Proxibit |

פתרונות ושירותים מתקדמים להשקעות בקריפטו

מנכ"ל פרוקסימה בית השקעות ומנהל פעילות הקריפטו בחברה מסבירים מה הניע את חברת ההשקעות הוותיקה להיכנס לתחום ומדוע הקריפטו כאן כדי להישאר

מיכאל גורי
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד נומברג
מיכאל גורי
תוכן מקודם

את ההיסטוריה הקצרה והמדהימה של שוק מטבעות הקריפטו אפשר לספר במספר דרכים. אבל כדי להפנים באמת את גודל התופעה, פשוט צריך לעקוב אחרי הכסף. ביום המסחר הראשון שלו בחודש מאי 2011, שער השוק של מטבע ביטקוין אחד היה $1. כיום, מחירו של מטבע ביטקוין בודד עומד על קרוב ל-‏$60,000 ושווי השוק שלו ($1,065,209,807,489) גדול יותר מזה של ענקיות גלובליות, כגון: Facebbok‏, Berkshire Hataway‏, Tesla‏, Alibaba‏, VISA‏, Mastercard‏, Samsung.

כעת גם מבקריו הגדולים ביותר של תחום המטבעות הדיגיטליים מקבלים את העובדה ש-12 שנים לאחר המצאת הביטקוין, שוק הקריפטו הוא תופעה פיננסית יוצאת דופן המעוררת סקרנות, התלהבות וגם פחד בקרב מיליוני משקיעים. העניין ההולך וגובר מצד לקוחות הניע גופים פיננסיים מובילים להשיק קרנות השקעה צמודות קריפטו (ETF), בהן ניתן למנות שמות מוכרים, כגון: CityGroup‏, Bank of America‏, Morgan Stanley‏, Golman Sachs‏, JP Morgan Chase.

אחד מבתי ההשקעות הראשונים בישראל שאיפשר ללקוחותיו חשיפה להשקעות קריפטו הוא פרוקסיביט (PROXIBIT) – שהוקם לפני ארבע שנים כחברה אחות של בית ההשקעות הוותיק פרוקסימה. פרוקסימה נוסדה בשנת 2003 על ידי חיים ונציה ואורי רענן, מנכ"לים משותפים בחברה. ב–18 השנים מאז שהוקמה, החברה עוסקת במסחר בבורסה בתל אביב ומתמחה בניהול תיקי השקעות עבור לקוחות בארץ ובחו"ל, מתן שירותי מסחר עצמאי, גיוס כספים לחברות הזנק וליווי מקצועי. כעת, חיים ונציה, ואלעד נומברג, מנהל פעילות הקריפטו בחברה, מספרים מה הניע את חברת ההשקעות הוותיקה להיכנס אל תחום הקריפטו.

"את פרוקסיביט החלטנו להקים בשנת 2017", מספר חיים ונציה. "באותו זמן נחשפנו למה שקורה בשוק הקריפטו מתוך סקרנות מקצועית טהורה. אחרי שלקוחות פנו אלינו ושאלו איך גם הם יכולים להיחשף לתחום, החלטנו לצלול לתוך הנושא ולראות מה אנחנו יכולים לעשות. החלטנו להפריד בין הפעילות השוטפת של פרוקסימה ובין פעילות הקריפטו ולנהל אותה בחברה אחות מקבילה, שבה קיבלנו אישור מרשות שוק ההון לעסוק בתחום. מה שעמד לנגד עינינו כל הזמן היה הרצון לבנות את כל המערך הזה בדרך הכי טובה ונכונה עבור הלקוחות שלנו, בעיקר בכל ההיבטים של מיסוי ההשקעה. מבחינה מקצועית, לקחנו את כל מה שאנחנו יודעים לעשות ואת כל הכלים שאנחנו מפעילים עבור הלקוחות שלנו בפרוקסימה והטמענו את זה לתוך פרוקסיביט. בנינו מערכת שלמה שמאפשרת ניתוח, מסחר, מעקב ודיווח שוטף על תנועות".

רף כניסה נוח למשקיעים

פרוקסיביט מאפשרת למשקיעים רף כניסה נוח. נכון להיום סכום המינימום הנדרש להשקעה עומד על 10,000 דולר, כאשר ניתן להפקיד את הסכום בדולרים או בשקלים. בשורה מעניינת נוספת שמביאה פרוקסיביט היא פעילות רציפה ומתואמת מול מערכת מיסוי ורגולציות שונות והתאמת פתרונות למשקיעים מול רשויות המס. "בנינו פלטפורמה שדרכה הלקוחות מלווים לנו את סכום הכסף שאותו הם רוצים להשקיע במטבעות קריפטוגרפיים, כנגד תיק מטבעות קריפטוגרפיים ייעודי עבורם. כאשר אם נרשם רווח הוא רווח מהלוואה ואם נרשם הפסד הוא הפסד של ההלוואה, ואין צורך לנכות מס במקור על כל פעולה שהם מבצעים. כל לקוח יכול בכל רגע נתון לבקש את כספו בחזרה, ומכיוון שההשקעה צמודה לתיק השקעות קריפטו שנבנה עבורו, התיק נמכר והכסף מועבר אליו. אפשרות נוספת היא שהלקוח יסגור את ההלוואה על ידי משיכת המטבעות לארנק שלו", מסביר ונציה.

נכון להיום, פרוקסיביט מציעה ללקוחותיה חשיפה להשקעות קריפטו דרך חמישה מסלולי השקעה שונים. אלעד נומברג, מנהל פעילות הקריפטו בחברה, מפרט: "המסלול הראשון נקרא TOP 5 והוא מורכב מחמשת המטבעות בעלי שווי השוק הגדול ביותר; המסלול השני נקרא TOP 10 והוא מורכב מעשרת המטבעות בעלי שווי השוק הגדול ביותר; המסלול השלישי הוא MID 6-10 ומורכב מהשכבה השנייה של חמשת המטבעות בעלי שווי השוק הגדול ביותר; המסלול הרביעי, SME 11-20, מורכב מהשכבה השנייה של עשרת המטבעות בעלי שווי השוק הגדול ביותר. כאן יצרנו הפרדה בין מטבעות דומיננטיים לאלו שפחות על מנת לאפשר חלוקת חשיפה למטבעות בעלי תנודתיות רבה; והמסלול החמישי והחדש ביותר נקרא FLEXIBLE 5 והוא מורכב מחמש מטבעות מהשכבה הראשונה והשנייה הנבחרים על ידי מומחי ההשקעות שלנו. בכל אחד מהמסלולים שבנינו, המשקל של כל מטבע נקבע על פי ערכו היחסי מתוך הערך הכולל של המטבעות יחדיו". את נתוני המטבעות פרוקסיביט שואבת מהאתר COINMARKETCAP ומשקלם במדדים נקבע בסגירת המסחר של יום המסחר הראשון לאותו חודש. מטבעות כגון TETHER ו- USD COIN, שבהגדרתם מייצגים את ערכו של הדולר ושערם תמיד שואף ל–1$, אינם נכללים בפעילות המדדים.

לסיכום, אילו תובנות עיקריות גיבשתם עד כה על תחום הקריפטו?

"כל מי שחשב שהקריפטו ייעלם, ולאורך הדרך היו רבים שחשבו כך, צריך לחשוב מחדש. הוא כאן כדי להישאר", מסכם ונציה. "תחום הקריפטו יאפשר בפעם הראשונה לאנשים לקחת את הנכסים הפיננסיים שלהם, להעלות אותם לרשת ולהניע אותם ממקום למקום במהירות אדירה ובעמלות נמוכות. זה יתרון שלא היה קיים עד היום ואני לא חושב שאנשים יוותרו על זה".