פתח דבר - שנה טובה מקבוצת אקוויטק

אנו גאים ונרגשים להיות שותפים להפקת המהדורה החמישית של מגזין הפינטק, בשיתוף עם מחלקת מוספים מסחריים של "הארץ" / דה מרקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: יקיר פולק

תחום הטכנולוגיות הפיננסיות התפתח מאוד בשנים האחרונות, במיוחד בתעשייה הישראלית שהפגינה צמיחה מרשימה גם בתקופת הקורונה. ההוכחה הנחרצת לכך הינה שסך ההשקעות בפינטק בישראל הינו מהגבוהים ביותר בעולם - ביחס לשלוש השנים האחרונות. גם שיעור ההשקעות בידי משקיעים זרים עלה משמעותית, כאשר חברות רב-לאומיות וקרנות הון סיכון שמות דגש רב יותר על המתרחש בזירה הישראלית והנפקות ענק של חברות ישראליות בבורסה האמריקאית ובבורסות אחרות בעולם מאפשרות להציג לגאווה ולראווה עולמית את הצלחות הפינטק הישראלי. הן גם ממצבות אותו בחזית הטכנולוגיה העולמית. 

כבר נוכחנו להבין בשנים האחרונות, שישראל משמשת כצומת של ידע ומהווה כר פורה לייצור ופיתוח תחום הפינטק, בין היתר בשל מנעד הטכנולוגיות הנגישות, יחסי הגומלין בינן לבין טכנולוגיות אבטחת המידע - הנתפסות כמובילות בעולם - והתרבות היזמית המונעת מיזמים צעירים המפתחים פתרונות פורצי דרך לטובת קידום התעשייה הפיננסית. 
בחצי השנה הראשונה של 2021 נרשמה צמיחה מטאורית בתחום הפינטק שהתאפיינה בגידול משמעותי בהשקעות, שעמדו על סכום פנומנלי של 2.3 מיליארד דולר. הצמיחה המטאורית נבעה, בין היתר, בשל תהליכיSPAC- (Special Purpose Acquisition Companies), שהביאו חברות ישראליות רבות להיסחר בשווים חסרי תקדים והגבירו את התודעה המקומית והעולמית לתחום הפינטק הישראל. כך למשל, חברת פיוניר הישראלית, הפועלת בכל העולם ומאפשרת לעצמאיים וחברות לבצע העברות בין-לאומיות, תוך הפחתת העלויות בהשוואה להעברות בנקאיות, החלה להיסחר לאחרונה בבורסת הנאסד"ק בשווי של 3.3 מיליארד דולר לאחר תהליך של SPAC. חברות פינטק ישראליות רבות רואות בתהליך הזה כמעין קיצור דרך להנפקה, שמעניק ודאות גבוהה יותר באשר לשווי שיוענק לחברה, ומשלימות מהלכים דומים לזה בימים אלה. 

מאיץ צמיחה משמעותי נוסף הינה התנופה במגמת הרכישות של חברות רב-לאומיות, ביניהן למשל, רכישתה של חברת CURV הישראלית על-ידי PayPal, אשר פיתחה טכנולוגיה מבוססת ענן לאבטחת נכסים דיגיטליים.

במהלך השנה וחצי האחרונות קבוצת Equitech המשיכה לתמוך בייצוא של טכנולגיות פיננסיות ישראליות למדינות שונות בעולם ובין היתר אירחה למעלה מ-30 אירועים ומשלחות ווירטואליות מרחבי העולם. אנו גאים לקדם את תעשיית הפינטק הישראלית, ולתמוך במאות חברות ישראליות במאמציהן לכבוש שווקים מעבר לים ובאיתור משקיעים ושותפים אסטרטגיים. מתוך ראייה הוליסטית ותמיכה בעתיד תעשיית הפינטק בישראל אנו מובילים גם פעילות חינוכית ומחקרית ענפה, בשיתוף פעולה עם מוסדות אקדמיים, לטובת מיסוד אקדמי של הידע הפרקטי הרב הנצבר בתחום הפינטק, זאת במטרה לחשוף את הסטודנטים לאבני היסוד של תעשיית הפינטק הישראלית והעולמית ולטובת הנחלת ידע מעמיק על התמורות והמגמות המובילות את התחום. 

אנו נמשיך לפעול לקידום תעשיית הפינטק הישראלית, תוך טיפוח היזמות, העשייה והמחקר הטכנולוגי - הן בישראל והן מחוצה לה - גם בשנה הזו הבאה עלינו לטובה.

אנו מברכים את כל עם ישראל עם בוא השנה החדשה ומאחלים לקוראינו שנה פוריה. 

קריאה מהנה ומועילה!
ניר נצר וטל שרון, קבוצת אקוויטק