תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תנו לו קרדיט: הקאמבק של הצ'ק

התשלום הממוצע בו גבוה בהרבה והשימוש בו צובר תאוצה, בפרט עם כניסת החוק להגבלת המזומן ובעקבות השכלולים הטכנולוגיים. כמה עסקאות מבוצעות בצ'קים ולכמה מאתנו אין חלופה אחרת? עובדות שמשתלם לדעת על התשלום בצ'ק

צ'קים
ID 127042077 © Kiriill Ryzhov | Dreamstime.com

הספידו אותם, נפרדו מהם, חשבו שאפשר בלעדיהם - אבל בתי העסק והלקוחות ממשיכים להצביע בצ'קים: השימוש בצ'קים בארץ ובעולם נותר נוח, רווח והודות לחידושים ולשדרוגים, אפילו צומח. מתברר שלאמינות, לביטחון ולשקט הנפשי שהוא מקנה לשני הצדדים בעסקה יש ערך רב משנכתב בשורת הסכום. מה גם שמבחינת חוויית המשתמש - ההפקדה הדיגיטלית, מהירות הסליקה, מיידיות התהליך והערבות במקרה של חדלות פירעון - מדובר בסיפור אחר לחלוטין מזה שהכרנו. הנה כמה עובדות שכדאי ומשתלם לדעת על השימוש בצ'קים:

חם, מתחמם

השימוש בצ'קים בישראל שכיח למדי: לפי נתוני בנק ישראל, ב-2018 בוצעו באמצעותן 44% מהעסקאות בארץ בסכום כולל של 956 מיליארדי שקלים (הסכום נמצא בעלייה בעשור האחרון), כ-120 מיליארד מתוכם בבתי עסק קמעונאיים שבהם כמעט כל השימוש הינו בצ'קים דחויים. בתי העסק בישראל מבינים את יתרונות קבלת התשלומים בצ'קים כאשראי מעבר למסגרת הניתנת בבנקים ובחברות כרטיסי האשראי. הם מכירים בחשיבות השיטה ומוקירים את יתרונותיה. הודות למוצרים כמו צ'ק פלוס של ERN, שסורק את הצ'ק כדי לאשר מיידית את העסקה, בחלקם הם אפילו מעדיפים את אמצעי התשלום הזה על פני כל אמצעי אחר.

רוצים לשים סוף לבעיית הצ'קים החוזרים בעסק? לפרטים נוספים הכנסו

מרשים לעצמנו יותר

ישראלים נוטים לשלם בצ'קים סכומים גבוהים בהרבה מאלו המשולמים בכרטיסי אשראי. ב-2018 עמד סכום העסקה הממוצעת בצ'קים על 2,112 שקלים בענפי הקמעונאות, לעומת 211 שקלים בכרטיסי אשראי. הסיבה ברורה: מסגרת האשראי, גם בכרטיסים החוץ בנקאיים, היא מוגבלת. צ'ק הוא מטבעו חוץ בנקאי, עם תקרה שאינה תלויה בדבר מלבד יכולת ההחזר החודשי של הלקוח.

הביטחון לפני הכל

אמצעים טכנולוגיים שפותחו בשנים האחרונות, והיכולת לקבלת שירות של הבטחת תשלומים בצ'קים במעמד העסקה, הופכים את הצ'ק לאחת מדרכי התשלום הבטוחות ביותר שיש. במסגרת שירות צ'ק פלוס, סורקת ERN סליקת תשלומים כל צ'ק בזמן אמת ומתחייבת בפני בית העסק, אם הסריקה עוברת כשורה, לפירעונו. זה אומר שאם מסיבה כלשהי הצ'ק לא יכובד בעתיד, חברת הסליקה תכסה אותו מול בית העסק, שלא יפסיד בגינו אפילו אגורה. כך גם ההתעסקות בצ'ק החוזר והעלויות הנגזרות ממנה אינן עוד צרתו של בית העסק, מה שמקנה לבעליו שקט נפשי וזמן חשוב לעיסוקיו האחרים.

כסף מזומן
ID 145492763 © Roxxanna1 | Dreamstime.com

הכי חשוב: תזרים

בין אם מדובר בעסק קטן או בינוני, עסק בחיתוליו או ותיק ויציב - תזרים הוא פונקציה מהותית בהתנהלות העסק ובפעולותיו. ברכש מלאי, בתקצוב מהלכים ועוד ועוד - התזרים של בית העסק הוא כלי שמשנה את אופי ויכולת המשחק. שירות מימון פלוס, המשלים את השירות צ'ק פלוס, מעביר לקמעונאי את הסכום המלא הנקוב על גבי הצ'ק הדחוי באופן מיידי אפילו בטרם פירעונו. כך, החיוב עצמו מתבצע על ידי ERN סליקת תשלומים, ושליח מטעמה אוסף את הצ'ק פיזית מבית העסק.

אין אחר

כ-16% ממשקי הבית לא מחזיקים כלל בכרטיס אשראי. לעיתים הדבר נובע ממסגרת אשראי נמוכה ומהגבלות שונות של הבנק, ולעיתים אלו הרגלי צריכה או העדפה של ממש, למרות אפשרות הבחירה. תהיה הסיבה אשר תהיה, חלקנו פשוט מעדיפים את הצ'ק.

הכל בקליק: האפליקציה

הרבה ספרות זרמו בחשבונות הבנק מאז שהתכנסנו ל-0 ו-1 הדיגיטלי. עולם האפליקציות, שמחליף ומרחיב עוד ועוד מהפעולות היומיומיות שלנו, אינו פוסח על תחום העסקאות הקמעונאיות. האפליקציה שמציעה ERN סליקת תשלומים לבתי העסק וללקוחות, הכוללת סליקה, טיפול בתקלות כמו צ'קים חוזרים ורישום ומעקב לאורך זמן, הופכת את הפנקס הישן והטוב לאמצעי תשלום מתקדם וחדשני המלווה אותנו בסלולר בכל רגע נתון.   

טעות לעולם לא חוזרת

שורת הפיתוחים והשכלולים מבשרת למעשה על קץ עידן הצ'קים החוזרים, שהפכו עם השנים למכת מדינה. שירותי הסריקה והסליקה המתקדמים יזהו מבעוד מועד ובזמן אמת טעויות בכתיבת הצ'ק ושאר סיכונים. לטווח הארוך יותר, הם הופכים חדלות פירעון לשקופה עבור בעל העסק: הוא את חלקו יקבל בכל מקרה; ERN סליקת תשלומים היא זו שתתפעל ותטפל בגביית הצ'ק.

צ'ק
ID 145227054 © Kuprevich | Dreamstime.com

חוויית משתמש חדשה

"הצ'קים כאן כדי להישאר, אבל הם הולכים ומשתנים לנגד עינינו ובהחלט לא נאמרה המילה האחרונה", אומר שי פרמינגר, מנכ"ל ERN. חברת הסליקה הגדולה בישראל, מקבוצת מנורה מבטחים, מספקת פתרונות דיגיטליים מקצה לקצה - ממשק  דיגיטלי, הפקדה, ממשק מול הבנק, מערך יעיל של פניות וכיסוי במקרה של צ'קים חוזרים ועוד. עבור הלקוח, מדובר בחוויית משתמש אחרת לגמרי, צמצום הצורך בהליכה פיזית לבנק והקצאת משאב אנושי וזמן לטיפול ותפעול קבלת תשלום בצ'ק. עבור בית העסק, מדובר בהרבה שקט נפשי ובהרחבה מהותית של כוח הקנייה של לקוחותיו ושל מחזור המכירות שלו.

טוב לעסקים, טוב למדינה

בתחילת השנה, עם כניסתו לתוקף של חוק הגבלת השימוש במזומן, דיווחה ERN על עלייה של 9% בסכום העסקאות בצ'ק מזומן. עוד היא זיהתה עלייה של 11.5% בסכום עסקה ממוצעת בינואר-פברואר 2019 בצ'ק מזומן לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הזינוק החד ביותר נרשם בענף הריהוט: מספר העסקאות בצ'ק מזומן עלה ב-138%, וסכומן הכולל ב-125%. מנכ"ל ERN  סליקת תשלומים טוען כי החוק החדש, שנועד לצמצם את תופעת ההון השחור ולהגביר את יכולת המדינה לגבות מיסים מעסקאות, אכן משנה את כללי המשחק. פרמינגר ממליץ על צעד מרחיק לכת אף יותר: הצבת הרף המותר לתשלום בכסף מזומן על 5,000 שקלים במקום 11 אלף, בדומה לנעשה בעולם. באיטליה, למשל, ההגבלה עומדת על 1,000 יורו ואילו ביוון על 1,500 יורו.

שיעור עסקאות הצ'קים הדיגיטליים בישראל רחוק עדיין מזה של ארה"ב. אולם נוכח רפורמת המזומן ומהלכים משלימים, המגמה ברורה. כעת, הודות לכלים החדשים ולאלו שעוד בדרך, צפוי שיותר ויותר לקוחות ובתי עסק יעדיפו לפנות למסלול התשלומים הזה, שרק הולך ומתייעל.

רוצים לשים סוף לבעיית הצ'קים החוזרים בעסק? לפרטים נוספים הכנסו

צ'ק ליסט - המדריך הפיננסי לבעלי עסקים בשיתוף ERN > בחזרה למדור

כתבות שאולי פיספסתם

*#