תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אנרגיות רוח ושמש – השילוב המנצח

מימוש יעדי האנרגיה המתחדשת יצריך הקמת מתקנים סולאריים בהיקפי ענק. שילוב של חשמל מאנרגיית רוח בתמהיל הייצור, יאפשר מעבר לחשמל נקי באופן יעיל, מהיר וכלכלי יותר, ויחסוך למשק מאות מיליוני שקלים בעלויות גיבוי ובהשקעות ברשת

חוות רוח של אנלייט בסרביה
אנלייט

לאחרונה, בישר שר האנרגיה יובל שטייניץ כי בכוונתו להוביל מהלך להגדלת יעדי האנרגיה המתחדשת של מדינת ישראל: היעד הנוכחי, העומד על 17% מייצור החשמל בשנת 2030, יועלה לרף של "25 עד 30 אחוזים", כלשונו. זוהי בשורה חיובית ומעודדת, גם אם זכתה בצדק לביקורות על כך שגם היעד המוגדל צנוע בכל השוואה עולמית - למדינות האיחוד האירופי או לשכנותינו השונות.

מדינת ישראל, כידוע, מצויה בפיגור משמעותי בתחום האנרגיה המתחדשת בכלל ובחשמל הנקי בפרט. את הפער הזה אנו מוכרחים לסגור - ולשם כך חייבים לפתח מגוון מקורות ייצור, ולא להסתמך על ייצור חשמל מהשמש בלבד. בשנים הקרובות צפויה הקמת מתקנים סולאריים בהיקף ענק – על-גבי גגות, בצמתים, במאגרי מים ובשטחים פתוחים. על-פי תוכנית הפיתוח של רשות החשמל, שגובשה לשם השגת היעד הנוכחי של 17%, עתידים להתקין כ-7,500 מגה-וואט של הספק ייצור סולארי עד שנת 2030 – יותר מפי שלושה מסך ההספק המתחדש שהותקן עד 2020. ברור שאם יועלו היעדים כפי שמציע השר, תידרש כמות גדולה עוד יותר.

גידול עצום זה, בפרק זמן קצר, מייצר אתגרים משמעותיים ומורכבים בפני המשק: דרישות קרקע אדירות, צורך בגיבוי בהיקפים עצומים, והכרח לפתח את רשת ההולכה העמוסה לעייפה על-מנת לאפשר את קליטת המתקנים החדשים. אתגרים אלה מהווים כיום חסם עליון לשילוב אנרגיה מתחדשת ברשת, אולם שילוב אנרגיית רוח עתיד לסייע רבות בהתמודדות איתם.

משה גבאי
יוראי ליברמן

ליצור מתאם גבוה בין שעות הייצור לבין שעות הצריכה

בשל העובדה שפרופיל ייצור החשמל מחוות רוח משלים את זה הצפוי ממתקנים סולאריים – עיקר הייצור מרוח מתחיל בשעות הערב, בעוד שהסולארי מתחיל בשעות הצהריים - שילוב אנרגיית רוח בתמהיל יאפשר התמודדות קלה, יעילה וזולה יותר עם האתגרים הללו. כך, ניתן יהיה לחסוך למשק מאות מיליוני שקלים מדי שנה, בעלויות גיבוי ופיתוח רשת.

כך עולה, בין היתר, ממחקר שנערך לאחרונה על-ידי 'אקוטריידרס' (EcoTraders), חברת ייעוץ מובילה בתחום האנרגיה, המייעצת למשרד להגנת הסביבה. המחקר בחן את התועלות הכלכליות הצפויות למשק מיישום מכסת הרוח הקיימת – 730 מגה-וואט, מכסה הנמוכה משמעותית מהפוטנציאל המלא של אנרגיית רוח בארץ - ומצא כי היא עולה על 300 מיליוני שקלים לשנה! 

לדברי רון קמרה, ראש צוות מדיניות שינוי אקלים ואנרגיה בחברת אקוטריידרס ומעורכי המחקר, "למעבר לאנרגיה מתחדשת לייצור חשמל יש יתרונות רבים, גם סביבתית וגם כלכלית, אך השימוש באנרגיות מתחדשות מציב אתגרים חדשים בפני משק החשמל. אחד המרכזיים שבהם הוא שלא ניתן לשלוט בעיתוי של ייצור החשמל. כשיש שמש, הסולארי מייצר; וכשאין – הוא לא. זה קריטי במיוחד דווקא בשיאי הביקוש החזויים – בערבי החורף. 

"כדי להתמודד עם זה, רשות החשמל מתכוונת להקים תחנות כוח המוּנעות בגז שיגבו את המתקנים הסולאריים. האפשרות הזאת תביא להקמתן של תחנות כוח יקרות, לא יעילות ומזהמות, ואם הירידה במחירים של אנרגיה מתחדשת תימשך כצפוי – עוד נתחרט שבנינו אותן. ניתן לחסוך בהקמת תחנות כוח מהסוג הזה, אם החשמל שנייצר באנרגיה מתחדשת ייוצר בתמהיל מאוזן יותר בין סולארי לבין רוח. כך, ניצור מתאם גבוה יותר בין שעות הייצור במתחדשות לבין שעות הצריכה שלנו. 

"על-בסיס נתוני רשות החשמל, אנחנו מעריכים שרק ממימוש המכסות הקיימות היום לאנרגיית רוח ייחסך הצורך בהקמת קיבולת ייצור של כ-1,150 מגה-וואט - כמעט 20% מתחנות הכוח שצפויות להיבנות בעשור הקרוב. זהו חיסכון אדיר למשק החשמל. לפי הניתוח שביצענו, ניצול המכסות הקיימות לייצור חשמל מאנרגיית רוח יחסוך למשק כ-300 מיליון שקלים בשנה. החיסכון נובע מביטול הצורך בהקמת תחנות הכוח שציינתי, ומחיסכון בעלויות של תחנות הכוח הסולאריות המוחלפות (בניכוי העלויות של תחנות הרוח הנדרשות, כמובן)".

היעד: תמהיל מגוון ומאוזן

במלים פשוטות: יותר חוות רוח – פחות תחנות כוח קונבנציונליות מבוססות-גז. כך, למשל, מיזם עמק הבכא, חוות הרוח המודרנית הגדולה הראשונה בארץ, המצוי בשלבי הקמה בימים אלה בהספק מותקן של כ-100 מגה-וואט, עשוי לבדו לחסוך את הצורך בהקמת תחנת כוח גזית בהספק של כ-120 מגה-וואט, או שדות סולאריים בהיקף של 150 מגה-וואט – שהיו דורשים 1,500 דונם קרקע לערך!

שילוב אנרגיית רוח בתמהיל הייצור המתחדש יסייע גם בחילוץ ה'פקק' ברשת הולכת החשמל. רשת זו, בפרט בדרום הארץ, אינה יכולה לקלוט מתקני ייצור נוספים לפני שתעבור שדרוג מסיבי בעלויות אסטרונומיות. מבחינה מעשית, כמעט ולא ניתן כיום להוסיף מתקני PV לרשת, וכדי להוסיף כאלה יש לשדרג את הרשת בעלות של כמיליון שקלים לכל מגה-וואט (על-פי המשנה למנכ"ל חברת החשמל). מכיוון שהרוח מייצרת חשמל בשעות בהן אין ייצור סולארי, ניתן לחבר חוות רוח לרשת גם ללא שדרוג הקווים משום שהחשמל מוזרם לרשת בשעות שבהן לא מוזרם חשמל סולארי. כך ינוצל משאב הרשת באופן יעיל וכלכלי בהרבה.

ישראל היא מדינה שטופת שמש, וברור כי עיקר ייצור האנרגיה המתחדשת צריך להתבסס על מתקנים סולאריים, אולם אסור לנו להזניח את פיתוח אנרגיית הרוח ולהישען בלעדית על מקור ייצור אחד. תמהיל מגוון ומאוזן - שיתבסס בעיקר על אנרגיית שמש, אך ישלב באופן מושכל אנרגיית רוח ויכולת אגירה – הוא הדרך היחידה להגיע לייצור אנרגיה מתחדשת בהיקף משמעותי. אנרגיית שמש צריכה להיות המרכיב המרכזי במתכון, ואנרגיית רוח היא תוספת חיונית להצלחתו. 

לאתר חברת אנלייט אנרגיה מתחדשת >>>

בחזרה למגזין אנרגיה >>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#