הסטארט-אפ הישראלי שמסייע באבחון מוקדם של מחלת הסרטן

אבחון מוקדם מציל חיים, ובכל זאת עד היום לא פותחו טכנולוגיות יעילות מספיק כדי לאפשרו. הסטארט-אפ הישראלי IMedis פועל כדי לשנות את המצב, עם מערכת ניתוח בדיקות CT הנסמכת על טכנולוגיות בינה מלאכותית. כעת, משקיבלה החברה את אישור ה-CE האירופאי, היא מגייסת השקעה ומציעה לציבור להצטרף להצלחתה

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רופאים עוברים על סריקות מוח
אסף לבנון
תוכן מקודם

עולם הרפואה מתקדם בצעדי ענק בפיתוח טיפולים חדשניים למחלות מסכנות חיים. עם זאת, הגורם המשפיע ביותר על סיכויי ההחלמה נותר האבחון המוקדם. "בדיקות CT מהוות היום כלי מרכזי לאבחון מוקדם, אולם מחקרים מראים שבלמעלה מ-6% מהבדיקות הללו קיימים ממצאים חשובים שאינם מדווחים. כתוצאה מכך, ההזדמנות לאבחון מוקדם עבור מיליוני בני אדם מוחמצת והסיכוי להגיע להחלמה מלאה נפגע. ההערכות הן שמדי יום מפוספסים כך כ-10,000 חולים בארצות הבריאות וכ-8,000 באירופה", אומר אביאל בלומנפלד, מנכ"ל חברת IMedis והיזם העומד מאחוריה.

למרות שבתחומי מחלות הסרטן ומחלות הלב וכלי הדם התרחשו בשנים האחרונות התפתחויות פורצות דרך - הזיהוי המוקדם נשאר הגורם המשמעותי ביותר המשפיע על הצלחת הטיפול. "במחקר שבוצע על ידי מכון הבריאות הלאומי האמריקאי התגלה שעד כ-85% מהחולים בסרטן ריאה מאובחנים כיום רק בשלב מאוחר. המשמעות היא פער עצום ביעילות הטיפול באבחון מוקדם לעומת אבחון מאוחר, שבסרטן יכול להגיע גם עד ל-40% הבדל בשיעורי ההישרדות", מסביר בלומנפלד. מאחר ומצבים רפואיים אלו הם לרוב נטולי תסמינים ברורים בשלבים המוקדמים, מרבית מקרי האבחון הם אגביים, ומתרחשים בעת ביצוע בדיקות דימות עבור סיבות רפואיות אחרות.

אביאל בלומנפלד ואיצי פפר, מייסדי חברת IMedisצילום: IMedis

טכנולוגיות הבינה המלאכותית הביאו מהפכה של ממש לעולם הרפואה, בזכות יכולתן לשלב ולנתח נתונים ממקורות שונים, במטרה לעשות אופטימיזציה של הרפואה המאבחנת והמונעת. IMedis עושה שימוש בטכנולוגיות אלו, במטרה לאפשר זיהוי מוקדם של מחלות מסכנות חיים. החברה פיתחה את Duali-Q: מערכת תוכנה מבוססת בינה מלאכותית לבקרת איכות במחלקות רדיולוגיה של בתי חולים. זוהי מערכת מהפכנית המשתמשת באלגוריתמים מתקדמים המסוגלים לזהות את סימני המחלה הראשוניים. היא יודעת לסרוק את כל בדיקות ה-CT המתבצעות בבית החולים, לזהות ממצאים חשובים המופיעים בתמונות בסריקות אלו, להצליב מידע עם הדו"ח הרפואי שהרופא כותב ולהתריע בזמן אמת במידה וממצא שעלול להיות משמעותי אינו מדווח, כך שלא יחמוק מעיניי הרדיולוגים. ב- IMedisמספרים שבשנת 2019 הסתיים ניסוי מוצלח בבית החולים UC San Diego שבקליפורניה בו הוכח ש-Duali-Q הצליחה לשפר ב-13% את יכולת האבחון של הרופאים הרדיולוגיים בבדיקות CT ובחודשים האחרונים החברה מתחילה מספר פיילוטים מסחריים עם בתי חולים מובילים בארה"ב, אנגליה וישראל.

לדף הגיוס של החברה באתר ExitValley לחצו כאן>>

"מתוך היכרות עמוקה של צוות המייסדים ב-IMedis עם תהליכי העבודה הקיימים במחלקות הדימות, זוהה הצורך בהעצמת היכולת של הרדיולוגים לאתר את אותם ממצאים חשובים, שלרוב אינם במוקד הבדיקה ולכן הסבירות שלא יאובחנו – עשויה להיות גבוהה", אומר בלומנפלד. "בה בעת, על מנת להטמיע מערכת שכזו בסביבה הקלינית, חשוב לוודא שהיא מתממשקת בקלות, אינה מייצרת עומס ומשפרת משמעותית את התפוקה של מחלקת הדימות".

איך זה עובד?
"הטכנולוגיה שפיתחנו ב-IMedis עושה שימוש ייחודי בכלים המתקדמים ביותר הקיימים כיום בתחום הבינה המלאכותית ולמידת מכונה. מערכת התוכנה החדשנית שלנו משלבת יכולות ניתוח תמונה עם יכולות ניתוח טקסט ומצליחה להתריע על סממנים מוקדמים למחלות המופיעים בצילום אך אינם מופיעים בדו"ח הרפואי.

"הייחודיות כאן היא בהבנה שמקומה של הטכנולוגיה אינו בהחלפת הרופא אלא בהעצמת יכולותיו, שכן במרבית המקרים הרופאים מבצעים אבחון מדויק ומהיר. לשם כך Duali-Q  מציעה מסלול אבחון מקביל למסלול הקיים כיום. במסלול זה, המערכת מחליטה להתערב ביצירת התראה בזמן אמת אך ורק במידה ומזוהה אבחון שגוי או אבחון שאינו מלא, ועל ידי כך להציע לרדיולוגים מערכת המעצימה את יכולותיהם ומגבירה את דיוק האבחון שלהם. האלגוריתמים שפיתחנו בתחום הלמידה העמוקה אומנו לנתח טקסט חופשי הנכתב ע"י רדיולוגים באמצעות סריקה של מאות אלפי דו"חות רדיולוגיים.

Duali-Q נותנת מענה לאתגר הגדול ביותר של המערכת הרפואית - זיהוי מוקדם של מחלות מסכנות חיים, שהינו קריטי לסיכויי ההחלמהצילום: IMedis

מאיזה שלב מחלה מסוגלת המערכת לאתר את הנגע?
"המערכת מסוגלת לזהות, לסמן ולמדוד נגעים חשודים בסריקות CT גם כשהם קטנים משמעותית מ-1 ס"מ ומהווים אתגר מקצועי אפילו לרופאים מיומנים. אלו שמחים להשתמש בכלי, המסייע להם רבות. יש לנו כבר שיתופי פעולה עם מרכזים רפואיים מובילים. מלבד הפיילוט המוצלח ב-UC San-Diego נחתם גם הסכם לפיילוט מסחרי עם בית החולים Montefiore בניו-יורק וכן עם בית החולים Leeds Teaching Hospital שבאנגליה. מאז 2019 נכנסה החברה לשיתוף פעולה אסטרטגי עם המרכז הרפואי איכילוב בתל-אביב לפיתוח משותף של מספר אפליקציות קליניות מצילות חיים ומ-2020, התחלנו להרחיב את הפעילות באנגליה, על ידי שיתוף פעולה עם זרוע החדשנות של משרד הבריאות האנגלי. כיום IMedis נמצאת במגעים מתקדמים עם כמה מבתי החולים החשובים בממלכה ".

"החברה מחזיקה במספר פטנטים המגנים על ליבת החדשנות של ה-Duali-Q", מוסיף בלומנפלד, "המוצר אושר לשיווק באירופה וקיבל CE Mark ובימים אלו נבחנת קבלת אישור ראשון לשיווק גם מה-FDA האמריקאי, הצפוי להתקבל עד סוף 2021."

השקעה לצד Sanara Ventures  - פלטפורמת ההשקעות המשותפת של טבע (TEVA) ופיליפס (PHILIPS)

כעת, עם הכניסה לשלבי מסחור הטכנולוגיה והפצתה בעולם, מזמינה IMedis את הציבור להצטרף אליה כמשקיעים בעלי מניות לצד משקיעים פרטיים בולטים וכן גופי השקעה מקצועיים, דוגמת קרן הון-סיכון המתמחה בפתרונות בריאות דיגיטאלית- Sanara Ventures, אשר מהווה את זרוע ההשקעות שלPhilips Healthcare  וחברת טבע בשילוב עם תכנית החממות של הרשות לחדשנות. את הגיוס בחרה IMedis להשלים דרך ExitValley - פלטפורמת ההשקעות המובילה בישראל. כל משקיע פרטי המעוניין לקחת חלק בגיוס (החל מסכום של 25,000 דולר) יכול לעשות באמצעות דף הגיוס של החברה באתר.

לדף הגיוס של החברה באתר ExitValley לחצו כאן>>