Gindi Upper House |

ממזרח תל אביב תבוא הבשורה: יד אליהו מתעוררת

שכונת יד אליהו מסתמנת כאזור החם למשקיעים ולתושבים המחפשים דירות בעיר במחיר שפוי באזור שנהנה מעליית מחירים של כ־75% בחמש שנים

רננה מור
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרפסת מרוהטת עם נוף
רננה מור
תוכן מקודם

עיריית תל אביב הגדירה את מזרח העיר כאחד מהיעדים לתוכניות התפתחות עירונית, אך בניגוד לשכונות באזורים אחרים בעיר, כמו דרום תל אביב, נראה שמזרח העיר נהנית מהרבה פחות יחסי ציבור. בחינה של הנתונים מציגה שאלה דווקא השכונות המזרחיות של העיר שמציעות למשקיעים ולתושבים נכסים מעולים להשקעה, במחירים שכבר כמעט לא קיימים בעיר שבה מחירי הנדל"ן הגיעו לשיאם.

השכונה שעתידה לעבור את השינוי הגדול ביותר בעקבות תוכנית המתאר של עיריית תל אביב למזרח העיר היא יד אליהו. על פי התוכנית, מספר יחידות הדיור בשכונה יוכפל, הבניינים לאורך רחוב לה גרדיה יהפכו למגדלי מגורים תוך שימור חנויות הרחוב באמצעות מפלס מסחר ותינתן עדיפות לתחבורה ציבורית.

"שכונת יד אליהו, אחת השכונות הגדולות והוותיקות בתל אביב-יפו, עומדת בפני התחדשות עירונית מואצת שמטרתה לשפר את איכות החיים של תושבי השכונה, תוך שמירה על מאפייני השכונה והשטחים הירוקים וחידוש המרחב הציבורי", אומרים בעיריית תל אביב. "האוכלוסייה מגוונת חברתית וכלכלית וכך גם מגוון הדיור באזור, שחלקו אינו במצב הפיזי התואם צרכים עדכניים של המאה ה–21. בהתאם לכך, התוכניות יאפשרו את התחדשות ושדרוג הבניינים והדירות והתאמתם לצרכים המקובלים כיום, ובכך לאפשר לתושבי האזור החדשים והוותיקים לגור או לרכוש דירה במחירים סבירים. עם אישורן והוצאתן אל הפועל של התוכניות יתווספו אלפי יחידות דיור לשכונה, מה שיהווה תוספת משמעותית להתפתחות והתחדשות מזרח העיר. זאת ועוד, במסגרת התוכניות להתפתחות הרובע, יחודש גם המרחב הציבורי באזור, ייבנו מבני ציבור, גני ילדים, גינות ושטחי ציבור לשימוש ונוחות התושבים והציבור הרחב".

בזכות אישור תוכנית מתאר עם מדיניות ותוכניות מובנות ומסודרות לשכונה, יזמים המעוניינים לבנות בשכונה הצליחו לקדם את תהליכי התכנון וקיבלו היתרים בקצב מהיר יחסית, ללא עיכובים והוצאות לא צפויות שעלולות להעלות את מחירי הקצה לרוכשים. בשכונת יד אליהו הוותיקה, ברחוב לה גווארדיה המרכזי, ברחוב הטייסים ובאזורים נוספים באזור נבנים פרויקטים מגוונים, וחלק מהיזמים מדווחים על ביקושים גבוהים. כך לדוגמה, בפרויקט אפרהאוס של חברת גינדי החזקות, נמכרו ב-2019 במהלך שבועיים 330 דירות "על הנייר" בפרויקט, תמורת 850 מיליון שקל, ובתוך שנתיים נמכרו יותר מ-650 דירות במחיר ממוצע של כ-36 אלף שקל למ"ר.

הפרויקט, הכולל שני מגדלי מגורים יוקרתיים בני 30 קומות כל אחד, כולל בסך הכל 704 דירות של 2‏-4 חדרים ודירות פנטהאוז של 4 ו-5 חדרים. נכון לימים אלו, הדירות שנותרו למכירה בפרויקט הן אלו שבקומות גבוהות (24 ומעלה), של 2‏-4 חדרים, ופנטהאוזים מרהיבים. אפרהאוס כולל חניון תת–קרקעי ודירות עם מרפסת וחלונות הצופים לים ולנוף אורבני פתוח ומרשים. כמו כן, זהו הפרויקט היזמי היחיד באזור יד אליהו. יתר הפרויקטים הנבנים בימים אלו באזור הם מיזמי פינוי בינוי והתחדשות עירונית.

שינוי תחבורתי מקיף

שכונת יד אליהו נושקת לצירי תחבורה מרכזיים כמו נתיבי איילון, לה גווארדיה, דרך הטייסים ועוד, אך הניתוק התחבורתי משאר חלקי העיר היווה עד היום חסם משמעותי עבור התפתחות שכונות מזרח תל אביב, ומנע מהביקוש למגורים לעלות, כפי שקרה בשכונות אחרות בעיר. תוכנית המתאר מתייחסת גם לנושא זה, מתוך הבנה שללא פתרון אמיתי לבעיה הזו, שכונות מזרח העיר לא יוכלו למצות את הפוטנציאל הגדול שלהן. על פי התוכנית, האזור צפוי לעבור שינוי תחבורתי משמעותי שיחולל מהפכה של ממש בנגישות למרכז מערב תל אביב. פתיחת גשר יהודית בשנה שעברה, המחבר את השכונה למערב העיר, הוא רק צעד אחד בדרך. בהמשך צפוי הקו הסגול של הרכבת הקלה, שיעבור ברחוב ההגנה עד לקו החוף של תל אביב דרך גשר השלושה העתידי, לחבר את השכונה לשדרות רוטשילד ולמרכז העיר, ולמרכזי תעסוקה ובילוי בנסיעה פשוטה ומהירה. לא פחות חשוב מנתיבי התחבורה הם השטחים הפתוחים והגינות שיש בשפע בשכונת יד אליהו, אליהם מתווספת הריאה הירוקה של שכונות המזרח - פארק וולפסון המשתרע על פני 20 דונמים.

המחירים עוד לא קרובים למיצוי

על פי אתר מדלן, ב־2019 רוב עסקאות הדירות החדשות בתל אביב בוצעו ביד אליהו וכפר שלם. מתחילת השנה נמכרו 188 דירות, כשהמחיר הממוצע למ"ר עמד על 37,418 שקל למ״ר, לעומת כ־20,000 שקל למ"ר ב־2015 (כך על פי מערכת yzer מבית yad2). אך למרות העלייה המשמעותית במספר העסקאות, מחירי הדירות בשכונה עדיין רחוקים ממחירי הדירות במרכז העיר, וגורמים שונים מעריכים שהם צפויים להמשיך ולעלות בשנים הקרובות, בוודאי לאחר סיום עבודות הרכבת הקלה.

מחירי השכירות בשכונות המזרח עדיין נמוכים מלב העיר, אך עם ההתפתחות הצפויה נראה שגם אלו יעלו בשנים קרובות. עם החיבור למרכז העיר, קהל צעיר יותר החל להגיע לשכונה והתווסף לאוכלוסייה הוותיקה ולמשפחות הצעירות שמעריכות את השטחים הירוקים באזור. תהליך דומה לזה שעובר על יד אליהו ומזרח העיר עבר בשנים האחרונות על אזור המע"ר הצפוני (מידטאון), שהפך מאזור מסחר המנותק ממרכז העיר, לאזור אטרקטיבי למגורי יוקרה. פרויקט אפרהאוס תל אביב מציע הזדמנות לרכישת נכס במיקום שמשלב נגישות למרכז העיר ולמוקדי תעסוקה, וסביבת מגורים שכבר עכשיו מציעה איכות חיים שלא קיימת במרכז העיר.