הקורונה האיצה את תעשיית הפינטק האמריקאית המחפשת לאמץ חדשנות ישראלית בתחום

כיצד האיצה הקורונה את תחום הפינטק בארה"ב ואילו ענפים מספקים היום הזדמנויות לחברות פינטק ישראליות? הנספחות הכלכליות של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה בוושינגטון, ניו-יורק וסן-פרנסיסקו, חושפות טרנדים חמים בתעשיית הפינטק האמריקאית

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: shutterstock
יואל צפריר
תוכן שיווקי

הסקטור הפיננסי העולמי צפוי להגיע לשווי של 26.5 טריליון דולר ב-2022. שוק הפינטק לבדו מוערך בשווי של כ-87 מיליארד דולר ומהווה קצת מעל 1% מהסקטור הפיננסי העולמי. דו"ח של חברת הייעוץ PWC מעריך, כי 28% מהשירותים הבנקאיים ושירותי התשלום השונים ייאלצו לעבור שינוי משמעותי עקב התפתחויות הענף, בו הושקעו, על-פי דוח של KPMG, כ-26.5 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2020 לבדה, כאשר נתונים סטטיסטיים ומחקרים שונים שבוצעו מצביעים באופן מובהק על האופן שבו מגיפת הקורונה האיצה תהליכי מעבר לענן ושירותי תשלום ובנקאות מקוונים. 

כפי שניתן ללמוד מהעדכונים וסקירות השוק של הנספחים הכלכליים, המתפרסמות באתר מינהל סחר חוץ, הצמיחה בתעשיית הפינטק אינה פוסחת על שווקים מתפתחים דוגמת הודו, וייטנאם, גאנה ודרום-אפריקה ומעסיקה מאוד גם שווקים מתפתחים דוגמת שבדיה, יפן, איחוד האמירויות וכמובן סין. התעשייה הזו זכתה לדחיפה משמעותית בכל העולם, בין השאר בעקבות מגפת הקורונה, שהגבירה את הפופולריות של המסחר המקוון, התשלומים בדיגיטל והשימוש בשירותים פיננסיים מקוונים. 

מורן זילברשטיין | צילום: לע"מ

מוצרים פיננסיים מתקדמים
"המעבר לעבודה מרחוק ומבוססת ענן, על רקע המגיפה הגלובלית, השפיע רבות על פיתוח השירותים הפיננסיים ושוק התשלומים הדיגיטליים", אומרת ענת כץ, הנספחת הכלכלית וראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה בניו-יורק, אשר יחד עם הנספחות הכלכליות של מינהל סחר חוץ בוושינגטון וסן-פרנסיסקו מובילות את הפעילות הלאומית לקידום יצוא ומשיכת השקעות זרות ומסייעות למאות חברות בקידום עסקיהן בשוק. "שוק הפינטק בארה"ב גדל משמעותית בזכות טכנולוגיות ענן, בינה מלאכותית ולמידת מכונה, המאפשרות בניית מוצרים פיננסיים מתקדמים עבור בנקים, חברות ביטוח, חברות מסחר ועסקים קטנים ובינוניים. בנוסף לחברות הפיננסים הקלאסיות, כמו בנקים, חברות אשראי וכדומה, ישנה מגמה של גידול במתן שירותים פיננסיים בקרב ענקיות טכנולוגיה כגון Apple, Amazon, Uber ואחרות, שזיהו צורך במתן שירותים פיננסיים כחלק משירות הליבה שלהן, כדי להוביל את השוק ולפתח מוצרים משלימים"

ענת כץ | צילום: יוסי זמיר

"כאשר בוחנים את המגמות בשוק הפינטק בשוק האמריקאי", מוסיפה נטלי גוטמן חן, הנספחת הכלכלית וראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה בוושינגטון, "ניתן לזהות מספר טרנדים חמים בסקטור, כמו למשל Financial literacy - שירותים חדשניים המספקים הדרכה, הכוונה ותובנות לצרכנים ומשקפות את מצבם הפיננסי כפי שנשקף מנתוני בנקים, בתי ההשקעות, חברות הביטוח, האשראי וכיוצ"ב ; Autonomous Finance - שירותים המאפשרים לצרכנים לקבל החלטות מהירות ומבוססות AI בבחירת ספקי שירותים שונים ובכך לחסוך זמן ; Open banking - המאפשר לצרכנים לשלב גורמים חוץ-בנקאיים בפעילות הבנקאית, באופן המאפשר גישה נוחה להזדמנויות השקעה והגדלת הכנסות ; Digital Banks - המאפשרים קבלת שירותים בנקאיים מלאים בדיגיטל, באופן מקוון וללא מגע אדם או הגעה פיזית לסניף. שירותים אלו, בכללם, מאפשרים לצרכנים ומשתמשי הקצה של שירותי הפינטק ללמוד מניסיונם של צרכנים אחרים וכן ממומחים ומשפיענים בתחום ולשפר את דרכיהם במישור הפיננסי".

נטלי גוטמן חן | צילום: עודד קרני לע"מ

מסחר מקוון ותשלומים דיגיטליים
בחוף המערבי בארה"ב ניתן לזהות מספר טרנדים חמים בעולם הפינטק, שבאים לידי ביטוי בהשקעות מרובות, שיתופי פעולה אסטרטגיים של חברות ענק ומיזוגים ורכישות. לדברי מורן זילברשטיין, הנספחת הכלכלית וראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה בסן-פרנסיסקו, האמונה על קידום יצוא ומשיכת השקעות בחוף המערבי, "אחד הטרנדים החמים ביותר הוא BNPL (Buy now Pay later). זו שיטת תשלום המאפשרת לצרכנים לרכוש היום ולשלם בעוד מספר חודשים, שנה ויותר.

החדשות האחרונות הן שיתוף פעולה אסטרטגי של ענקית המסחר המקוון Amazon עם חברת Affrim בעלת פלטפורמה ל-BNPL. שיתוף הפעולה יאפשר ללקוחות אמאזון לחלק לתשלומים רכישות מעל 50 דולר. זהו שיתוף הפעולה הראשון של אמאזון עם שחקן בתחום ה-BNPL. עוד סיפור חם בתחום הוא רכישת חברת Afterpay על-ידי חברת Square ב-29 מיליארד דולר", מציינת זילברשטיין.

 טרנדים חמים נוספים בחוף המערבי אותם מציינת מורן הם פתרונות בתחום ה- B2B Payments - תחום המסחר בין עסקים בארה"ב, שהתנהל בחלקו הגדול ועד לפרוץ מגפת הקורונה באמצעות צ'קים ועובר שינוי משמעותי לאור אילוצי העבודה מרחוק. אילוץ זה מחייב עסקים וארגונים לאמץ פרקטיקות של מסחר מקוון המחליפות את החתימות של בעלי זכויות החתימה ומשנות את ההתנהלות מול חברות וארגונים.

מחקר שבוצע בארה"ב מעלה, כי 64% מהעסקים מצוי בתהליך מעבר לחשבוניות דיגיטליות ו-70% מהחברות בארה"ב כבר החליטו להטמיע יכולות של אוטומציה במסחר המקוון עם עסקים אחרים ; כל נושא ה- Touchless Payments - בארה"ב, כמו במדינות רבות בעולם על רקע מגיפת הקורונה, מעדיפים צרכנים להימנע ממגע עם מסכים, קוראי כרטיסים או מסירת הכרטיס אשראי למוכרן על מנת לבצע עסקה. סקר שנערך בקרב צרכנים מעלה, כי 54% מהצרכנים בארה"ב חשים כיום "אי נחת" מהתעסקות עם מטבעות ושטרות, 60% יעדיפו להשתמש בתשלומים דיגיטליים על פני שימוש במזומן ו-32% היו שמחים לראות ירידה בשימוש במזומנים לאור מגפת הקוביד ; פתרונות סייבר ואבטחת מידע לתחום הבנקאות ; תחום ה- DeFi & NFTs - שעליהם קצרה היריעה מלפרט וכן כל פתרון פיננסי חדשני שמשלב ML/AI (לימוד מכונה /בינה מלאכותית). 

שת"פ בין בנקים לחברות פינטק
מנתוני דוח חברת Tipalti, שסופקו על-ידי הנספחות הכלכלית בניו יורק עולה, כי עד שנת 2022 כ-78% מאוכלוסיית המילניאלס בארה"ב יהפכו לצרכני בנקאות דיגיטלית, טכנולוגיות בלוקצ'יין ימשכו לגדול במהירות, מוצרים מבוססי AI (בינה מלאכותית) יהווה כ-95% מכלל אינטראקציות הלקוחות בעשור הקרוב ויגדילו פרודוקטיביות ב-40% עד 2035, כאשר מעל 82% משירותי הבנקאות המסורתיים מתכוונים להגדיל את שיתופי הפעולה עם חברות פינטק בכדי לא להישאר מאחור.  

הנספחויות הכלכליות של מינהל סחר חוץ של משרד הכלכלה והתעשייה הישראלי בוושינגטון, ניו-יורק, סן פרנסיסקו ויוסטון, כמו גם הנספחויות הכלכליות ברחבי העולם, עומדות לרשות חברות ישראליות המעוניינות לפרוץ או להרחיב את פעילותן בשווקים הגלובליים. "אנו כאן בכדי לפתוח דלתות עבור כל חברה ולבצע חיבור חכם לשווקים בעולם", אומרים במנהל סחר חוץ.