עסקים משפחתיים: "כשטוב בבית טוב בעסק"

דרורית גל-פז, יועצת בכירה לעסקים משפחתיים, מגלה מהו עקרון הברזל שחשוב שיתקיים בעסקים משפחתיים - במיוחד במעבר בין–דורי

שיר-לי גולן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרורית גל פז
דרורית גל פזצילום: רפי ג'ירו
שיר-לי גולן
תוכן שיווקי

משפחה היא עניין מורכב, עתיר רגשות ומטענים; גם עסק הוא עניין מורכב, עתיר שאיפות, אגו ואתגרים. החיבור בין השניים, אומרת דרורית גל-פז, מומחית בליווי מנהלים ויועצת בכירה לעסקים משפחתיים, יכול להביא לפיצוץ או להצליח מאוד ולהבטיח אחווה, נאמנות וכבוד – כשהוא נעשה בתבונה.

"מתוך ששת עקרונות הברזל להצלחה בעסקים משפחתיים, אמנה משפחתית או תקנון משפחתי הם המפתח לשמירה על שלום הבית ועל שלום העסק והם הבסיס למניעת סכסוכים ולהבטחת המשכיות העסק המשפחתי לדורי-דורות", אומרת גל-פז. "היא חשובה, למשל, למקרה שבו אב המשפחה נהיה חולה ואינו יכול לתפקד או נפטר חלילה, או אם הוא מחליט לפרוש ומתקשה לסמוך על בניו שיוכלו לנהל אחריו, או שאין לו יורש; האמנה כוללת הסכמות בנוגע להכנסת בני המשפחה המורחבת לעסק, לשילוב חברים וכו'. בלעדיה, מעברים בין-דוריים עלולים להפוך למלחמות עולם, לכן מוטב להקדים תרופה למכה. לא לשבת בחיבוק ידיים ולהיות מופתעים מסיטואציות קשות ולתת להן לנהל את המשפחה והעסק".

אמנה כזאת, היא מדגישה, כדאי לכתוב בליווי איש מקצוע מנוסה שמבין גם בפסיכולוגיה ובהתנהגות אנושית, בדיוק משום שבעסק משפחתי כרוכים גם רגשות עזים. "להוריי היה עסק משפחתי, וכבר כנערה הבנתי שמדובר בעניין מורכב. לרוב, מה שנתפס כבעיה עסקית 'רגילה', הוא רק סימפטום לבעיה עמוקה יותר ביחסים ובתקשורת של המשפחה העומדת מאחורי העסק, וזו תמיד נקודה מאתגרת. כי כשיש עובד בעייתי בעסק רגיל פשוט מגייסים מישהו אחר במקומו, אבל מה עושים כשהעובד הזה הוא הבן, האח או הגיס? בעסק רגיל תמיד אפשר לשחרר לחץ ולצחוק על הבוס בסוף היום, אבל מה עושים כשפוגשים אותו בבית בארוחת הערב? ואיך מבקשים העלאה ממישהו שלדעתך לא מעריך אותך מאז שהיית בן שמונה?".

לתפקד כמשפחה וכעסק

בתהליך אימוני מסייעת גל-פז לבני המשפחה להתגבר על הקשיים ולחזור לתפקד בהצלחה כמשפחה וכעסק. "כל מה שעברתי בחיי האישיים, האקדמיים והמקצועיים היה הכנה לייעוד שלי: ייעוץ והכוונה לעסקים משפחתיים. רכשתי ניסיון עסקי רחב בתפקידים בכירים בחברות גדולות במשק, ובמקביל למדתי תואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית. אני מבינה בעסקים, ולא פחות חשוב מזה – אני מבינה באנשים, במשפחות ובתקשורת בריאה. כשעסק משפחתי שוכר את שירותיי אני לעולם לא מסתפקת בלפתור את הבעיה העסקית, כי אני יודעת מניסיון שזה לא יספיק. אני רואה בזה לא פחות משליחות. עשרים שנות הניסיון שלי הובילו אותי לתובנה ברורה: כשטוב בבית, טוב בעסק", היא מסכמת.

במהלך נובמבר מציעה גל-פז שיחת ייעוץ חינמית
מס' טלפון: 054-4439343

למעבר לאתר >>