Microsoft Teams: למידה מרחוק בדור החדש

בהייה של שעות בשיעורים פרונטליים דרך מסך עוד לא הופכת את החינוך ל"מקוון". סביבת הלימודים של מיקרוסופט, שמארחת בקביעות יותר ממאה מיליון מורים ותלמידים בעולם ו-180,000 בישראל, נותנת מקפצה להוראה ויוצרת כיתה דיגיטלית אמיתית

גיא רונן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים במושבים
הפיצ'רים של Teams מקנים יכולות עבודה משותפת, כלי נגישות מתקדמים, למידה סינכרונית וא-סינכרונית, אפשרויות תצוגה מגוונות

אם נבקש מהתלמידים, המורים וההורים לתת ציון ללמידה מרחוק, אפשר לנחש שאצל רובם הוא יהיה טעון שיפור. זה לא רק בגלל תשתיות תקשורת בעייתיות, ניתוקים וסיר הלחץ שכולנו שוחים בו עכשיו בבית. הבעיה שורשית ועמוקה יותר: כיתה מקוונת לא אמורה להיות העתק-הדבק של הכיתה הפיזית; שעות של בהייה במורים מדברים דרך מסך לא מוציאות מהילדים שלנו את המיטב. סביבת הלימודים של מיקרוסופט, שקיבלה דחיפה משמעותית בימי הקורונה, מוכיחה שאפשר גם אחרת.

לא בכדי נחשבת הגרסה החינוכית של Teams – Microsoft Teams for Education – לפלטפורמת הלמידה המתקדמת בעולם. היא לא מסתפקת בהעברת ידע, אלא מעודדת סקרנות, יצירתיות, למידה עצמאית ומעורבות של התלמידים בכיתה – מרכיבים קריטיים לשיפור ההישגים ולאיכות הפדגוגיה, שלאו דווקא באים לידי ביטוי בשיעור הפרונטלי.

הכלים המובילים של Teams

הפיצ'רים של Teams מקנים יכולות עבודה משותפת, כלי נגישות מתקדמים, למידה סינכרונית וא-סינכרונית, אפשרויות תצוגה מגוונות (מצב "ביחד", Together Mode, למשל, ממקם את כולם בחדר וירטואלי אחד כמו כיתת לימוד, חדר ישיבות ועוד, שבו מותר אפילו ללחוץ ידיים) וזימון והצטרפות לשיעורים ישירות מהיומן (כן, לא צריך לחכות ללינק הספציפי מהמורה בוואטסאפ). הנה כמה יישומים מיוחדים, שתורמים לחוויית לימודים ייחודית דרך הפלטפורמה הזאת:   

תובנות: המורים יכולים לראות מתי כל תלמיד נכנס למערכת, קרא, למד, שיתף והגיש את החומר. כך הם יכולים להתאים אישית לתלמיד את אופן הלמידה (לומדים באיזו שעה הכי נוח לו להתרכז, מה הכי מתאים לו ומה פחות "מדבר" אליו).

מטלות: המורים יכולים להקצות מטלות ובחנים ברמה קבוצתית או פרטנית, ולקבל חזרה את המשימות יחד עם סטטוס התקדמות התלמידים.

מחברת כיתה: כל תלמיד והמחברת הדיגיטלית שלו. החומר נשמר במקום אחד, מתועד ומאורגן, עם אפשרות לשלב סרטונים, מצגות, בחנים והודעות קוליות.

ערן גופר, מנהל מגזר החינוך במיקרוסופט ישראל

תקשורת: ניתן לשלוח הודעות, סטיקרים ואימוג'ים, לנהל דיונים, לצרף קבצים, להריץ בקלות סקרים ומבחנים בתוך המערכת ולקיים שיחות צ'ט אישיות. היישומים האלה, יחד עם כלי משחק חינוכיים של מיינקראפט, מעשירים את הלמידה והופכים אותה לרלוונטית יותר לעולמם של התלמידים.   

שטח פרטי בענן: לכל משתמש מוקצה אזור פרטי בנפח אחסון עצום של עד 5 טרה-בייט. העובדה שהפלטפורמה כולה מתנהלת בענן מאובטח שלא על חשבון גודל הזיכרון הלוקלי, דרך הדאטה-סנטרים של מיקרוסופט (אחד מהם יוקם לראשונה בשנה הקרובה בישראל), היא אחד מיתרונותיה הגדולים. 

קפיצה של 400% בכמות המשתמשים

את Microsoft Teams השיקה ענקית הטכנולוגיה העולמית ב-2017 כהרחבה לחבילת שירותי הענן Office365. במקור זוהי פלטפורמת תקשורת המשלבת צ'ט, פגישות וידאו, אחסון קבצים ואינטגרציה בין יישומים. הגרסה החינוכית של Teams הגיעה מאוחר יותר, ועם פרוץ הקורונה זינקו היקפי השימוש בה בקצב מסחרר: מ-30 אלף מורים ותלמידים בישראל במרץ 2020 ל-120 אלף בתוך שבועיים. כיום עומד מספר המשתמשים בארץ על יותר מ-180 אלף, ויותר ממאה מיליון בעולם.

"האימוץ המהיר והשימוש צמחו באופן גנרי מהשטח ומתוך צורך אמיתי", מבהיר ערן גופר, מנהל מגזר החינוך במיקרוסופט ישראל, "והראו לכולנו את הפוטנציאל לטרנספורמציה אמיתית בחינוך מהר ממה שכולם חשבו". עם פרוץ המשבר החליטו מספר עיריות גדולות כי Teams fo Education תהיה פלטפורמת הלימודים הרשמית והיחידה בבתי הספר שבתחומן. עד מהרה זינק גם הביקוש להדרכות על יישומי המערכת. בחטיבת המגזר הציבורי של מיקרוסופט נפתח חמ"ל תמיכה עם תגבור של שותפים מתחום החינוך ומתנדבים ממרכז הפיתוח של מיקרוסופט בהרצליה. "ניגשנו למשימה בתחושת שליחות אמיתית", מספר גופר. "הבנו שאחרי שנים של דיונים עתידניים וכמעט תיאורטיים, הגיע רגע האמת של מערכות החינוך לעשות את הקפיצה. כשאומרים שהמשבר הוא גם הזדמנות, לזה בדיוק מתכוונים".         

מממשים את חזון הכיתה המקוונת

תחושת השליחות בחינוך מלווה את מיקרוסופט בפעילותה במסגרת הקהילה גם בעתות שגרה. בשונה מחברות מתחרות, מיקרוסופט אינה מתקיימת ממכירת שטחי פרסום ומידע על גולשים, והיא מגינה באדיקות על פרטיות המשתמשים. "זה חלק מהדנ"א שלנו", אומר גופר. "כן, אנחנו חברה מסחרית וחשוב לנו שדור המחר ידבר את השפה שלנו ויכיר את הטכנולוגיות והמוצרים הפרודוקטיביים ביותר שיעזרו להם גם בעתיד. אבל כהורים בעצמנו, חשוב לנו שהילדים יימצאו בסביבה בטוחה ומאובטחת, שאף אחד לא יכול לפלוש למרחב שלהם בלי שהוזמן באופן יזום". 

כ-1,400 בתי ספר משתמשים כיום באופן יומיומי ב-Teams, ומשרד החינוך מחבר דרך המערכות שלו כל מוסד חינוכי שמעוניין בכך, ללא עלות. בצד משתמשי הקצה ניתן לגשת למערכת, עם אותה רמת אבטחה, מכל מחשב, טאבלט או סמארטפון, דרך האפליקציה או הדפדפן. כל שנדרש הוא גישה לרשת, וביישומים רבים המאפשרים עבודה אופליין, גם זה לא הכרחי. החיבור הוא חינמי ומיידי, ללא צורך בהתקנה או בהרשאות מיוחדות. לדברי גופר, מה שבאמת הופך את הפלטפורמה הזאת לפופולרית כל כך ברחבי העולם זה מגוון היכולות הרחב שלה: "יש אפליקציות מצוינות לשיחות וידאו, לשמירה על קשר, לליל סדר בסגר. אבל לחינוך, למידה והוראה, זה פשוט לא מספיק. הפלטפורמה שבנינו משלבת פדגוגיה חדשנית ומאפשרת שמירה על קשר רציף עם התלמידים בממשק נוח וידידותי המוכּר למשתמשים היטב מעולם הרשתות החברתיות. Teams מאפשרת חוויית למידה משמעותית, עדכנית ומאובטחת, ומממשת את חזון הכיתה המקוונת, שללא ספק תישאר איתנו גם ביום שאחרי המגפה.