להנגיש את עולם ההשקעות המסורתי והאלטרנטיבי

"הישראלים מחזיקים יותר מטריליון שקל במזומן ובפק"מ, שמייצרים תשואה כמעט אפסית", מספר מנכ"ל המרכז לתכנון פיננסי, ישראל עטיה, ומוסיף שהדרכים להפריח את התשואה מהכספים הרדומים הללו היא עצומה

גלית בן חמו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
להנגיש את עולם ההשקעות המסורתי והאלטרנטיביצילום: Shutterstock
גלית בן חמו
תוכן שיווקי

"בשנת 2020 נרשמו יותר מ־500 עסקאות בהיי–טק הישראלי בהיקף כולל של כ־10 מיליארד דולר", מסביר ישראל עטיה, מנכ"ל המרכז לתכנון פיננסי. מדובר בעלייה של יותר מ–10% מהשנה החולפת, כשלהערכתו נראה שמדובר במגמה שתלך ותתפתח. עוד הוא מציין שעל פי דוח העושר העולמי מטעם "קרדיט סוויס", עולה שבישראל חיים כיום כ־131,000 מיליונרים (בערך דולרי). כאשר נתון זה צפוי לתפוח ב־32% במהלך חמש השנים הבאות, וצפוי להעפיל ל־174,000 מיליונרים עד לשנת 2024.

פרשנותו של עטיה למגמה היא שההיי–טק הישראלי מתהדר בעובדים מצוינים, שמקבלים בתמורה אופציות ומניות. חלק מהעובדים יכולים לממש רווחים באמצעות רכישה של משקיעים שמעוניינים להשקיע בחברה באמצעות הנפקה או אקזיט. עטיה מזכיר את סיפור התעשרותם של יותר מ–200 עובדים בחברת "איירון סורס" לאחר שהונפקה בכ–11 מיליארד דולר. "העיקרון הפשוט הזה מביא למצב שכל עובד שמשתכר עשרות אלפי שקלים בחודש עשוי להרוויח סכומי כסף גדולים, ועבורם צריך למצוא בית חדש להשקעות".

ישראל ואלעד עטיה בכנס השקעות עם שלמה מעוז

ליווי פיננסי והשקעות מגוונות כולל הכנסה פאסיבית >> לפרטים נוספים

המרכז לתכנון פיננסי הוא גוף בלתי תלוי, שמעניק שירותי פמילי אופיס בישראל. החברה מלווה משקיעים ומשקי בית משלב בירור הצרכים ועד להשקעה במוצר הנקודתי, ומשווקת מוצרים בחברות הביטוח, בתי ההשקעות, בנקים וקרנות בארץ ובחו"ל. "הליווי נעשה בשיטת 360 מעלות - פתרונות כוללים להשקעות בשוק ההון, בנדל"ן, ביטוחי חיים, בריאות, תכנוני מס ועוד. לתפיסתנו, כל הנושאים האלה הם כמו חוליות בשרשרת שקשורות אחת בשנייה. למשל, לקוח משקיע מאות אלפי שקלים בניירות ערך בבנק, ויש לו סכום דומה במוצרים פנסיוניים אחרים - צריכה להיות הלימה בין המוצרים. בהשקעה נפרדת ייתכן שעל מוצר אחד יקבל פטור או הפחתה במס רווח ההון, ועל המוצר הבנקאי ישלם 25% מס החל מהשקל הראשון. אבל בתכנון מס נכון אפשר לבחון עם הלקוח מסלול של הגדלת הסיכון בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות ולזכות בהטבות מס, ולהפחית במוצרים שמוטל עליהם מס גבוה יותר".

להעיר את ההון הרדום

הרצאה מוקלטת בתחום ההשקעות האלטרנטיביות של ישראל עטיה מנכל המרכז לתכנון פיננסי ונועם ברכה מנכל הלמן קרדיט: ישראל עטיה המרכז לתכנון פיננסי

"בשנים האחרונות כמות הכסף שאנשים מחזיקים גדלה", מציין עטיה, "נתוני בנק ישראל על החזקה של כספים בפק"מ מאששים זאת. מתוך הפרסומים עולה שהישראלים מחזיקים יותר מטריליון שקל במזומן ובפק"מ – סכום אסטרונומי שמייצר תשואה כמעט אפסית".

עטיה מסביר שניתן לחלק את ההשקעות לשני תחומים עיקריים - השקעות מסורתיות בשוק ההון במגוון מכשירי השקעה באמצעות הבנק או בית השקעות נבחר, והשקעות אלטרנטיביות כמו נדל"ן, אשראי, היי–טק ועוד.

נדל"ן בקנייה ישירה

ניתן להשקיע בנדל"ן בשתי דרכים מרכזיות: הראשונה והקלאסית היא באמצעות השקעה ורכישה ישירה של רכישת הנכס בטאבו. הדרך השנייה נעשית באופן עקיף כהכנסה פאסיבית, וזאת באמצעות השקעה בקרנות השקעה באקוויטי שבהן המשקיע נכנס כשותף, או קרנות חוב שבהן המשקיע מעניק הלוואה ליזם, ומתאפשר לו להגדיל את הכנסתו באמצעות ריבית חודשית או שנתית שהוא מקבל. "כשמדובר בהשקעה הישירה והקלאסית של קניית נכס, המומחים שלנו מסייעים לקדם רכישת נדל"ן מוצלחת באמצעות ליווי פיננסי לרכישה, שכולל בניית עסקה כלכלית הוליסטית. המטרה היא להתמקד בשני מוקדי רווח. התשואות מההשקעה בנכס - עליית ערך הנכס, והכנסה משכירות; וכן העצמת ההשקעה באמצעות מערכת אשראי חכמה שנלקחת כחלק מליווי פיננסי מלא".

השקעות חכמות

עטיה פורש דרכים נוספות להשקעה באמצעות קרנות השקעה שמתאימות למשקיעים כשירים בלבד. "המשקיעים יכולים ליהנות מהיצע השקעות רחב וייחודי, ולהיכנס להשקעות עם גופים מוסדיים, חברות ביטוח וקרנות פנסיה בארץ ובחו"ל". הוא מדגיש שכדי להימנות עם משקיעים אלה, נדרש לעמוד בדרישת החוק להון עצמי ו/או הכנסה גבוהה (על פי חוק ניירות ערך תשכ"ח 1968).

"השקעות חכמות קיימות בשפע, ואפשר לאתר אותן גם בבתי השקעות ובחברות ביטוח מוכרות, כמו קרנות PE שמשקיעות בחברות צמיחה בתחומים רבים בהיי–טק, בתשתיות ובאנרגיה; והשקעה באקוויטי בחברות פינטק וטכנולוגיה בעיקר בארצות הברית ובעלת אסטרטגיות מימוש מותאמות. בדרך כלל מקבלות הקרנות הצעות רבות להשקעה, וקיימות ועדות שמחליטות לאילו השקעות לחשוף את המשקיעים".

השקעות מותאמות משקיע IRA

קופת גמל בניהול אישי היא דרך עצמאית לנהל את הכסף באמצעות מסחר ישיר במניות או בתחום קרנות השקעה בנדל"ן ואשראי שמותאמות לכך. לדברי עטיה, היתרונות להשקעה בדרך זו רבות, ובהן האפשרות לבחור את תמהיל ניירות הערך בצורה ספציפית, לשלוט במשך חיים ממוצע (מח"מ) ובסקטורים להשקעה, לדחות מס רווח הון, ולרוב לזכות בדמי ניהול נמוכים יותר שמאפשרים לשלב השקעות חכמות כמו קרנות, נדל"ן, אשראי ואקוויטי בהיי–טק. "בישראל מנוהלים יותר מ־12 מיליארד שקל באמצעות IRA; ולזכאים, על פי תיקון 190, מתאפשר לנצל את ההשקעה לטובת חיסכון במס בתשלום מס רווח הון של 15% מס נומינלי בלבד במקום 25% מס ריאלי. בנוסף קיימת אפשרות לפטור ממס בעקבות פטירה עד גיל 75 ובהטבת מס ליורשים בעקבות פטירה לאחר גיל 75".

על מכלול הפתרונות שמציע המרכז לתכנון פיננסי מסביר עטיה: "בהסתכלות נרחבת הלקוח מרוויח תכנון נכון יותר לכסף שלו, כשבזכות חיסכון בעלויות והפחתה במס, צפוי לרווחים גדולים יותר. המענה שמתקבל הוא פתרונות נרחבים שאותם הלקוח לא יקבל מהבנקים או מקרנות בודדות, כיוון שכל גוף מייצג את עצמו".

>> יש לכם כסף פנוי? היכנסו למרכז לתכנון פיננסי 
ליווי פיננסי והשקעות מגוונות כולל הכנסה פאסיבית >> לפרטים נוספים
<<היכנסו לדף הפייסבוק של המרכז לתכנון פיננסי

אין לראות בנתונים הנ"ל ייעוץ מס ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אחד. אין לראות בנאמר כהמלצה לכדאיות השקעה כזו או אחרת, אין תשואות עבר מעידות על תשואות שתושגנה בעתיד. כל האמור כללי ומהווה תמצית בלבד. ט.ל.ח