מהפכה בעולם הבנקאות - בנקים כחברות טכנולוגיה

כדי להתמודד עם התחרות הגוברת והשינויים בהעדפות הלקוחות, הבנקים מבצעים מגוון פעולות במטרה לשמר את היתרון התחרותי שלהם. פעולות אלה מקרבות את הבנקים למבנה של חברות טכנולוגיה, תוך השקעה בחדשנות, מחקר וקניין רוחני וחתירה לחוויית שירות. מה יהיה השלב הבא במהפכה שעובר ענף הבנקאות?

זיו גפני
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: shutterstock
זיו גפני
תוכן שיווקי

עולם הבנקאות עובר מהפכה שאת תוצאותיה העתידיות קשה לחזות. הקטליזטורים למהפכה זו רבים וכוללים בין השאר את השינויים בסביבה העסקית וברגולציה בארץ ובעולם, אשר חלקם מורידים את ספי הכניסה שבעבר היו גבוהים ובכך מאפשרים את כניסתם של שחקנים חדשים, בנקים וחברות טכנולוגיה גדולות וקטנות, וכמובן שינוים בהעדפות הלקוחות, אשר מאמצים טכנולוגיה בקצב רב יותר, בין השאר בהשפעת מגפת הקורונה. המהפכה כאמור נולדה במובן רב מאיומים רבים מחוץ לענף, אולם חלק נכבד ממנה נובע מההזדמנויות הרבות שהטכנולוגיה והקדמה מאפשרות לגופים המסורתיים כמעט בכל תחום עיסוק, בהגדלת שורת ההכנסות ובהקטנת שורת ההוצאות.

בפראפראזה מהמונולוג המזעזע והכל כך לא פוליטיקלי קורקט, מהסרט האלמותי של אוליבר סטון מ-1987, "וול סטריט", המסביר עד כמה תאוות בצע היא בעצם דבר טוב (“Greed is Good”) שכן היא מניעה את הכלכלה, מובילה לחדשנות ויצירה וכן תעסוקה וטכנולוגיה, אני טוען ש-Disruption is Good (הפרעה/שיבוש הם טובים). אם עד לא מזמן, התדמית של עולם הפיננסים בכלל והבנקים בפרט הייתה אפרורית ומשעממת עם תחרות בעיקר פנים ענפית, היום, לאור התחרות הרבה, האיומים וההזדמנויות שהטכנולוגיה יוצרת, זהו עולם תוסס שבו נדרשת יצירתיות בחשיבה על מודלים עסקיים ושיתופי פעולה, חתירה מתמדת לחדשנות בפיתוחים טכנולוגיים ומיקוד בצרכי הלקוח, וכן התאמת הארגון באופן אשר יאפשר התמודדות מיטבית עם הדרישות המשתנות והחדשות. 

זיו גפני | צילום: אייל טואג

השקעה בהון אנושי טכנולוגי
כדי להתמודד עם התחרות הגוברת והשינויים בהעדפות הלקוחות, הבנקים מבצעים מגוון פעולות במטרה לשמר את היתרון התחרותי שלהם. פעולות אלה מקרבות את הבנקים למבנה של חברות טכנולוגיה וכוללות מספר נדבכים עיקריים. ראשית, הבנקים ממשיכים להגדיל את השקעתם בטכנולוגיה ועושים זאת באופן עקבי. לדוגמה, ג'יי פי מורגן, הבנק הגדול בארה"ב ועל-פי רוב המדדים הרלוונטיים, הגדול בעולם, מוציא כ-12 מיליארד דולר בשנה על טכנולוגיה. סכום זה למעשה ממקם את הבנק מעל רוב חברות ההיי-טק הגדולות והידועות בעולם, ואם לוקחים בחשבון שהמודל העסקי של בנק במהותו הוא לא למכור מוצרים טכנולוגיים אלא שירותים פיננסיים מבוססי טכנולוגיה, המספרים הם אף יותר מדהימים. 
בתחום החדשנות, הבנקים פועלים בכל החזיתות ומאמצים מודלי עבודה חדשניים ומאפשרי התנסויות ואף טעויות מהירות (Fail Fast), כגון יצירה מהירה של אבות-טיפוס (Rapid Prototyping), שיתוף פעולה איכותי ואמיתי עם חברות טכנולוגיה שלעיתים הן מתחרות במהותן, שימוש במודלים של פיתוח מוצרים משותפים המעניקים ערך לשני הצדדים וכיוצ"ב. 
קשה להמעיט בחשיבות ההשקעה בטכנולוגיה, שכן היא תורמת הן בצד של צמצום עלויות (בזכות אוטומציה למשל) והן בצד של יצירת הכנסות נוספות (בין השאר באמצעות מודלים עסקיים חדשים, תמחור אופטימלי ופילוח מדויק יותר של השוק, המאפשר התאמת מוצרים טובה יותר ללקוחות הקצה). 

שנית, ההשקעה בהון אנושי טכנולוגי ובכזה בעל נטייה טכנולוגית היא קריטית ומבוצעת באמצעות גיוס כח אדם איכותי והכשרה מתמדת של עובדים קיימים לעולמות הדאטה והתוכנה. בג'יי פי מורגן למשל, מועסקים מעל 50 אלף עובדי IT שהינם כחמישית מכמות העובדים בבנק כולו. בבנקים מסויימים קיימות אף קבוצות מחקר טהור המורכבות מאנשי אקדמיה מובילים, אשר מפרסמים מאמרים במקביל לעבודה על שימושים עסקיים בדמות מודלים ופתרונות חדשים המבוססים על המחקרים. חלק מתחומי המחקר עוסקים במחשוב קוונטי, מחשוב מבוזר, אינטליגנציה מלאכותית ועוד, אשר צפויים להמשיך להשפיע ואף ביתר שאת על הפתרונות שהבנקים מציעים ללקוחותיהם ועל שורת הרווח. חלק מהבנקים המובילים אף החלו להשקיע רבות ברישום פטנטים וקניין רוחני. לבסוף, בנקים לאחרונה אף מתאימים את המבנה הארגוני שלהם להתמקדות הטכנולוגית במוצרי תוכנה עם מחלקות ומנהלי מוצר בדומה באופן מסויים לחברות היי-טק טהורות. 

קונסולידציות, השקעות ורכישות
בפריזמה מעניינת נוספת, ניתן בעצם לראות כיצד עולמות האמון מתחרים בעולמות חוויית הלקוח והזמישות (Agility) ובעצם מתכנסים ביחד. מצד אחד של המתרס, פועלים מוסדות פיננסיים מסורתיים, אשר הנכס העיקרי שברשותם ואותו הם בעצם מוכרים בכל שירות ושירות, הינו אמון. אמון הלקוחות באיתנות הבנקים - הן הפיננסית והן הטכנולוגית. אמון באבטחת המידע והאבטחה הפיזית ובוידוא וביצוע כל האמצעים הנדרשים לשמירה על נכסי הלקוחות והמידע. בניהול הסיכונים המושכל לשמירה על יציבות וכדומה. גופים אלה מנסים, כאמור, להפוך לחברות טכנולוגיה ממוקדות לקוח, המספקות חוויית שירות שונה מבעבר, תוך כדי שימוש בטכנולוגיות חדשניות ואמצעים דיגיטליים. לעומת זאת, מהצד השני של המתרס, פועלים גופי הטכנולוגיה שבעבור חלקם, המודלים העסקיים שלהם תלויים במידע לקוחותיהם, ותהילת עולמם נקנתה תוך מתן חוויית לקוח מצויינת, המנסים בכל דרך לרכוש את אמון הלקוחות כדי שישימו מבטחם בשירותים שהם מספקים.

ישנה אמירה ידועה בעולם הבנקאות לפיה הבנקים הינם חברות טכנולוגיה עם רישיון בנקאות. גורמי חוץ טוענים שזה עדיין לא שם, אך בכל מקרה היום הזה מתקרב ועולם הבנקאות כבר כעת נמצא בעיצומה של מהפכה שאת תוצאותיה קשה לחזות. התהפוכות הללו "עוררו" חברות ענק עם כיסים יחסית עמוקים ורצון עז לא לאבד את אחיזתם בענף, שרואות במצב הזדמנות לגדול ולפרוח. הכיסים והרצון בהכרח יגרמו להרבה קונסולידציות, השקעות ורכישות של שחקנים אחד את השני, במטרה לשמר ואף לנגוס בפלחים נוספים של העוגה. קשה לדעת מהו המתכון להצלחה, אך התמקדות בצרכי והעדפות הלקוח, תוך דגש על חוויית לקוח בסביבה פיזית ודיגיטלית, פיתוח ואימוץ טכנולוגיות מתקדמות והשקעה בכוח אדם איכותי הם בוודאי חלק מהרכיבים. יש הרואים בכניסה של גורמים נוספים המערערים את המוסכמות כדבר שלילי, אך יש לראות זאת באור חיובי וכהזדמנות, שכן כניסתם מאיצה את תהליכי ההתייעלות והחדשנות בתעשייה המסורתית והופכת את הבנקים לחברות טכנולוגיה של ממש. 

Disruption is Good

הכותב הוא מנהל החדשנות של השווקים הפיננסיים והבנקאות להשקעות ב-J.P. Morgan, אשר לה מרכז טכנולוגיה וחדשנות בישראל