רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ה-ETF מגיע לישראל

איך גם אתם תוכלו ליהנות מהשדרוג הישראלי שלו?

E

תעודות הסל יהפכו בקרוב להיסטוריה, עם נחיתתו בישראל של מודל ה-ETF האמריקאי – לאחר שיעבור מקצה שיפורים "כחול-לבן". כל זה אמור לקרות באוקטובר הקרוב, אז צפויה להיכנס לתוקף רפורמה של רשות ניירות ערך בתחום תעודות הסל - תיקון 28 לחוק השקעות משותפות בנאמנות

כיום, תעודות הסל הן מכשיר פיננסי העוקב אחרי מדד כלשהו, ומחויב להשיג למשקיעים את תשואת אותו מדד – בדומה לאיגרות חוב המבטיחות תשואה מסוימת. מעצם ההתחייבות הזו נגזר סיכון אשראי מובנה, במקרה שבו מנפיק תעודת הסל לא יעמוד בהתחייבותו.

  

במטרה לצמצם את הסיכון הזה ככל האפשר, להגביר את ביטחון השקעות הציבור וכדי להסדיר את הפיקוח של הרשות לניירות ערך על תעודות הסל הובילה הרשות מהלך שמטרתו להפוך את תעודות הסל לקרנות סל (המוכרות בחו"ל תחת השם ETF). בשונה מתעודת סל, כספי הקרן מנוהלים בחשבון נאמנות ששייך למשקיעים בקרן (שמחזיקים ביחידות השתתפות), כך המשקיע אינו חשוף לסיכון האשראי של מנהל הקרן. קרן סל היא מוצר פיננסי שגם הוא עוקב אחרי מדד, אך ללא מרכיב ההתחייבות הקיים בתעודות סל, שכן מנהל הקרן לא יחויב להשיג אותה תשואה, אלא לעשות את מירב המאמץ להשגתה. קרנות הסל החדשות ייסחרו באותו אופן בו נסחרים ניירות ערך אחרים בבורסה – במשך כל יום המסחר.

 

השוק בישראל, אם כן, עתיד לעבור בקרוב מתעודות סל לקרנות סל – ואלה יזכו כאן לגיור, שדרוג ושיפור. לגרסה הישראלית שני יתרונות עיקריים: ראשית, היא מאפשרת קבלת החזר על דמי הניהול למשקיעים מוסדיים, מנגנון שאינו קיים ב-ETF רגיל. מדוע זה חשוב? מאחר שכך יכולות קופות גמל לרכוש תעודות או קרנות סל ולהגיע להסכם עם מנהל התעודה על קבלת החזר חלקי על דמי הניהול.

 

יתרון נוסף הוא הגנה מפני פערי עקיבה, כדרך לשלב בין ETF, המחויב לעשות כמיטב יכולתו לעקוב אחרי המדד, לבין תעודת סל, המחויבת לתת למשקיעים את התשואה המדויקת של המדד. בישראל, יוכלו מנהלי קרנות הסל להגדיר את רצועת ההגנה שהם מעניקים למשקיעים (0.1, 0.2 או 0.3%, תלוי בסוג המדד הנעקב). המשמעות היא שאם קיים פער בין תשואת קרן הסל לבין תשואת המדד, מנהל קרן הסל הישראלית ישלים את הפער, (0.1, 0.2 או 0.3%, תלוי בסוג המדד הנעקב). כך גם במקרה של עודף – אם תשואת הקרן גבוהה מתשואת המדד, המנהל יכול לשמור אצלו את התשואה העודפת (0.1, 0.2 או 0.3%, תלוי בסוג המדד הנעקב) ויתר התשואה העודפת תהיה של הלקוח.

השקעות פאסיבית – מובילות לאורך שנים
+
תמונת אייקון אלמנט

פריחה דווקא בעקבות המשבר הכלכלי

x

המכשירים הפיננסיים המחקים מדדים, לרוב באופן פאסיבי, נולדו בשנות ה-70 של המאה הקודמת – אז התחילו הכלכלנים להבין כי פעמים רבות, השקעה פאסיבית משיגה תשואה טובה יותר מהשקעה אקטיבית, בפחות כסף ומאמץ. מאז הולך פלח השוק הזה וגדל, באיטיות אך בעקביות – בין היתר, הודות לדמי הניהול הנמוכים בהרבה. זריקת עידוד קיבלו המוצרים המחקים במשבר הכלכלי הגדול של 2008 אז התאכזבו רבים ממנהלי ההשקעות שלהם, שגבו דמי ניהול גבוהים, אך לא הצליחו להציל את הלקוחות מהפסדים כבדים.

+
תמונת אייקון אלמנט

גם וורן באפט מצדד בהשקעות פאסיביות

x

על עוצמתה של ההשקעה הפאסיבית לטווח ארוך יעיד הסיפור הבא, אחד מיני רבים על המשקיע האגדי וורן באפט. ב- 2007 ערכו באפט וקרן הגידור פרוטז'ה פרטנרס התערבות שנועדה להראות מי יצליח להשיג תשואה גבוהה יותר לאורך עשר שנים – השקעה במדד, S&P 500 או השקעה בקרנות גידור. הניצחון כולו של באפט: הקרן בה השקיע, שעקבה אחרי המדד, רשמה תשואה גבוהה בהרבה, של יותר מ – פי 3 מהתשואה של סל הקרנות בהן השקיעה קרן הגידור .

+
תמונת אייקון אלמנט

סיפור ההצלחה של ונגארד

x

ג'ון בוגל היה אחד השותפים בחברת ההשקעות ונגארד, שב-1975 ביקשה לגייס 150 מיליון דולר להשקעות, והצליחה לגייס רק 11 מיליון. בוגל החליט לשנות אסטרטגיה, ובמקום לנסות להכות את השוק – להשיג תשואה ממוצעת. זאת, באמצעות רכישת כל המניות המרכיבות מדד מסוים (או מגוון מייצג שלהן). החברות המתחרות לעגו לונגארד, אך כיום, שיטת ההיצמדות אחר מדדים הובילה לכך שהחברה מנהלת יותר משני טריליון דולר וניצבת בצמרת מנהלי הקרנות ותעודות הסל בעולם.

מה ההבדל בין מודל ה-ETF ה-עולמי ל-ETF+ הישראלי?
האם ניתן לקבל החזר דמי ניהול?
+

ETF העולמי לא

לא ב-ETF הרגיל לא ניתן לקבל החזר על דמי ניהול, כך שלעתים גופים מוסדיים המנהלים כספי אחרים מנועים מלקנות אותו.

+

ETF+ הישראלי כן

כן גופים מוסדיים המנהלים כספי אחרים בישראל מוגבלים בשיעור העמלות שהם יכולים לשלם למנהלי מוצרים פיננסיים מקומיים. בתעודות סל, הם יכולים להגיע להסכם עם מנהל התעודה ולקבל החזר על דמי הניהול העודפים. מנגנון דומה יתקיים גם ב-ETF+ הישראלי, כך לא תהא מניעה לרכוש את ה- ETF+ הישראלי ולהנות מהחזר דמי הניהול.

האם ישנה הגנה מפני פערי עקיבה?
+

ETF העולמי לא

לא ETF עוקב אחרי מדדים ומחויב לעשות כמיטב יכולתו לספק את תשואת המדד למשקיעים. במקרה שנוצר פער והמדד עלה יותר מתשואת ה-ETF המשקיעים סופגים אותו.

+

ETF+ הישראלי כן

כן ב-ETF + הישראלי, יוכלו המנהלים להגדיר רצועת הגנה למשקיעים על פער זה (0.1, 0.2 או 0.3%, תלוי בסוג המדד הנעקב). כך, אם המדד עלה יותר מהתשואה שהשיג ה-ETF+ המנהלים ישלימו את הפער עבור הלקוחות, עד הרף הקבוע; ובמקרה שהמדד עולה פחות מהתשואה שהשיג ה-ETF+, יוכלו המנהלים לשמור בידיהם את התשואה, ויתר התשואה העודפת תהיה של הלקוח

הגוף מנוהל תחת רישיון ופיקוח
+

ETF העולמי כן

כן הפיקוח על ETF מתבצע על ידי הרשויות במדינות בהן הונפק ה- ETF

+

ETF+ הישראלי כן

כן הפיקוח על ETF+ יופקד בידיה של רשות ניירות ערך ויהיה כפוף לפיקוחה ההדוק בהתאם לחוק השקעות בנאמנות.

האם ניתן לקבל ציטוטי מחיר?
+

ETF העולמי כן

כן בעולם, ציטוטי מחיר ה-ETF ניתנים אך ורק לגופים גדולים.

+

ETF+ הישראלי כן

כן לגופים המנהלים כספי אחרים ובעסקאות בהיקף של חצי מיליון ₪ ומעלה. עושה השוק יוכל לספק ציטוטי מחיר לגופים המנהלים כספי אחרים (קופות גמל, חברות ביטוח ומנהלי תיקים) לצורך קניה ומכירה של ETF+ בעסקאות שמעל חצי מיליון ש"ח.

האמור לעיל (להלן- "המידע") מסופק כשירות לקוראים בלבד. אין לראות במסמך זה ובמידע הצעה, המלצה, תחליף לשיקול דעתו המקצועי של הקורא או ייעוץ השקעות או שיווק השקעות, לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים המתוארים בהם או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם - בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות במסמך זה כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנכסים הפיננסים המוזכרים בו. קסם אינה מחויבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע מראש או בדיעבד. קסם לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במסמך זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.

הכתבות המומלצות

כתבות ראשיות באתר