תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"החזון שאנו מציגים הוא חיסול כשלי שוק בתעשיית הפיננסים באמצעות טכנולוגיה עילית"

כך אומר היזם יוסי ירקוני, שהקים לפני שנתיים את "רובין", אפליקציית פינטק מתקדמת בתחום הפנסיה שכבר נמצאת בשימוש ע"י 100 אלף משתמשים בישראל. עכשיו הם מתכננים להיכנס לשוק האמריקאי עם פתרון מבוסס טכנולוגיית בלוקצ'יין לבעיית הלוואות הסטודנטים

תחום הפיננסים נחשב לאחד שמעטים "נהנים" להתעסק איתו. אחד הנושאים הפחות אהודים ומוזנחים הוא דווקא הנושא הפיננסי החשוב ביותר לכל אדם בגיל העבודה בישראל ובכלל בעולם - הפנסיה. תופעת התארכות תוחלת החיים מעסיקה את כל ממשלות העולם, שמעלות את גיל הפרישה ומעודדות את המודעות להגדלת החיסכון הפנסיוני. גם בישראל הפנסיה היא אחד הנושאים המדוברים ביותר בתקשורת הכלכלית ועם עליית המודעות הוכשרה הקרקע גם לפתרונות פינטק, שיסייעו לציבור לקבל את ההחלטות הנכונות.

רובין אינפוגרפיקה

כשל שוק מהמעלה הראשונה

לעולם הטכנולוגיות בענף הביטוח נכנסה לאחרונה חברת ROBIN ,כמעט לבדה, והפכה לאפליקציה הפופולרית בישראל בקבלת החלטות בתחום החיסכון ארוך הטווח. מי שייסד את ROBIN ומשמש כמנכ"ל שלה מיום היווסדה הוא יוסי ירקוני, בעל ניסיון עשיר בניהול חברות המגיע לתחום היזמות לאחר קריירה ענפה בת 20 שנה בעולם הפיננסים, הבנקאות והביטוח. בראיון עימו ירקוני מספר מדוע בחר להקים סטארט-אפ שמניב ערך גדול לצרכנים בעולמות הפנסיה והביטוח ומה מייחד את הסטארט- אפ שהקים, שהוביל בשנה שעברה לבחירתו לסטארט-אפ המבטיח בכנס  .FinTech Junction 2017

יוסי ירקוני
נעם יוסף

ומה הוביל אותך דווקא ללכת על תחום הפנסיה והביטוח בשעה שיש מעט סטארט-אפים שהחלי־ טו להיכנס לנישה הזאת?

"הפנסיה והביטוח הם התחומים הפחות ברורים לצרכן, על אף שמבין המוצרים שהעולם הפיננסי מציע, הם בדרך כלל הנכסים הגדולים ביותר של האזרח. זאת הייתה הסיבה הראשונה שבחרנו להתמקד בפנסיה תחילה. מדובר בכשל שוק מהמעלה הראשונה, במסגרתו אנשים נמנעים מלטפל בעתידם רק בשל חוסר הבנת הטרמינולוגיה הנהוגה בענף. אנחנו כל היום שומעים על חשיבות הפנסיה והתארכות תוחלת החיים, אך מעט מאוד סטארט-אפים פיננסים שמו לעצמם למטרה לדאוג לחוסך. זהו תפקידה של ROBIN ,אפליקציית פינטק חדשנית שמטרתה הוא לסייע לכל אחד מהחוסכים לקבל את ההחלטות הטובות ביותר הנוגעות לחיסכון שלו".

אפשרויות לניוד החיסכון

בפועל מה מציעה רובין? איזה שירותים אתם נותנים לחוסכי הפנסיה?

"אפליקציית רובין פותחה במטרה לאפשר לכל אחד לקבל תמונת מצב מלאה אודות גובה התשלומים ועמלות הניהול של התיק הפנסיוני שלו. למעשה, רובין היא אחת האפליקציות הטובות בארץ ובעולם לניהול פנסיה עבור כל מי שמעוניין לקבל תמונת מצב ברורה יותר של מה שבאמת קורה בתוך התיק הפנסיוני שלו, וכך גם לאפשר לו לקיים אורח חיים טוב יותר ולחיות בכבוד לאחר הפרישה. לרובין כיום למעלה חים בקצב גבוה מחודש לחודש. באחרונה החלה מ-100 אלף משתמשים פעילים בישראל שצומ החברה לטפל בכשל שוק נוסף - כפל ביטוחים, ולהציע ללקוחות הקיימים מוצר חדש שמטרתו למנוע מצבים של ביטוחים כפולים בתחומי הבריאות והסיעוד. הפיצ'ר הזה נועד להיות מוצר טכנולוגי משלים לחיסכון הפנסיוני ולמעשה להרחיב את היריעה בכל הנוגע לשירותים ולערך שמקבלים הצרכנים".

מהו המוצר שבו אתם רואים את המהפכה האמיתית והעתיד של עולם הפנסיה בישראל?

"אחד המוצרים המהפכניים שמציעה רובין בישראל הו א פנסיה דינאמית. הרעיון של הפנ סיה הדינאמית הוא מנגנון המלצות אישי בהתאם לרמת הסיכון של החוסך. הפנסיה הדינאמית מציעה לחוסך לאן לנייד את כספו, כאשר ההמלצות ניתנות בהתאם לביצועים של מנהל ההשקעות ביחס לסיכון שלקח. כלומר, המערכת לא תעניק את הדירוג הגבוה בהכרח למי שהניב את התשואה הגבוהה ביותר, אלא בתנאי שהתשואה הושגה ברמת סיכון נמוכה. בהתאם למצב החוסך בפועל, רובין מציעה את האפשרויות לניוד החיסכון כדי שיניבו לו את החיסכון המקסימלי. בשנתיים האחרונות הפנסיה הדינאמית נחלה הצלחה מסחררת, כאשר הצליחה להניב למי שנייד את החיסכון בהתאם להמלצות להגדיל את החיסכון שלו בצורה דרמטית".

מקסימום גמישות

לאילו תחומים אתם עתידים להתרחב, מהן התוכניות שלכם הלאה?

"כעת החברה עובדת על השקת פעילותה בשוק האמריקאי במטרה לטפל באחד הכשלים הגדולים בעולם הפיננסי בארה"ב - נושא חוב הלוואות הסטודנטים הנאמד -ב-5.1 טריליון דולר חוב. למעשה, הלוואות הסטודנטים בארה"ב הפכו לגורם הסיכון המרכזי של הכלכלה האמריקאית. החוב שזינק ב-250% בעשור האחרון, מושפע מהמשבר הקודם-משבר הנדל"ן, שפגע ביכולת הורי הסטודנטים לממן את שכר הלימוד המאמיר של ילדיהם. הגידול בכמות הסטודנטים, עליית שכר הלימוד וריביות העוברות את רף ה-10% לשנה מסבירות רק חלק מהבעיה.

איזה פתרונות אתם מציעים כדי לפתור את הבעיה?

"רובין מציעה פתרון טכנולוגי למחזור הלוואות קיימות בשם ,Flexiloan מבוסס טכנולוגיית  Blockchainהמאפשרת ריבוי מלווים לאותה הל וואה בריביות שונות תוך אפשרות להחזר גמיש, המשתנה מידי חודש בהתאם ליכולת ההחזר של הלווה. השקת הפתרון צפויה להתרחש לקראת סוף השנה כאשר Ernst & Young אחת מפירמות רואי החשבון הגדולה בעולם תהיה שותפה להפעלת המערכת בארה"ב. מספר בנקים גדולים בארה"ב כבר הביעו נכונות להיות בצד המלווים והתשתית הטכנולוגית תבנה בשיתוף אחת מחברות הטכנולוגיה המובילות בעולם"

מה הפוטנציאל הכלכלי של מיזם הבלוקצ'יין החדש?

"הפוטנציאל הוא כמעט אין-סופי מאחר ותחום הלוואות הסטודנטים בארה"ב הוא צומח בקצב מטורף של 245 מיליון דולר ליום! גם הלווים וגם הגופים המממנים רוצים להטמיע מערכת טכנולוגית שתאפשר למחזר את ההלוואות ולייצר פלטפורמה טכנולוגית שתאפשר גמישות בהחזרים. כשהלווה יוכל הוא יבקש להחזיר סכום גבוה מההחזר החודשי, ובחודש קשה הוא יבקש להחזיר סכום נמוך. זה הרבה יותר קל ואפשרי כשיש טכנולוגיה תומכת. כשיש אלפי ועשרות אלפי הלוואות במערכת נוצר מצב שהמלווים יקבלו בסופו של דבר החזר חודשי זהה, כי האלגוריתם שלנו עוזר לחוכמת ההמונים לשמור על ממוצע קבוע כך שהלווים מקבלים מקסימום גמישות ומעדיפים את המוצר על פני הקיים".

כתבות שאולי פיספסתם

*#