הביטקוין צונח? זה הזמן להסתכל על התמונה הגדולה

שגיא בקשי, מנכ"ל Coinmama מסביר כיצד הפכו מטבעות הקריפטו מנחלתם הבלעדית של הגיקים בני דור ה-Y למשאת נפשם של כלל המשקיעים

מירית משיח
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ציור קיר קוין מאמא
מירית משיח
תוכן מקודם

חודש מאי 2021 יירשם כחודש מאתגר עבור הביטקוין. גל של ידיעות שליליות בנוגע לצעדים רגולטוריים מרסנים עליהם הכריזה ממשלת סין, והכרזה של משרד האוצר האמריקני כי הוא שוקל הטלת מס על עסקאות במטבעות קריפטו מעבר לסכום של 10,000 דולר - חברו לסדרת ציוצים של מנכ"ל טסלה וספייס אקס, אילון מאסק, בהם הצהיר כי טסלה מוטרדת מכמות האנרגיה המושקעת בכריית ביטקוין ומהנזק הסביבתי הצפוי, ולכן תפסיק לקבל ביטקוין במכירת מכוניות. 

התגובה של שוק הקריפטו היתה חדה. במחצית חודש מאי, הביטקוין צלל לשער של 34,700 דולר, לאחר שכבר הגיע לשער של מעל 61,000 דולר. גם האית'ריום, המטבע הדיגיטלי השני בגודלו, צנח ונסחר סביב - 2,200 דולר,  לאחר שכבר הגיע לרמה של מעל 4,000 דולר במהלך חודש אפריל. בסך הכל, עד לסוף חודש מאי, שוויו הכולל של שוק מטבעות הקריפטו נחתך ביותר מטריליון דולר.

האם העננה השחורה מעל תחום הקריפטו מסמנת עתיד קודר? התשובה לכך אינה טמונה בכותרות פיננסיות ומלכודות קליק-בייט, אלא במספרים ובנתונים מבוססים. אלה דווקא מצביעים לעבר עתיד עם פוטנציאל כמעט אין-סופי. ראשית, כדאי לזכור שהביטקוין כבר רשם נפילות מחיר קשות מזו האחרונה. למשל, בחודש אפריל 2013, צלל שוויו של המטבע בכ- 82%, בחודש ינואר 2016 מחירו של הביטקוין צנח בכ- 86% ובחודש דצמבר 2018, מחירו שוב נפל ב- 83%. המכנה המשותף לכל תיקוני המחיר החדים הוא שלאחריהם הביטקוין תמיד קבע שיאי מחיר חדשים.

גם מעגל האימוץ מתרחב. מספר בנקים ובתי השקעות מרכזיים בוול-סטריט מחכים לאישור הרשות לניירות ערך האמריקאית להנפקת תעודות סל צמודות קריפטו. ענקיות האשראי ויזה, מאסטר-קארד ופייפאל הודיעו על  קבלת ביטקוין ואית'ריום כאמצעי תשלום, אפליקציות וזירות מסחר חדשות צצות כמעט מדי יום ומיליוני מתעניינים חדשים, לא רק צעירים, מגלים עניין בהזדמנויות החדשות שטכנולוגיית הבלוקצ'יין, הכלכלה המבוזרת והמטבעות הדיגיטליים מציעים לאנושות.

עולם הקריפטו כבר לא שייך רק לצעירים

אתר Statista ערך בארבע השנים האחרונות סקר בקרב משקיעים בארצות הברית, במטרה לבחון את נכונותם לרכוש מטבעות ביטקוין, לפי גילאים. מהנתונים עולה כי שיעור המתעניינים בני  45 ומעלה הכפיל את עצמו ויותר: בשנת 2020 למעלה משליש מבני ה- 45 ומעלה הביעו התעניינות ברכישת ביטקוין, בעוד שבשנת 2017 רק 15% מהם ענו בחיוב על השאלה. האם מדובר רק בנכונות עקרונית או בשינוי מגמה?  מסקר שנערך על ידי GEMINI UK – אחת הפלטפורמות המובילות בעולם למסחר במטבעות קריפטו - עולה כי 15% מכלל הסוחרים בבריטניה הם בני 45 ומעלה וכי כ-37% מכלל האוכלוסייה הבריטית בגילאים אלו מביעה התעניינות באפיק השקעה הזה.

שגיא בקשי, מנכ"ל Coinmama צילום: Jennifer Gruber

שגיא בקשי, מנכ"ל Coinmama - המספקת שירותי קניה ומכירה של מטבעות קריפטו בעולם, מסביר מה גורם לשינוי בהרכב המשקיעים: "הגורם החשוב מכולם הוא השינוי בשיח הציבורי על מטבעות הקריפטו. אם עד לפני כמה שנים כאשר דיברנו על ביטקוין, דמיינו צעירים שבוהים במסכים מרצדים, הרי שהיום עם כניסתם של שחקנים בינלאומיים בכירים לתחום, מרחב אי הוודאות של המשקיעים הצטמצם, ויותר מכך – עתה הם נושאים עיניים לתאגידים המצליחים והחשובים בעולם שנכנסו למשחק ומשקיעים בקריפטו בצורה משמעותית". 

טסלה וג'י פי מורגן בעניין

החברה הראשונה שיצרה את שינוי הנרטיב עליו מדבר בקשי היא מיקרוסטרטג'י, ענקית הבינה המלאכותית הנסחרת בנאסד״ק, שרכשה בשנה שעברה כ- 21.5 אלף מטבעות ביטקוין והפכה את האחזקות במטבע לנכס רזרבה במאזן החברה. חודש מאוחר יותר היא הרחיבה את האחזקות במטבע ורכשה עוד כ- 16.8 אלף מטבעות והפכה את הביטקוין לנכס הרזרבה העיקרי של החברה. לקראת סוף השנה גייסה החברה עוד 400 מיליון דולר שהוקדשו כולם להרחבת האחזקות. 

גם אילון מאסק הצהיר כי למרות שטסלה לא תקבל בעתיד הקרוב ביטקוין כאמצעי תשלום, החברה אינה מתכוונת למכור את אחזקות הביטקוין שלה. כזכור, מאסק עצמו ידוע כתומך וותיק בטכנולוגיית הקריפטו. במהלך פברואר 2021 הודיעה ספייס אקס כי המשימה לירח המתוכננת לשנת 2022 תקרא DOGE-1, כמחווה למטבע הדיגיטלי DOGECOIN. באותו החודש טסלה אף רכשה מטבעות ביטקוין בשווי של 1.5 מיליארד דולר והצהירה כי תתחיל לקבל ביטקוין כאמצעי תשלום עבור רכביה החשמליים, אך כשבועיים לאחר מכן החברה חזרה בה והודיעה כי תבחן את הנושא מחדש. למרות זאת, המעגל של מובילי השוק המכירים בפוטנציאל הגלום בתחום הקריפטו ממשיך להתרחב, ולאחרונה הוסיפה לשורותיה את ג'ימי דיימון. דיימון, מנכ"ל בית ההשקעות ג'י.פי מורגן, שהתייחס בעבר למסחר בביטקוין כהונאה ואף איים בפיטורין על עובדים אשר ייסחרו בו, שינה כיוון לאחרונה והציע ללקוחותיו קרן להשקעות בביטקוין. "כל אלה הביאו לא רק לזינוק חד בשווי המטבע המבוזר, המסתכם בכ- 85% בשנה, אלא גם לשיפור הביטחון והאמון של משקיעים מבוגרים יותר במטבע משום שמבחינתם כניסתם של תאגידי ענק מחד, ושל מוסדות פיננסיים מאידך, מעניק להם את חותמת האיכות והאמינות שהם הזדקקו לה", אומר בקשי. 

חווית המשתמש מושכת המשקיעים 

Coinmama חרתה על דגלה לאפשר רכישה קלה ובטוחה של מטבעות קריפטו. כיום, שמונה שנים לאחר הקמתה, היא מעניקה שירותים לכ- 2.7 מיליון לקוחות ב- 188 מדינות ברחבי העולם. החברה מעסיקה למעלה משישים עובדים בישראל ובאירלנד.  

מייסדי החברה - לורנס ניומן, אילן שוסטר ונמרוד גרובר צילום: Jennifer Gruber

הכל התחיל בשנת 2013, כאשר לורנס ניומן, מייסד שותף בקוינמאמא, ניסה לרכוש ביטקוין בעצמו. תהליך הרכישה היה קשה, מסורבל וארוך, מה שהביא אותו למסקנה שיש פה מחסום גדול עבור כניסתם של קונים חדשים לתחום. מייסדי החברה - לורנס ניומן, אילן שוסטר ונמרוד גרובר - החלו במסע משותף להנגשת הקריפטו לעולם. הם עבדו יחד כדי לייעל ולהנגיש את השוק להמונים, ורואים בעבודתם שליחות ואחריות אדירה. שגיא בקשי, ממקימי חברת היוניקורן הישראלית איירון סורס, הצטרף לקוינמאמא כמנכ"ל ב-2019. יחד הארבעה יצאו למשימה משותפת לבנות את הפלטפורמה הבטוחה והפשוטה בעולם לקניה ומכירה של מטבעות קריפטוגרפיים.

"תחושת הביטחון היא פקטור משמעותי מאוד בכל הנוגע לנכונות המשקיעים, אבל לצידה חל שיפור משמעותי בחוויית המשתמש בכל מה שקשור לרכישת מטבעות קריפטו בשנים האחרונות. בעוד שעד לפני חמש שנים, היית צריך להיות גיק מחשבים על מנת לקנות ביטקוין, הרי שכיום מדובר בתהליך פשוט יותר, שחברות ענק כמו פייפאל ואחרות הנגישו לכל המשקיעים בעולם", אומר בקשי.

"חווית המשתמש המשופרת, מעניקה לכלל האנשים תחושה שהשקעה בביטקוין אינה נחלתם של מומחים, אלא נמצאת במרחק נגיעה. כאשר אני יורד לקנות שווארמה מתחת למשרד שלי ומספר למוכר שאני מ- Coinmama הוא שואל אותי האם אני משלם לו בביטקוין או בשקלים. אני מיד מבין שעובדי החברה כבר היו אצלו והתקינו לו ארנק על הנייד. הדוגמה הזאת מוכיחה שבעצם התדמית של המטבע השתנתה מהקצה לקצה בעשור האחרון ויותר מכך – עכשיו כולם חושבים שהוא נמצא במרחק קליקים בודדים". 

אפשר לשלם בביטקוין? 

האם נתחיל בקרוב לשלם על מוצרים ושירותים בביטקוין? על פי בקשי, עוד חזון למועד: "ביטקוין ושאר מטבעות הקריפטו עדיין לא הגיעו למעמד של 'מטבע עובר לסוחר' ולכן הם בבחינת נכס ששומר על ערכו כמו זהב. נכון להיום, תשלום בביטקוין עשוי להיות יקר ואישור ההעברה לעיתים לוקח יותר מעשר דקות. ישנם כבר פיתוחים כמו 'רשת הברק' אשר פותרת את שתי הבעיות האלה, אולם סביר להניח שיחלוף עוד זמן עד אשר נראה מסה קריטית של אנשים משלמת בביטקוין בחנויות.

"פייפאל מאפשרת כבר היום לממן רכישה בכל אחד מ- 26 מיליון העסקים איתם היא עובדת ברחבי העולם באמצעות האחזקות בביטקוין. כלומר – היא מבצעת את העסקה במטבע הרלוונטי וגורעת את הסכום מהאחזקות של הלקוח שלה בביטקוין. לצד פייפאל גם VENMO , CashUP  ואחרות מציעות פתרונות שונים שמטרתם לאפשר למשקיעים להשתמש בנכסים שצברו. ככל שנתקדם בזמן ובתפוצה של מטבעות הקריפטו וככל שחברות הטכנולוגיה יספקו פלטפורמות אמינות ואינטואיטיביות, אני חושב שסביר להניח שנראה נכונות הן מצד הסוחרים והן מצד הלקוחות להגביר את השימוש במטבעות ולהפוך אותם למטבע עובר לסוחר ולא רק כהשקעה נחשקת". 

לפרטים נוספים www.coinmama.com  >>