Sol Chip: הסטארט-אפ הישראלי שפיתח טכנולוגיה המספקת אנרגיה ללא הגבלה

חברת סולצ'יפ הישראלית פיתחה פאנל סולארי מוגן בפטנט המספק אנרגיה בלתי נגמרת למגוון רחב של מכשירים ושימושים. לאחר שהטמיעה את מוצריה בתעשיית החקלאות החכמה ברחבי העולם, יוצאת החברה בסבב גיוס ומאפשרת לציבור המשקיעים לקחת חלק בהצלחתה

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשכולות ענבים
Sol Chip: אספקת אנרגיה לחקלאות החכמה

מהפכת "האינטרנט של הדברים" (IoT) הביאה לכך שמיליארדי מכשירים מחוברים לאינטרנט ושמיליארדים נוספים יצטרפו אליהם בשנים הקרובות. מהשעון שאנחנו עונדים, שהפך מאביזר פשוט שמראה את השעה למחשב המחובר לאינטרנט ועד המקרר הביתי, שבקרוב יזמין בעצמו חלב מהסופרמרקט כשיזהה שנגמר. מכשירים אלו, המחוברים כל הזמן לרשת התקשורת, מצריכים אנרגיה. לשעון החכם יש מטען והמקרר מחובר לחשמל - אך מה לגבי מכשירים שאותם יותר מאתגר לטעון או לחבר לשקע? ישנם המוני מכשירים כאלו, הזקוקים למקור אנרגיה שאינו מבוסס על סוללות או כבלים.

תחום בו בעית אספקת האנרגיה גדולה במיוחד הוא החקלאות החכמה. חקלאות מדייקת, המבוססת על כלים טכנולוגיים, היא כיום תעשייה בשווי של מיליארדי דולרים שרק צומחת וצומחת כל הזמן. חקלאים ומגדלים זקוקים לנתונים מתוך שלל חיישנים הנמצאים באדמה ומעל האדמה על מנת לקבל החלטות באופן מושכל יותר אודות השקיה, דישון והיבטים אחרים הנוגעים לתהליך הגידול. כדי לממש את חזון החקלאות המדייקת יש לדגום מגוון רחב של חיישנים, להעביר את המידע באופן תדיר אל ענן המחשוב, לקבל פקודות להשקיה ודישון ולאחר מכן להוציא אותן לפועל באמצעות הפעלת שסתומים וברזים בשדה. תהליך זה מאפשר לגידולים לממש את הפוטנציאל הגנטי שלהם ומובילות לתוצר באיכות גבוהה יותר, ליבולים טובים יותר וכן לחיסכון משמעותי בהוצאות המים והחומרים הכימיים. מכיוון שכלים חקלאיים-טכנולוגיים ממוקמים לרוב באמצע שדה - חיבור לחשמל אינו ריאלי עבורם ואנרגיה מסוללות מצריכה החלפה תכופה. 

הפיתוח של סול-צ'יפ – סוללה זעירה המספקת אנרגיה ללא הגבלה

"פתרון האנרגיה האידיאלי הוא כזה שלא ידרוש מחקלאים לגשת באופן פיזי לשדה כדי להחליף סוללות כל זמן מה", אומרת ד"ר שני קיסר, מייסדת חברת Sol Chip. "באופן דומה, אספקת אנרגיה למכשירים חקלאיים תוך שימוש בפאנלים סולאריים גדולים ומגושמים הוא גם כן פתרון בעייתי: יש להסיר את הפאנלים האלו במהלך הקציר ובנוסף הם מהווים יעד קורץ לגנבים. הפתרון המתבקש הוא קומפקטי וכזה שנותן מענה לצרכי האנרגיה והתקשורת של אותם יישומים מבלי צורך בתחזוקה תכופה. הפתרון האידאלי גם עובד בתנאי תאורה קשים יותר – כמו בתוך חממה או במזג אויר סגרירי – תנאים שהם בעייתים עבור פאנלים סולארים רגילים. זה מה שהבנו ב-Sol Chip וזה מה שנרתמנו לפתור".

פיתוח חכם שאינו מצריך תחזוקה

הפתרון המהפכני שפיתחה Chip Sol לבעיה הוא ה- Light Chip: פאנל סולארי על גבי שבב. השבב, בגודל של ציפורן אנושית, ממיר אור בשדה או בתוך מבנה לכדי אנרגיה חשמלית ומשתמש בה באמצעות מעגל בקרה  חסכוני וייחודי, וכך יוצר מקור אנרגיה בלתי נדלה עבור יישומי IoT. השבב משולב במכשיר ה-SolTag, המסוגל לקרוא מידע מתוך עשרות חיישנים שונים, לשלוח את המידע לענן גם ללא כל חיבור סלולרי ולפתוח מרחוק ברזים. הטכנולוגיה דוגמת חיישנים ומספקת אנרגיה נקייה להפעלת השסתומים ללא כל צורך בפאנלים סולאריים גדולים או בסוללות מתכלות ומזהמות. תקשורת דו-כיוונית המבוססת על טכנולוגיית LoRaWAN מאפשרת ליחידות ה-SolTag לתקשר ביניהן לבין רכזת גם ממרחק של 15 ק"מ ללא צורך בתקשורת סלולרית. כך מתייתר הצורך במדידות ידניות, תפעול ידני של שסתומים וכמובן - נסיעה לשטח לצורך החלפת סוללות מזהמות.

לדף קמפיין הגיוס של החברה באתר ExitValley לחצו כאן>>

"הנגישות שלנו למידע נרחב ומקיף המגיע משלל חיישנים, מיקומים גאוגרפיים וגידולים שונים - יוצרת הזדמנות ייחודית לניצול של המידע בדרכים אחרות", אומרת ד"ר קיסר. הטכנולוגיה תומכת בשלל סוגי חיישנים, מה שמאפשר לבחור את החיישנים הנכונים בהתבסס על סוג היבול המגודל. ניתן גם להוסיף בקלות סוגים חדשים של חיישנים. על מנת לספק השקיה אוטומטית עבור סוגים שונים של יבולים, פלטפורמת ה-SolTag כוללת תוכנה התומכת בקבלת החלטות לחקלאים ומספקת המלצות השקיה עבור עשרות סוגים שונים של יבולים. ל-SolTag יש יכולת להתחבר לחיישני מזג אוויר ולתפקד כתחנה מטאורולוגית ובעזרת נתוניה לספק באופן אוטומטי המלצות ייחודיות לכל סוג יבול - ואז להציג אותן למגדל, יחד עם האפשרות להוציא אותן לפועל מרחוק. כך מקבל החקלאי את כל היכולות התקדימיות האלו - בפיתוח חכם שאינו מצריך כל תחזוקה".

השקעה בטכנולוגיה שמתרחבת לכל העולם לצד חברת החשמל וקרנות בינ"ל

הטכנולוגיה של Sol Chip, עליה כבר נרשמו מספר פטנטים, מתחילה שווק בכל העולם. נטפים - החברה המובילה בעולם לטפטפות - חתמה איתה הסכם שיביא לפריסת הטכנולוגיה בקרב לקוחות נטפים ואף התקינה מערכות ראשונות באסיה. החברה נמצאת במשא ומתן עבור הסכמי זיכיון נוספים. עכשיו, בעיצומה של התנופה הזאת ולאחר שקיבלה השקעות מחברת החשמל, רשות החדשנות וחממת Trendlines, יוצאת Sol Chip לסבב גיוס כספים. היא עושה זאת דרך ExitValley, פלטפורמת השקעות ההמונים המובילה בישראל, המאפשרת לכל אחד לבצע השקעה בפורטפוליו רחב של חברות מוצלחות באותה הקלות של רכישת מוצר ברשת. ההשקעה המינימלית היא 20,000 דולר, כשהסכומים שייגויסו ישמשו להמשך מאמצי הפיתוח של המוצר ולהרחבת הפעילות, שבשלב מתקדם יותר תרחיק אל מעבר לתעשיית החקלאות.

"חקלאות מדייקת היא רק קצה הקרחון. ישנם עוד שלל יישומים בהם מכשור קומפקטי וידידותי לסביבה שנועד לספק אנרגיה בלתי נגמרת מהסביבה מהווה יתרון תחרותי משמעותי. כך שברור שהצורך באנרגיה בלתי נגמרת עבור מכשירים קטנים המחוברים לאינטרנט רלוונטי גם לשווקים נוספים", אומרת ד"ר קיסר. "ערים חכמות, למשל, זקוקות למדי חשמל ומים חכמים. מפעלים תעשייתיים המחזיקים באתרים מרוחקים ובחיישנים לא יכולים להסתמך על קבלת אנרגיה חשמלית רק מתוך רשת החשמל הקיימת. גלאי מיקום, בין אם עבור מכולות גדולות או עבור בעלי חיים, זקוקים למקור אנרגיה נייד. אנשים המחזיקים במכשירים לבתים חכמים מעוניינים להתקין אותם מבלי שיהיה צורך להשתמש בכבלים או להחליף סוללות מדי פעם. אפילו חנות קמעונאית טיפוסית עשויה לכלול אלפי תגי מחיר חכמים למדפים לקטגוריות השונות בחנות - והחלפת הסוללות עבורה משמע עבודה בלתי נגמרת. כך שלטכנולוגיה שפיתחנו ליצירת אנרגיה יש ביקוש מכל עבר ובכל העולם. בעתיד אנחנו רואים את Sol Chip מתפקדת גם כספקית אנרגיה, נתונים ותקשורת עבור לקוחות המעוניינים לשדרג את המערכות שלהם לתשתית האנרגיה  הנקייה והתקשורת של Sol Chip. למשל, אם לקוח לא יהיה מרוצה מהשירות או מהמחיר של הפתרונות הנוכחיים המסופקים לו, או אם רשת ה-3G שלו עשויה להפסיק לעבוד בקרוב, הוא יכול להחליף את תשתית התקשורת שלו בציוד המודרני שלנו".

לדף קמפיין הגיוס של החברה באתר ExitValley לחצו כאן>>