ההון האנושי

המנהלות של היום מלמדות את המנהלות של מחר שאפשר לנהל קריירה מצליחה ולשלב חיי משפחה וזוגיות. תוכנית ProWoman, לקידום נשים במשק הישראלי, מתרגמת את הפוטנציאל האישי שלכן להצלחה ולהגשמה אישית

רעות גולן, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כנס נשים
רעות גולן, תוכן מקודם
תוכן מקודם

לפני שבע שנים, כשהייתה סטודנטית, צפתה שני הראל (31) בהרצאה של איש עסקים ידוע, שסיפר איך הקים את עסקיו המצליחים והגיע להישגים חסרי תקדים. ״לאורך כל ההרצאה המרשימה, הוא לא התייחס אפילו במילה אחת לאיך הילדים, הזוגיות והמשפחה השתלבו בכל זה. הבנתי שזה כנראה לא העסיק אותו״, היא נזכרת.

מאותה הרצאה יצאה שני הראל חדורת מוטיבציה והשראה להגשים את עצמה. היא הבינה שכדי להצליח ולהגיע לעשייה אליה היא שואפת, היא חייבת להיחשף למודלים שונים של הצלחה נשית, כאלה שלא ויתרו על הגשמה עצמית בקריירה לצד ניהול חיי משפחה. ״להפתעתי, גיליתי במהרה שהצורך הזה קיים גם אצל חברות רבות לספסל הלימודים, ומאות סטודנטיות בקמפוס הביעו רצון להצטרף למסגרת כזאת".

"הבוגרות שמשתלבות בשוק העבודה מרחיבות את רשת הקשרים שלהן" צילום: צילום: אלמוג סוגבקר

גם לינוי קצאב (31), שותפתה למסע של שני הראל, הצטרפה לקבוצה הראשונה של פרוומן כשהייתה סטודנטית במרכז הבינתחומי, ומאז היא מפתחת ומובילה יחד עם שני את פעילות הארגון שלימים הפך לעמותת ProWoman.

להעצים סטודנטיות

עמותת פרוומן (ProWoman) פועלת למען יצירת, קידום וחיזוק מנהיגות נשית. מטרותיה הן צמצום פערים מגדריים, חתירה לשוויון מלא הן לנשים והן לגברים, ושימור המוטיבציה בנשים להתקדם ולהתפתח מתוך ההבנה שהכוח לעשות זאת טמון בהן בלבד.

כחלק מכך מפעיל הארגון תוכניות ייחודיות לנשים ומעניק להן ליווי מקצועי וכלים פרקטיים, בדגש על שלב קריטי בהתפתחות הקריירה: נקודת הפתיחה. הארגון מלווה את חברותיו לאורך כל שלבי הקריירה, ובמקביל שוקד על יצירת רשת נשית ענפה המסייעת לחברות הקהילה להתקדם לתפקידים מובילים במשק ובחברה הישראלית.

 שני, המקימה בימים אלה מיזם בתחום ה-consumers, מסבירה:  "אחת ממטרות העמותה היא להעצים סטודנטיות בשלב קריטי בעיצוב עתידן, רגע לפני ניווט חייהן במסלול הקריירה, המשפחה והזוגיות. התוכנית נותנת להן כלים פרקטיים, כמו בניית קו"ח ומיתוג עצמי, ובנוסף מלמדת כיצד לדרוש את מקומן, ומה לבקש ממקום העבודה, כתוצאה גם הבנה של מה מגיע להן בזוגיות ובאספקטים אישיים נוספים".

"ProWoman מפעילה 12 סניפים במוסדות אקדמיים בישראל, כשהשנה נפתח גם סניף ראשון מחוץ לישראל, בניו יורק"צילום: צילום: מעיין בן ארצי

לצד התוכנית הסטודנטיאלית זיהתה לינוי צורך בהרחבת הפעילות כך שתלווה את חברות הארגון בהמשך ההתפתחות האישית והמקצועית,  ותפתח קהילה חזקה לקידום מטרות הארגון. ברוח זו מקיימת רשת הבוגרות מפגשים הכוללים סדנאות מקצועיות לפיתוח כישורים כמו דיבור מול קהל וניהול מו״מ. הקהילה גם מאפשרת לנשים לבנות רשת קשרים ענפה. "מחקרים מראים שבעוד שגברים טובים בלפתח נטוורק רחב שמסייע להם מקצועית, נשים נוטות לפתח קשרים חבריים ומעטים יותר. לכן היה לי חשוב לייצר מסגרת לחברות הארגון שיכולה להיות כל כך מרכזית להצלחתן", מסבירה לינוי, המתגוררת היום בניו יורק, שם היא מכהנת כ-Chief of Staff בחברת סייבר אקסוניוס, ומקימה את הסניף בניו יורק שעוסק באתגרי הגירה בשוק העבודה בנוסף על אתגרי המגדר.

לצד לינוי ושני, מלווה את העמותה מיומה הראשון גם אסתר ברק לנדס, המשמשת כנשיאת העמותה וחברה בוועד המנהל. ברק לנדס, משקיעת הייטק, הכירה את השתיים דרך אקסלרטור לנשים שבנו יחד בחממת נילסן אינוביט, אותה הקימה וניהלה בעבר.

"השקעתי בהרבה מאוד חברות הייטק שהובלו על ידי נשים כמנכ"ליות. חשוב כי בחברה יהיו נשים כגברים. זה תורם לדינמיקה הניהולית ומאפשר שיח אחר, מפרה, מעצים ופותח את הראש", אומרת ברק לנדס. "המודל שפיתחנו מושתת על נשים שבעשר אצבעות בנו קריירה מצליחה והן מספרות את סיפור חייהן לסטודנטיות - כל אחת יכולה אם רק רוצה. זה בעיקר עניין של מוטיבציה וביטחון עצמי. מכאן החשיבות הגדולה בשלב בו פרוומן נפגשת עם הנשים".

כיצד זה עובד?

"העמותה ממשיכה לצמוח וכל שנה נפתחים עוד סניפים, מתווספות דוברות ומתנדבות ורשת הבוגרות מתרחבת"צילום: צילום: רמי זרנגר

שני: "ProWoman מפעילה 12 סניפים במוסדות אקדמיים בישראל, כשהשנה נפתח גם סניף ראשון מחוץ לישראל, בניו יורק. הארגון מונה 750 חברות, 45 מתנדבות, ויותר מ-200 מנהלות בכירות המשמשות דוברות. לפעילות הארגון שלושה ערוצים עיקריים: פרוומן אקדמיה – תוכנית מנהיגות סטודנטיאלית, פרוומן סדנאות – ליווי מקצועי ואישי באמצעות סדנאות מקצועיותו ופרוומן נטוורק – מגוון אירועים לבניית קהילה רחבה.

"המסלול מתחיל באקדמיה. בכל סניף אקדמי נבחרת בקפידה קבוצת סטודנטיות מנהיגות מכלל הפקולטות, הנפגשות כ-13 פעמים במהלך הסמסטר עם דוברות העמותה. במפגשים נחשפות הנשים למגוון רעיונות, תפקידים ותחומים, וכן למגוון דרכים לשילוב קריירה וחיי משפחה. דוברות העמותה הן נשות קריירה ומשפחה, המחזיקות בתפקידים הבכירים במשק הישראלי. נשים שאיתגרו את עצמן, את שוק העבודה ואת האנשים סביבן, המגיעות ממגוון תחומים ושלא בפני כולן נסללה הדרך בקלות. נשים ששמרו על מוטיבציה גבוהה ולא חששו לדרוש את מקומן ולפלס את דרכן לצמרת".

מה קורה עם הבוגרות?

לינוי: "הבוגרות שמשתלבות בשוק העבודה מרחיבות את רשת הקשרים שלהן וכך ממשיכות לחזק את הנטוורקינג של קהילת ProWoman, שמייצרת סביבה תומכת ומעצימה גם בצמתים הקריטיים הבאים בחיים ועוזרת בחיבורים בין חברותיה ובין מקומות עבודה, אנשי מפתח בתחומים שונים, שיתופי פעולה עסקיים וכל צורך אחר".

ומה על הפרק?

אסתר: "העמותה ממשיכה לצמוח וכל שנה נפתחים עוד סניפים, מתווספות דוברות ומתנדבות ורשת הבוגרות מתרחבת. העשייה המרובה נעשית בצורה מקצועית הודות לצוות המתנדבות המשקיעות זמן רב מזמנן בחיזוק נשים אחרות ובהובלת התנועה. הפעילות היא כבר מעבר לאקדמיה, ואנחנו מקבלות כל הזמן פניות להקמת סניפים בעוד מקומות בעולם. העשייה לעולם לא נפסקת ואנו ממשיכות לחשוב כיצד והיכן אפשר לשבור עוד תקרות זכוכית".

הכותבת היא מנהלת שיווק עמותת ProWoman

בחזרה למדור כוח נשי>>