מחלום למציאות: כך תהפוך כלכלת המימן לאנרגיה העתידית שתשנה את העולם

גיבוי חשמל לטווח ארוך, אספקת חשמל לאזורים מרוחקים שאינם מחוברים לרשת החשמל והחלפת הגנרטורים המזהמים הפועלים על דיזל. טכנולוגיית תאי הדלק של ג'נסל מאפשרת יישום של מגוון פתרונות על בסיס אנרגיה נקייה ובכך משנה את חוקי המשחק בשוק האנרגיה

ערן שכטר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן שכטר
תוכן מקודם

שינויי האקלים הנגרמים כתוצאה מפליטת גזי חממה, שרובם נובעים משימוש ושריפת דלקים מזהמים, משפיעים על חיינו ועל הסביבה באופן יום-יומי. ג'נסל, החברה הישראלית המפתחת פתרונות חדשניים של אנרגיה נקייה מבוססי תאי דלק אלקליים, מציעה כבר כיום פתרונות של גיבוי חשמל לטווח ארוך עבור יישומים קריטיים למגוון אפליקציות, החל ממגדלי טלקום, דרך אפליקציות של ביטחון פנים ושירותי בריאות ועד מפעלים אוטומטיים בתעשייה, לצד פתרונות של אספקת חשמל לאזורים מרוחקים שאינם מחוברים לרשת החשמל - כולם על בסיס אנרגיה נקייה, שמטרתה להחליף את הגנרטורים המזהמים הפועלים על דיזל.  

רמי רשףצילום: באדיבות ג'נסל

טכנולוגיית תאי הדלק של ג'נסל מקורה בטכנולוגיית תאי הדלק של תוכניות חלל. טכנולוגיות אלה הן ירוקות ואמינות מאוד. כיום, הודות לחידושים המוגנים בפטנטים של ג'נסל, הצליחה החברה להפחית באופן דרמטי את עלויות ההשקעה ואת הוצאות התפעול השוטפות כדי להפוך את פתרונות תאי הדלק שלה לנגישים יותר גם לשימושים אחרים ומגוונים. 

שני החסמים העיקריים לשימוש בתאי דלק הם עלותם הגבוהה והמורכבות של תשתיות אספקת המימן הדרוש להפעלתם. על מנת לעקוף את המגבלות והחסמים הללו פיתחה ג'נסל פתרון מהפכני להפקת מימן מאמוניה (NH3) על-פי דרישה. אמוניה היא הכימיקל התעשייתי השני הנפוץ ביותר בעולם. יותר מ-200 מיליון טונות של אמוניה מיוצרים מדי שנה ומופצים ברחבי העולם באמצעות צינורות, מכליות ומשאיות, דבר ההופך את האמוניה לזמינה וזולה. בניגוד למימן, אמוניה ניתנת לשינוע בקלות וביעילות. מיכל אמוניה יחיד (12 טון) יכול לספק מימן לשנה שלמה עבור הפעלת מגדל טלקום הנמצא מחוץ לטווח רשת החשמל, או לספק חשמל לאזור כפרי מרוחק. 

מפעל של חברת ג'נסלצילום: יקיר פולאק

לאחרונה, על רקע טכנולוגיה חדשנית זו, השקיע הקונצרן היפני הענק TDK בג'נסל, באמצעות זרוע ההשקעות שלו TDK VENTURES לאחר חיפוש ארוך אחר חברות בתחומים של מדעי החומר, האנרגיה והטכנולוגיה. קרן ההשקעות בחרה בג'נסל כהשקעה ראשונה בתחום זה לאור הגישה הייחודית של ג'נסל בתחום תאי הדלק והטכנולוגיה שלה להנגשת המימן ששמה לה למטרה לעקוף את החסמים והמורכבויות הטמונים בהקמת תשתיות לכלכלת המימן. 

תחבורה בת-קיימא

הביקוש למקורות אנרגיה אמינים, חסכוניים ונקיים, במטרה להגיע לאפס פליטות פחמן, גדל כמעט בכל תחום ומעודד פיתוח טכנולוגיות חדשניות. ג'נסל זיהתה פוטנציאל רב במענה על צרכי האנרגיה הייחודיים של שוק כלי הרכב המסחריים הגדולים, כמו משאיות ואוטובוסים, באמצעות תאי הדלק האלקליים שלה, יחד עם תהליך הפקת המימן מאמוניה החדשני שפיתחה. ג'נסל פועלת ליישם את הידע הייחודי שלה לצורך פיתוח תאי דלק יעילים במיוחד הפועלים על מימן תעשייתי עבור שוק זה, במקביל לפיתוח פתרונות תדלוק מימן בתחנות דלק קיימות לרכבים ממונעי מימן. פתרון משולב זה מציע הפחתה דרמטית בעלויות לעומת טכנולוגיות אחרות הקיימות בשוק. 

חברת פז, תאגיד האנרגיה המוביל בישראל, השקיעה 10 מיליון דולר בחברת ג'נסל מתוך התפיסה לפיה תחום אנרגיית המימן להנעה עולה ומתפתח ברמה העולמית, עם צפי לזינוק בביקושים בעתיד הלא רחוק. מוצריה העתידיים של ג'נסל יוכלו להשתלב במתחמי תחנות פז, בדרך של תדלוק רכבים המונעים במימן כחלק מכניסתה של פז לתחום של האנרגיה הירוקה.

פיתוח פתרונות תחבורה בת-קיימא אלו יחזק ויגדיל את תפקידה של ג'נסל כשחקן מוביל בשוק תאי הדלק הגלובלי. באמצעות הצטרפותה לארגוני גג כמו איגוד האנרגיה מאמוניה (Ammonia Energy Association), ארגון המימן האפריקאי (AHP) ואיגוד המימן האירופי (Hydrogen Europe), ג'נסל מצטרפת לשחקנים החשובים והמשפיעים לקראת המעבר לעתיד של אנרגיה נקייה ועתידה לתרום למימוש משימת העל שלה בהנגשת פתרונות אנרגיה נקייה לאנושות.

חשמול אזורים מרוחקים  

לאחרונה, ג'נסל הכריזה על סדרה של התקנות ניסיוניות של פתרון ה- A5 שלה, המספק חשמל למקומות שאינם מחוברים לרשת. ההתקנות נעשות באתרים נבחרים ברחבי העולם, ביניהם בבריטניה. למשל, באתר של חברת הפצת האמוניה Blended Products.

ההתקנות הללו ידגימו את היתרונות הייחודיים של ה-A5 כמקור לאנרגיה נקייה, רציפה ואמינה, המוצע כתחליף לגנרטורים מופעלי דיזל. המוצר מתוכנן למלא תפקיד מפתח עבור מפעילי טלקום, במיוחד עבור מגדלי טלקום הממוקמים מחוץ לרשת החשמל, או במקומות בהם רשת החשמל אינה יציבה, או כתחליף לגנרטורים המופעלים על-ידי דיזל. עלות הסולר לתעשיית הטלקום בשנת 2020 להפעלת גנרטורים אלו הגיעה ליותר מ-19 מיליארד דולר וגרמה לשחרור של כ-45 מיליון טון פחמן דו-חמצני בשנה (על פי ה-GSMA). מעבר לכך, הודות לעלויות התפעול הנמוכות הפתרון עשוי לחולל מהפכה של ממש בשווקים באזורים מרוחקים וכפריים. 

ממודל ריכוזי למבוזר 

כיום, כתוצאה מביקוש הולך וגדל לאספקת אנרגיה לגיבוי, אנו עדים למגמה של מעבר ממודל אספקת אנרגיה ריכוזי למודל מבוזר. מצד אחד, הגידול במשאבי האנרגיה המתחדשת ברשתות חשמל תורם לירידה בפליטות הפחמן, ומצד שני, העובדה שמשאבי האנרגיה המתחדשת זמינים לסירוגין מסכנת את יציבות רשתות החשמל. בנוסף, הצורך בהרחבת הרשתות כמענה לביקוש העולמי ההולך וגדל לחשמל, בא על חשבון המודרניזציה של תשתיות החשמל הישנות, דבר הפוגע אף הוא ביציבות אספקת האנרגיה. לכך אפשר להוסיף את שינויי האקלים, המגדילים את תדירות אירועי מזג האוויר הקיצוניים והשפעתם על הרשת. אלה מעצימים את הרלוונטיות של תאי הדלק הנייחים לצרכי גיבוי ותורמים ליציבות אספקת האנרגיה, הן למשתמשים מסחריים ופרטיים והן לרשתות. 

"על רקע כלכלת המימן ההולכת ומתרחבת בעולם, תפקידם של תאי הדלק חיוני כבר כיום וההערכה היא כי הצמיחה של שוק זה תמשיך לגדול באופן הולך וגובר", מדגיש רמי רשף, מנכ"ל ג'נסל. "בהתאמה לכוחות השוק הללו, ג'נסל פועלת עם שותפים אסטרטגיים על מנת לפתח דרכי כניסה אופטימליים לשוק עבור פתרונות גיבוי החשמל לטווח ארוך. המודעות למיקרו-רשתות חשמל ולתשתיות היברידיות המאפשרות עצמאות אנרגטית ללא פליטות פחמן דו-חמצני, הולכת וגוברת, וכך גם הביקוש להן. אלו כוללות ספקי תשתיות אנרגיה חלופיים, לרבות אנרגיית שמש, רוח, סוללות ואלקטרו-לייזרים המייצרים מימן, לצד תאי דלק שמפיקים אנרגיה ממימן זה. כל אלה יחזקו יותר ויותר את הרלוונטיות של פתרונות הגיבוי ואספקת החשמל של ג'נסל כחלק מתצורה היברידית, במיוחד באזורים כפריים ומרוחקים".

הנפקה מוצלחת בבורסה בת"א

ג'נסל הוקמה בשנת 2011 ומעסיקה כ-80 עובדים בישראל, ביניהם מדענים, מומחי תאי דלק ומהנדסים מיומנים. החברה הצטרפה לאחרונה לבורסה לניירות ערך בתל-אביב לאחר הנפקה מוצלחת במיוחד כדי לממן את המשך פיתוח טכנולוגיות האנרגיה החדשניות שלה ולהרחיב באופן משמעותי את יכולת הייצור, המכירות והשיווק שלה.