תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חדשניים באנרגיה מתחדשת

נמרוד גור וארז גיסין, מייסדי ומנהלי קבוצת 'הליוס אנרגיה השקעות' המשקיעה באנרגיה מתחדשת ונקייה, מסבירים מדוע הם מתמקדים כיום בהמרת אשפה לאנרגיה, במה תשקיע הקרן החמישית שלהם שתושק בשנה הבאה, ומדוע כסף מוסדי מעדיף השקעות באנרגיה ותשתיות

פרויקט Evermore Renewable Energy באנגליה
יח"צ

לאחרונה הודיע משרד האנרגיה על יעד חדש של ישראל בתחום הפקת החשמל - העלאת שיעור החשמל המיוצר ממקורות מתחדשים (שמש, רוח ואחרים) מ-7% השנה ל-30% בעוד עשור. למרות הגידול החזוי, ישראל עדיין מפגרת אחרי מדינות אירופה. ברבות מהן פלח החשמל המופק ממשאבי אנרגיה מתחדשים (ונקיים) נע כבר היום בין 35% ל-80% מהחשמל. כלומר, כדי לבצע קפיצת מדרגה אמיתית על ישראל להציב יעדים שאפתניים יותר וגם, מה לעשות, לעמוד בהם. 

כך או אחרת, ברור לגמרי שהעולם כבר נמצא עמוק בתוך תחום האנרגיה המתחדשת, שהיא גם נקייה יותר וגם - הודות להתקדמות הטכנולוגית - זולה יותר. "אנו עדים היום להרחבה והעמקה של עולם האנרגיות המתחדשות, הן בשל ירידת העלויות הכרוכות בהפקת חשמל ממקורות מתחדשים - שהופכים להיות תחרותיים לעומת מקורות אנרגיה קונבנציונליים - והן בשל כניסת טכנולוגיות חדשות, שמאפשרות ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים נוספים, כמו הפקת אנרגיה מפסולת. כל זה מתרחש בד בבד עם שכלול תחום אגירת האנרגיה, שמאפשר רציפות באספקת חשמל ממקורות מתחדשים", אומרים נמרוד גור וארז גיסין, מייסדי ומנהלי קבוצת 'הליוס אנרגיה השקעות', שמאחורי ארבע קרנות ההשקעה שלהם (החמישית בדרך) עומדים גופים מוסדיים ופיננסיים ישראלים רבים, כמו-גם משקיעים פרטים גדולים, ומתמחה בהקמה, השקעה ותפעול של תחנות כוח באירופה ובישראל, המבוססות על אנרגיה מתחדשת. 

ארז גיסין
יח"צ

לדבריהם, המרת אשפה לגז היא כיום אחד מתחומי ההשקעה המבטיחים ביותר בתחום האנרגיות המתחדשות - כלכלית וסביבתית. מקור ההכנסה נובע ממכירת האנרגיה המיוצרת ומהיטלי ההטמנה של אשפה. מבחינה אקולוגית, מדובר באנרגיה נקייה פעמיים: גם כזו שמופקת ממקורות מתחדשים וגם כזו שמונעת זיהום הקרקע ומי התהום. יש כיום כמה טכנולוגיות שממירות אשפה לאנרגיה, כמו ביוגז (נוצר מעיכול אנאירובי של חומרים אורגנים על-ידי בקטריות הפולטות גז מתאן) או שריפת אשפה במגוון טכנולוגיות, המתקדמת שבהן היא שיטת הגזיפיקציה. 

אשר לתחום אגירת האנרגיה מדובר במקטע משלים. ייצור חשמל משמש ומרוח אינו רציף, וכשמוסיפים את טכנולוגיית האגירה - שנעשית יותר ויותר כלכלית - התוצאה היא רשת חשמל יציבה ורציפה של אנרגיה חליפית המאפשרת למקורות אנרגיה מתחדשים להגיע לנתח שוק גדול יותר לעומת המקורות המזהמים.

חמש מדינות, חמש קרנות

'הליוס אנרגיה השקעות' היא קבוצה של קרנות השקעה פרטיות מניבות שהוקמה ב-2010 ומתמקדת בפרויקטי אנרגיה מתחדשת. עד היום גייסה הקבוצה ארבע קרנות, כשלמעשה תמיד פועלות שתיים במקביל - 'הליוס 1' שפנתה בעיקר לחו"ל, ו'הליוס 2' שהתמקדה בישראל - וכבר סיימו את השקעותיהן. "כיום אנחנו מנהלים את הנכסים של הקרנות 1 ו-2 שחילקו כבר למעלה מ-36 חלוקות רבעוניות, המניבות למשקיעים שלנו למעלה מ-10% תשואה שנתית", מציינים גור וגיסין, "ב-2018 סיימנו לגייס את קרן 3 שהמשיכה את קרן 1, ואת קרן 4 שהמשיכה את קרן 2. בשנה הבאה אנו מתכננים לגייס את קרן 5 בשותפות עם גופים מוסדיים בישראל, שכבר התוודעו ליכולות ולביצועים שלנו ואשר יהוו את בסיס ההון של הקרן החדשה".

נמרוד גור
יח"צ

בנוסף לישראל, הליוס פעילה בחמש מדינות באירופה: איטליה, פולין, הולנד, ספרד ואנגליה, שם היא גם מחזיקה משרדים וצוות השקעות מקצועי. בפולין השקיעה הקבוצה, יחד עם שותפים, במתקנים של אנרגיית רוח. בספרד היא השקיעה, יחד עם משקיעים מוסדיים, במתקני אנרגיית שמש. באנגליה, איטליה והולנד הקבוצה משקיעה במתקני ביוגז והמרת אשפה לאנרגיה.

מהי הסיבה להתמקדות שלכם באירופה?

"קודם כל, אירופה הובילה את עולם האנרגיה המתחדשת בעשור וחצי האחרונים, ובמדינות כמו גרמניה, איטליה ואנגליה יש אחוזי ייצור מאוד גבוהים של חשמל מאנרגיה מתחדשת, שנתמכים ברגולציות מתקדמות המאפשרות רמת סיכון נמוכה יחד עם תשואות אטרקטיביות. במספר מדינות באירופה ישנן שעות ביממה שבהן 100% מאספקת האנרגיה נשענת על מקורות מתחדשים. שנית, באיחוד האירופי קיימת מדיניות אחידה לגבי החדרת השימוש באנרגיות מתחדשות, כך שניתן לנצל ידע ויכולות ממדינה אחת להרחבת הפעילות במדינה אחרת. 
"בנוסף, חשוב לנו לפעול במדינות שבהן המערכת הפיננסית מאוד מפותחת. פרויקטים תשתיתיים זקוקים למימון חוב בנקאי או מוסדי, המאפשר לשפר את התשואות על ההון המושקע. סיבה נוספת היא הסמיכות הגיאוגרפית, המאפשרת לצוות שלנו להיות זמין על הקרקע ומעורב ישירות בניהול ופיתוח הפרויקטים, תוך יצירת מקבצי פרויקטים שמעניקים יתרון לגודל". 

שער למשקיעים המוסדיים

הפנייה למוסדיים היא מילת מפתח בתפיסת ההפעלה של הליוס. "כסף מוסדי מחפש השקעה באנרגיה ובתשתיות", הם מסבירים. "רמת הסיכון בהם יותר נמוכה מפרייבט אקוויטי או מהון סיכון, התשואות יציבות ופרופיל ההכנסות החודשיות הקבוע מאפשר חלוקות שנתיות של עודפי התזרים בשיעור העולה על 10%. 

"לצד ההשקעה בנכסים סחירים, המוסדיים מחפשים תשואה עודפת באמצעות השקעה בנכסים לא סחירים, תוך כניסה להשקעות אלטרנטיביות. זה בדיוק מה שאנחנו מציעים להם. בישראל אנחנו מהווים שער למשקיעים המוסדיים להשקעות מתוחכמות באירופה בתחום האנרגיה, שמאפשרות להעניק לעמיתים ולחוסכים תשואה עודפת, כחלק מהשאיפה לפיזור ההשקעה בשוק הגלובלי".

מהו החזון? לאן הולכים מכאן?

"אנחנו נמצאים בתקופת מיצוי הפוטנציאל בתחום הפיכת אשפה לאנרגיה ובכניסה לעולמות מתפתחים, כגון אגירת אנרגיה על צורותיה השונות ותחום תשתיות הטענה לרכבים חשמליים, תוך ניצול התשתית שהקמנו במדינות שבהן אנו משקיעים. תשתית זאת מאפשרת לנו לאתר את ההזדמנויות האטרקטיביות ביותר ולייצר יחד עם שותפים מקומיים פורטפוליו של מתקנים. 
"לאחר שתושלם בניית סוגי הפורטפוליו השונים ויוכחו ביצועי כל פורטפוליו על-פני 5-10 שנים, נמכור אותו למשקיע מוסדי גדול בתשואת יעד שתמקסם את הרווח למשקיעים שלנו. הליוס 5, שתגויס בשנת 2020, תפעל בתחומים המסורתיים של קבוצת הליוס - כולל אנרגיה סולארית, רוח והפיכת אשפה לאנרגיה - אבל תיכנס גם לתחומי האגירה ותשתיות ההטענה לרכבים חשמליים אשר מתפתחים ברחבי אירופה ויגיעו גם לישראל".

לאתר האינטרנט של קבוצת 'הליוס אנרגיה השקעות' >>>

בחזרה למגזין אנרגיה >>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#