רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כל מה שבתי עסק חייבים לדעת על החוק להגבלת השימוש במזומן

כל מה שידעתם על תשלום במזומן השתנה השנה. מהם הכללים החדשים שכל בית עסק חייב להכיר: כמה מותר לשלם בעסקה במזומן? על מי חלות ההגבלות? האם מדובר בעבירה פלילית? המומחים של ERN סליקת תשלומים עם מדריך מיוחד שעושה לכם סדר בבלגן

המספרים גדולים, כמעט בלתי נתפסים: על פי הערכות הבנק העולמי, כחמישית מהפעילות הכלכלית בישראל מבוצעת בכסף "שחור", מזומן, ללא קבלות וללא תשלום מס כדין. ההערכות הפורמליות הן שבישראל יש כ-82 מיליארד במזומן, בכמעט 600 מיליון שטרות, כאשר רק 10% מהם נמצאים אצל הבנקים, מבינים את גודל התמונה.
 
ב-1 בינואר השנה נכנס לתוקפו החוק להגבלת השימוש במזומן שמטרתו להילחם בהלבנת הון, העלמות מיסים ובפשיעה הכלכלית כולה. עיקרי החוק: הגבלת התשלום במזומן כמעט בכל סוגי העסקאות ל-11,000 שקלים והטלת קנסות גבוהים ועונשי מאסר למי שיפר את החוק.
 
בכל עסקה של תשלום לבית עסק או לנותן שירותים, כל עסקה במזומן תוגבל ל-11,000 שקלים. כאשר מדובר בשני אנשים פרטיים (ובפעילות שאינה עסקית) הצדדים אינם עצמאים, עסקת המזומן תוגבל ל-50,000 שקלים ולתיירים ניתן סכום של 55,000 שקלים. קבלת תשלום במזומן של שכר, תרומה או הלוואה (למעט הלוואה שנותן גוף פיננסי מפוקח) הוגבלה גם היא ל-11,000 שקלים. עורכי דין ורואי חשבון, לפי החוק החדש, לא יוכלו לקבל תשלום במזומן מלקוח עסקי. אם העסקה עולה על 11,000 אסור לשלם במזומן יותר מ – 10% מהעסקה כלומר – על עסקה של 50,000 מותר לשלם רק 5000 במזומן. פיצול עסקאות מהווה עבירה פלילית של שני הצדדים לעסקה.
 
חשוב לציין שכל הסכומים האלה כוללים מע"מ, וגם הוצאות נלוות לעסקה דוגמת ביטוח והובלה. בית עסק שיעשה פיצול מלאכותי של עסקה למספר עסקאות, בניסיון לחמוק מהחוק, ייחשב כמפר והסנקציות על כך נעות מהטלת עיצום כספי גבוהה ועד לשלוש שנות מאסר.
 
מה בדיוק כולל החוק החדש, ממה צריך להיזהר ואיך להימנע מקנסות ועונשים? המומחים של חברת ERN  סליקת תשלומים הכינו לכם מדריך קצר עם כל התשובות שבתי העסק  בישראל צריכים להכיר.

calc
הסימולטור של משרד האוצר יעזור לכם לחשב בקלות ובמהירות כדי שלא תעברו על החוק לא בטוחים האם העסקה עומדת בחוק החדש? רוצים לדעת מה סכום ההפרה והסנקציה בגינה? היכנסו לסימולטור המיוחד של משרד האוצר ותוכלו לחשב בקלות ובמהירות ולהימנע מעבירה על החוק

לכל שאלה תשובה: מה אומר החוק?

איך ניתן לשלם על עסקה מעל 11,000 ש"ח?
צ'קים, בהם מותר לפרוס את העסקה גם בסכומים גבוהים יותר, כרטיס אשראי או העברה בנקאית
האם ניתן לשלם 11,000 ₪ במזומן והשאר באמצעי אחר?
לא. משמעות תשלום יתרה מעבר לתקרת המזומן באמצעי אחר הינו פיצול מלאכותי אסור של העסקה
מה צפוי לקרות בשנת 2020?
שר האוצר עשוי להפחית את תקרת סכום השימוש במזומן ל-6,000 ₪ בעסקאות עם בתי עסק
ברכישה השתתפו ארבעה אנשים, האם הסכום המותר מוכפל?
ההסתכלות בחוק היא על מכלול סכום העסקה ולא על כל אחד בנפרד והקנס יתחלק בהתאם

האותיות הקטנות של חוק המזומן

כחלק מהוראות החוק אסור לתת או לקבל צ'ק עבור עסקה, הלוואה, תרומה או שכר עבודה מבלי ששם המוטב רשום כנפרע או כנסב. בנוסף, אין להסב או לקבל צ'ק מוסב מבלי ששמו ומספר הזהות של המסב רשומים עליו. עד לסכום של 5,000 ניתן להשאיר צ'ק פתוח וצ'קים מעל ל-10,000 שקלים מותר להסב רק פעם אחת.

box1

סוף עידן הצ'ק הפתוח

אין מגבלה על תשלום בצ'קים, למעט שאסור להסב צ'ק ולא יקבל נסב שיק מוסב, בלי ששמו ומספר זהותו של המסב נקובים בצ'ק. בנוסף, אסור להסב צ'ק ולא לקבל צ'ק אם הצ'ק הוא שיק מוסב והסכום הנקוב בו עולה על 10,000 ₪ באם השיק הוסב יותר מפעם אחת, למעט חריגים ובאם לא נקובים בשיק שמות המסב והנסב ומס' תעודת הזהות של המסב.

box2

מהן המגבלות החלות על תשלום בצ'קים?

במידה ובעסקה אחת יתבצעו שתי הפרות של החוק החדש, לפי סעיפים שונים שלו, על כל אחת מההפרות יוטל עיצום כספי בנפרד. כך לדוגמא עסקה ב-100,000 שקלים שחציה שולם במזומן וחציה בצ'ק פתוח תחשב כעסקה שבוצעו בה שתי הפרות. גם תשלום מזומן גבוה מהסכום המותר וגם צ'ק שלא מופיע בו שם המוטב.

box3

עשיתם שתי הפרות? קיבלתם שני קנסות

על שני הצדדים לעסקה יוטלו עיצומים כספיים וקנסות, הנגזרים מסכום ההפרה. אם סכום ההפרה הוא עד 25 אלף שקלים, העיצום יעמוד על 15%. אם סכום ההפרה בין 25-50 אלף שקלים, הקנס יעמוד על 20% מהסכום ומעל 50 אלף שקלים יעמוד הקנס על 30%. החוק קובע גם עבירה פלילית של מעשה מרמה שעלולה לגרור שלוש שנות מאסר.

box4

מה העונש הצפוי על מי שיפר את החוק?

החוק מקל על בתי העסקים והאזרחים וקובע כי עד ל-30 בספטמבר השנה מי שייתפס עובר על החוק בפעם הראשונה יסתפק באזהרה ללא קנס. במידה ויעבור את העבירה בפעם השנייה, יישלם את שני הקנסות ולא יקבל הקלות נוספות. מועדי ההתיישנות של ההפרות מיום ביצוע העבירה: 5 שנים למרמה, 5 שנים לקנס מנהלי ו-7 שנים לעיצום כספי.

box5

עברתי על החוק בתום לב, האם עדיין יוטל עליי עונש?

כל עוסק חייב לתעד את אמצעי התשלום שבאמצעותו שילם או קיבל תשלום לפי הוראות ניהול פנקסי החשבונות של מס הכנסה. במידה והלקוח משלם במזומן, העוסק מחויב לספק לו קבלה עם פירוט אמצעי התשלום. כך גם כאשר עוסק משלם לעוסק אחר ומקבל ממנו קבלה. במידה ויימצא פער – העיצום הכספי יחול על כל הסכום שלא תועד.

logo6

האם יש צורך לתעד את התשלומים לבית העסק אחר?

הכתבות המומלצות

כתבות ראשיות באתר