הנוגע להיערכות להרחבה משמעותית של השימוש באפליקציה בשנה הקרובה שתדרש, להערכה, הן בשל הרחבת השימוש בתקן EMV בקרב קמעונאים והן בשל צירופם של משתמשים נוספים רבים ככל שיעבור הזמן.

לצד ההיערכות למספר הולך וגדל של משתמשים, נערכים בחברה לשלב הבא. אורי אלון, משנה למנכ"ל קבוצת ישראכרט, מספר בהקשר זה כי: "ישראכרט חצתה את הרוביקון מזה זמן רב וכיום אנחנו הרבה יותר מחברה שמנפיקה כרטיסי אשראי. החזון שלנו הוא לספק חוויית שירות אינטואיטיבית ללקוחות שלנו, שלא רק תקל על ההתנהלות שלהם, אלא תסייע להם ליהנות מצרכנות נבונה ומשתלמת. המעבר לעולם הסלולר מניח את היסודות לשימוש בביג דאטה ובבינה מלאכותית כדי לעשות זאת על הצד הטוב ביותר מחד, ולהוביל את שוק התשלומים המתקדמים בישראל מאידך".

למידע נוסף על האפליקציה לחצו כאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא: