היהלום שבכתר: טיול מאורגן לטנזניה

בעלי חיים מרשימים, שבטים צבעוניים, טבע פראי וחופים אקזוטיים הם חלק בלתי נפרד מטיול ברפובליקת טנזניה. על מנת לשדרג את החוויה מומלץ לצאת לדרך בליווי מדריך מקצועי, שיעשיר את הביקור באתרים השונים וידאג שלא תפספסו שום אטרקציה חשובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זנזיבר
טנזניה שוכנת על גדות האוקיינוס ההודי ונחשבת לגן עדן עבור חובבי טבע ובעלי חייםצילום: צילום: Humphrey Muleba
תוכן מקודם
תוכן מקודם
תוכן מקודם
תוכן מקודם

ליבשת גדולה ועשירה באטרקציות כמו אפריקה כדאי להגיע בצורה מאורגנת ופחות כתיירים בודדים. באשר לטנזניה, היהלום של מזרח היבשת, הדבר נכון עוד יותר. טנזניה שוכנת על גדות האוקיינוס ההודי ונחשבת לגן עדן עבור חובבי טבע ובעלי חיים. היא עמוסה בסוואנות גדולות שכוללות סוגים רבים ומגוונים של בעלי חיים. נופים מרהיבים ניתן למצוא בכל פינה בה וגם חובבי הטרקים ישמחו לשמוע כי ההר הגבוה ביותר ביבשת, הקילימנג'רו, שוכן בגבולותיה. מכיוון שמדובר באחד היעדים המסקרנים והפראיים ביבשת כולה, רצוי לטייל בו בליווי מדריכים מנוסים שמכירים אותו היטב.

טיולים מאורגנים לטנזניה עם אשת טורס >>

"אשת אפריקה" מבית אשת טורס הפכה למותג התיירות המוביל בישראל בתחום הטיולים המאורגנים לאפריקה, ומוציאה מידי שנה אלפי מטיילים ליבשת האטרקטיבית. אשת טורס מציעה מגוון רחב של מסלולי טיול שמתאימים לכל מטייל ולכל קבוצה, לרבות טיולים המותאמים למשפחות, ואפילו טיול מאורגן פרטי בהרכבה ובהתאמה אישית: החל מבחירת התאריך ועד רשימת המשתתפים במסע. אשת טורס דואגת לשריין מראש את האטרקציות המעניינות ביותר, הטיסות הנוחות ביותר ואת בתי המלון המתאימים ביותר. במהלך שנות הפעילות למדה החברה להכיר את השטח לעומק, כך יכולים המטיילים לצאת למסע בראש שקט ולהתמקד בחוויית הטיול ללא דאגות מיותרות.

שמורת הסרנגטי - הנדידה הגדולה

לשוחרי עולם בעלי חיים, נסיעה לטנזניה לא תהיה שלמה בלי ביקור בשמורת הסרנגטי. אזור עצום זה, בצפון המדינה, מטופל ומשומר על-ידי ממשלת טנזניה באופן שהביא לתחיית מינים רבים של בעלי חיים שכמעט נכחדו. התוצאה היא מופע של בעלי חיים אקזוטיים, במשפחות ובמספרי ענק, המקיימים את שרשרת המזון המסורתית לעיני בני האדם שצופים בהם בהשתאות, כמובן שמתוך רכב ספארי נוח ומוגן. הביטוי "סרנגטי" מתייחס לכל שטח הסוואנה העצומה של מזרח אפריקה, המשתרעת על שטחן של טנזניה ושכנתה הצפונית קניה. החלק בשטחה של טנזניה שנקרא "הפארק הלאומי סרנגטי" משתרע על שטח שגודלו כשני שליש משטח מדינת ישראל.

הפארק הלאומי סרנגטי משתרע על שטח שגודלו כשני שליש משטח מדינת ישראלצילום: צילום: Dreamstime

המונח "סוואנה" מתייחס למישור אינסופי שרוב הצמחייה בו היא עשב עונתי, אין בו כמעט מקורות מים והוא זרוע בעצים ובסלעים בודדים. זוהי הבמה למופע השנתי הגדול של בעלי החיים ביבשת אפריקה, במסגרתו אלפי מינים של בעלי חיים נודדים באופן עונתי בעקבות מקורות המזון המשתנים, ובעיקר בעקבות מקורות מים. במסע המרהיב משתתפים מיליוני פריטים של אנטילופות ומפריסים (גנו, איילות, זברות, ג'מוסים וכו'), ובעקבותיהם טורפים ואוכלי פגרים ביבשה ובאוויר. המצעד כולל גם פילים, אריות, נמרים, ג'ירפות, נשרים ועוד אלפי מינים של יונקים, מכרסמים ולטאות. המצעד מגיע לשיאו בחודש אוקטובר, כאשר רעם פרסותיהם של הגנו נשמע באזור נהר מארה והם מתחילים את נדידתם דרומה, בלוויית נציגים מכל רחבי ממלכת החי.

מפלי הקילימנג'רו, אזור השימור נגורונגורו

על צדה המזרחי של הסוואנה משקיף אזור הררי של הרי געש. אחד מהם, גבוה בהרבה מכל השאר, הוא הקילימנג'רו. פסגתו המושלגת נראית ממרחק מאות קילומטרים והמראה הדרמטי שלו – על רקע מישורי הענק שלמרגלותיו, הוא אחד מסמליה המובהקים של אפריקה.

הקילימנג'רו נוצר בסדרה של התפרצויות וולקניות שהגביהו אותו עוד ועוד. בשל גובהו, התפתח סביבו מזג אוויר ייחודי המבטיח משקעים רצופים ומתמשכים גם כאשר כל האזור מסביב סובל מבצורת. משקעים אלו מובילים לתופעה של "שלג עד" על פסגת ההר. אבל בימינו, לנוכח ההתחממות הגלובלית שהשפעותיה רק הולכות ומתגברות, מעטפת השלג הזו מתמעטת. למעשה, מאסת המים הקפואים על פסגת הקילימנג'רו היא ברובה שרידי קרחונים בני אלפי שנים, אך אלה כבר עומדים על סף היעלמות. מדענים רבים סבורים כי כבר בשנים הקרובות יחזה המין האנושי במשהו שלא נראה באפריקה אלפי שנים – הר קילימנג'רו שפסגתו אינה לבנה. מצב זה מושך כיום לטנזניה שוחרי טבע רבים שרוצים להספיק ולראות את ה"אייקון" לפני שהוא משנה את צורתו.

על צדה המזרחי של הסוואנה משקיף אזור הררי של הרי געש. אחד מהם, גבוה בהרבה מכל השאר, הוא הקילימנג'רוצילום: צילום: Dreamstime

הדרך מהסוואנה של סרנגטי לקילימנג'רו עוברת דרך חבל הארץ של המסאי (השבט הילידי המקומי), ששמו "נגורונגורו". שמורה ענקית זו חולשת על העמקים שבין הרי הגעש לאגם אייסי מצפון, והיא זכתה למעמד נפרד הודות לשלוש תופעות מרתקות שמתקיימות בה זו לצד זו: אנושית, גאולוגית וטבעית. התופעה האנושית היא בני שבט המסאי שחיים באזור ומקיימים אורח חיים דומה מאוד לזה של אבותיהם מלפני אלפי שנים. כל זאת תחת פיקוח המדינה, שאמנם מגבילה את יכולתם לצוד מכל הבא ליד, אבל מסייעת להם לגדל יבולים חקלאיים. התופעה הגאולוגית היא אחד מהעמקים, השונה מאוד מכל השאר: "מכתש נגורונגורו" היה בעבר לוע של הר געש ענקי, שקרס ושוליו נסחפו והתבלו. שטחו עצום (כ-260 קמ"ר), ומורדותיו יוצרים מתחם גיאוגרפי סגור, שחלק מבעלי החיים בסביבה – כמו הג'ירפות למשל - החליטו פשוט להגר אליו. עולם הטבע של מכתש נגורונגורו הוא התופעה השלישית: התנאים הגאוגרפים האידאליים שבו (עם אספקת מים כמעט קבועה לאגן היקוות מרכזי) מהווים בית גידול מרוכז לכל כוכבי ערוץ הנשיונל ג'יאוגרפיק: קרנפים, היפופוטמים, אריות, נמרים, פילים, ג'מוסים, זברות, וקופים. בעקבות כל אלו, ב-1979 הכריז אונסק"ו על המכתש כאתר מורשת עולמית, וב-1981 – כעל שמורה ביוספרית.

זנזיבר - אי החלומות

לזנזיבר, אי התבלינים המפורסם, מגיעים כדי לבלות וליהנות, זאת בשל היופי החיצוני של האי וחופיו, הנראים כמו גלויה. המים החמים והנעימים של האוקיינוס ההודי, הצמחייה הטרופית הנושקת לקו המים, שפע אתרי הצלילה והדיג, והמודעות הגבוהה של האוכלוסייה לשירותי תיירות טובים – כל אלה הפכו את זנזיבר לאחד מיעדי הנופש הנחשקים בעולם. מעבר לחגורות בתי המלון של החופים משתרע הג'ונגל, שמציע מגוון עצום ומיוחד של חיות בר – בעיקר קופים. עם ארגון חכם והדרכה טובה ניתן לרכז את החוויה באי המדהים למספר ימים, ולהספיק לטעום מכל האטרקציות המרכזיות של האי.

לפני שצוללים אל מנעמי האי כדאי לעמוד על הפן האנושי ועל ההיסטוריה המיוחדת שלו. לאורך מאות השנים הקודמות התנהל בו סחר פורה של עבדים שנחטפו במזרח אפריקה ויועדו ל"שימוש" במושבותיהן של המעצמות האירופאיות הקולוניאליות. השליטה באי החליפה ידיים בין שליטים מקומיים (צ'יפים של שבטי מזרח אפריקה), סולטנים מוסלמיים וסוחרי עבדים מטעמם, כמו גם דוברי לשונות אירופאיות שונות, בהתאם לזהות הצי החזק ביותר בסביבה. כיום כל האוכלוסייה באי (כמיליון וחצי תושבים) היא מוסלמית, אבל השפות הרשמיות הן ערבית, אנגלית וסווהילי – שמהוות עדות להיסטוריה המרתקת של האי.

זנזיבר - אחד מיעדי הנופש הנחשקים בעולםצילום: צילום: Med J

שמורת ג'וזני, המשתרעת על פני כ-50 קילומטרים רבועים, נחשבת לפארק הלאומי של טנזניה וממוקמת בזנזיבר. במעבה היער שלה ניתן למצוא את קופי הקולובוס האדומים, זן נדיר וידידותי שקיים רק בזנזיבר, ובדרך כלל משתף פעולה בסקרנות עם מצלמות התיירים. עוד כדאי לסייר במקום בין עצי המהגוני ובשמורת המנגרובים העשירה. המרחב הכפרי של זנזיבר הוא אזור צבעוני ומעניין, בו ניתן להתוודע אל אורך החיים של המקומיים מקרוב, ובליווי מדריך מנוסה שמכיר את השטח לבקר גם בבתים מקומיים ובבית ספר מקומי.

בירת האי נקראת "עיר האבן", ובתיה בנויים מאלמוגים ואבנים. בין הסמטאות המפותלות במקום מסתתרים שווקים ציוריים ובתים בסגנון אדריכלי מגוון. ראשיתה של עיר האבן באמצע המאה ה-19, ועד סופה היא שימשה כתחנת סחר פעילה של עבדים מכל רחבי אפריקה. דוקטור דייוויד ליווינגסטון, חוקר היבשת המפורסם, התגורר מזרחית למרכז העיר וניתן להתרשם מביתו שקיים עד היום.

אי האסירים, שהתפרסם בזכות אוכלוסיית צבי היבשה הענקיים שחיים בו, נמצא אל מול חופיו של נמל זנזיבר. ההיסטוריה של האי ארוכה ומפותלת, כאשר במקור הוא יועד לשמש כבית סוהר לאסירי זנזיבר ולעבדים שהובאו למטרות מסחר. לאחר מכן שימש המקום כמקלט למצורעים וכיום הוא כפר נופש פופולארי בעל נופים מרהיבים. 

טנזניה מהווה מוקד משיכה למטיילים מכל רחבי העולם. בנוסף לבעלי חיים וטבע פראי, היא מציעה גם חופים אקזוטיים ואיים יפיפיים כמו זנזיבר, מאפיה ופמבה. גם המפגש עם שבט המסאי הססגוני הוא חוויה יוצאת דופן, כאשר הטקסים המסורתיים שהם עורכים ייחרטו בזיכרונכם זמן רב. על מנת למצות את המיטב מהטיול מומלץ לצאת אליו יחד עם מדריך שמחובר למקום ומכיר אותו היטב. "אשת אפריקה" מבית אשת טורס מתמחה בטיולים מאורגנים ביבשת אפריקה ותבטיח לכם מסע איכותי ללא דאגות. תוכלו למצוא טיולים שמתאימים למשפחות, לזוגות או לקבוצות בהתאמה אישית – כולם כוללים מסלולים מגוונים ואתרים שלא כדאי לכם לפספס.

טיולים מאורגנים לטנזניה עם אשת טורס >>
בואו לגלות יעדים נוספים ברחבי העולם עם אשת טורס >>

בחזרה למדור אשת טורס >>