שוקלים להיכנס לעולם הנכסים הדיגיטליים? אלה הדברים שחשוב לדעת לפני

תחום הקריפטו יצר אנומליות וסיטואציות מורכבות שמומחים בתחומי מיסוי ורגולציה פיננסית עדיין מנסים לפצח. אלו המבקשים לקחת בו חלק ולהרוויח לאורך זמן צריכים להיות מודעים להשלכות השונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביטקוין מול גרף דיגיטלי

ייתכן שנכסים דיגיטליים זה לא בשבילכם אך אם למרות זאת החלטתם לקפוץ אל מחילת הארנב, הטור הזה יסייע לכם להבין את ההשלכות. משרד רואי חשבון ויצמן אהרנפלד רבינוביץ' עוסק בראיית חשבון, ומתמחה במתן שירותים מגוונים לתעשיית הנכסים הדיגיטליים. צוות המשרד עוסק בסוגיות ייחודיות לתחום הנכסים הדיגיטליים יום יום, ופוגש עסקים ואינדיבידואלים רבים.

מסחר בנכסים דיגיטליים, אינו דומה למסחר במניות. זה מרגיש ונראה דומה, האפליקציות ידידותיות וחכמות, והתשואות המוצגות קוסמות. אבל חשוב להבין שהמסחר הזה אינו מפוקח, אין דוחות כספיים מבוקרים באתרי הבורסות, ולא תמיד ברור מי עומד מאחורי מיזמים שונים. המיומנות לכאורה של הסוחר מתבטלת במסחר בנכסים דיגיטליים מאחר והשווקים נתונים למניפולציות בהעדר פיקוח אפקטיבי (ראו לדוגמה את השפעותיהם של הציוצים של אילון מאסק). בתנאים האלו, סוחרים מעטים מרוויחים לאורך זמן.

פעולות בנכסים דיגיטליים מחייבות את הסוחר לדיווח אקטיבי למס הכנסה. לא כך בבנקים ובתי השקעות בישראל, שמנכים במקור מס מרווחי לקוחותיהם,  ובכך פוטרים את הסוחרים דרכם מהגשת דוח למס הכנסה. בשל העדר רגולציה על בורסות הקריפטו, הפעילות בהן מחייבת את הסוחר להיות המבוגר האחראי ולדאוג לדיווח המס של עצמו. אין זה ענין פשוט: עליו לדאוג לתיעוד ואיסוף הנתונים, עיבוד הנתונים בתוכנות ייעודיות להפקת דוחות קוהרנטיים על פעילות, למצוא רואה חשבון, להגיש דוח שנתי למס הכנסה, ולשלם את המס בצורה אקטיבית. שווקי הנכסים הדיגיטליים הכניסו אלפים למעגל הדיווח האקטיבי למס הכנסה אך דיווח אקטיבי למס הכנסה אינו מתאים לכל אחד - הוא דורש אחריות, זמן, סדר ויש לו גם עלויות לא מבוטלות, שאינן פוחתות אם המשקיע הפסיד את כל כספו. רבים היו מוכנים לוותר על התענוג שבהיחשפות לרשויות המס, ובהתעסקות המורכבת בדיווח למס הכנסה.

אתגר נוסף שנובע מהעדר רגולציה אפקטיבית, הוא הקושי שבהכנסת כספים לבנק. נכון לכתיבת שורות אלו, אין בישראל תקינה או פרוצדורה סטנדרטית מקובלת להפחתת סיכוני הלבנת הון לכספים שמקורם ברווחים מנכסים דיגיטליים. בהעדר פרקטיקה מקובלת כזאת וללא תיווך של האינפורמציה בצורה ברורה ופשוטה לבנקאי, הבנקים, לעיתים בצדק, מסרבים לקבל כספים שמקורים ברווחי נכסים דיגטליים. קשיים בפתיחת חשבונות בנק למיזמים עסקיים, הם מכת מוות לתעשייה ותיווך המידע לבנק, עשוי להיות כרוך בעבודת מומחים יקרה.

פעילותנו בתחום הנכסים הדיגיטליים הפגישה אותנו עם מקרים לא סטנדרטיים למשרד רואה חשבון טיפוסי.

פגשנו קטינים מולטי מיליונרים שהתמזל מזלם, מלווים בהורים המבולבלים שעבדו קשה כל חייהם בשביל להתפרנס. כיום, זה מחזה שבשגרה במשרדנו. אך רבים מאלו שהתעשרו, אינם מצליחים ליהנות מרווחיהם מאחר והבנקים מסרבים לקבל הפקדות שמקורם בקריפטו. פגשנו אנשים מבוגרים ואחראיים, בעלי עסקים שאיבדו את כל השקעותיהם במיזמים מפוקפקים. למרות האובדנים האכזריים, לעיתים עלולה להיווצר חבות מס רטרואקטיבית לתשלום, שתעמיק עוד יותר את ההפסד.

נתקלנו ביזמים שאפתנים, עם כוונות תמימות לשנות את העולם, טעונים בכריזמה ומוטיבציה אבל חסרי ניסיון, הכשרה או ליווי מקצועי. הם מקימים מיזמים בעלי אופי פיננסי מובהק שחלקם קמים על ידי גיוס משאבים לא מפוקח מהציבור, ציבור שאף הוא חסר ניסיון והבנה. רובם בסוף קורסים ומתנדפים עם כספי המשקיעים.

פגשנו אנשי עסקים מנוסים בעלי שם ויכולות כלכליות, או עם גב מקצועי רחב, שניסו להרחיב את עסקיהם לתחום החדש והמבטיח, כשהם מגובים בפסגת הטכנולוגיה וההנדסה. אך ללא תוכניות עסקיות מתאימות, שלוקחות בחשבון את דרך הארוכה והקשה שעוברים מיזמים לגיטימיים לחלוטין בתעשיית הנכסים הדיגיטליים, נפוצה גם התעלמות מחובת הוצאת רישיון פיננסי מתאים, ואי לקיחה בחשבון את הקושי בניהול תזרים כפול - במטבעות קריפטו ופיאט, וכן, העובדה החשובה, שמיזמים בתעשיית הנכסים הדיגיטליים, חשופים ומושפעים מכוחות השוק הבלתי מרוסנים של ביטקוין ויתר נגזרות הקריפטו.

פגשנו עוד אוכלוסיות רבות ומגוונות, מאות מקרים קיצוניים ומרתקים, שהמכנים המשותפים לאלו שנפגעו בצורה כזאת או אחרת, הם הרצון להתעשר מהר, וחוסר הבנה ומוכנות מספק לסיטואציות שאליהן הם נכנסים.

בהחלט לא כולם יוצאים או יצאו בשן ועין. ישנם יחידים רבים שעשו תשואות יפות, ונוספים שעושים חיל ומובילים את התעשייה בארץ ובחו"ל. אני מאפיין את הצלחתם של יחידים ועסקים בתעשייה על ידי הבלטת כמה תכונות משותפות.

הנקודה החשובה ביותר, עבור יחידים ועבור מיזמים מסחריים, היא ההבנה שלמרות שצומחת תעשייה פיננסית חדשה, אין זה באמת עולם חדש. על תעשיית הקריפטו חלים אותם חוקים שחלים על התעשייה הפיננסית המסורתית. יתרה מזאת, שתי התעשיות הולכות ומתמזגות עם הזמן. ניתן לסמן את היזמים המצליחים כבעלי ניסיון עסקי רלוונטי, עם אורך רוח להתמודדות ארוכה, כיסים עמוקים מספיק או שותפים אסטרטגיים רלוונטיים, שמשקיעים זמן רב במחקר והתכנות, בבניית מודלים רזים, פשוטים, בעלי הגיון כלכלי, שמתמודדים עם הרגולציה הספציפית שחלה עליהם ולא מנסים להתחמק או לעקוף אותה. עם התבגרות התעשייה הצעירה מוקמים יותר ויותר מיזמים כאלו, בישראל ובחו"ל, ועם כל שנה שעוברת, מיזמים אלו חווים אתגרים חדשים, דוגמת שפל בשווקים או גזרות רגולטוריות חדשות. למיזמים כאלו התכנות הולכת וגדלה להתקיים גם בתקופות הבאות.

שנית, מדובר במשקיעים שמתייחסים אל נכסי הקריפטו שלהם באותה צורה כאילו היו נכסי פיאט - זאת אומרת ממעיטים בספקולציה, מפעילים שיקול דעת, משקיעים במיזמים לאחר שבדקו אותם בצורה מקיפה, בדקו את הרישיון הפיננסי, את מסמכי ההתאגדות, את הרזומה של הצוות, את הדיווח הכספי אם ניתן, את הותק של המיזם, ההיגיון הכלכלי, המודל העסקי, פוליסת הביטוח ושיטת האבטחה, בסיכויים פחותים יאבדו את השקעותיהם.

שלישית, אנו פוגשים גם סוחרים שמייצרים רווחים פנומנליים, דווקא מהספקולציה ובידיעה שהיא כזאת. לעיתים הם ותיקים בשוק, הם חוו הפסדים, השקיעו המון זמן ללמוד את התעשייה ואת הכוחות שמשפעים עליה, הם משיגים פוזיציות אטרקטיביות כדוגמת הנפקות סגורות ומזהים את המניפולציות - אך לא מובלים על ידן כאחיזת עיניים. מדובר באנשים בעלי ידע מקצועי שנרכש לאורך שנים של ניסיון וכולל גם התמודדות עם סיכון ועם הפסדים.

אם אתם פועלים בשווקי הנכסים הדיגיטליים או שוקלים לעשות זאת, עליכם לדעת את ההשלכות. זה אינו תחום שמתאים לכל אחד, אך מצד שני, אלו שינהגו באחריות בהחלט יכולים לצאת מורווחים בסופו של יום.

רו"ח חנן אהרנפלד הוא שותף במשרד רואי חשבון ויצמן אהרנפלד רבינוביץ', מומחים במיסוי ורגולציה פיננסית בתחום הנכסים הדיגיטליים

מעבר לאתר >>