המנהל כתסריטאי, במאי ושחקן

המאמן האישי רוני גרובר מסביר כיצד שילוב של סגנונות ניהול שונים יכול להפוך אתכם למנהלים טובים יותר

גלי לויטה ליבוביץ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם מרצה מול קהל
המנהל כתסריטאי, במאי ושחקןצילום: Shutterstock
גלי לויטה ליבוביץ
תוכן שיווקי

"אני בן 59 ומסתכל על החיים שלי בסיפוק. יש לי זוגיות מצוינת, אני אבא גאה לשני ילדים, עובד במה שאני אוהב ומצליח כל יום ליצור שינויים משמעותיים בחיים של אנשים. אני מרגיש בעל ערך ושייך, וזה בדיוק מה שאני מנסה להעביר באימון למנהלים", מספר רוני גרובר, בעברו במאי פרסומות וחבר סגל בבית הספר לאימון של מכון אדלר, והיום קרוב לעשור מאמן אישי למנהלים (קאוצ'ר), נשיא הסניף הישראלי של ארגון המאמנים הבינלאומי (ICF) ומוסמך לשכת המאמנים (PCIL).

"אני פוגש מנהלים יותר מנוסים ממני, כמו גם מנהלים צעירים. כולם בסופו של דבר מחפשים מישהו שיעזור להם להכיר את עצמם, שישקף להם נקודות עיוורון ויזכיר להם את החוזקות והיכולות שלהם. דרך העיניים שלי הם יכולים לראות מי הם, ובעיקר מה הם יכולים להיות".

גרובר, שמגדיר את הסביבה שבה אנחנו פועלים כשיפוטית ולא סובלנית, רואה באימון דרך שבה המנהל יכול לאפשר לעצמו מרחב של אפס ביקורת. מרחב שמאפשר לו לשמוע את עצמו בשקט, בלי לפחד ל"טעות". לדבריו, מעבר להיותו דרך מעולה להתפתחות, אימון הוא בראש וראשונה הלך רוח, שפה. "ניהול היא מיומנות שמורכבת מידע על הכלי ומפיתוח של מי שמפעיל אותו. האנשים שאני מאמן הגיעו לעמדות שלהם כי יש להם את הידע. מה שהם באים לעשות אצלי הוא להרחיב לעצמם את האפשרויות". הוא מחלק את המנהלים שהוא פוגש לשני סוגים: ה"סלעים" וה"ספוגים". הראשונים מאמינים שכמנהלים הם חייבים להיות מודל לחוזק ויציבות. הצורך שלהם להתמיד בעמדה הזאת מכלה את כוחותיהם. לעומתם, השניים, שהניהול שלהם מבוסס על שיתוף ולמידה, יכולים לאבד את המיקוד בתוך שלל האפשרויות. "חשוב שמנהל טוב לא יימצא בקצוות, אלא ינוע בחופשיות על הציר. האימון שלי עוזר למנהלים להבין מה הם רוצים להיות בכל רגע נתון – ספוג או סלע - בהתאם למה שדורשים הסיטואציה, האקו-סיסטם והתוצאות העסקיות".

להרחיב את נקודת המבט

הייחודיות של גרובר נובעת מההטרוגניות המקצועית שצבר בדרך שעשה. בזכות ניסיון בשיווק, מדיה וסטוריטלינג הוא עובד בארץ ובחו"ל עם מנהלים בחברות גלובליות גדולות כמו מיקרוסופט, EY ופפסיקו: "שיטת אימון המנהלים שפיתחתי קרויה CIC - cinema inspired coaching ומנצלת דרכי פעולה ואסטרטגיות של עבודה מתחום הקולנוע, במטרה לשפר את יכולת המנהל לנוע בין סגנונות שונים והרחבת נקודות המבט והתגובה בכל אירוע", הוא אומר: "כל אחד מאיתנו, בוודאי כמנהל, פועל בשלוש זהויות: תסריטאי, במאי ושחקן. הראשון, הוא איש החזון שאחראי על לאיפה אנחנו הולכים ובשביל מה. הבמאי - לוקח את החזון והופך אותו לקונקרטי ופרקטי. השחקן מבצע. בכל פעם שמשהו לא עובד, זה יכול לנבוע משתי הסיבות: או שאחד התפקידים לא פועל כראוי, או שהתקשורת ביניהם לא טובה מספיק".

רוני גרובר, נשיא הסניף של ארגון המאמנים הבינלאומי (ICF)צילום: אילן בשור

גרובר מונה שלוש סיבות עיקריות לכך שכל מנהל זקוק לאימון. הראשונה, ככל שמנהל בכיר יותר, כך הוא בודד יותר. אין לו עם מי להתייעץ, לחשוב ולקבל תמונה ריאליסטית של המציאות. השנייה היא שכדי להיות מנהל טוב אתה צריך להטיל כל הזמן ספק ומסובך לעשות את זה כשמצופה ממך כל הזמן "לדעת". השלישית קשורה לדבריו לעובדה שיש משהו מאוד משימתי ושוחק בניהול, והאימון הוא לעתים זמן ההטענה היחיד שמנהלים יכולים למלא בו את עצמם.

"האימון מסייע למנהל להרגיש תחושת מסוגלות פנימית אמיתית, הנובעת מכך שהחלקים בתוכו מפותחים במידה שווה. אתה לא יכול להיות מנהל טוב אם אתה לא שלם עם עצמך כאבא, כבן זוג או כאדם ולהפך. אם יש פער גדול מדי בין החלקים, הוא יהפוך לכר אידיאלי ל'תסמונת המתחזה'".

לא להיבהל מאתגרים

כשמנהל עובר תהליך לא רק שהוא מתקדם לעבר מימוש היעדים האישיים שלו, הוא מתחיל לשנות את דרך החשיבה שלו ומרחיב את הדרך שלו להגיב לאירועים. "כשאתה שואל שאלות אתה מבין שלכל אירוע יש יותר מציר אחד, כשאתה לוקח את הזמן לנתח לעומק מצבים, אתה מבין שעומדות לרשותך עוד אפשרויות חוץ מה'אוטומט' שהשתמשת בו עד היום, וככל שאתה חווה הצלחות אתה מבין שהן נסמכות על יכולות שיש לך ושההצלחה לא מקרית. זה הופך אותך למנהל טוב יותר שלא נבהל מאתגרים".

לדבריו, אחד הדברים שמתבהרים במהלך האימון הוא שהכל קשור ליחסים. מול העובדים, הלקוחות, ההנהלה. מפתח הזהב להצלחה הוא קיומם של שלושה ערכים אוניברסליים: שוויון ערך, כבוד הדדי ושיתוף פעולה.

"על הנייר זה נשמע פשוט, אבל אז המציאות באה ומבלבלת אותנו - צרכים מתערבבים עם ערכים, ערכים עם הישגים והישגים עם פחדים. אז מתחילות הדילמות".

גרובר אומר שניהול נכון זה להיות מסוגל להסתכל על האתגר ממעוף הציפור, ולבחור מי אתה רוצה להיות. "בסוף התהליך איתי מנהלים הופכים מצוינים כי הם מספיק מיומנים ומודעים בשביל להתאים את התגובה שלהם לדילמה שהם רוצים לפתור, לנוע על הציר שבין ספוג לסלע".

רוני גרובר- מאמן אישי
למעבר לאתר >>
לפנייה במייל >>