גאורגיה: לגלות את הפלא של הקווקז

במרחק של כשעתיים וחצי טיסה מישראל שוכן אחד מהיעדים היפים והמסקרנים בעולם. נופים דרמטיים, היסטוריה שנמתחת על פני אלפי שנים ותרבות מסורתית ייחודית - טיול בגאורגיה שלא הכרתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הר בגיאורגיה
גאורגיה - שילוב של הרים מושלגים, עמקים מיוערים, אגמים צוננים וכפרים ציורייםצילום: צילום: Dreamstime
תוכן מקודם
תוכן מקודם
תוכן מקודם
תוכן מקודם

אם ננסה להגדיר מהם היעדים המושלמים ברחבי העולם עבור המטייל הישראלי – קרוב לוודאי שגאורגיה תקטוף בקלות את אחד המקומות הראשונים. נופים מרהיבים ותופעות טבע מרתקות, חוויה תרבותית וקולינרית מהדרגה הראשונה ומזג אוויר נהדר במשך רוב ימות השנה. כל אלו, בשילוב ניחוח אירופאי בערים הגדולות עם הקסם הקווקזי של הכפרים הקטנים, הפכו את גאורגיה ליעד מועדף מבחינת הישראלים בשנים האחרונות.

טיולים מאורגנים לגאורגיה עם אשת טורס >>

במהלך ההיסטוריה הארוכה והמרתקת שלה, גאורגיה שימשה כצומת דרכים בין אירופה לאסיה, ארץ שופעת ניגודים המחברת בין ישן לחדש בצורה יוצאת דופן. הודות למיקומה בין הים הכספי לים השחור, גאורגיה גם טובלת בטבע מהמם: הרים מושלגים, עמקים מיוערים, אגמים צוננים וכפרים ציוריים. הקסם שלה טמון במעבר בין חלקיה השונים, בין ההרים המושלגים בצפון לחוף הים השחור בדרום – המדמה מעבר בין שני עולמות.

התנאים הייחודיים של גאורגיה משכו אליה בני אדם קדמונים כבר במהלך תקופת האבן. אדמות פוריות, מזג אוויר נוח, שפע מים ומיעוט של אסונות טבע קסמו לשבטים הקדמונים שיישבו אותה והצליחו גם לקיים בה חקלאות משגשגת שלמעשה נמשכת עד היום. לאורך שנות הציוויליזציה האנושית היה חבל ארץ זה תמיד בבת עינן של האימפריות שעיצבו את העולם. הפרסים, היוונים, הרומאים, המונגולים, הערבים, הטורקים והרוסים – כולם הניחו לגן העדן הגאורגי להמשיך ולפרוח כדי שיוכלו לקצור את פירותיו. במקביל התפתחה באזור אוכלוסייה מקומית ועצמאית, ששימרה את תרבותה וזהותה הייחודית לאורך אלפי שנים.

בין התרבויות, הזהויות והנופים המדהימים של גאורגיה קל מאוד ללכת לאיבוד. כדי לצאת עם תחושת מיצוי ולא לפספס את האתרים החשובים, מומלץ לטייל בגאורגיה במסגרת טיול מאורגן. חברת אשת טורס מציעה מגוון מסלולי טיול מאורגן לגאורגיה בני 8-5 ימים, שיחסכו מכם את כאב הראש הנלווה לתכנון טיול ביעד מלא אטרקציות. החבילות של אשת טורס כוללות מסלולים ממוקדים בהם יחוו המטיילים את אופי המקום, בליווי צמוד של צוות מדריכים מנוסה בעל היכרות עמוקה עם היעד.

נאריקלה (שם שהשתמר מהתקופה המונגולית) - מבצר עתיק שהוקם במאה הרביעית לספירה ועבר מאז עשרות גלגוליםצילום: צילום: Dreamstime

טביליסי: כשמסורת ודת פוגשות מודרנה וחדשנות

בטביליסי עובר נהר מרכזי, הקורה (נקרא בפי המקומיים "מטקוורי"), שנחשב לאחד מהנהרות הארוכים באזור זה של אסיה, ולאורך גדותיו קיימים יישובים רבים. כיום טביליסי היא עיר ענקית, אבל גם כזו שמצליחה באזורים מסויימים לשמור על אווירה של עיירה קטנה מימי הביניים. הדבר הבולט לעין בה הוא השילוב האדריכלי בין ישן לחדש: כנסיות עתיקות וכיכרות מרוצפות אבן לצד מבנים אולטרא-מודרניים. העיר שוכנת למעשה בתוך עמק גדול (בו זורם הנהר), ובמספר מקומות ניתן לעלות באמצעות רכבל אל הצוקים המשקיפים על העיר.

על אחד מצוקים אלו שוכן מבצר עתיק בשם נאריקלה (שם שהשתמר מהתקופה המונגולית), שהוקם במאה הרביעית לספירה ועבר מאז עשרות גלגולים. נסיבות הקמתו היו צבאיות, אבל במהרה החלו לעשות בו שימוש גם לצרכים אחרים. במיוחד בולטת חשיבותו ההיסטורית בתקופת תור הזהב של החליפויות הערביות. לאורך שנים רבות המבצר שימש כאחד ממצפי הכוכבים המתקדמים בעולם, ותרומתו לקוסמולוגיה המודרנית אינה מוטלת בספק. מדריך מנוסה שביקר במקום מספר פעמים יוכל לקלף את השכבות ההיסטוריות של נקודה זו, ולספר את סיפורה המרתק.

היהודים חיו בגאורגיה כבר בתקופת האימפריות הגדולות של העידן העתיק. לפי חלק מהסברות, כבר בתקופת גלות בבל מצאו הגולים את הדרך לארץ היפה והפורייה הזו. עדויות שונות על הימצאות יהודים בקווקז קיימות מתקופת האימפריה הפרסית והלאה. עם זאת – לטביליסי הגיעה קבוצה גדולה של יהודים רק במאה ה-19. לאחר ששופרו תנאי היהודים באימפריה הרוסית, והותר להם להתיישב במקומות חדשים, נפתחה הדרך לטביליסי עבור חיילים יהודים שהשתחררו מצבא הצאר. אלו יצרו בעיר קהילה משגשגת שתוך זמן קצר גם הקימה לעצמה עשרות בתי כנסת, הגדול והמפואר שבהם שוכן כיום ברחוב לסלידזה שבמרכז העיר. חרף ניסיונות התנכלות מצד השלטון הקומוניסטי (בעיקר בשנות החמישים של המאה הקודמת), בית הכנסת והקהילה שרדו את הימים הקשים ועד היום מתנהלת בעיר קהילה עצמאית השומרת על המסורת היהודית ללא הפרעות.

למרגלות הקזבק, ההר השני בגובהו בגאורגיה שמתנשא לגובה של 5,000 מטר מעל פני הים, שוכנת העיירה קזבגי. בעמק גרגטי הסמוך שוכנת "כנסיית השילוש הקדוש", בגובה של 2,100 מטר מעל פני הים, שנבנתה במאה ה-14 בגדה השמאלית של נחל טרק על גבעה מעל העיר, וממנה ניתן להשקיף על הנוף המרהיב ועל פסגתו של הר הקזבק. את הכנסת האורחים המפורסמת במקום לא כדאי לפספס, ובמסגרת הטיול של אשת טורס תוכלו אפילו להתארח בארוחת צהרים אצל משפחה מקומית, חוויה אותנטית שכוללת את הגרסה ההררית של המטבח הגאורגי המשובח.

הביקור בחבל סוונטי מהווה קפיצה לעולם אחר, קסום ומסתורי, אשר נדמה כי רק מעט השתנה בו במהלך מאות השנים האחרונותצילום: צילום: Dreamstime

בין המערה לדינוזאור

בדרום גאורגיה נמצאת אחת מתופעות הבנייה המוזרות והמרתקות בעולם – חזית עצומה של הר שהפכה ל"עיר מערות" בשם ורדזיה, המשקיפה על נהר הקורה. את המערות החלו לחצוב נזירים במאה ה-12, ובשלב מסויים המיזם הגיע למימדים גדולים כל כך עד שהמשתכנים התייחסו אליו כעיר בפני עצמה, עם כמעט 50 אלף תושבים בזמן השיא. מדובר באלפי מערות (לפי הערכה, כ-6,000) שגודל חלקן היה מטרים בודדים, בעוד שאחרות השתרעו של שטח של עשרות מטרים ויותר. במהלך המאה ה-13 לספירה החריבה רעידת אדמה את העיר המקורית, יחד עם מערות רבות ותשתית הובלת המים של המקום. כיום יש במתחם כ-300 מערות שפתוחות לציבור, והסיור בהן הוא עדיין אטרקציה שפשוט אסור להחמיץ.

אם לא די בהיסטוריה העשירה של גאורגיה בהיבט האנושי, המדינה מציעה גם הצצה מעוררת השראה לזמנים עתיקים הרבה יותר. באיזור סטפליה השתמרו שרידים מרהיבים ביופיים ובהיקפם של תבניות עקבותיהם של דינוזאורים. אבן הגיר של הרי האזור יצרה מערות קראסטיות של חלחול מים, שבתורם יצרו מערות נטיפים עצומות. באחת מהן התגלו לפני כמה עשרות שנים עקבות של דינוזאורים, שלפי ההערכה חיו לפני כמאה מיליון שנה לפחות. השלטון הסובייטי, ובעיקר השלטון הגאורגי העצמאי שבא אחריו, הפכו את המערה לאטרקציה תיירותית מפוארת, עם מרפסות תצפית שלא ישאירו אף צופה אדיש.

מסטיה: בירת חבל סוונטי

חבל סוונטי שבצפון מערב גאורגיה, המשלב נופים עוצרי נשימה, פסגות מושלגות, כפרים זעירים ואותנטיים ושפע של מים, נחשב לאזור המיושב הגבוה באירופה, ולאחרונה אף הוכרז כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו. בעקבות התנאים הגאוגרפיים והריחוק שלו מיתר המדינה, הגישה לחבל סוונטי הייתה מוגבלת לאורך שנים ארוכות רק למתי מעט, מה שהקנה לחבל נופך אותנטי וייחודי וזהות מקומית שונה מיתר חלקיה של גאורגיה. גם בימינו, הביקור בחבל סוונטי מהווה קפיצה לעולם אחר, קסום ומסתורי, אשר נדמה כי רק מעט השתנה בו במהלך מאות השנים האחרונות.

אושגולי - הכפר הגבוה ביותר בגאורגיה (כ-2,200 מטר)צילום: צילום: Dreamstime

בירתו של החבל היא מסטיה, עיירה השוכנת בגובה של כ-1,500 מטר מעל פני הים ומציעה שילוב מסקרן במיוחד של אדריכלות ממגוון סגנונות ותקופות שונות במהלך ההיסטוריה. מלבד התפקיד שלה כנקודת יציאה לטיולים ברחבי חבל הארץ המסקרן, מסטיה מציעה גם מוזיאון מקומי להיסטוריה ואתנוגרפיה, ואפילו אפשרות לביקור באחד ממגדלי ההגנה העתיקים של העיירה שנבנו עוד במהלך המאה ה-12. יעד נוסף בחבל סוונטי שבהחלט שווה ביקור הוא אושגולי, הכפר הגבוה ביותר בגאורגיה (כ-2,200 מטר), אשר תושביו מתגוררים מתחת למעטה שלג כשישה חודשים בכל שנה. במהלך שיטוט ברחובות הכפר תוכלו להתרשם מאורך חייהם של המקומיים, שנדמה כאילו קפא על שמריו במהלך אלפי השנים האחרונות, והכל על רקע הנופים המדהימים של חבל סוונטי.

כותאיסי ובטומי: שווקים צבעוניים ותוססים

העיר כותאיסי שוכנת למרגלות רכסי הקווקז הגבוה. השוק המקומי שלה יחשוף אתכם לריחות ולצבעים המעוררים שמאפיינים את גאורגיה כולה. במקום הייתה מרוכזת הקהילה היהודית הגדולה ביותר בגאורגיה וקיים בה רובע יהודי עתיק, בתי כנסת שהשתמרו מהמאה ה-19 ורחובות נעימים מרוצפים אבן.

במערב גאורגיה, לחופי הים השחור, נמצאת העיר בטומי, המכונה "פנינת הקווקז". במקום שוכנת מצודת גוניו העתיקה, מבצר רומאי על הגדה השמאלית של הנהר העובר בעיר. על פי המיתולוגיה היוונית, במצודה נהרג אחיה של מדיאה בניסיון לעצור את הארגונאוטים. היא עברה ידיים רבות, מהרומאים לביזנטים, לעות'מאנים ולבסוף עברה לידי הרוסים.

העיר בטומי - "לאס וגאס של הים השחור"צילום: צילום: Dreamstime

לאחר ביקור במצודה מומלץ להמשיך לסיור באתריה המרכזיים של בטומי, ולהיחשף לעיר התוססת והדינמית אשר מכונה בחיבה "לאס וגאס של הים השחור". בעיר קיימות אטרקציות רבות: גנים בוטניים, מוזיאונים, פארק מגוונים ודולפינריום. מדובר בעיר שהיא גם עיירת נופש מפנקת שתמלא את הלו"ז שלכם בשפע של פעילויות.

היופי של אזור הקווקז וגאורגיה בפרט, בשילוב המסורת העתיקה שמורגשת בכל פינה, יוצרים מתכון למסע מוצלח אותו מומלץ לחוות בליווי מקצועי. לחברת אשת טורס ניסיון של 30 שנים בתחום, והיא מלווה מדי שנה כ-75 אלף מטיילים ליעדים בכל רחבי העולם. טיולים מאורגנים לגאורגיה מבית אשת טורס מתאימים לכל מטייל, גם לשומרי המסורת שיוכלו להשתתף בטיול ייחודי באווירה מסורתית המשלב את עיר המערות, מנזרים עתיקים, טיול ג'יפים ואטרקציות חובה נוספות. טיול מאורגן לגאורגיה מהווה פתרון מצוין לאלו שמעוניינים לחסוך זמן תכנון, לצאת לדרך ללא דאגות ולנצל את הזמן בגאורגיה על הצד הטוב ביותר.

טיולים מאורגנים לגאורגיה עם אשת טורס >>
לטיולים מאורגנים נוספים עם אשת טורס >>

בחזרה למדור אשת טורס >>