שליטה מבוזרת

ארגונים מבוזרים אוטונומיים, או בשמם המקוצר DAO, תופסים יותר ויותר את מקומם בעולם העסקי הודות לטכנולוגיית הבלוקצ'יין. החל ממטבעות הצבעה, דרך ניהול נכסים דיגיטליים ועד קהילה הפועלת סביבה ארנק דיגיטלי. החזון של ניהול מבוזר, שאינו נשלט על-ידי גורם מרכזי, תוך הרחבת ההשתתפות בתחום ניהול הנכסים האליטיסטי, הולך ומתגשם

עו"ד יונתן אירם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: shutterstock
עו"ד יונתן אירם
תוכן שיווקי

עולם הבלוקצ'יין ידוע כתחום שהחדשנות בו מתרחשת בקצב מסחרר. בשנה האחרונה נחשפנו ליישום חדש של הטכנולוגיה הזאת, שמאומץ בהיקף שהולך ומתרחב - יצירת Decentralized Autonomous Organizations, ארגונים מבוזרים אוטונומיים, או בשמם המקוצר: DAO. DAO הינו מערכת שמאפשרת קבלת החלטות באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ'יין. באמצעות יישום מערכת קבלת החלטות זו, ה-DAO מאפשר ניהול של נכסים או מוצרים טכנולוגיים, בדומה לשותפות או חברה, אך ללא יצירת יישות משפטית פורמלית. תהליך ההצבעה מתבצע על-ידי מחזיקי מטבעות הניהול שה-DAO מנפיקה, שהינם סוג של מטבעות קריפטוגרפיים שנקראים Governance Tokens. 

בראשיתה, טכנולוגיית הבלוקצ'יין איפשרה יצירת מטבע מבוזר - שאינו נשלט על-ידי ממשלה או כל גורם אחר - הביטקוין. מה שמאפשר את הביזור של מטבע הביטקוין היא העובדה שהטכנולוגיה שמניעה את הביטקוין איננה מנוהלת על-ידי גורם מרכזי אחד, אלא על-ידי כלל המשתתפים ברשת (Network) שמריצה את הטכנולוגיה. באמצעות מבנה כזה, אף גורם אחד איננו שולט על רשת הביטקוין וכתוצאה מכך גם איננו שולט על המטבעות עצמם.

עו"ד יונתן אירם | צילום: תומר יעקובסון

אותם עקרונות מאפשרים את הפעילות של ה-DAO ואת קיומה של מערכת שליטה וניהול מבוזרת ואוטונומית. מטבעות ההצבעה ב-DAO הינם סחירים כמו כל מטבע קריפטוגרפי אחר. כל מי שרוכש מטבע כזה יש לו זכות הצבעה ב-DAO בגין אותו מטבע. מאחר והמערכות עליהן מטבעות ההצבעה ב-DAO מונפקות הינן מבוזרות, אין גורם מרכזי ששולט במטבעות ההצבעה. מאחר והשליטה ב-DAO מתבצע באמצעות אותן מטבעות הצבעה, גם אין גורם מרכזי ששולט ב-DAO עצמו.

לנהל מוצרים ונכסים דיגיטליים
במרבית המקרים ארגוני DAO נוצרים על מנת לנהל מוצרים או נכסים טכנולוגיים. לדוגמה, מפתחים יכולים לכתוב את הקוד שמפעיל מערכת בלוקצ'יין מסוימת, וביחד עם שחרור המערכת לייצר DAO ולהנפיק מטבע הצבעה שנותן למחזיקי המטבעות את זכויות ההחלטה לגבי המשך התחזוקה והפיתוח של המערכת. אחת ההנחות שעומדת בבסיס מהלך כזה היא שמטבעות ההצבעה על המערכת יירכשו על-ידי משתמשי המערכת וגורמים אחרים שמתעניינים במערכת, וכך המערכת בעצם תנוהל על-ידי קהילה שתיווצר סביב המוצר. באמצעות רכישת מטבעות הצבעה ב-DAO, משתמשי המוצר יוכלו להרגיש שיש להם שותפות בעתיד המוצר, מה שיכול ליצור נאמנות גבוהה של המשתמשים.

יישום אחר של שימוש ב-DAO הינו ניהול משותף של נכסים דיגיטליים. קבוצה שמעוניינת לנהל נכסים דיגיטליים יכולה לייצר DAO סביב ארנק דיגיטלי ולהעניק לה את יכולת קבלת ההחלטות לגבי ניהול הנכסים הדיגיטליים שמופקדים באותו ארנק. אחרים, שמאמינים בחזון או ביכולות הניהול של יוצרי ה-DAO, יכולים לרכוש מטבעות הצבעה וככה להשתתף בניהול הנכסים וליהנות מפירות החלטות אלה. גם בדוגמה הזאת ניתן לייצר דמוקרטיזציה והרחבת ההשתתפות בתחום ניהול הנכסים, שעד היום נחשב לתחום אליטיסטי שרק לבעלי אמצעים הייתה יכולת להשתתף בו. קהילה יכולה להתאחד סביב מטרה משותפת ולסייע במימון והצמחת פרויקטים בהם היא מאמינה. 

קיימים גם יישומים משולבים בהם DAO מסוים גם מנהל מוצר וגם שולט בארנק דיגיטלי שמזוהה על אותו מוצר. בצורה כזאת ה-DAO מתנהל כמעט כמו חברה מסורתית - גם מספק מוצר וגם מנהל כספים, שמיועדים לקידום המטרות העסקיות שקשורות לאותו מוצר. בצורה הזאת כבר קיימים ארגוני DAO ששולטים על רזרבות בשווי מיליארדי דולרים.

המודל יתרחב ליישומים נוספים
מודל ה-DAO כבר יושם בכמה ממוצרי הבלוקצ'יין הכי מוצלחים. אולי הבולט בהם הוא Uniswap. Uniswap היא מערכת שמאפשרת מסחר בין מטבעות קריפטוגרפיים. בניגוד לבורסות קריפטו מוכרות אחרות, Uniswap בעצמו הוא פרוטוקול שרץ על הבלוקצ'יין והמסחר על גביו מתנהל על-ידי המשתמשים עצמם, ללא ניהול מרכזי שקיים בבורסות אחרות. Uniswap הגיע להחלטה להפקיד את הניהול שלו ל-DAO בדרך מעניינת. קבוצה אחרת של מפתחים העתיקה את הפרוטוקול של Uniswap והנפיקה מטבע סביב המוצר המשוכפל. על מנת להתחרות במוצר המתחרה, Uniswap הנפיקה מטבע הצבעה משל עצמה. השתלשלות האירועים הזאת יצרה מצב תקדימי שמערכת המסחר במטבעות קריפטוגרפיים בין הגדולות בעולם איננה נשלטת על-ידי גורם מרכזי אחד. נסיבות אלה מקשות עוד יותר על היכולת של רגולטורים לפקח על הפעילות של מערכת המסחר.

ברוב ארגוני ה-DAO, היכולת להעלות נושא להצבעה איננה מוגבלת יתר על המידה, וגם מחזיקים שאין להם רוב יכולים להעלות נושאים להצבעה. בטוויסט מעניין על הביזור של ניהול ה-Uniswap, לאחרונה הועלה נושא להצבעה בקשר לנושא טכנולוגי של המערכת, שהיה ידוע שהיזמים המקוריים של Uniswap מתנגדים לו, אבל בכל זאת ההחלטה אומצה והעדכון הטכנולוגי נשוא ההחלטה יושם במערכת. החזון של ניהול מבוזר שאינו נשלט על-ידי גורם מרכזי התגשם.

יישום מעניין נוסף של מודל ה-DAO הינו ארגון בשם DXdao. DXdao מגדיר את עצמו כארגון אשר "מפתח, מנהל ומצמיח פרוטוקולים ומוצרים בתחום המכשירים הפיננסיים המבוזרים". בתרגום לשפה מדוברת, DXdao משקיע ומממן מיזמים בתחום העניין של חבריו - שהינו תחום המימון המבוזר, או בשמו הלועזי והמוכר יותר Decentralized Finance (DeFi). DXdao התחיל בניהול של עשרות מיליוני דולרים וכבר הצמיח את השווי של הנכסים האלו למאות מיליוני דולרים. 

לסיכום, ארגוני DAO הם רק בתחילת דרכם. אך כבר בשלב מוקדם זה אנו עדים להתפתחויות מאוד מעניינות בתחום וליישומים מגוונים שכבר פועלים ומצליחים בעולם האמיתי. התחזית שלי היא שאנחנו עדיין בשלב ההתחלתי של עולם הארגונים המבוזרים, ושעם הזמן אנחנו נמשיך לראות יישום של המודל הזה בעוד יותר תחומים ויישומים שיהיו רלוונטיים גם בחיי היום-יום שלנו.


שילוב של DAO וניהול NFT 
ניהול נכסים על-ידי ארגוני DAO מקבל זווית עוד יותר מעניינת. אנו עדים במקביל לצמיחת תחום אחר בעולם הבלוקצ'יין - ה-NFT. קצרה היריעה לתאר את תחום ה-NFT במאמר זה, אך נציין בקיצור ש-NFT מאפשר יצירת ייצוג דיגיטלי של נכסים מוחשיים על גבי הבלוקצ'יין. השילוב של DAO וניהול טוקנים מסוג NFT בעצם יאפשר לקבוצות להתאגד ולנהל נכסים אמיתיים בצורה מאובזרת וללא הצורך בישויות משפטיות מסורתיות.

הכותב הוא שותף במיתר עורכי דין