מייצאים פינטק? קחו זאת בחשבון כשאתם בוחרים היכן לנהל את העסק שלכם

עסק בתחום הפינטק שמתכנן להתרחב גלובלית צריך לקחת בחשבון, כבר בשלבים המוקדמים של הפעילות, את מיקום העסק, סוגי הרישיונות שהוא יידרש להם וזהות ספקי השירותים עימם בכוונתו להתקשר

עו"ד רואי קידר, עו"ד יובל שלהבת, משרד יגאל ארנון ושות'
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: shutterstock
עו"ד רואי קידר, עו"ד יובל שלהבת, משרד יגאל ארנון ושות'
תוכן שיווקי

בעשור האחרון הפכה טכנולוגיית הפינטק לאחד ממנועי הצמיחה המשמעותיים של ישראל. מאות פיתוחים בתחומי התשלומים, הסליקה, הלוואות בין משתמשים, בלוקצ'יין, מערכות מסחר משוכללות, זיהוי הונאה, ניתוח נתונים באמצעות AI, חתימה דיגיטלית ועוד, הם פרי עוצמתה של התעשייה הישראלית. כולם נולדו בארץ, אבל פניהם כלפי חוץ. השוק הישראלי כבר מזמן קטן על הטכנולוגיה שיוצאת מישראל. יזמים ישראלים חושבים בגדול, ועושים זאת כבר מהרגע הראשון. לכן, אחד הנושאים שמעסיק אותם הוא היכן נכון למקם את האופרציה של העסק מבחינה עסקית ורגולטורית. אילו מקומות נכונים יותר לפעילות הספציפית של העסק ומאלו מקומות כדאי להימנע. 

שיקולים מנחים
התשובות לשאלות אלו מחייבות להתייחס למספר שיקולים מנחים, שככל שניתן להקדים בהם את ההחלטה כך ניתן לסייע לעסק בחסכון במשאבים ובקידום מטרותיו. נתייחס להלן לשיקולים המרכזיים:
* בראש ובראשונה, הלקוחות. עסק רוצה להיות קרוב ללקוחותיו. אין הכוונה לקרבה פיזית. העסק יכול לפעול וירטואלית במקומות שונים שאמנם רחוקים פיזית מהלקוחות, אבל פועלים תחת מסגרות רגולטוריות שמאפשרות ללקוחות להרגיש נוח. בדרך כלל, לקוח ירגיש נוח כאשר העסק כפוף לחובות רגולטוריות שהוא מכיר. על-פי רוב, יהיו אלו החובות החלות בטריטוריה בה הוא נמצא. צרפתי יחוש נוח לעבוד עם חברת תשלומים שכפופה לדין הצרפתי. הנוחות הזו יכולה לבוא לידי ביטוי במקום הרישום של החברה, מקום מושבו של העסק, הרגולציה שאליה הוא כפוף, הדין שחל על התקשרות העסק עם לקוחותיו ומקום השיפוט שנקבע במקרה של סכסוך. ברור, שעסק שנותן שירותים גלובליים, לא יכול - וכנראה גם לא נכון - שיאפשר ברירת שיפוט בכל מדינה בה הוא נותן שירות, ובמקרים כאלו נכון לבחור החלה של מערכות דינים מוכרות ומבוססות, שמקנות ללקוחות level of comfort גם אם לא מדובר במערכות המקומיות אליהם הם רגילים. מעבר לכך, מיקום הלקוחות עשוי להשפיע גם על הרגולציה שתחול על נותן השירותים ועל כן מחייב בחינה משמעותית מראש.

עו"ד יובל שלהבת שותף בנקאות, פינטק ובלוקצ'יין | צילום:יורם רשף

* השיקול הרגולטורי. תחום הפיננסים על חלקיו השונים (לרבות בנקאות, תשלומים, ביטוח, בלוקצ'יין ועוד) הוא תחום רווי רגולציה, ופיתוחים רבים בתחום זה יהיו כפופים לרגולציה. על אף שרכיבים רגולטוריים רבים קיימים בצורה כזו או אחרת במדינות השונות, הם אינם זהים. למשל, דרישות ארגון ה- FATF, שמשמש כגורם המנחה את הרגולטורים השונים במדינות ה- OECD בתחום המלחמה בהלבנת ההון ומימון הטרור, הן דומות, אך היישום הפרטני שלהן במדינות יכול להיות שונה, ומכאן שגם חובות הרישוי מושפעות מכך. כך לדוגמה, דרישות ההון העצמי מנותן שירותי מטבע שונות ממדינה למדינה, כך גם הסכומים מעליהם נדרש נותן שירותים לדווח לגורמי האכיפה, הפרשנות לרשימת הסימנים המחשידים והקשיחות של יישום הכללים. לא פחות חשוב מכך, מידת שיתוף הפעולה של הרגולטורים עם העסקים הפועלים בתחומם, לוחות הזמנים לקבלת רישיונות והיתרים והיקף העלויות להוצאת הרישיונות, יכולים להשתנות בצורה ניכרת ממקום למקום, ולכן מהווים שיקול בעל משקל בקבלת החלטה על בסיס הפעילות. בהקשר הרגולטורי, יש אף לשים לב, שישנם סוגי מוצרים שעלולים לחייב רישיונות שונים מגופים רגולטוריים שונים באותה מדינה. יחד עם זאת, באזורים מסוימים, כמו האיחוד האירופי, ניתן ליהנות מרישיון תקף בכלל מדינות האיחוד אם פונים לקבלת הרישיון המתאים.  

עו"ד רואי קידר, יועץ מיוחד פינטק ובלוקצ'ייןצילום: יורם רשף

* שיקול נוסף נוגע להתממשקות לנותני שירותים פיננסיים אחרים, שחיוניים להתפתחות העסק. בראש ובראשונה הדברים נוגעים למערכת הבנקאית. בשנים האחרונות אנחנו חווים הקשחה מסוימת של מדיניות הבנקים ביחס לנכונותם לעבוד עם ספקי טכנולוגיות ושירותים בתחומים מסוימים. אחד מתחומים אלו הוא תחום המטבעות הקריפטוגרפים, שבנקים רבים בעולם מתקשים להחליט כיצד לנהל את הסיכונים האינהרנטיים של התחום, וזאת על אף, ואולי בגלל, שהשוק ממשיך לגדול בצורה אקספוננציאלית. אולם יש מערכות בנקאיות, לרבות במדינות מובילות, שמיישמות מדיניות סיכונים אחרת ונכונות יותר לשיתופי פעולה. לא מדובר רק בבנקים, ספקי שירותים נוספים כמו בעלי רישיון ברוקר-דילר, חברות השקעה (investment firms), נאמנים (custodians), סולקים, נותני שירותי AML/KYC, יכולים כולם להיות חיוניים להתפתות העסק, ולכן המיקום של העסק וסוגי הרישיונות אותם הוא יכול לקבל בטריטוריה מסוימת יכולים להשפיע משמעותית על נכונותם לשתף פעולה עם העסק.

* בהקשר זה לא ניתן להתעלם מהמשמעות שיש למוניטין של מקום פעילות העסק. בעולם יש מספר מרכזים פיננסיים משמעותיים, כמו ניו-יורק, לונדון, ציריך, סינגפור והונג קונג, שמוכרים כמרכזים פיננסיים שמושכים אליהם חדשנות פיננסית וחברות שירותים. המוניטין הנצבר שלהם הוא תוצר של רגולציה ברורה, מערכת משפט מסודרת, סביבת עסקים מאפשרת והצטברות של מאסה קריטית של נותני שירותים (בין השאר עורכי דין, רואי חשבון, כלכלנים ואנשי פיננסים), שמסוגלים לתמוך בפעילות העסקית. מהצד השני יש מקומות שנהנים ממוניטין פיננסי רע, ומיקום של מרכז הפעילות במקומות אלו יכול להוות בעיה בהמשך הדרך, בעיקר בהתקשרויות עם מערכות פיננסיות אחרות שחוששות מפגיעה עקיפה בעסקיהן. 

* היבט נוסף שמשפיע על פעילות העסק הוא מיסוי. לא זה המקום להיכנס לשיקולים המורכבים של מיקום העסק לצורכי המס, ולא מן הנמנע שיזמים ישראלים יחויבו בתשלום מיסוי בהתאם לדין הישראלי גם אם יקימו חברה זרה שמרכז פעילותה בחו"ל, וזאת בשל מבחני הניהול והשליטה הייחודיים המאפיינים את דיני המס בישראל. יחד עם זאת, ישנם היבטים ספציפיים שנוגעים לייצוא טכנולוגיות ושירותים בתחום הפינטק, שחיוני לקחת אותם בחשבון כבר בשלבים הראשונים של תכנון המיקום המרכזי של פעילות העסק, ובין השאר, נושאים הנוגעים לאמנות מס, חוק עידוד השקעות הון, ומיסוי עקיף. 

מטבע הדברים זוהי רשימה לא ממצה, וקיימים שיקולים מנחים נוספים שיש להביאם בחשבון, אך היא ממחישה את המסקנה, כי עסק בתחום הפינטק שמתכנן להתרחב גלובלית צריך לקחת בחשבון כבר בשלבים מוקדמים של הפעילות את מיקום העסק, סוגי הרישיונות שהוא יידרש להם, וזהות ספקי השירותים עימם בכוונתו להתקשר. ככל שהדיון יהיה מוקדם יותר, כך ייטב.   

עו"ד רואי קידר, יועץ מיוחד פינטק ובלוקצ'יין, משרד יגאל ארנון ושות'.
עו"ד יובל שלהבת שותף בנקאות, פינטק ובלוקצ'יין, משרד יגאל ארנון ושות'