בואו נדבר על זה: בעיות פוריות אצל גברים

כיצד מתמודדים עם בעיות בספירת זרע? ומתי אין מנוס מהפריה חוץ-גופית? ד''ר אוהד שושני, מומחה לאורולוגיה במרכז לפוריות הגבר במדיקל סנטר הרצליה, עונה

גיא פישקין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בואו נדבר על זה: בעיות פוריות אצל גבריםצילום: Shutterstock
גיא פישקין
תוכן שיווקי

כ-30% מבעיות הפוריות השכיחות המדווחות על ידי בני זוג שאינם מצליחים להיכנס להריון מקורן בבעיות אצל גברים (30% מקורן בנשים ו-40% נכללים תחת סיבות ''משותפות'' לשני בני הזוג או גורמים שאינם ידועים). אחד מכל 10-6 זוגות יסבול מהפרעות פוריות, ובכמחצית מהזוגות הללו עלולה להתגלות בעיה בזרע אצל הגבר. ד''ר אוהד שושני, מומחה לאורולוגיה במרכז לפוריות הגבר במדיקל סנטר הרצליה, מסביר.

מתי יש לבצע בדיקות פוריות לגברים?

''גברים פונים לבחינת מצב הפוריות שלהם באחת מתוך שתי סיטואציות עיקריות – הראשונה כאשר הם ובנות זוגם אינם מצליחים להיכנס להיריון, או לחילופין כאשר הם מעוניינים לברר את פוטנציאל הפוריות שלהם (לפני נישואין, שידוכין או עקב רקע בריאותי מסוג כלשהו). המענה בשתי הסיטואציות הללו מתחיל בבירור סיכויי הפוריות בקרב אותם גברים, המתבצע באמצעות תשאול ולקיחת היסטוריה רפואית כללית, דרך בחינה גופנית ובדיקות מעבדה. לעתים יש צורך גם בהדמיה כגון אולטרסאונד אשכים על מנת לקבל תמונה ברורה של כל המערכת. במקרים מורכבים יותר נדרשות אפילו בדיקות גנטיות לבחינה מעמיקה יותר, שתכליתה להבין את הסיבות להיווצרות בעיות הפוריות מלכתחילה''.

אילו בעיות פוריות בקרב גברים עלולות להוביל לצורך בתרומת זרע?

''הצורך בתרומת זרע על רקע הפרעה בפוריות הגבר עולה בעיקר בזוגות שבהם הגבר סובל מאזוספרמיה, שפירושה היעדר זרע בנוזל השפיכה. על פי הנתונים הרפואיים, 1 מכל 100 גברים יאובחן עם תופעה שכזו. גברים אלו נחלקים לשניים: גברים הסובלים מהפרעה חסימתית (חסימה שעלולה להתרחש לאורך ''הצנרת'' החל באשכים ויותרת האשך, דרך צינורות הזרע וכלה באזור כניסת הצינורות אל בלוטת הערמונית ובהמשך לשופכה) וגברים אחרים הסובלים מבעיה של ייצור הזרע.

ד"ר אוהד שושניצילום: רביב שטיין

סיבות נפוצות לאזוספרמיה על רקע חסימתי הן פגיעות מולדות, חבלות, זיהומים או עקב סיבוכים בניתוחים. במקרים אלו דרך ההתמודדות היא אך ורק באמצעים כירורגיים. ברוב המקרים הללו יתבצע ניתוח להוצאת זרע (מעטים המקרים בהם ניתן לשחזר את צינורות הזרע, גם כן באמצעות ניתוח). אם הזרע הוצא בהצלחה בזכות הליך כירורגי, אין מנוס מביצוע הפריה חוץ-גופית.

הפרעה של ייצור הזרע הינה מורכבת יותר, וחלק גדול מהגורמים עדיין בגדר תעלומה. לעתים טיפול הורמונלי יכול לעזור לחדש את ייצור הזרע, אולם ברוב המקרים יש צורך בניתוח על מנת לנסות למצוא ולהוציא מעט זרע מהאשך, כאשר השימוש בזרע זה יהיה אף הוא בהפריה חוץ-גופית. למרות מירב המאמצים בקרב כמחצית מגברים אלו לא מצליחים למצוא זרע. במצב שכזה ולאחר שמיצו את כל האפשרויות, הסיכוי היחיד להורות יהיה על ידי שימוש בתרומת זרע, או, לחלופין, אימוץ.

קבוצה נוספת הנזקקת לשימוש בתרומת זרע על רקע הפרעה בפריון הגבר, כוללת גברים בעלי ליקוי בזרע הגורם לכשל בהפריית הביצית או התפתחות העובר. כבר היום קיימים פאנלים גנטיים המאפשרים בדיקה של גנים הקשורים בבעיות אלו. בעתיד הבדיקות הללו יורחבו ויאפשרו למנוע סבל מיותר של כישלונות חוזרים במסגרת הפריה חוץ-גופית''.

אילו חידושים טכנולוגיים צפוי תחום הפוריות לעבור בעתיד?

''השאיפה בעתיד היא כי ניתן יהיה לייצר זרע דרך מעבדה, אם על ידי הבשלת צורות צעירות של זרעים שטרם עברו תהליך של הבשלה, או על ידי שימוש בתאי עור או תאים אחרים, במטרה להפוך אותם לתאי אב, ובהמשך למיין אותם לתאי זרע. עדיין מדובר בגדר חלום רחוק שיש לפצח אותו, אך ניצנים ראשונים כבר החלו להתפתח בכיוון דרך עבודה מחקרית. עד אז, כל עוד לא תתרחש פריצת דרך משמעותית, האופציה היחידה עבור גברים בהם לא נמצא זרע תמשיך להישען על תרומות זרע או אימוץ''.

מהן הפרעות שפיכה וכיצד ניתן לטפל בהם?

"כ-1-2 אחוזים מהפרעות הפוריות בגברים הם הפרעות שפיכה. בעיקר מדובר בהיעדר שפיכה או שפיכה אחורית. לעתים ניתן לבלבל מצב זה עם אזוסרפמיה, ומכיוון שהטיפול הינו שונה לחלוטין, חשובה אבחנה נכונה. היעדר שפיכה עלול לנבוע מבעיות גופניות, כגון פגיעה עצבית בשל מחלה או טראומה לחוט השדרה, או מבעיות פסיכולוגיות הגורמות לכך שהגבר לא מצליח להגיע לאורגזמה ופורקן. במקרים אלו, הטיפול יעשה באמצעות מכשירים רפואיים המאפשרים במרבית המקרים להשיג שפיכה, כאשר בזרע שנאסף משתמשים בטיפולי פוריות אצל האישה.

"שפיכה אחורית (לתוך שלפוחית השתן) עלולה לקרות לאחר ניתוחים, בשל תרופות מסוימות, או בשל מחלות כגון סוכרת. לעתים טיפול תרופתי יכול לגרום לשפיכה קדמית. אם לא, ניתן לאסוף את הזרע מהשתן ולהשתמש בו. בכל מקרה בו לא מצליחים לטפל בהפרעת השפיכה, ניתן לבצע ניתוח להוצאת זרע מהאשך.

פוריות הגבר, לאן?

"הטיפול בפוריות הגבר התקדם משמעותית בהשוואה למצבנו לפני כ-20 שנה. השילוב של עבודת האנדרולוג, יחד עם טיפולי ההפריה החוץ-גופית, נותנים מענה לגברים רבים שבעבר היו מופנים לתרומת זרע. חשוב לומר לגברים – בואו להיבדק מוקדם. לעתים יש צורך בטיפול ממושך על מנת לשפר את איכות הזרע, ולכן חשוב לא לחכות לרגע האחרון. עדיין קיימים מחסומים רגשיים לגברים רבים המונעים מהם לפנות לבדיקה, כמו הפחד מהבדיקה הגופנית, החשש מסטיגמה או פגיעה בדימוי הגבריות. אני קורא לגברים אלו להתגבר על החשש ולפנות לרופא הנכון לצורך בירור וטיפול''.

ד''ר אוהד שושני הוא מומחה לכירורוגיה אורולוגית עם תת-התמחות באנדרולוגיה (תחום העוסק בפריון הגבר, הפרעות בתפקוד המיני ועוד).